Van Hojten's Cacao N®. 2722, Donderdag 6 November 1913, 278t8 Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Haar liefste drank is Binnenland. Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Nam Amerika en Andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertentiën. Vaii 1 tot 5 regels 30 Cis. Iedere regel moer 3 Ct. Grooto lottera en Vignotten wordon naar plsatsruimto berekend. Bewijsnummers 9 Cts. por nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Te x b l De Burgemeester van Toxei brengt ter kennis van de lotelingen der militie, Jie in aanmerking wenschen te komen Voor de opleiding tot verzorger bij den jijkspostduivendienst, dat zij zich daar- le voor 10 November a. s. met een jhriftelijk verzoek, hetwelk niet op ge- igeld papier behoeft te zijn geschreven, moeten wenden tot den Chef van den Üeneralen Stat te 's Gravenhage. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen ;er Secretarie. Texel, 31 October 1913. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. Plaatselijke belastingen. Burgemeester en Wethouders van Pexel maken bekend, dat het kohier van schoolgelden over de maanden September ,ot en met December 1913 betrekkelijk ie school met uitgebreid leerplan, als mede het kohier van schoolgelden over iet 4e kwartaal 1913, betrekkelijk de iverige scholen, vanaf heden gedurende ïijf maanden ter gemeentesecretarie foor een ieder ter lezing liggen. Texel, den 1 November 1913. Burgem. en Weth. voornoemd, GAARLANDT. De Secretaris, JONKER. 25 Oct.—1 Nov. Als deze regels onder de oogen der lezers komen heeft de Tweede Kamer weder haar werkzaamheden hervat. Allereerst houdt le Kamer zich bezig met enkele spoed- jischende zaken welke vroeger onafgedaan lijn gebleven, vervolgens zullen nog enkele ïieuwe regeeringsontwerpen in de afdee- ingen worden onderzocht en daarna wordt jen aanvang gemaakt met de behandeling Ier begrootingen. De vraag nu, die in de laatste dagen jogal op den voorgrond trad, was wel, welke houding de sociaal-democraten in de Samer ten opzichte van de regeering sullen aannemen. We wezen daarop reeds n ons vorig overzicht, toen we een korte beschouwing wijdden aan de minder aan gename positie van de nieuwe regeering. pbaangenaam omdat ze rekening heeft te kouden met een sterke minderheid en een rechtsche Eerste Kamer. Keeren de sociaal- ïemocraten zich nu van het Kabinet af, Jan kan het er gevaarlijk voor de Regeering komen uit te zien. In de afgeloopen week is er echter in het hoofdorgaan der sociaal- lemocraten een artikel verschenen, dat aan genoemde kwestie is gewijd en daarom zoo belangrijk mag worden geacht, omdat er uit kan blijken, dat de sociaal democraten geenszins van plan schijnen te zijn reeds bij voorbaat stelling te nemen tegenover het ministerie-Cort van der Linden. Inte gendeel, het sociaal-democratisch hoofd orgaan schijnt zijn lezers er op voor te bereiden, dat de socialistische Kamerfractie tot belangrijke concessies in staat is. Het blad betoogde, dat het verschil tusschen '1905 en 1913 groot is, daar men moet bedenken, dat ditmaal algemeen kiesrecht en ouderdomsrente de inzet zijn van de Kamercampagne en dat de vrijzinnigen zich met de regeering de tot standkoming daarvan ten doel hebben gesteld. Dit noopt de sociaal-democraten om hun optreden ten opzichte van de regeering in.elk speciaal geval te toetsen aan hun algemeen program en de politieke gevolgen ervan 'ernstig te overwegen. „Voor het eerst" aldus het blad „staaD wij tegenover een regeering aan welker tot stand koming [wij niet geheel vreemd zijn. Vroeger maakte men de Kabinetten buiten ons om, ditmaal had het aan ons gelegen een ander Kabinet, ja zelfs een waarin wij zelve zitting hadden, te doen optreden," Het blad zegt verder dat de sociaal-democraten goede redenen hebben gehad om dit te weigeren, maar als uit die weigering het tegenwoordig Kabinet is voortgevloeid, hebben de sociaal-democraten, evenals de concentratie, te bedenken, dal dit de taak heeft te vervullen, die zfj zelf als deel eener socialistische regeering in handen hadden kunnen nemen. De portefeuille weigering geeft de sociaal-democraten wel degelijk des te meer aansprakelijkheid voor het behoud der regeering, zoolang deze reden geeft tot de verwachting haar plicht te willen vervullen. Ook omtrent de vraag hoe de houding der Kamerfractie zal zijn speciaal ten op: zichto van de Oorlogsbegrooting geeft het hoofdorgaan der party een antwoord. Het getuigt voor de oorlogsbegrooting te willen stemmen, als de regeering maar stuurt in de richting van een volksleger en be zuiniging. „De band" zegt het blad „die ons (de soc. dem.) aan haar (do re geering) bindt, die van algemeen kiesrecht en ouderdomsrente, is sterk genoeg om ons zoo noodig te bewegen tot concessies in dezen, waaraan wij anders niet zouden denken. Laten wij toch de regeering vallen om de oorlogsbegrooting, dan is er alle kans op een rechtsche regoering en deze wil van onze eischen niets weten, ook niet in militaire zaken," Tot zoover het hoofdorgaan der S. D. A. P. Ons dunkt, het laat aan duidelijkheid niets te wenschen over. Al is de „Volk"-redactie ook niet de Kamerfractie toch meenen we dat de regeering omtrent de houding der sociaal-democraten tamelijk gerust kan zijn. —o—o—o Duitschland kreeg er in de afgeloopen week twee nieuwe vorsten bij. De Bondsraad besloot prins Ernst August, den schoonzoon des Keizers tot den troon van Brunswijk toe te laten, nadat de Pruisische minister president Von Bethman Holweg daartpe geadviseerd had. Deze legde de verklaring af, dat de toezeggingen door den jongen Cumberland gegeven voldoende mochten worden geacht. Prins Ernst August, die voor goed zijn aanspraken op den troon van I-lannover heeft laten varen zal nu over enkele dagen met zijn gemalin zjjn intocht in Brunswijk houden. Naar luid der berichten bereidt de bevolking het jonge paar een schitterende ontvangst. Niet alleen aan het regentschap in Bruns wijk is thans een einde gekomen, doch ook aaD dat in Baden. De Badensche Landdag heeft in de afgeloopen week een voorstel aangenomen tot wijzigiDg der Grondwet, ingediend door de regeering waardoor 't mogelijk is geworden den krank zinnigen koning Otto van den troon ver vallen te doen verklaren en prinsregent Iiudwig met den koningskroon te sieren. Als koning LudwiglII zal deze binnenkort deBeierscben troon bestijgen. o oo In Engeland moge het parlement nog met vacantie zijn, het Engelsche publiek kan volstrekt niet zeggen, dat, zooals elders de politiek er een dutje doet. Het schijnt in Engeland, in tegenstelling met andere landen, zoo de gewoonte te z|jn geworden, dat in den tijd der parlementsvacantie de ministers du eens bier, dan weer daar op treden om over de regeeringspolitiek het woord te voeren en deze voor het kiezers volk te verdedigen. Ook thans geschiedt zulks weer, en zooals we reeds eerder meldden, hebben in de laatste dagen minister president Asquith en minister Lloyd George dan ook reeds weder in het openbaar het woord gevoerd over wat de regeering doet of van plan is te doen. En niet alleen de leden der regeering, doch ook de leiders der partijen plegen de vacantiedagen te benut ten om het volk omtrent hun denkbeelden omtrent de algemeene politiek of een stuk daarvan, in te lichten. Natuurlijk is het voornaamste onderwerp iu dezen tijd wel de Home-Rule politiek der regeering. Minister Asquith heeft die politiek de vorige week krachtig verdedigd en duidelijk te verstaan gegeven dat de regeering zich door niets en niemand van den eenmaal irigeslagon weg zal laten afhouden, en in de afgeloopen week is de leider der Unionisten, de heer Bonar Law even krachtig tegen die politiek te velde getrokken. Bonar Law sprak te Wallsend voor een publiek van 15000 pereonon en hy kamde de regeering geweldig af. Voor alles bleef hij als leider der oppositie de eisch stellen, dat de regeering de vraag aan de kiezers zal voorleggen of aan Ierland zelf regeering zal worden gegeven. Gebeurt dat niet dan zal de oppositie zich met hand en tand tegen Home Rule verzetten. Dat de regeering zeer goed het gevaar daarvan in zag, meende (Bonar Law af te kunnen leiden uit het voorstel om de grondkwestie weer naar voren te schuiven. Met hoeveel bombarie Lloyd Göorge dit plan ook mocht hebben aangekondigd, de oppositie zou zich niet van de wijs laten brengen, maar alle tegenstand op Home Rule constateeren. Spr. behandelde ook de voorbereidingen, die in Ulster getroffen worden. Die hadden zijn goedkeuring en eveneens vereenigde hij zich met het optreden van Sir Edward Carson, die zooals men weet heel Ulster in opstand tracht te brengen. De oppositie zou voor een bespreking zeker te vinden zijn, maar indien de regeering haar politiek voortzet kan ze op een hevig verzet rekenen. Naast den spreker had op het podium plaats genomen de held van Ulster, Sir Edward Carson en na de redevoering van Bonar Law bad deze ook nog het een en ander te zeggen. Men ziet, dat de partijen nog even scherp als altjjd tegenover elkander staan, o—o-o In Italië werd in de afgeloopen week de verkiezingsstrijd gestreden en naar luid der berichten was do verloop kalmer dan men verwacht had. Nu ja, hier en daar kwam het wel tot opstootjes, en er vielen ook een paar dooden, doch dat schijnt er in Italië waar het bloed zoo spoedig on stuimig wordt, nu eenmaal by te behooren, In dat opzicht waren de verkiezingen dan ook vrijwel aan de vorigen gelijk. In ander opzicht waren ze dat echter allesbehalve. De verkiezingen hadden thans voor het eerst plaat3 onder het systeem van het algemeen kiesrecht. Men weet, dat de tegenwoordige regeering een nieuwe Kieswet tot stand bracht, waardoor het kiesrecht zoo goed als algemeen werd. Ieder Italiaan is stemgerechtigd, ook zij die lezen noch schrijven kunnen, zij het dan ook op 31-jarigen leeftijd. De nieuwe kieswet bracht het aantal kiezers van 3.219.000 in 1909 op 8.572.000 thans, een reusachtige vermeerdering alzoo. Het spreekt wel vanzelf, dat met groote belangstelling den uitslag dezer verkiezin gen tegemoet gezien werd, inzonderheid omdat er zoo weinig daaromtrent te voor spellen viel. Toch hebben de verkiezingen slechts weinig verandering gebracht. De partijen, waarop de regeering steunt, bleven in de meerderheid, zoodat het Kabinet- Giolitti wel aan het roer zal blijven. o—o—o Spanje beeft weer eens een ministerieele crisis gehad, als gevolg van den twist tus schen de liberalen over het door minister Romanonea ingediende wetsontwerp om aan de previncies administratieve zelfstandig heid te ^erleenen. Toen de Senaat na de vacantie weer bijeenkwam werd aldra een motie van vertrouwen in de regeering gesteld, welke echter met enkele stemmen meerderheid verworpen werd, Romanonea vond daarin aanloiding het ontslag van het Kabinet don Koning aan te bieden en waar schijnlijk zeer tegen zijn zin zag deze zich genoodzaakt de conservatieven uittenoodi- gen het bewind te aanvaarden. —oo—o Nog steeds blijft de toestand in Mexico in bijzondere mate de aandacht tot zich trekken temeer nu de Mexicaansche kwestie in de laatste dagen aanleiding gegeven heeft tot een geschil tusschen de Vereenigde StateD en Engeland. Men kent het standpunt dat de Amerikaansche regeering inneemt. Zij wenscht president Huerta niet te erken nen, zoolang die niet op regelmatige wijze gekozen is. Van meer dan één zijde wordt zelfs beweerd, dat de regeering te Washing ton al het mogelijke doet om te voorkomen dat Huerta president wordt en dat zij in het geheim de opstandelingen, die in de laatste dagen weder met succes optraden ondersteunt. Daarentegen heeft de Engelsche regeering dezer dagen Huerta erkend, wat iu de Vereeuigde Staten groot misnoegen heeft gewekt. Naar men wel wil beweren zou daaraan een bijzondere reden ten grondslag liggen. Huerta heeft steeds de Engelsche belangen voorgestaan, speciaal die van de Engelsche maatschappij, welke in Mexico petroleumbronnen exploiteert. In de petroleumkwestie nu zou eigenlijk de ware oorzaak gelegen zijn van de kwestie tusschen de Vereenigde Staten en Engeland. Amerika zou, naar Engelsche meening, juist den opstand in Mexico steunen omdat de groote Standard Oil Company, die in Mexico eveneens petroleumbronnen exploi teert van Huerta's regeering vreest een bevoorrechting der Engelsche concurrenten. Zoo zou dus de oorzaak van de nieuwe revolutie en van het geschil tusschen de Vereenigde Staten en Engeland enkel in de petroleum moeten worden gezocht. In de woelige republiek hebben Zondag j 1. de presidentsverkiezingen plaatsgehad. Er was echter zoo weinig belangstelling, dat ze ongeldig zullen moeten worden ver klaard. Dat is misschien ook juist wat Huerta het liefst wil. Reeds voor de ver kiezingen had hij verklaard geen benoeming te zullen aanvaarden. Nu de verkiezingen echter geen resultaat hebben gehad kan hij rustig op zijn zetel nog eenigen tijd als voorloopig president blijven zitten. Hij bljjft dan de macht in handen houden. TEXEL, 5 November 1913. Het weder was Zondag den voet ballers niet gunstig en het terrein was door den regen nat en glibberig. Tusschen „E.H.M. I" en „Texel I" ging de wedstrijd evenwel door. De uitslag was dat Texel won met 5 tegen 1 De wedstrijd tusschen Texel II en Volharding heeft niet plaats gehad. - texelsche courant. g RpNA

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1