Tandarts Ansingh, Gemengd Nieuws. Marktberichten, Advertentie] Advektentiën. in Hotel „de Lindeboom." Predikbeurten» Een verzoek. Ter wille van een doofstomme jongen welke dagelijks per rijwiel des morgens van Eierland naar den Burg en 's avonds van den Burg naar Eierland gaat, wordt hen die per rijtuig of per fiets langs dien weg gaan, beleefd verzocht, wanneer zij den knaap achter op rijden, er reke ning mede te willen houden, dat die persoon als zijnde doolstom, geen signalen of geroep om uit te wijken kan hooren. 't Schijnt reeds te zijn voorgekomen, dat een minder aangename aanraking niet uitbleef. In het belang van deze ongelukkige doen wij, ter wille van de verwanten, bovenstaand verzoek. De Koog. Evenals vorige jaren wordt dezen winter alhier weder een kist met 100 boeken van de reizende bibliotheek van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen gestationeerd. Als beheerder is aan gewezen de heer Scheering. Ieder is dus weer in de gelegenheid voor weinig geld de lange winteravonden met goede lectuur te korten. Gelegenheid tot 't in ontvangst nemen en verwisselen der boeken eiken Zater dagmiddag van twaalf tot half een bij den beheerder. Ben Hoorn, 4 Nov. Door den postbode Dogger is bij het aardappelenrooien eene medaille gevonden waarop afgebeeld aan de eene zijde een scheepje waarin eene vrouw met kind en aan weerszijde een engel waar boven gegraveerd Patrona Rostra Singularis Ora Pro Nobis en aan de andere zijde een ster en de woorden Confrérie De Notre Dame De La Mer Lee Portel en het cijfer 119. De Cocks dorp. Mej. A. v. d. Veer, onderwijzeres te Grosthuizen bij Hoorn, vroeger alhier werkzaam, is met ingang van 1 Jan. in gelijke betrekking benoemd aan school no. 6 te Den Helder. Oudeschild, 3 Nov. In de laatste weken is het buiten gewoon druk met het vervoer van stroo en van suikerbieten. Vooral van het eerstgenoemde worden groote hoe vee) heden vérzonden. Het een en ander veroorzaakt dikwijl groote levendigheid op de Haven. Langs de steenglooiïng van den zeedijk liggen thans groote hoeveelheden wier opgestapeld en nog altijd komt er nieuw aandrijven. In jaren weet men er niet van, dat er zooveel wier was. Het is voor de wier ophalers en wier- drogers dan ook een buitengewoon jaar. Vlieland. De heer H. Kansel, hoofd der school voor M. U. L. O. alhier is geplaatst als no. 2 op de voordracht van hoofd der school voor M.U.L.O. te Dokkum. In logement Cupido werd 30 Oct. j.l. de huishoudelijke vergadering ge houden van „Nut en Genoegen." Na opening door den heer Schaafsma als voorz. deed de heer G. Bruijn rekening en verantwoording van het afgeloopen jaar. Deze werd in orde bevonden en den secretaris-penningmeester dank ge zegd voor zijn beheer. De heeren G. Bruijn en G. Donia werden daarna als bestuursleden herkozen. De heer Schaafsma bedankte als voorz., ge kozen werd in zijn plaats de heer C. de Jong. Voor den aankoop van nieuwe boeken voor de bibliotheek werd weder eene som beschikbaar gesteld. Sprekers voor de maandelijksche lezingavonden boden zich bijna niet aan zoodat besloten werd voor de eerste bijeenkomst een spreker van „buitenaf" te laten komen, De voorz. sloot hierna de vergadering. Uit het Rott. Nbl. Uitvoer van aardappelen naar Amerika. In de Vereenigde Staten wordt wel de invoer van uit Nederland afkomstige aardappelen toegelaten, maar op het oogenblik althans, niet die van aard appelen, die van Duitschen oorsprong zijn. In verband hiermee hebben de directies der betrokken stoomvaartlijnen de exporteurs speciaal op dit verbod op merkzaam gemaakt en verzocht niets te willen verzuimen, om te voorkomen dat Duitsche aardappelen als Hollandsch product worden uitgevoerd. Wanneer namelijk in strijd met dit verbod toch getracht zou worden Duit sche aardappelen vanuit Holland in de Vereenigde Staten ingevoerd te krijgen bestaat het gevaar, dat ook de invoer van 't HollaDdsche product zal worden verboden. Verboden te roolcen. In Japan is dezer dagen een wet aan genomen, die alle minderjarigen het rooken verbiedt. Pas wanneer een Ja- pansch jongmensch den leeftijd van 20 jaar bereikt heeft, is het hem ver oorloofd, zich met nicotine te vergiftigen. De wet is heel scherp, en straft over tredingen zeer streng. Zelfs wanneer kinderen in opdracht van vader of moe der sigaren of tabak komen koopen, is het den winkelier verboden, het hem te verschaffen. De straf begint met geldboeten, door de ouders te betalen. Recidivisten gaan naar de gevangenis. Tvjee menschen verbrand. Men seint uit Groningen aan de Opr. Haarl. Crt. In den manufacturenwinkel van den heer A. Roseboom te Groningen brak Zondagnacht 'n ernstige brand uit, welke een paniek onder de bewoners veroor zaakte. De vrouw en het dochtertje van 7 jaar verbrandden. De dienstbode sprong uit de tweede verdieping op straat en bezeerde zich ernstig. De vader viel van een ladder op een hek, doch kwam er goed af. Het perceel is geheel uitgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend. Men vermoedt, dat de brand ontstaan is in den winkel bij het uitdoen der lichten. De familie sliep een en twee verdiepingen hooger. Uit de Opr. Haarl. Cour. Wond- en klauwzeer. De veestapel in Zeeuwsch-Vlaanderen wordt bedreigd door het gevaar van het ontstaan van het zoo gevreesde mond en klauwzeer en wel van uit België, waar deze ziekte in groote mate heerscht en dit o. a. vlak bij de Nederlandsche grens. Het is dus van het grootste^ be lang, dal zoowel de autoriteiten alsxde veehouders al hun aandacht er aan wijden om de ziekte buiten de grenzen te houden. Vegetarische schoolkindervoeding I Het gemeentebestuur van Utrecht heeft besloten een proef te nemen met het vegetarisme voor schoolkinder voeding. In het geheel wordt te Utrecht aan plm. 1300 kinderen schoolvoeding ver strekt voor 400 van deze kinderen zullen nu in den komenden winter de spijzen volgens de vegetarische voedings leer worden bereid. B. en W. hebben besloten, de zorg hiervoor op te dragen aan de plaatselijke afdeeling van den Nederlandschen Vegetariërsbond, die het den kleinen zeker zoo goed en smakelijk mogelijk zal maken. Maand. Ct. Als een bijzonderheid wordt uit Wolvega aan het „Fr. Dbl." gemeld, dat daar voor uitkeering volgens de Invali diteitswet aanvrage is gedaan door een moeder en haar dochter. De moeder is geboren 7 Nov. 1813 en dus 99 jaar, en de dochter 16 Maart 1837, en dus 76 jaar. Bestrijding der melaatschheid. Te Amsterdam is tot stand gekomen de afdeeling Nederland van het Oranje- kruis Nationale Bond ter Bestrijding der Melaatschheid, waarvan het hoofdbestuur zetelt te Batavia. Deze afdeeling stelt zich ten doelhet bestrijdingswerk in Indië krachtig te helpen bevorderen, doch tevens Nederland te behoeden voor verder besmettingsgevaar en den hier vertoe- venden lijders een behoorlijke verzorging te verzekeren. Ned. Al xoeder het goud vijfje. Dezer dagen gaf een dame in plaats van 5 centen bij vergissing 4 centen en een vijfguldensstuk aan den conducteur van dan tramwagen, waarmede zij een rit maakte. Thuisgekomen, bemerkte de dame haar vergissing. Zij kon echter op 't kantoor der tram haar van de conducteur ontvangen re<ju overleggen waardoor kon worden nagegaan welke conducteur het vijfguldensstuk moest hebben ontvangen. 's Avonds bij de afrekening bleek inderdaad de conducteur in het bezit van het gouden geldstuk te zijn, zoodat dit weer aan de eigenaresse ter hand gesteld kon worden. .De betrokken conducteur ontving een belooning van de aldus voor een schade- postje gevrijwaard gebleven dame. Iets nieuws op rijwielgebied. Een Franschman Lagard genaamd, heeft een toestel uitgedacht, dat, aan gebracht op 'n rijwiel, het gewicht van den berijder benuttigt om hem in de voortbeweging behulpzaam te zijn. Het zadel brengt een getande staaf in beweging, die door middel van een kamwiel met vrij loop op de trapas werkt. Iedere beweging in loodrechte richting, het schudden op een straat weg, b.v., zal dus een zeer nuttig ef fect op de trapas uitoefenen. Een sterke veer brengt het zadel telkens weer in zijn normalen stand. Hoe slechter de weg dus des te harder men vooruit zal komen. O. Anti-revolutie en petroleum 1 Wij hadden er nooit van gedroomd van het verband tusschen anti-revolutie en petroleum n.l. Toch schijnt dit verband te bestaan. In den raad der gemeente Ridderkerk immers, heeft de heer Dej Jongh naar uit een verslag in Het Vaderland Ghe- trouwe blijkt tegen de aansluiting van die gemeente aan de Electrische Centrale te Dordrecht gestemd. „Omdat do bereiding de arbeiders ver plicht op Zondag te werken.", Op denzelfden grond moet hij natuur lijk tegenstander zijn van gebruik van gaslicht. De anti-revolutionnair is derhalve aan gewezen op het branden van petroleum. Het verband is er 1 Thorbecke. Welkom thuis. Iemand, die uit Marokko te Voorburg teruggekomen was, waar hij 5 jaar bij het Fransche legioen had gediend, had nog 5 maanden te vereffenen met de justitie, zoodat hij terstond gevangen genomen werd. Geen prettige thuiskomst. Vad. Typhus. Aan den Langedijk (N. H.) heerscht de typhus in zoo ernstige mate, dat de burgemeester van Noord-Scharwoude een vergadering van de hoofden der ver schillende gemeenten met de Gezond heidscommissie heeft belegd, ten einde maatregelen tegen verdere uitbreiding te nemen. Tel. Zoo kan men wel dure hoedjes dragen. Uit de Haagsche Ct. hebben we de volgende advertentie geknipt, die onder teekend is door een rechtskundig advi seur „Aan de dames ia Den Haag, die langer dan een jaar haar hoedenrekening onbetaald laten. Geachte Dames Gistermorgen trad ik voor de Recht bank alhier op om te voorkomen, dat een Dameshoedenzaak wegens niet- betaling van honderd vijf-en-twintig gulden werd failliet verklaard. Hoewel de betrokken Procureur onmiddellijke faillietverklaring wenschte, was de Rechtbank zoo welwillend, kennende de wantoestanden op het gebied van Dames hoeden, de zaak acht dagen uit te stellen, teneinde zoo mogelijk failliet verklaring te vermijden. Het treurige van deze zaak is, dat bedoelde Dames hoedenzaak, vrij veel te vorderen heeft van Dames in Den Haag, die één, twee drie jaren en soms langer haar rekening onbetaald laten en aan wie men geen betaling durft vragen uit vrees voor verlies van klandizie. Ik hoop, dat de betrokken Dames deze week haar reke ning zullen voldoen, zoodat faillietver klaring Maandagmorgen a.s. achterwege kan blijven." Rij kspostspaarbank. Aan het postkantoor Den Burg (Texel) en de, daaronder ressorteerende, hulpkan toren werd gedurende de maand Oct. 1913. Ingelegd f 8369,80 Terugbetaald - 21559,46 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3954. van 14—31 Oct. GETROUWDCoenraad Neyssel en Anna Bakker. Amsterdam, 3 Nov. Aangevoerd 200 Runderen, le kwal. 81 A 87 ct. 2e kwal. 75 a 79 ct. 3e kwal. 71 a 85 ct. g, 50 Melk- en Kalfkoeien f 280 a f 350, 76 N uchtere Kalveren i 12,a f 18, 488 Vette Varkens 53 a 55 ets. Purmerend, 4 Nov. Aangevoerd: 597 Runderen waaronder: 398 vette koeien 72 a 86 Ct. per K( 1Ro Gelde koeien f 160 4 250 Melkkoeien f 180 4 320. 8 stieren. 71 vette kalveren f 1,00 a fl.löp.K 260 Nuchtere kalveren t 14a t 32— 1276 Schapen f 27 4 140,00 0— Lammeren t af ,00 399 vette varkens f 0,52 a 1 0,56 per K; 25 magere varkens 1 18 a 128,—; 348 biggen f 9 a 1 15 kipeieren f 8.— af 9.per 100; Purmerender Crt. Woensdag 5 November 1913. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 's Avonds 7 uur Bijbellezing. Waal, 's Avonds 7 uur Bijbellezing. Den Hoorn, 's Avonds 7 uur Bijbellezii Geb. Zuid-Eierland 's Av. 7 uur Da. Boe, Oosterend, 's Av. 7 uur ds. van Gras? Catechismus. Donderdag 6 November, Koog, 's Av. 7 uur Bijbellezing. Cocksdorp. Geen dienst. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend's Avonds 7 uur ds. Dagevos Zondag 9 November 1913. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Norel. Waal, Vm. 10 uur ds. v. d. Waa. Gelegenheid voor H. Doop, Oudeschild, Nm. 2 uur ds. JSorel. 's Avonds 7 uur ds. Buiskool, Den Hoorn Vm. 10 uur ds. Visser. Oosterend, Vm. 10 uur ds. van Grasstel H. Doop. Cocksdorp Vm. 10 uur ds, Boeke. Dankdag y. d. Oogst, Hulpgebouw Zuid-Eierland Nm. 3 uur ds. Boeke. Dankdag v. d. Oogst GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. half 10 ds. Dage vos. nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Burg, 's Avonds half 7 ds. Kuperus. Hen Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker voor VIER achtereenvolgende plaatsing in de Teielsche Courant in eens opg geven, worden slechts driemaal i rekening gebracht. Heden overleed, zacht en kalm, na eene kortstondige ongesteldheid, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, JACOB RAB, op den leeftijd van bijna 77 jaar. Uit aller naam, Wed. JAC. RAB Geus. Den Burg, Texel, 4 Nov. 1913. Hiermede vervullen wjj den treu- rigen plicht, kennis te geven van bet overlijden van onzen innig geliefden Echtgenoot en Yader, WILLEB EELBAN Cz. in den ouderdom van 55 jaar. Mede namens de Familie, Wed. W. EELMANBoon, en Kinderen. Burg, Texel, 4 Nov. 1913. Hoofdgracht 28 den Helder, is Donderdag 6 November van 11 tot 2 uur te spreken Firma LANGE VELD DE ROOIJ herinnerend aan de door haar verzonden rekeningen, verzoekt beleefd afdoening van dezelve. Over het bedrag der met 10 dezer niet voldane posten, zal zij de vrijheid nemen, na dien datum per kwitaDtie te beschikken. SMBP1» Zij die iets verschuldigd zijn aan ondergeteekende gelieve daarvan betaling te doen aan den Heer IJ. BROUWER, Weverstraat. H. OVER. Burgerlijke Stand der Gemeente Vlieland

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 2