Tandarts Ansingl BIOSCOOP DEN HOO Vergadering Gemeenteraad van Vlieland. Adyertentiën Marktberichten. Voetbalmatch, Coop. Boerenleenbai in Hotel „de Lindeboom Predikbeurten. R. K.Kiesvereenjgii! BEECHAff'S P1U£N K. N. S. M. tegen Texel I spelt Algemeene Vergadering g Hoofdpijn bij een vrouw op Dinsdag 11 November 191; Buitengewone Algemeene Vergadering van U firma LANGE VELD DE ROO De ouderdomsrente. Naar het „Hbld." verneemt zullen op 9 December a. s., deD dag der uitbetaling yan de ouderdomsrente aan zeventig jarigen, twee termijnen van de rente worden uitbetaald, n. 1. voor de week van 8 December (dag der invoering van art. 369 der Invaliditeitswet) en voor de week van 9 December. Pensioen op 100-jarigen leeftijd. Aan de rentecommissie te Amsterdam is een rente-aanvrage verzonden van waarschijnlijk de oudste rechthebbende. Het is mej. de wed. J. J. Rood - Velman geboren 5 Augustus 1913, een lOOjarige dus. Zij is van 1850 tot 1888 als schoon maakster op een diamantslijperij werk zaam geweest, dus van haar 37e tot haar 66e levensjaar. Het oudje is nog zoo kras, dat zij, naar den meusch gesproken, nog wel een paar jaartjes van haar „pensioentje" kan ge nieten. Ned. Eet middel erger dan de kwaal. Een houder van een proeflokaal te Harlingen, had, naar aan de „Leeuw. Crt." gemeld wordt, tot vervelens toe aan de politie verzocht, toezicht te willen houden op de lieve straatjeugd, die het den eigenaar lastig scheen te maken. Dit kwam de politie, die ongeveer een dertigmaal 't pand voorbij wandelt, eenigszins overdreven voor, te meer, omdat er nooit iets van eenig belang gebeurde. Bijzondere maatregelen wer den dan ook niet noodig geacht. Toen ging de houder van het lokaal klagen bij het bestuur der gemeente, in een adres.... als belastingbetalend bur ger.... recht op bescherming enz. enz. Dit had resultaat. Een vaste post werd in de buurt waar het lokaal zich be vindt, geplaatst. De lieve jeugd was nu op geen mijen afstands te bespeuren. En de klanten Ja, die kwamen als voorheen opdagen, doch den agent ziende, waagden zij het niet „Bachus tempel" te betreden. Met loenschen blik naar het schoon omkranste „Vergunning" kijkende, en met droefheid in den ziel, stapten ze verder, doende, of ze daar slechts toevallig voorbij kwamen. Of de proeflokaalhouder weer zoo spoedig zal gaan klagen bij de politie? Electriciteit door eb en vloed. In verschillende landen gebruikt men schrijft de Avondster, het water als beweegkracht om electriciteit op te wek ken. Men doet dit vooral in bergstreken, zooals Zwitserland, Noorwegen, sommige deelen van Amerika, waar de bestaande watervallen, door hun verval, groote tribunes in beweging brengen. In andere streken van Amerika, be reikt men datzelfde door eb en vloed. Dat zal nu ook in ons land geschieden. De nieuwe sluiswerken te Hansweert, die tot stand zijn gebracht, voor het kanaal door Zuid-Beveland, zullen elec- trisch bediend worden En de benoodigde electriciteit denkt men te verkrijgen door gebruik te maken van do beweging van eb en vloed. Zijn wij wel ingelicht, dan is het initiatief daartoe uitgegaan en zijn de plannen ontworpen door den heer Bon- gaerts, ingenieur der Rijks Waterstaat en, als afgevaardigde van Rcermond, lid der Tweede Kamer. het einde der visschen schijnt nabij. Wanneer de mededeelingen van een Fransch Visscherij-Weekblad waarheid bevatten, wordt er eerstdaags te Boulogne sur Mer een fabriek in beweging gezet, die vischlantaarns vervaardigt. Dergelijke lantaarns, die uit eerste kwaliteit glas bestaan, worden door de visschers naar omlaag gelaten. In de duisternissen van de diepten der zee verspreidt zoo'n lantaarn een helder licht. De visschen komen hierop af, en worden in de zich onder de lantaarn bevindende netten omhoog getrokken. Een dergelijke visch-methode is niet nieuw. Ze is meer toegepast, maar de resultaten waren toen nihil. De Boulogne lantaarn verspreidt echter licht van een bijzondere kleur. De reflector draait langzaam. Het is dus een soort onder- zeesch draailicbt. En evenals de vogels zich tegen het draaiücht van den Bran- daris te pletter vliegen, zullen de visschen door het onderzeesche zoeklicht worden aangetrokken. Het licht is electrisch. Aan boord van het schip werkt dus een dynamo. Een kabel doet zijn plicht. 'tZal nader wel blijken of'teen wer kelijk succes is. O, Vrije uitoefening der geneeskunde. De heeren Van Houten, Van Holthe tot Echten en J. A. van Hamel, drie rechtsgeleerden van naam, hebben aan de Tweede Kamer een adres gezonden waarin zij verzoeken de wet op de uit oefening der geneeskunst zoodanig te wijzigen dat het ieder vrij zal staan zieken te ^behandelen en, met de bekende bescheidenheid, die leeken op dit gebied past hebben zij medegedeeld dat hunne motieven nauwelijks voor tegenspraak vatbaar zouden zijn. De redactie van het Maandblad tegen de Kwakzalverij zegt hiervan onder meer: Wanneer wij het wagen met de heeren toch van meening te verschillen, dan is het niet om de artsen te verdedigen, maar om het kwaad dat zij bezig zijn te brouwen, te keeren. Hunne vieze insinuatie dat de artsen wel tegen hunne meening op zouden tre den uit broodnijd, eene beschuldiging die dankbaar en als naar gewoonte werd over genomen door den driestarschrijver in de „Standaard", laten wij voor wat ze is, de artsen moeten indien ze het de moeite waard vinden daartegen maar elders op komen. Belangrijker voor ons is, dat men ieder een wil toestaan de geneeskunst uit te oefenen. Wij rillen bij de idée. Ed waarom wil men dit De heeren zeggen het, omdat het onjuist is te meenen dat de speciale beroepskennis van den medicus afdoende en uitsluitend in de behoefte aan middelen en methoden voorziet. Gesteld dat dit waar is, en we zijn zelts bereid toe te geven dat de arts volstrekt niet alles kan en dat bij zich als mensch vergissen kan zoowel in den aard van het ziektegeval als in de aan gewende geneesmethode, toegegeven dus dat het waar is dat de kennis der artsen nog lang niet volmaakt is, rijst de vraag of men daarom betweters en bedriegers in staat zal stellen het volk wijs te maken dat zij het wel kunnen. En wanneer dan de drie rechtsgeleerden plechtig verzekeren dat daarbij heelemaal geen gevaar is, dat de zaak in Duitschland en Engeland goed marcheert, en dat in de tweede plaats ons volk in zijn algemeen heid niet zoo dom en onontwikkeld is, om niet zelf toe te zien en te onderscheiden, waar ernstige behandeling ophoudt en ge knoei begint, dan meenen wij bet recht te hebben deze heeren toe te voegen licht- vaardigen gaat ernstig werken en studee- ren en wordt wijs, want, wie ooit gelezen en gezien heeft op welke wijze in Duitsch land de menschen door niet bevoegden, doch door de wet beschermden, worden mishandeld, wie zich ooit de moeite heeft getroost bij rechtsgedingen na te gaan, ook in ons land, hoe men ons volk in zijn alge meenheid, op het gebied der geneeskunst de alleridiootste dingen op den mouw kan spelden, die moet toch tot de erkentenis komen dat gij al een heel zonderlinge kijk op de werkelijkheid moet hebben. En wij zouden zeggen wanneer gij u nu bij uw vak houdt, kunt ge daar mis schien nog heel wat verbeteren en goed maken wat nog niet geheel recht staat en op deze wijze kunt ge dan waarschijnlijk met uwe talenten de maatschappij nog onschatbare diensten bewijzen, maar tracht dan niet ongeluk uit te storten over uwe modemenschen, door u te gaan be moeien met eene zaak waarvan ge het a. b. c. nog niet hebt leeren snappen. Het nut van den politie-hond Door de dienstbode N. v. d. W., te Hoek- van-Holland, werd een portemonnaie verloren met f9. Hoewel alles in het werk werd gesteld om ze terug te vin den, niets hielp, totdat de hoofd-agent v. Beelen met zijn politiehond verscheen. Het beest werd lucht gegeven aan een kleedingstuk van het meisje, de hond rende weg en verscheen kort daarop met de portemonnaie in den bek. den 29sten October 1913. Voorzitter de hr. Molenaar, burgemeester. Afwezig met kennisgeving het raadslid Swart De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en goedgekeurd Aan de orde komt de gemeent6begrooting voor 1914, welke wordt vastgesteld opeen bedrag van f 16854,28. 'Goedgekeurd wordt een voorstel tot af en overschrijving van een bedrag van f49,12 uit de post onvoorziene uitgaven. In behandeling komt een in de vorige vergadering door den heer Swart gedaan voorsteln. 1. te trachten verbetering te krijgen in den toestand der motorboot Vlieland. De Raad is het er overeens dat de machine der motorboot veel te weinig kracht kan uitoefenen om bij ruw weder den dienst behoorlijk te verrichten. Ook is, zijns inziens, eene bemanniDg bestaande uit drie personen, onvoldoende. Besloten wordt een schrijven te richten tot Gedep. Staten, inhoudend verzoek om verbetering in dezen toestan d. De voorz. sluit hierna de vergadering. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 1 tot en met 7 Nov. 1913. GEBOREN Cornelis z.v. Cornells Huis man en Adriana Smit, de "Westen Jan z.v. Jacob Huisman en Grietje Ver meulen, den Burg, ONDERTROUWD: Adriaan de Jongh en Hendrika Bruin. GETROUWD: Geene. OVERLEDEN Willem Eelman, oud 55 jaar, gehuwd met Gerritje Boon, den Burg; Jacob Rab, oud 76 jaar, gehuwd met Martje Geus, den Burg; Jannetje Schrama, oud 33 jaar gehuwd, met Jan Rud, Oosterend. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize: 1 paar bruine handschoenen, 1 jongens jekker, 1 pakje ansichten, gevonden te den Burg, 1 dameshorloge, gevonden te Eierland. Gedeponeerd bij den veldwachter te de Waal, 1 rijtuiglactaarn, gevonden op den weg van den Burg naar de Waal. Zondag 9 November 1913. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Norel. Waal, Vm. 10 uur ds. v. d. Waa. Gelegenheid voor H. Doop. Oudeschild, Nm. 2 uur ds. Norel. 's Avonds 7 uur ds. Buiskool. Den Hoorn Vm. 10 uur ds. Visser. OosterendVm. 10 uur ds. van Grasstek H. Doop. Nam. 2 uur Geen Zondagschool. Nam. half 3 Verg. Ring "Texel" C.J.V. Cocksdorp Vm. 10 uur ds Boeke. Dankdag y. d. Oogst. Hulpgebouw Zuid-Eierland Nra. 3 uur ds. Boeke. Dankdag v. d. Oogst. GEREFORMEERDE KERK. Ocsterend Vm. half 10 ds. Dagevos. nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. OosterendVm. 10 uur ds. Kuperus. Burg'8 Avonds hall 7 ds. Kuperus. Dm Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. HERVORMDE GEMEENTE. Dinsdag 11 November 1913. Den Hoorn, 's Avonds 7 uur Zendingsavond met voorwerpen van het zeudingsterrein door Zendeling van der Roest. Collecte voor de zeDding. Woensdag 13 November 1913. Baal, 's Avonds 7 uur Zendingsavond enz. als boven. Donderdag 13 November, Cocksdorp. 's Avonds 7 uur Zendingsavond enz. als boven. Koog, 's Av. 7 uur Bijbellezing. Oosterend, 's Av. 7 uur ds. van Grasstek. Catechismus. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, 'sAvonds 7 uur ds. Dagevos. HERVORMDE GEMEENTE. Vrijdag 14 November 1913. Burg, 's Avonds 7 uur Zendingsavond enz. als boven. Uit de Schagrr Courant: Scbagen, 6 Nov. Aan-evoerd: 209 Geldekoeien 1 190 a i 270 107 Vette Koeien i 200 a 1400, 59 Kalikoeten f 210,a f 340; 30 Nuchtere kalveren 7 a f 24. Magere Schapen f a f 210 Vette Schapen f 36 a f 40.00 110 Lammeren i 22 a t 28.00. 40 Magere Varkens f 18,a t 24, 45 Vette Varkens 51 a 56 ct. per Kg. 120 Biggen f 9.00 a 114,00; Boter f 1.50 a f 1.60 per K.G. Kipeieren f 8.— a 1 9,per 100. Uit het Leidseh Dagblad: Leiden, 7 Nov. Ter markt aangevoerd: 17 Stieren f 138,— a f 274,—; 83 Kalf- en Melkkoeien f189 a 1 352. 940 Varekoeien 1 146 a 1 323 211 Vette Ossen eu Koeien 1204 a 1328 43 Kalveren (vette) 1 67 a f 134. 36 Kalveren (magere) 18.a 1 17. Lammeren f af ,00. 413 Schapen (vette) 1 22,00 a 1 38.00 421 Biggen f 9.f 14.00 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. ©^ooesaosoeooosesoooooooooooog Heden overleed zacht cn kalm oni geliefde zuster en tante, mejuft'rotr SAARTJE BLOM, echtgenoote van wijlen den hee D. C, Bakker, in den ouderdom van ruim 72 Namens de familie, P. DALMEIJEF Oudeschild, 7 November 1913. Heden overleed, voorzien van H. H. Sacramenten der Stervende tot onze diepe droefheid, onze ini geliefde Echtgenoote en Moeder, JANNETJE SCHRAMA, in don leeftijd van 33 jaar en ru 10 maanden. Mede namens de familie, J. RAN en Kinderen. Oosterend, Texel, 7 Nov. 1913. Voor al de blijken van innige deelnen bij bet verlies van onzen hartelijk geli Echtgenoot, Pleegvader, Broeder, Beh broeder en Oom, de Heer REINDERT VISSER, ondervonden, betuigen wij onzen bi deren dank. Uit aller naam, Wed. S. ViSSER-v. d. La. Den Burg, Texel. Bélangrij ke Zondag 9 November komt een elfta Amsterdamsche Voetbalbond De wedstrijd zal plaats hebben direr aankomst van de boot plm. 12 uur. 's Morgens 10,30 speelt het tweede e' tegen H. V. V. van den Helder. Entree'emergens 5 ct Namiddags 15 Kinderen half geld. Het Bestuc op Maandag 10 Nov. a.s. des avond halt 8 in hotel „de Zwaan" te Den JB: Agenda Caudidaatstelling voor den Gemeentel HET BESTUD komt alleen door storingen, die alleen aan vrouwen eigen zijn. Zij komen door eea eenvoudige oorzaak, maar deze wordt spoedig verholpen door Voorstelling voor kinderen tot 16 ook toegankelijk voorouderenjom kwart zes. Schoolkinderen uit Wijk H vrij ent Kinderen tot 16 jaar 10 cent ouderen wijk H 20 cent. Voorstellingen om 7 en 9 nur. Entree ingezetenen van wijk H. Personen buiten wijk H 40 cent. Kaarten voor 2e en 3e voorstelling krijg baar op Dinsdag 11 Nov. 's namidS van 67 uur eu van 89 uur itf werkplaats van den Heer DE HAi niet in de zaal. De Feestcommissie. te Texel. op Donderdag 13 Nov, 1913, 's avond 7Vs uur in „de Zwaan" te den Burg. Agenda 1. Notulen. 2. Inspectierapport. 3. Verkiezing van een lid voor denW van Toezicht, wegeDS vacature; vertrek van den heer Dr. OT 4. Rondvraag en sluiting. B. C. H. HAAKMAN, Vice-Voorzitter v/d Raad van Tuezi Hoofdgracht 28 den Helder, is Donderdag 20 Novembe; van 11 tot 2 uur te spreken herinnerend aan de door haar verzond rekeningen, verzoekt beleefd afdoening' dezelve. Over het bedrag der met 10dei niet voldaue posten, zal zij de vrij1» nemen, na dien datum per kwitantie beschikker.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 2