N°. 2724, Zondag 16 November 1913. 27ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Gemengd Nieuws. Predikbeurten. Dit blad verschijnt Woensdag- ea Zaterdagavond Abonnementsprijs per 8 maanden. Voor dek Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l'.nden met verhooging der porto's. Adverteutieu vóór 0 unr op deu dag der uitgave Prps der Advertentiin. Van 1 tot 6 regols 30 Cts. Iodero rogol moor 8 Ct. Grooto letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummors S Cts. por nummor. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANÖEVELD DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Texel. TEXEL," 15 November 1918. Dammen. Op verzoek nemen wij het volgende op: De damclub „Vermaak door oefening" gevestigd in Hotel „de Oranjeboom" trekt meer en meer de belangstelling van de damliefhebbers. De voorwedstrijden, die als inleiding dienen voor de groote algemeene wedstrijd in dezen winter te houden, zijn reeds begonnen en de onderlinge wedstrijd in twee klassen die uitsluitend voor de leden is uitge schreven begint Vrijdagavond 21 Novem ber a.s. en wordt dan wekelijks voort gezet. Hiervoor zijn naar wij vernemen reeds 20 leden ingeschreven. Een nieuwe Zaak. Texel, dat voortdurend meerbekendheid krijgt, mag zich daardoor zeker ook ver heugen in de oprichting van zaken welke het moderne leven met zich brengt. Zoo werd onze plaats nu weder verrjjkt met een atelier, voor fotografie, tip-top, hetwelk door den heer C. Dekker, in de Warmoesstraat is gevestigd. In het bijblaadje van dit nummer onzer courant vinden onze lezers vermeld dat de opening van dit atelier hedenavond plaats heeft en verder zoodanige mededeelingen, welke van belang mogen worden geacht voor hen die op eenigerlei wijze van de diensten van den fotograaf wenschen ge bruik te maken. Men raadplege daarvoor ons bijblaadje. Het was ons veroorloofd de gelegenheid te bezien alwaar en hoedanig de tip-top- plaatjes worden vervaardigd.Zulks geschiedt geheel automatisch, zoowel de opname als de afwerking, en aangezien zulks bij kunst licht (gas) plaats heeft, is het bij elke weersgesteldheid mogelijk, wat zeker aan beveling verdient. Door te weinige ruimte heeft de heer Dekker geen voldoende gelegenheid tot het doen van gewone fotografische opname van personen hij wil hieraan echter tege moet komen door zich beschikbaar te stellen om die opname te doen ten huize van de personen die zulk een opname wenscht, Een paar stukjes welke hij ons liet zien (vergrooting en foto) ge tuigden van goed werk. Voor zooverre bekend zijn nu reeds 5 pestvogels gevangen, waarvan een levend naar "Artis" is opgezonden. De trek dezer vogels heeft wel langs het eiland plaats naar het schijnt. Van elders hoorde men 1 over deze vogels nog niets. In de vergadering van de Boeren leenbank, Donderdag gehouden, werd tot lid van den Raad van Toezicht gekozen de heer J. W. Roeloffs. Oost erend. Dinsdagavond trad nog onverwacht alhier in de Ned. Herv. Kerk (inplaats van in den Hoorn) op de oud-zendeling v. d. Roest. Aan de hand van allerlei voorwerpen, medegebracht van zijn vroeger zendings- veld Nieuw-Guinea, deed de spreker een nteressante mededeelingen over de Papoea- bevolking. Gezien de ruime collecte, moeten de hoorders wel voldaan zijn geweest. Waal13 Nov. De eerste leesavond van „Nut en j Genoegen", gisteravond in de „Bellevue" gehouden, was zeer goed bezocht. Als spreker trad op de heer J. Daalder Dz, die achtereenvolgens op zeer ver dienstelijke wijze ten beste gaf: 1. Op den zolder (J. J. Cremer.) 2. De waarlijke zieke (Falkland.) 8. Een toekomstbeeld (J. Daalder Dz.) 4. De Loteling (Van der Walt). Ernst en luim werden uitstekend weergegeven een warm applaus was, na elke voordracht, het loon voor den Spreker. De voorzitter (de heer de Jongh) dankte aan het eind den spr. en de hoorders en riep allen een „tot weer ziens" toe op Woensdag 10 Dec. Oudeschild, 10 Nov. Hedenmorgen kreeg de werkman G. Sikkerlee, werkzaam bij de Waalder- sluis een ernstig ongeluk. Door het breken van een gedeelte der stelling viel hij naar beneden en kreeg een zwaar stuk hout op zijn rechterbeen met het onge lukkig gevolg, dat dit boven de knie brak. Naar Oudeschild getransporteerd was Dr. Wagemaker daar spoedig aan wezig om het te zetten. Een tweede werkman kwam er gelukkiger af, doordat het hout niet op hem, maar hij op het hout terechtkwam. Uit het Rott. Nbl. Van een honderdjarige. Joukje Schippers, sedert 69 jaren weduwe, te Steggerda, vierde haar lOOsten verjaardag. Zij is nog monter en ziet er uit als een vrouwtje van 70 jaar. Maar één keer van haar leven was ze ziek. Haar huisje was geheel versierdde school jeugd zong haar een lied toe, terwijl Dorpsbelang en andere haar geschenken aanboden. Het geheele dorp vierde feest. Waar gebeurd in Enkhuizen. Eén der leerlingen eener school aldaar, vertelde, dat hij voor moeder een broodje had moeten opeten, waartusschen een muis was gelegd, die levend in de pan was gebakken. Waarom Om te genezen van een kwaal, die bij kinderen wel eens voor komt, n.l. het bed bevuilen. Ook het oudere zusje kreeg een dergelijke trac- tatie, doch zij werd er onpasselijk van. Dom, bijgeloovig moedertje 1 Een zeer modern huwelijk is te Rijswijk voltrokken zoowel de bruid als de bruidegom waren artsl Vergiftige visch. Tal van personen in den omtrek van Gonnchem werden de laatste dagen on gesteld na het eten van vischer moest voor hen geneeskundige hulp worden ingeroepen. De gebruikte visch heeft kiemen van vergiftiging, tengevolge van waterver ontreiniging door fabrieken. De visschen worden in dat besmet water bedwelmd, komen aan de oppervlakte en worden zoo gemakkelijk bemachtigd. De meeste visschen sterven. Van sterfgevallen heeft men gelukkig nog niet vernomen. N.v.d.D. Loonsverlaging. Nu in onzen tijd er herhaaldelijk sprake is van loonsverhooging, verdient het opmerking, dat de directie der Noord- Zuid Holl. Tramweg Maatschappij voor de conducteurs op de trams te Leiden een nieuwe loonregeling beeft ingevoerd, waarbij het maximum loon van f 13,30 per week is teruggebracht tot f 12,70. Te Hoogvliet is door den veearts geconstateerd, dat onder de varkens longenpest heerscht. 3 dieren zijn reeds gestorven. - Bloedvergiftiging Een meisje, genaamd F., in de Muntel- straat te 's Hertogenbosch, had door een val de knie gekwetst. Na een dag, zonder er iets van te zeggen aan de ouders, er mee geloopen te hebben, zwol de knie zoodanig op, dat de geneesheer overbrenging naar de Zusters in de Jan Heinstraat noodzakelijk oordeeldedoor de kous scheen bloed vergiftiging ontstaan, zegt de 's-Hert. Ct., waaraan de kleine na een hevig lijden is overleden. De Vlieger Pegoud te Rotterdam. Aan de Opr. Haarl. wordt gemeld Er waren duizenden menschen op het terrein, onder wie tal van bekende avia- teurs. Om halfdrie werd de motor te voor schijn gehaald en tien minuten over half drie steeg Pégoud in zjjn machine, zette den motor aan en vloog weg. Op 100 meter hoogte maakte hij een groote bocht, toen ging hij recht omlaag, zette den motor stil en bleef op de plek staan. In vol planó daalde hij daarop tot bij den grond, ging toen eerst op den linker, daarna op den rechtervleugel en landde iets voor drie. De tweede vlucht deed Pégoud om half 4 hij bereikte een hoogte van 2500 meter. Toen ging hij driemaal over den kop, hief zich daarna weer op en deed toen driemaal zijn bekende „looping the loop." Ten slotte daalde hij in spiraalvorm, deed nog eenige manoeuvres en landde prachtig. Het publiek was enthousiast. Sneeuwstorm in Amerika. Reuter heeft reeds een en ander ge seind omtrent den zwaren sneeuwstorm, die Maandag in den staat New-York gewoed hoeft. Verscheidene treinen zijn in de sneeuw blijven steken en de toestand van de passagiers is zeer be denkelijk. Men kan niet spoedig te hulp komen, ook al omdat telegraaf- en telefoonverbindingen op verscheidene plaatsen vernield zijn. In de nabijheid van Washington is een trein met 3C0 passagiers tusschen reusachtige sneeuwbergen vastgeraakt. De reizigers hebben 24 uur niets te eten gehad en het zal nog geruimen tijd duren eer de hulptreinen zich door de sneeuw hebben gewerkt. Cleveland en Pittsburg zijn bijna geheel van de buitepwereld afgeslotende spoorwegen zijn onbe gaanbaar, de telegraaf- en telefoonlijnen zijn vernield. In Nebraska heeft de storm vreeselijk onder het vee huisge houden. Ileele kudden zjjn in ravijnen gewaaid en verscheidene herders worden vermist. Ook op zee is het ruw weer geweest. Men vreest voor het lot van verscheidene schepen. N. v. d. D. Paarden voor Italië. Door dé heeren Wiggers en Heilbron, te Locbem, zijn in den Gelderschen Achterhoek, met bestemming voor Italië, een aantal paarden van 3 tot 6 jaar tegen hooge prijzen aangekocht. - Te Diever speelde zich de volgende brutale stroopersgeschiedenis af Drie stroopers werden in het veld dier gemeente nagezet door 2 politiemannen die eindelijk een der 3 te pakken kregen, terwijl de 2 anderen gingen drossen. Ze kwamen echter tot andere gedachten, keerden terug en dreigden de politie mannen te dooden ze hielden de ge weren gereed als dezen hun arrestant niet lieten loopen. Gedachtig zeker aan hetgeen in 't begin der jacht daar voor viel, geschiedde alzoo en het drietal verwijderde zich. Ze waren echter heikend en bevinden zich reeds in voor- loopige hechtenis. Ook een standpunt. In een vergadering van den gemeen teraad te Heinenoord, waarin werd be handeld een verzoek van het hoofd van School no. 1, om verhooging zijner jaar wedde stemde een der raadsleden tegen, omdat hij persoonlijk was tegen alle philantropische inrichtingen. Tioee borrels meer. In verschillende rookerijen te Huizen (Noord-Hofiand) is een staking uitgebro ken. De stakende „rookers" eischen.... twee borrels per dag meer of een loons verhooging van 50 cent per week N. Ct. Monden klauwzeer. Te Wouw (Noord-Brabant) is het mond en klauwzeer uitgebroken bij een land bouwer. Deze gevreesde veeziekte is waarschijnlijk uit België overgebracht. Om verdere uitbreiding te voorkomen is al het aanwezige hoornvee afgemaakt en op last in den grond verstopt. Dag en nacht wordt de hoeve bewaakt Hoegenaamd niemand wordt er toege laten, Avondster. Uit het Leidsch Dbl. De snelwerkende Staatsmachine. Men schrijft uit Noordwyk Den lOden Juli 1910 - Noordwijk leefde toen in de beroeringen der „Strand- kwestie" werd een door 255 gemeen teambtenaren onderteekend adres ge zonden aan H. M. do Koningin. Het adres verzocht vernietiging, subsidair schorsing, van het besluit van den Noord- wijkschen Raad van 11 Mei 1910, om het recht tot bet plaatsen van badkoetsen en verder badmateriaal, alsmede van het plaatsen van stoelen, enz. in het openbaar te verpachten, en daarvoor algemeene regelen vast te stellen. Deze week nu, dat is dus 8 jaar en 3 maanden na de indiening, is er be richt ontvangen van den Minister van Binnenlandsche ZakeD, dat de ambts voorganger van Zijne Excellentie geen termen had gevonden, om op dit verzoek gunstig te adviseeren. Wat gaat het snel 1 Daar is I John. I). Rockefeller heeft een aantal belangrijke giften geschonken voor onder wijs doeleinden. Een medische school te Baltimore kreeg anderhalf millioen dollar, het Barnard College to New-York 200,00U dollar, hot Wellesley College te Wellesley 200,0 0 dollar en het Ripon College te Wisconsin 50,000 dollar. In totaal is bet bijna twee millioen dollar. Zondag Hi November 1913. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Norel. Herdenking 1813. WaalVm. 10 uur da. v. d. Waa. Herdenking 1813. Oudeschild, Vm. 10 uur ds. Boeke. Herdenking 1813. Den Hoorn Vm. 10 uur ds. Visser. Herdenking 1813. OosterendVm. 10 uur ds. van Grasstek Herdenking 1813. Coclcsdorp 's Av. 7 uur ds. Boeke. Herdenking 1813. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. half 10 de. Dagevos. Herdenking Onafhankelijkheid. nam. halt 3 ds. Dagovos. DaDkuur voor 't Gewas. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. BurgV.m. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Geen dienst. NED. PROTESTANTENBOND. Oosterend, 'sAv. 7uurds. G. de Leeuw. van Oudkarspel. Woensdag 19 November 1913. Burg, 's Avonds 7 uur Bijbellezing. Donderdag 20 November. Coclcsdorp. 's Avonds 7 uur Ds. Boeke. Ooslerend, Geen dienst. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, 'sAvonds 7 uur ds. Dagevos. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1