Binnenland. Gemengd Nieuws. onderlinge politieke twisten te staken en eendrachtige samenwerking zal het zoo gehavende Turkije zijn prestige terug kunnen winnen. o—o o De regeering der Vereenigde Staten trad in de laatste dagen krachtig op tegen pre sident Huerta van Mexico. Zij stelde aan den dictator een ultimatum, waarin ze voor Donderdagavond 6 uur van dezen een ver klaring eischte, dat hjj af zou treden en af zou zien van het bijeenroepen van het onlangs gekozen congres. Dit ultimatum werd door den vertegenwoordiger van president Wilson persoonlijk aan Huerta overhandigd, doch deze stoorde zich er eenvoudig niet aan en gaf niet eens ant woord. Daardoor beschouwde de Ameri- kaansche regeering alle onderhandelingen met Mexico afgebroken. En kort daarop verscheen er een verklaring vaD de regee ring te Washington, waarin gezegd werd, dat geen middel onbeproefd zou worden gelaten om Heurta van den presidentszetel te doen verdwijnen. Zelfs werd een blok keering der Mexiaansche havens en het binnenrukken van Mexico door Ameri kaanscbe troepen in uitzicht gesteld. Tegelijkertijd werd ook gemeld, dat de Amerikaansche regeering onderhandelingen geopend had met den aanvoerder der con stitutioneelen generaal Carawza die steeds verder de troepen van Huerta terugdringt over een groot leger beschikt en een eigen Kabinet samengesteld heeft. Mogelijk is het doel van de Amerikaansche regeering om Carauza in zijn verzet tegen Huerta krachtig te steunen. Inmiddels kwam het verrassende bericht dat Huerta plotseling verdwenen was. Waar hij zich bevindt wist men niet. En tevens, dat zijn minister van buitenland- sche zaken aan de regeering te Washing ton verzocht heeft de onderhandelingen te heropenen. Misschien dat nu nog een op lossing gevonden wordt. Dat het bewind van Huerta ten einde loopt staat intusschen wel vast Zijn dictatorschap schijnt ten einde te loopen. In dat opzicht heeft hij het moeten af leggen tegen president Joeansjikai van China, die zoo zeker van zijn zaak schijnt dat hij in de afgeloopen week het heele parlement, of beter gezegd, het heele par lementaire stelsel, maar opgedoekt heeft. De Senaat en het Lagerhuis door het volk gekozen zijn opgeheven en er zal een soort Nationale Raad komen door Joeansjikai zelf met hulp der provincies samen te stellen. Ook zal de provinciale indeeling belang rijke wijziging ondergaan. Wat zal het Chineesche volk van deze nieuwe daad van zijn dictator zeggen TEXEL, 19 November 1913. Verkiezing Hoofdingelanden. Maandag j 1. had de verkiezing plaats van drie Hoofdingelanden (één vacature) voor het bestuur van de 30 Gemeen schappelijke polders. Voor de periodieke aftreding (Jb. Nz. Kikkert en Joh. D. Roeper Jbz) waren uitgebracht 316 geldige stemmen. Hiervan verkregen Jacob Nz. Kikkert 197 stemmen. Joh. D. Roeper Jbz. 144 L. J. Roeper 88 S. Eelman Sz. 80 S. Dijksen Sz. 57 Jan Bakker Bz. 34 J. Witte Jbz. 25 L. van Scharen burg en S. Zijm Pz ieder 3 stemmenM. Kuip Cz. 2 stemmen J. Kooij en J. Bakker Cz. ieder 1 stem. Gekozen de heer Jacob Nz. Kikkert. Herstemming tusschen de heeieu Johan D. Roeper Jbz. en Leendert Roeper Janszoon. Voor de vacature (J. D. Witte) waren uitgebracht 216 geldige stemmen. Hiervan verkregen S. Zijm Pz. 138 stemmmen L. J. Roeper 112 J. Bz. Bakker 24 S. Eelman Sz. 20 Jb. Nz. Kikkert 8 stemmen, M. Kuip 7, Jb. Boogaard 6, J. G. Witte en S. J. Zijm ieder 2 stemmen. Herstemming tusschen de hoeren S. Zijm Pz. en L. Roeper Jz. Maandagavond had in Eben-Haëzer de eerste winterlezing plaats. De op komst was goed. Ds. Norel sprak over „Levensvrees", naar aanleiding van het zoo betitelde boek van Henri Bordeaux. Spr. wees er op, hoe in onzen tijd velen door levens vrees bevangen zijn, d.wz. ze zijn bang voor het leven, ze durven er niet tegen op. Gesproken werd over de verschil lende openbaringen van deze levensvrees. De oorzaak van dit verschijnsel werd nagegaan. Gevraagd werd, waar de overwinning te zoeken was. Ten slotte werd tegen alles wat in 'deze richting wijst, met nadruk gewaarschuwd. Het plan bestaat, dezen winter vier zulke lezingen te houden, zoo mogelijk nog een in dit jaar en twee in 't begin van het nieuwe jaar. Voor het maken van een loswal aan den Noorderdijk, waarvan de aan besteding Maandag plaats had, waren 7 inschrijvingen ingekomen. De hoogste inschrijving was f 9800, de laagste f7420. De raming was f6200. Het werk is niet gegund. Oudeschild, 18 Nov. Toen de heer C. Vlas Jz. hedenmorgen eenige bussen met melk naar de boot wilde brengen, schrikte het paard ter hoogte van den timmerman A. Blom, van eenig hout dat ter verzending aan den kant van den dijk lag. Het sprong plotseling op zij met het gevolg dat de loopers braken en de bussen met melk over den dijk rolden. Behalve dat er een groot gedeelte der melk verloren ging, scheen het paard zich nogal be zeerd te hebben. Bovendien was er nog al vrij wat andere materieele schade. Bij eene gisteravond gehouden ver kiezing voor 4 leden van het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente werden 3 der aftredende weder herkozen, n.l. de heeren W. Mets Tz., Js. Hemelrijk en T. de Wijn. Voor het 4e lid zal een nieuwe verkiezing worden uitgeschreven. De Koog, 17 Nov. Op 't stand alhier is aangespoeld een groote partij spanen. Oosterend, 18 Nov. In „het Wapen van Amsterdam" is weder een jachtgezelschap van 3 personen uit Noordholland gelogeerd. Een dier heeren maakte gisteren als medejager met den heer L. Koning, een mooie jacht in vak V der Staats- duin- en mientgronden, waar met twee geweren geschoten werden 25 fazanten, 2 hazen, 4 konijnen en 2 houtsnippen. Langs de Waddenzee kan men gedurig groote vluchten zwanen waar nemen, soms tusschen 50 en 100 stuks bijeen. Ook deze vogels vertoonen zich dit jaar eerder dan gewoonlijk, daar ze anders pas in groot aantal voorkomen bij vriezend weer. De Cocksdorp. Zaterdag jl. gaf de tooneelvereeniging „Aurora" eene uitvoering in het lokaal van Gez. Buijs. Zeer ten genoege van het publiek werden voor het voetlicht gebracht„Het offer eens vaders," drama in zes bedrijven en „De verstrooide notaris", blijspel in één bedrijf, beide door J. Broekhoff Bzn. Ondanks het slechte weder was de opkomst goed. Na afloop werd gezellig gedanst. Den Hoorn, 18 Nov. Hedenavond had in het „Loodsmans welvaren" alhier de jaarlijksche alge- meene vergadering plaats van het alhier bestaande fonds tot "Uitkeering bij Overlijden". Aanwezig waren 40 leden. Nadat door den voorzitter den aan wezigen het welkom was toegeroepen, was aan de orde voorlezing van Notulen der voorgaande vergadering, welke zon der op- of aanmerkingen werden goed gekeurd. Alsnu was aan de orderekening en verantwoording van den penningmeester over het afgeloopen boekjaar. Stand v. d. kas was in 1912 f 6993,20 heden f 7434,28 Alzoo een batig saldo van f 441,08 Aan de orde was nu, verkiezing pen ningmeester. Volgens rooster moest aftreden de heer P. Drijver, die tevens herkiesbaar was. Met 35 van de 39 stemmen werd de heer D. als zoodanig herkozen, waarop de heer D. de leden dankte voor het vertrouwen, dat ze in hem hadden ge steld, en verzekerde, ook voor dit jaar zijne beste krachten aan de vereeniging te zullen wijden. iNa dit volgde ver kiezing commissaris. Aftredende was de heer Aug. Dekker. De aftredende com missaris was volgens reglement niet her kiesbaar. In diens plaats werd gekozen de heer Alb. Bruijn Mzn., die zich de benoeming liet welgevallen. Nadat dit was afge loopen werd er gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen en opmerkingen. Door het bestuur werd de volgende wijziging gebracht in art. 6 van het huish. reglomen, dat thans luidende is, dat voor doorbetalende leden de inning der contributie is gesteld op Mei en voor de niet doorbetalende leden in Juni. Nog werd ter tafel gebracht een voorstel wat verleden jaar door het lid Tr. was ingediend, waaraan toen geen gevolg werd gegeven, luidende Om wanneer iemand grafwaarts werd gedragen dat dan toch vooral de voorloopers voorzien waren van een hoogen hoed, wat al meermalen is voorgekomen dat hieraan geen gevoig werd gegeven. Hierover ontspon nogal eenige discussie. Na eenige besprekingen kwam men op 't laatst tot die overeenkomst, dat men zooveel mogelijk zou trachten dit voorstel in de practijk io toepassing te brengen vooral wat betreft dan bet dragen van hooge hoeden voor de voorloopers. Hierna was aan de ordeBenoeming commissie voor rekening-opneming voor het volgende boekjaar. Hiervoor werden door het bestuur aangewezen de heeren P. Kok, W. du Porto en M. Bruijn Albzn. en voor reserve de heeren W. Visser, C. Smit en G. Kiljan. Door het lid H. werd alsnog oen voor stel ingediend om zooveel mogelijk wan neer er een sterfgeval plaats heeft, te trachten dat dan ook de afgestorvene door de naaste buren werd grafwaarts gedragen. Na eenige discussie werd be sloten dit voorstel in toepassing te brengen en zooveel mogelijk het in toe passing te houden. Niets meer aan de orde zijnde werd de vergadering te ongeveer 11 uur door deu voorzitter met dank voor de opkomst en gedane mededeelingen gesloten. Uit het Rott. Nbl. Moe of lui. Na 15 jaar absolute rust gedurende welken tijd bij weigerde uit zijn bed op te staan, zelfs niet om te eten of zich te laten scheren, stierf James John Muneray, te Jerseyville, Illinois Muneray was 70 jaar oud, maar sedert hij zich uit zijn boerderij terugtrok, op 55-jarigen leeftijd, beweerde hij na zoolang werken zoo moe te zjjn dat hij nu wel eens goed mocht uitrusten. Hij stierf waar schijnlijk, omdat hij moe was van 't adem haleD. Een arme rijke. Te München is een daglooner gestor ven, die voor zeer arm doorging. Zijn erfgenamen vonden in zijn woning een bundel oude papieren, waarin twee spaar bankboekjes gewikkeld waren, die een waarde van meer dan 30,000 mark ver tegenwoordigden. Eendenjacht. Te Hammondsport (Vereen. Staten) had zich een jonge vlieger uit Chicago, Jaquith genaamd, voor den rechter te verantwoorden wegens jacht op eenden uit een watervliegmachine. In gezelschap van een andere vlieger, Francis Wildman, schoot hij een-en-twin tig eenden in nog geen uur tijd. De jagers vlogen hoog boven het meer, totdat er een koppel eenden in het zicht kwam dan werd de motor afgezet en de machine daalde in zweefvlucht in de richting van de eenden. Wanneer de dieren opvlogen, werd de motor weer aangezet en werden de eenden vervolgd, terwijl Jaquith schoot en Wildman het vliegtuig stuurde. Een slimme kiezer. Een komisch geval deed zich voor bij de gemeenteraadsverkiezingen in een kleine plaats bij Brest. Zooals bij alle verkiezingen in Frank rijk, worden ook bij gemeenteraadsver kiezingen in den laatsten tijd z.g. isoleer-cellen gebruikt, dat zijn hokjes waarin de kiezer volkomen onzichtbaar zijn stem kan uitbrengen. In bedoelde plaats nu verscheen een dikke heer om zijn stem uit te brengen. Hij werd naar de cel gebracht en bleef daar drie kwartier, zoodat men bevreesd begon te worden, dat hem een beroerte ge troffen had. Maar volgens de Kieswet mag niemand zich met den man in zulk een cel in verbinding stellen. Eindelijk deed de man aarzelend de deur open en vroeg bedeesd, of hij er nog niet uit mocht. Hij had in de meening verkeerd, dat hij er zoolang in moest blijven tot dat hij werd afgelost. Vermoedelijke vergiftiging. Bij de familie W. aan den Koninginne weg 190 te Amsterdam heelt zich in de vorige week een geval van vermoede lijke vergiftiging voorgedaan. In het begin dezer week, nadat de poes van zijn melk gedronken had, viel het beest bewusteloos neer. De familie vond het zeer vreemd, dat het dier dat kort te voren ook vroolijk was, plotseling zoo onwel was geworden, doch schonk geen verderen aandacht aan dit geval. Dienzelfden avond, toen de zoon thuis kwam, en als gewoonlijk een glas melk gebruikte, viel ook hij bewusteloos neer. Spoedig rees bij de familie het ver moeden, dat de melk waarschijnlijk ver giftige bestanddeelen bevatte. Toen nu later de dochter van den heer W. een glas water dronk, dat uit een karaf geschonken was, proefde zij een bijsmaakje en ook zij werd na het ge bruik van een enkel slokje eenigszins onwel. Deze gevallen kwamen den heer W. thans verdacht voor en onmiddellijk waarschuwde hij den gezondheidsdienst, die een onderzoek instelde en tot het resultaat kwam, dat het water door middel van blauwzuur vergiftigd moest zijn. Men veronderstelde nu, dat het be wusteloos neervallen van den zoon en van de kat, eenige dagen geleden na gebruik van melk, ook het gevolg moest zijn geweest van vergiftiging door blauw zuur. De politie werd van het geval in kennis gesteld en deze stelde dadelijk een uitgebreid onderzoek in. Uit de Opr. Haarl. Cour. Van een zonderling huwelijk be richten de Amerikaansche bladen. Een geneesheer te BaUon (bij Baltimore) had een jaar geleden bij advertentie een echtgenoote gezocht en een van de brieven die hij ontving, stond hem zoo aan, dat bij de schrijfster dadelijk per telefoon om haar hand vroeg en er bij voegde dat hij haar te voren niet eens behoefde te zien. Het paartje is nu Woensdag getrouwd, de bruid was zoo zwaar gesluierd, dat niemand kon ontdekken hoe ze er uitzag. Dat was den bruidegom toch wat al te kras en hij vroeg den geestelijke zich te willen vergewissen, dat hij geen negerin als wederhelft kreeg. Toen hij daaromtrent gerustgesteld was ging het huwelijk door en pas nadien sloeg het bruidje haar sluier op. Het bleek een knappe blondine, die er warmpjes in zit en de dokter is heel tevreden. „De vrouw 1913." Nu het vooruitzicht bestaat, dat te Leeuwarden binnenkort een Sociëteit voor Dames zal verrijzen, hebben aldus schrijft „een huisvader" aan het Leeuw. Nieuwsbl. eenige huisvaders 't plan opgevat daar een Industrieschool voor Heeren op te richten. Het voornemen bestaat, daar onder richt te geven in le. het koken van een lekker potje, 2e. het beredderen van de natte en droge wasch, 3e. het bakeren, 4e. de grondige kennis van de behandeling van de zuigfleschvoorts in het naaien breien, stoppen, mazen en verder in al die bezigheden, die van een flinke huis vrouw kunnen worden verwacht. Hij hoopt, dat bedoelde heeren zullen slagen, immers, dan kunnen zij, wanneer de dames hanr tijd op de sociëteit met biljarten of het rooken van een sigaretje gezellig doorbrengen, de huishouding waarnemen. Voor Vrouwenkiesrecht. Het hoofdbestuur van de Yereeniging voor Vrouwenkiesrecht meldt, dat het zich met een schrijven tot H.M. de Koningin heeft gewend, waarin het uit eenzette, dat na de paragraaf in de Troonrede, waarin toezegging wordt ge daan om onverwijld over te gaan tot een zoodanige wijziging van de Grondwet dat deze geen beletsel meer zal bevatten tegen de invoering van Vrouwenkiesrecht en nu herhaaldelijk in de Regeerings- lichamen over vrouwenkiesrecht zal worden gesproken, en dat het bestuur van de Vereeniging voor Vrouwenkies recht daarom de vrijheid neemt, Hare Majesteit te verzoeken, Haar te mogen inlichten omtrent de gronden, waarop door vele vrouwen in Nederland het kiesrecht verlangd en in de tegenwoordige tijdsomstandigheden zoo noode gederfd wordt. Op dit schrijven ontving het hoofd bestuur der vereeniging reeds zeer spoe dig bericht, dat Hare Majesteit gaarne schriftelijke inlichtingen zal ontvangen. ***"- ^rn~T—

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 2