jjBrnafl CT J N°, 2731 Zondag 7 December 1913. 27st® Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. versterkend smakelijk goedkoop Gemengd Nieuws. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 0 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTlEN worden aangenomen bij de Uiig. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Tkx el. Het maken van reclame. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel, vestigen de aandacht van belanghebbenden op het volgende. Krachtens de bepalingen der provin ciale verordening „tot het weren van inbreuken op natuurschoon" moeten be staande reclames op of aan eenig on roerend goed, waarvoor geen uitdrukke lijke vrijstelling is vèVleend, voor 1 Januari 1914 zijn verwijderd. Na 1 Januari 1914 mag op of aan eenig onroerend goed uitsluitend reclame worden gemaakt: lo. voor zoover het geldt reclame voor zaken, die worden vervaardigd of verhandeld of voor bedrijven, die worden uitgeoefend op of in het onroerend goed; en 2o. voor zoover het geldt eene reclame niet voorkomende .in het landelijk ge deelte eeuer gemeente 3o. voor zoover Gedeputeerde Staten vrijstelling van het verbod hebben ver leend, welke vrijstelling enkel kan wor den verleend, wanneer naar het oordeel van dat College hierdoor de schoonheid van het omliggende landschap niet wordt geschaad. Overtreding wordt gestraft met geld boete van ten hoogste VIJF EN ZEVEN TIG gulden. Texel, 4 December 1913. Burgem. en Weth. voornoemd, GAARLANDT. De Secretaris, JONKER. TEXEL, 5 December 1913. Het feest van .Sint Aicolaas. Wel oud maar nog niet verouderd is het Feest van Sint Nicolaastelken jare weder wordt de jaardag van den goeden bisschop gevierd, in niet mindere mate als sinds tal van jaren. Zoo ook dit jaar. Vrijdagmorgen verscheen als naar gewoonte de Heiligman met de onmis bare zwarte Piet, in de alg. bewaarschool alhier, om der traditie getrouw de kleinen toe te spreken en geschenken uit te deelen. 't W as een aardig gezicht die schare van nagenoeg 80 kleuters te zien en daarbij vele moeders, welke getuige wenschten te zijn van de blijde gezichten van het jonge volkje. Ook het bestuur van deze instelling, zoowel Dames als Heeren, was tegenwoordig. Tegen 10 uur verscheen de Sint met zijn getrouwe en sprak de kinderen toe, hen prijzend of vermanend naar het noodig was. De kleinen zongen voor den Sint, zeiden versjes op en werden in de tusschen pauzen onthaald op Chocolade, pepernoten en speculaas of taai. Daarna werd aan elk der kleinen een pakje overhandigd, hetwelk voor hen een Sint Nicolaasgeschenk bevatte. Ook de juffrouw en de helpster werden door den Sint niet vergeten. Voor wie van kinderen houdt, was het zeker aangenaam een uurtje in het lokaal van de bewaarschool door te brengen daar te zien die blijde kinderschaar, de blijde moeders met hare kinderen ge nietend. Blijve men der traditie zoo nog menig jaar getrouw. Naar wij vernemen werd ook in de ■'St. Josefschool het feest op dezelfde wijze als het vorig jaar herdacht. Evenzoo werd aan de Chr. Bewaar school het St. Js'icolaasfeest herdacht. Voor de feestviering als hier gewoon op de straat, leende het weer zich niet bijzonder, wel jammer, want voor het gereedmaken van costumetjes had menige moeder zich zeker nog al eenige moeite getroost. Toch bewogen des middags vele kleinen zich op straat, gemaskerd en verkleed als naar gewoonte. Vele aardige pakjes werden opgemerkt en trokken de aan dacht. Des avonds werd het feest door de meer ouderen voortgezet en bewogen zich veel gemaskerden, in verschillende costumes, langs de straten. Er waren nette pakjes bij, sommigen weieens wat bont, maar we bleven verschoond van de afzichtelijke opschik waarop we wel eens zijn onthaald. De vertooningen waren maar sober in getal, we zagen een goederenwagen van Gend en Loos, een beer, die niet zulk een benijdenswaardige taak had, er werd collecte gehouden voor het Witte Kruis en een wilde beestenspel in optima forma. Deu geheelen avond bewoog zich een groote menigte langs de straten en ook de cafe's hadden zeker druk bezoek. Als eene bizonderhoid deelt men ons mede, dat een pereboom, zoo goed als bladerloos staande in den tuin van den heer S. Keijser in de Molenstraat, alhier, thans we schrijven 5 December, nog bloesem draagt, Oudeschild, 4 Dec. Dinsdagmorgen j.l. had de arbeider M. Schoenmaker, toen hij een baaltje kunstmest op den wagen wilde tillen, het ongeluk uit te glijden en te vallen. Het baaltje kunstmest viel bovenop hem met het ongelukkig gevolg, dat een zijner beenen gebroken werd. Zoo goed moge lijk werd hij huiswaarts vervoerd, waar direct geneeskundige hulp werd inge roepen. Gedurende een paar dagen was men hier ernstig ongerust over een Wieringer vaartuig. W. R. 40, een klein visschersvaartuig dat op de Schanserwaard voor anker lag, en door slechts één persoon bemand was, werd Dinsdagavond voor anker weggeslagen en dreef, daar het roer uitgepikt was, aan wêer en wind ten prooi op zee rond. Niettegenstaande men overal nasporingen had gedaan, bleef men over het lot van den schipper en het vaartuig geheel in het onzekere. Gelukkig kwam het vaartuig hedenmid dag gesleept door T X 15 behouden alhier in de Haven. Het was achter Oost gedreven en daar op het droge geraakt. Hier had de schipper het roer er weder in weten te pikken. Door een ander Wieringer vaartuig gesleept werd nog denzelfden middag naar Wieringen gekoersd. O osterend, 5 Dec. Op Zaterdag, 13 Dec. zal de Rederij kerskamer „V.I.O.S." eene uitvoering geven. Opgevoerd zullen worden „Ge meubileerde Kamers te huur", „Rosalie" en „Een domme streek van meneer Grillen burg". Blijkens de repitities mag men een goeden avond verwachten. Zie voor bijzonderheden de advertentie in het blad van a.s. Woensdag. Een vermiste Wieringer schuit met slechts één man aan boord is gisteren behouden achter Oost aangekomen. Vlieland. Door de Notabelen der Ned. Her". Gemeente alhier is als Kerkvoogd her kozen de heer K. H. Visser. Herkozen als Notabelen de heeren W. Blom en C. den Hartog, gekozen als zoodanig de heer G. Bruin Nzn. Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. Het hoofdbestuur van de vereeniging voor Vrouwenkiesrecht heeft aan alle leden der Staatscommissie voor Even redige Vertegenwoordiging een schrijven gezonden, waarin het de hoop en ver wachting uitdrukt, dat de commissie werkzaam zal zijn tot heil des volks en tot aanvulling eener sterk gevoelde leemte, in ons regeeringsstelsel, en waarin het, in verband met het ontbre ken van vrouwelijke rechtsgeleerden in de commissie, er op wijst, dat de invoe ring van een kiesrecht, hetwelk geen sekte-onderscheid meer zal kennen tusschen de staatsburgers, het aantal der kiesgerechtigden, waarmede de voor stellen der commissie rekening moeten houden, meer dan dubbel zoo groot zal maken als dat der mannelijke kiezers. Mochten gegevens omtrent de werking der evenredige vertegenwoordiging in Zweden en Denemarken bij de gemeente verkiezingen en omtrent de daar som tijds gevolgde methode van aparte lijsten van vrouwelijke candidaten der ver schillende partijen, de commissie welkom zijn, dan verklaart bet hoofdbestuur voornoemd zich bereid die te verschaffen. Uit het Rott. Nbl. Als een bewijs, dat de vogels ook in de war raken met dit zachte winterweer diene, dat bij den landbouwer Broos in „deu Inrij" onder Vischdonk (Noord-Brabant) sinds 8 dagen een kool meesje zit te broeden op 5 eitjes. De jubileumzegels I Het was Zaterdagochtend op het hoofd postkantoor in Amsterdam een drukte van belang. Bij vier loketten stonden lange rijen, van 30 a 40 menschen geduldig te wachten. Sommige baalden voorzichtig een kwartje uit bun beurs, anderen met grootsch gebaar haalden een bankje van honderd uit hun zak en grijns lachten eens tegen voor- of achterbuur man: „voordeelig zaakje, hé? Voor wie, voor de post of voor hem zelf? Ons dunkt voor allebei. Ach, ach, zucht een oud moedertje, nou mot ik een postzegel hebben om an me zoon in de Oost te schrijven, en daar sta ik nou al bijna een uur te wachten Het geleek op een grooten winkel van ongeregelde goederen, het hoofdpostkan toor in Amsterdam; „100 van 2'/»" hoorde ik aan een loket. Uitverkocht. Dan 50 van 3 cent. Ook uitverkocht. Van vijf? Daar kan ik u ook nietaan helpen, ik heb op het oogenblik alleen zegels van 25 cents en hooger. Gelukkig, geeft u me dan maar 100 van een kwartje. Triomfantelijk deponeert de gelukkige zijn bankje van f 25 in ruil voor 100 „blauwe papiertjes". Aan ieder van de vier loketten, be stemd voor postzegel verkoop werd dien dag verkocht voor sommen als nooit te voren. Iemand, die voor f 200 postzegels vroeg deed niets buitengewoons, of by ook alles kreeg wat hij wilde hebben, dat was een andere zaak. Want men kon de jubileum zegels vooruit bestellen Een aardig winstje zullen de posteryen dit jaar opleveren En onze postzegelhandelaars kunnen gaan rentenieren, want de jubileumzegels doen nu reeds honderd per cent agio en bij den straatverkoop zelfs meer. N.v.N. Uit de Opr. Haarl. Cour. Met de Noorderzon vertrokken. De veekooper B. te Ter Aar (Z.H.)is met de Noorderzon vertrokken. De man bad voor verscheidene landbouwers koeien verkocht aan de markt te Leiden. Des morgens had hij zyn kinderen eenige maien goedendag gezegd en tegen zijn vrouw zei hij, dat hij wellicht 's avonds zeer laat thuis kwam. Den volgenden morgen kreeg de vrouw bericht, dat de man op weg was naar Amerika en dat hij aldaar probeeren zou betere levensomstandigheden te scheppen, daarna moest zij maar over komen. TESELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika on andere 1'inden met verhooging der porto's. Pr\js der Advcrlcntièn. Van 1 tot 5 rogols 30 Cts. Iedero rogel meer 3 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimto berekond. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1