Binnenland. Gemengd Nieuws. Uitslag van gehouden Verkoopingen. Predikbeurten. teerd heeft en dat het zich weer sterk zal maken om terug te nemen wat anderen aan Bulgarije ontnamen. Men weet dat het volstrekt geen geheim is, dat Bulgarije en Turkije revanche hopen te nemen op Griekenland. Thans echter heeft het Bulgaarsche volk zijn stem laten hooren en men mag zeggen, het is een stem ge weest tegen den oorlog. De conclusie waartoe dan ook terecht de pers der linkerzijde komt is, dat de Bulgaren den vrede willen. Zoowel de republikeinsche als de socialis tische pers legt daar thans den nadruk op en zij voorspelt, dat beide partijen in den Sobranja zullen strijden voor het behoud van den vrede en voor een vreedzame federalistische Balkanpolitiek. Het volk heeft zich uitgesproken, het heeft zijn afkeer laten blijken van hen die de natie den geesel van den oorlog deden gevoelen, niet op geweldadigo wijze, maar kalm door middel van het stembiljet. Het is te hopen, dat de Bulgaarsche regeering die de nederlagen van het leger en die harer diplomatie moeilijk verkroppen kan, het oor niet zal sluiten voor dozen stem van het Bulgaarsche volk. TEXEL, 17 December 1913. De afdeeling „Texel" van het N.O.G. hield Zaterdag j.l. eene vergade ring in „De Lindeboom", die voor een gedeelte door den heer Burgemeester werd bijgewoond. Bij de behandeling der ingekomen stukken werd besloten mede te adresseeren inzake salarisver betering; het ontwerp adres werd goed gekeurd. Wenschelijk werd het geacht dat een nieuw uit te geven onderwijsblad in handen van de ouders der scholieren zal komen. Door Mej. J. W. Dros werd ingeleid het onderwerp „Het onderwijs in handwerken", waarop eenig debat volgde. Tot secretaris-penningmeester der afdeeling werd herkozen de heer C. Schaap en wel met op één na algemeene stemmen. Het hernieuwd mandaat werd aanvaard bij gelukwensch van den Voorzitter. Bij de omvrage werd bepaald, dat de volgende vergadering, gehouden zal worden in Café den Burg, op 4 April 1914. De heer J. Daalder Dz. hoopt dan een onderwerp in te leiden. Lezing; Stunrmansvak. Een hoogst matig entreegeld en bovenal een actueel onderwerp, een onderwerp, dat thans de algemeene belangstelling wekt, werkten het bezoek zóó in de hand, dat de zaal van hotel Texel Zaterdagavond geen voldoende ruimte boodt en ettelijke per sonen moesten worden afgewezen. De zaal was stampvol, velen moesten zich zelf met een staanplaats vergenoegen, dank zij het beroep van de heer Tjebbes op de galanterie der aanwezige heeren, speciaal op de leerlingen van deZeevaart school, konden alle dames een zitplaats bekomen, waarvoor zij den spreker dankbaar zullen zijn. De heer Tjebbes is gebleken, een geestig prater, een aangenaam verteller ,te zijn en hetgeen hij dien avond gaf over de op leiding voor- en de toekomst in het stunr mansvak heeft den blik verruimd van allen, die, uit den aard der zaak van dat onderwerp tot nu toe weinig hadden ver nomen. Onbekend maakt onbemind, het meerdere licht ontstoken over het leven en de voor uitzichten van den stuurman ter koopvaar dij, zal zeker bevordelijk zijn aan het doel, dat de heer Tjebbes zich gesteld had, n.l. de Texelsche ouders op te wekken hunne kinderen te doen gebruik maken van de eenige inrichting, die Texel biedt, om in aansluiting aan de school m.u.l., hen een beter bezoldigde positie te verschaffen. De lichtbeelden na de lezing vertoond werden met aandacht gevolgd, al gelooven wij dat, bij een mogelijke herhaling op een der dorpen, waarvan wij in het sluitings woord hoorden gewagen, het aanbeveling verdient daarvan wat minder te geven het aanhoudend gespannen turen vermoeid. Een welkome afleiding gaf het twee stemmig, van achter de coulissen, gezongen lied„Hoort gij die wilde golven" uit Dickens boek Domley en Zoon, bij de ver tooning van het beeld van een zeilschip door een hoos overvallen, het werd onder ademlooze stille tot het einde aangehoord. Na de lichtbeelden werd met solozang van mevr. Schmidt, door de leerlingen van de Zeevaartschool in koor buide gebracht aan den binnenkort vertrekkenden directeur, een feit, waarvoor de heer Tjebbes, zich tegenover het publiek verontschuldigend, dat hij van dit nummer van het programma geen kennis had gedragen, en niettegen staande hij meende dat zulks liever binnen kamers had moeten gebeuren, toch dank bracht. Door herhaald luid applaus gaf het pu bliek z'n instemming met de huldebetuiging te kennen. Laatst niet het minst, de voordrachten zijn uitstekend ingeslagen, ieder gaf wat hij te geven had, werkelijk, men kon zich denken op een groote bruiloft, zoo'n huiselijk karakter droeg de avond, zóó ongedwongen werd er gelachen en ook, zóó warm was het in de zaal. De avond is uitstekend geslaagd en het woord van dank van den heer Burgemeester aan den heer Tjebbes voor het nuttig werk door deze lezing verricht, was alleszins verdiend, evenzoo den dank aan de „Zee vaarders" voor de aangename verpoozing ons verschaft. Een woord van dank van deze plaats aan de muzikale krachten uit ons midden, die zoo belangeloos voor het muzikaal gedeelte zorgden. De perzik smaakt naar meer, met eigen krachten zoo'n bij uitstek gezellige avond te organiseeren, zooals wij dat bij her haling ook van Vlieland lezen „dat is toch eigenlijk je ware. Nader vernemen wij, dat de heer Tjebbes omdat velen moesten worden teruggezon den, besloten heeft, op nader vast te stellen data dezelfde lezing ook te Oosterend en te de Cocksdorp te zullen houden. Plaatselijke keuze. Reeds lang bestaat in de onthouders kringen een streven naar Plaatselijke Keuze, d. w. z. men wenscht in de wet vastgelegd te krijgen het recht, om de ingezetenen van een gemeente zélf te laten beslissen of er in de betrokken gemeente alcoholhoudende dranken ver kocht zullen worden, ja of neen. Werd de drankwet werkelijk in den zin, dien men wenscht, gewijzigd, dan zouden in elke gemeente stemmingen gehouden worden, waaraan alle mannen en vrouwen boven de 23 jaar konden deelnemen. Van den uitslag van die stemmingen zou het dus afhangen, of de bestaande toestand gehandhaafd zou blijven, of dat de drankverkoop beperkt, of geheel ver boden zou worden. Nu heeft zich in ons land een commissie waarin alle richtingen vertegenwoordigd zijn, gevormd, die een Volkspetitionne ment op touw heeft gezet. Het doel is over het geheele land handteekeningen te verzamelen van hen, die vóór Plaatse lijke Ketwe zijn en die handteekeningen met een adres aan de Regeering aan te bieden. Binnenkort zal men daarvan wel meer hooren. (Ingez.) In de Dinsdag gehouden vergade ring van de Prov. Staten van N. Holland werd goedgekeurd het voorstel van Ged. Staten om de bijdrage ten behoeve dei- Zeevaartschool der gemeente Texel voor 1914 te bepalen op ten hoogste f 1550, mits het Rijk tenminste f3000 toezegt. Naar wij vernemen zijn voor de herbesteding van een loswal te Oost, Maandag gehouden, ingekomen drie inschrijvingsbiljetten, n.l.: T. Bedel en J. Kraaiveld, Sliedrecht f 6449 J. C. Kooyman, Vlieland 7398 Th. v. d. Sterre, Helder 7497 De gunning werd aangehouden. De Cocksdorp. Door het kiescollege der Ned. Herv. Gem. is als ouderling herkozen de heer A. Dros Pz en als diaken de heer C. Stoepker. De heer Verstegen, lid van den gemeenteraad te den Helder, hield Zater dag j.l. eene lezing in het lokaal van Gez. Buijs over ,da portefeuillekwestie. De opkomst was niet groot. Er was geen debat. De avond van 12 Dec. was hier nog al druk. Het aantal gemaskerden, dat op 5 Dec. zeer klein was, was met Oude-Sinterklaas belangrijk. Bepaalde voorstellingen waren er evenwel niet bij. De heer C. v. d. Velde, kaasmaker aan de kaasfabriek „Samenwerking" te Eierland, had een dezer dagen het onge luk door een drijfriem der machine te worden gegrepen. Een ring om een zijner vingers bleef haken aan een moertje in dien riem, waardoor hij om hoog werd getrokken. Gelukkig wist hij zich los te rukken, waardoor hij er met den schrik en een gewonde vinger- af kwam. De heer D. Velthuis, lichtwachter aan 's Rijks kustverlichting te Eierland, is met ingang van 1 Jan. '14 in gelijke betrekking benoemd te IJmuiden. Oos terend, 15 Dec. De rederijkerskamer VI O.S. heeft bier Zaterdagavond voor ongeveer 100 donateurs e i andere personen hare eeiste voorstelling in dezen winter gegeven. Het blijspel „Gemeubileerde kamers te huur", in 2 bedrijven, met zijne pak kende tooneeltjes, werd vlot afgespeeld en de rollen waren in goede handen. Ook de kluchtspelen „Rosalie" en „Een domme streek" van meneer Grillenburg" liepen goed van stapel en menigen lach weerklonk. De drie stukjes bezorgden den aanwezigen een prettigen avond en het spel getuigde van de goede leiding in handen van den heer B. Elzer. Men besloot, dat voor de tweede uit voering een groot stuk ingestudeerd zal worden. Gaarne wordt der kamer ook hiermede succes toegewenscht. Met een prettig en ordelijk bal werd de eerste uitvoering besloten. 16 Dec. Gisteren vierde het Chr. Harmoniegezelschap „Excelsior" hier zijn jaarfeest, dat voor een gedeelte door den E.A. Heer Burgemeester werd bij gewoond. De telephoon is thans ook hier voor het intercommunaal verkeer geopend met voorloopig één aansluiting, die in „Het Wapen van Amsterdam." Waal, 15 Dec. Onze vroegere -plaatsgenoot, de heer B. J. de Jongh, thans op wachtgeld ge steld Hoofd eener School te Mijdrecht, is benoemd met ingang van 1 Januari 1914 tot onderwijzer aan eene der Openbare Lagere Scholen te 's Gravenhage. Vlieland. Aan het Noordzeestrand alhier is aan gespoeld een wit geschilderde redding gordel, waarop met zwarte letters Cambrian, Boston, benevens een wit geschilderd reddinggordel, waarop Engel- sche vlag en in zwarte letters S.s. Con- fied Lowestoff, 658. Eene partij battings gemerkt t G en D kroontje W. Een partijtje tengels los en in bossen. De heer H. Karsies, leerling der Zeevaartk. School alhier is gelaagd voor derde stuurman Gr. Stoomv. Men had aanvankelijk verwacht, dat de vrouw uit de Keizerstraat in Am sterdam, die haar kinderen zoo schande lijk verwaarloosde, zou protesteeren tegen de voorloopige toevertrouwing der kleinen aan den Voogdijraad, door den Officier van Justitie bevolen. De moeder schijnt er echter volkomen vrede mede te hebben, dat zij de kinderen niet meer te haren laste heeft. Wel eigenaardig is, dat een dergelijke vrouw bedeeld werd door Burgelijk Arm bestuur en „Liefdadigheid naar Vermo gen" voor een gezamenlijk bedrag van f6,50 per week. Zulke lichamen mochten toch eerst wel eens ter dege onderzoeken, of de menschen, die zij helpen, ook waardig zijn, die hulp te ontvangen. Op zoo'n wijze onthoudt men steun aan armen, die meer in de termen er voor vallen. N.v.N. Uit het Rott. Nbl. Stroopersgeschiedenis. Gelijk bekend, is de Veluwe een zeer wildrijk deel van Nederland en de bos- schen nabij Wolfheze schijnen een Eldo rado voor stroopers. Menig haasje en nog meer konijntjes zijn dan ook dooi deze mannen, door middel van een lichtbak, bemachtigd. Zoo nu en dan hebben er botsingen tusschen deze jachtovertreders en de jachtopzieners plaats. Ook in den loop der vorige week heeft weder zulk een onaangename ontmoeting plaats ge had met 3 stroopers uit Bennekom, die door een 6-tal beambten werden over vallen, die een blijkbaar zeer gevaarlijken politiehond bij zich hadden, die een der stroopers in een zeker lichaamsdeel heeft gebeten. Tegen deze, die niet ontvluch ten kon, werd proces-verbaal opgemaakt. De andere 2 waren ontvlucht. Het slachtoffer van den hond liet het er evenwel niet bij zitten en heeft tegen de jachtopzieners een klacht ingediend, omdat zij een gevaarlijken hond onge- muilkorfd op de stroopers hadden aan gehitst, met het voor den een noodlottige gevolg. Vrije uitoefening der geneeskunde. Naar wij vernemen, heeft de Regeering den Centralen Gezondheidsraad om ad vies verzocht inzake het adres der heeren rnrs. Jhr. Van Holthe tot Echten, Van Houten en prof. Van Hamel, strek kende tot toelating van de vrije uitoefe ning der geneeskunst. Vierkante stuivers. De nieuwe vierkante stuivers zullen volgens den Minister, niet deze week maar bij het begin van het jaar 1914 in omloop worden gebracht. Jenever diefstal in de kerk. Een cafe-houdster te Noordwijkerhout, die gerogeld een kruikje „Hulstkamp" van 2 L. bij een harer klanten brengt, heeft de gewoonte hiermee 's morgens bijtijds op weg te gaan. Zij neemt dan eerst den dienst waar in de R. K. kerk en na afloop daarvan doet zij haar boodschap. Voor 't gemak zet zij dan haar fiuweelen tasch, waarin het kruikje met geestrijk vocht, in een hoekje achter in het gebouw neer. Verscheidene malen ging dat best, doch zietéén der kerkbezoekers, die lucht gekregen had van de gewoonte van 't vrouwtje, nam de vrijheid zich onge merkt het kruikje toe te eigenen. Toen 't moedertje bet kerkgebouw ver liet, bemerkte zij tot haar schrik, wat er gebeurd was. Zij had een duren ochtend. L. D. Vrije uitoefening geneeskunde. Dezer dagen heeft door de onderteeke naars van het aan de Tweede Kamer gezonden adres inzake de vrije uitoefe ning der geneeskunde de eerste inzending plaats gehad van de ingekomen adhaesie- betuigingen met dit request. De lijst der ingekomen adhaesiebetui- gingen bevat voorloopig 5955 namen. De overige nog in te komen betui gingen van adhaesie zullen na eenigen tijd aan de Tweede Kamer worden toe gezonden. Het Petersbureau Vaz Diaz is na in gewonnen informaties in de gelegenheid geweest inzage te nemen van de boven bedoelde aan de Tweede Kamer toege zonden lijst van handteekeningen. Deze handteekeningen zijn van personen van de meest uiteenloopende positie, rang en stand, politieke en godsdienstige gezind heid en ontwikkeling, terwijl o.m. een vrij groot aantal „dankbare patiënten" zich onder de adhaesiebetuigingen be vindt. Bovendien hebben een aantal vrouwen uit verschillende kringen de lijst ge- teekend. Postkantoor te DEN BURG (Texel) LIJST van de aan dit kantoor en de daaronder behoorende hulpkan toren ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de of weige ring door geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. Ie helft der maand Dec. 1913, Alb. Schagen, Pioplispark N. Amerika. Zaterdag 13 Dec. te Ondeschild. Notaris G. J. O. D. DIKKERS. Een Huis met Erf in de Kerkesteeg, kooper J. Veen Wz. voor f 480. Woensdag 17 December 1913. Burg, 's Avonds 7 uur Bijbellezing. Geb. Zuid-Eierland 's Av. 7 uur Bijbellezing. Donderdag 18 December, Oosterend, 's Avonds ds. van Grasstek. Catechismus. Cocksdorp, 's Avonds 7 uur in Gebouw van Cbr. Belangen, Onderwerp Iets van en over MaclareD. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend's Av. 7 uur Ds. Sap, v. Gouda. In 't belang van Chr. Verzorging van Zenuwlijders." Zondag 31 December 1913. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Norel. Waal, Vm. 10 uur ds. v. d. Waa. Oudeschild, Nam. 2 uur ds. Boeke. Den Hoorn Vm. 10 uur ds. Visser. Oosterend, Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp Vm. 10 uur ds. Boeke. Hulpgebouw Zuid-Eierland Geen dienst. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. half 10 ds. Dagevos. H. Avondmaal. nam. 2 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Burg, 'sAv. Geen dienst. Den Hoorn, Vm. 10 uur es. Bussemaker. Beleefd wordt verzocht om tijdige opgave van de diensten ter gelegen heid van Kerstmis, Oudejaar en Nieuwejaar,

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 2