I N\ 2740. Donderdag 8 Januari 1914. 27** Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tot week. Dit blad verschijut Woensdag:- en Zaterdagavond Abonnementsp)-ys per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Nfuir Amerika en nadere I-inden met verhooging der porto's. Adverteutiën vóór 9 nar op den dag: der uitgave Prijs der Advertentiin. Ven 1 lot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer t Ct. Groote lotters en Vignetten worden naar pl*«tsruimt# berokend. Bewijsnummers S Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Buro op Tbx bi. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van de fa. Van der Kloot Co te de Cocksdorp om in het perceel, kadastraal bekend in Sectie A. no. 488 een motor van 6 P. K. te mogen plaatsen door hen is ingewilligd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaaude jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de be schikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn ver schenen, om hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel,'den 3 Januari 1914. Burgem. en Weth. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. GAARLANDT. 27 Dec.—3 Jan. Het nieuwe jaar heeft zijn intrede gedaan, van alle kanten hebben ons weder de beste wenschen tegengeklonken, een oogenblikje hebben we ons mogen terug trekken uit het drukke, woelige leven om den afgelegen weg te overdenken en wel licht onze berekeningen te maken voorde toekomst en thans gaat ons leven al weder zijn gewonen gang. Waareronwil- lekeurig zooveel persoonlijke dingen waren, die in de laatste dagen onze gedachten bezighielden, was uit den aard der zaak onze aandacht niet groot voor het gebeuren rondom ons. Kn toch ging dat zijn gewonen gang, al werd het politieke leven, zoowel hier als elders, ook eenigerrrate gedrukt door Kerstmis en Kerstvacantie. Toch viel er in de laatste dagen nog wel het een en ander voor, dat onze aan dacht zeer wel waard was. We zouden o.a. kvonen wijzen op de instelling van de Staatscommissie voor de onderwijskwestie. Nog voordat het oude jaar verstreken was, heeft minister-president Cort van der Linden zijn denkbeeld, dat zoo zeer getuigt van een oprecht streven om de partijen tot elkander te brengen, kunnen uitvoeren. De nieuwe Staatscommissie is er en men mag zeggen, dat de samenstelling ervan getuigt van een goed inzicht en een juist beleid van den leider van het Kabinet, dat tot nog toe zoo schitterend uit de begrootingsdebatten is te voorschijn geko men. Aan het hoold der commissie staat Dr. D Bos, de man, wiens woord op onderwijsgebied beteekenis heeft en die in zake de onderwijskwestie steeds een politiek van verzoening heeft voorgestaan. Met hem hebben zitting de leiders der verschillende politieke fracties en bovendien van iedere fractie nog een lid, dat geacht kan worden op onderwijsgebied geen vreemdeling te zijn in Jeruzalem. Of het aan deze politieke Vredesconfe rentie "gelukken zal een overeenkomst te ontwerpen, die alle partijen zal kunnen bevredigen, moet worden afgewacht. Gelukt het niet, aan de samenstelling der commis sie zal het stellig wel niet geweten kunnen worden ongetwijfeld ook niet aan gebrek aan ernst. Gemakkelijk is de taak der Commissie niet. Er zullen groote bezwaren moeten worden overwonnen, maar met ernst zal naar een vergelijk worden ge zocht. Een vergelijk, dat in breeden kriDg zoozeer gewenscht wordt omdat de school strijd al te lang reeds het politieke atmosfeer ten onzent bedorven heeft. De commissie zij wijsl eid en voorspoed in iuime mate toe- gewi-r.scht. Door schier de geheele pers is ze met ingenomenheid begroet en vele welgemeende wenschen vergezellen haar bij i;.ir omvangrijk werk. Minister Cort van der Linden heeft in de Kamer de richting aangewezen. Niet op overwinning dienen de leden uit te gaan maar op vrede. Als dat bij de beraadslaging der commissie domineert dan is de kans op een bevredi gende overeenkomst stellig niet gering. Dat zou een groote voldoening zy n voor den grijzeu StaatsmaD, die op het oogen- blik aan het hoofd der regeering staat en die zuike ontzaggelijk moeilijke dagen door worsteld heeft in den laatsten tijd. Het leed heeft een diepe wonde geslagen in zijn vaderhart en het gaan achter de lijkbaar van zijn veelbelovenden zoon, die zoo plot seling weggerukt werd, zal voor den grijzen vader een van de zwaarste gangen zijns levens geweest zijn. En toch heeft hy zich niet door het harde lot laten neerslaan. Een hoog gevoel van plicht houdt hem staande, plicht jegens de vorstin die hem tot de regeering riöp en ook jegeus de volksvertegenwoordiging die hem zoo alge meen steun beloofde in het volbrengen van zijn zware taak. Reeds den dag nadat hij ge staan had aan de groeve van zijn kind, zag men hem weer bezig in de Kamer, waar de plicht hem als hoofd der regeering riep. De Eerste Kamer houdt zich bezig met den begrootingsarbeid, maar zy zal de regeering daarbij wel geen groote moeilijk heden in den weg leggen. En na de schit terende wijze waarop minister Cort van der Linden in de Tweede Kamer het standpunt van zijn Kabinet uiteenzette en verdedigde, zal hij bij den Senaat op steun en mede werking mogen rekenen. Het algemeen debat over de Indische begrooting, die thans in de Eerste Kamer aan de orde is, leverde in zoover iets bij zonders op, dat weer eens de stem gehoord werd van een koloniale specialiteit, die in de laatste jaren had gezwegen en waarnaar anders steeds met zooveel belangstelling werd geluisterd. We bedoelen de stem van den heer Van Kol, die zich thans weer in ons parlement kan laten hooren. Men heeft ook nu weer met veel belangstelling geluisterd naar wat deze sociaal-democra tische spreker te zeggen had. Men weet dat hij Indië en de Indische toestanden door en door kent en voor velen is zijn woord met gezag bekleed. 't Is dan ook te begrijpen dat de rechterzijde zich verheugd gevoelde over het vleiend getuigenis dat deze soc. dem. afgevaardigde gaf over de wijze waarop gouverneur-generaal Idenburg zijn taak verricht en over de politiek die deze volgt. De hoer Van Kol heeft de rechterzijde wel aan zich verplicht. De rechterzijde had in de afgeloopen week nog een ander6 reden om zich verheugd te toonen. Zij behaalde bij de tusscben- tijdsche Statenverkiezing in het district Gouda de overwinning op de linkerzijde. Een zetel die den vorigen zomer door de vrijzinnigen veroverd werd, moest thans weer aan de anti-revolutionairen afgestaan worden. Met een meerderheid van 10 stemmen behaalde hun candidaat de over winning. De rechtsche pers toont zich verheugd over dezen uitslag, omdat ze daarin meent te zien een profetie voor de toekomst en een bewijs dat de kiezers er thans al weer anders over denken dan in de dagen der algemeene verkiezingen, —o o—o Nieuwjaarsdag is in den regel voor heel wat van onze Engelsche buren een aange name dag, voor sommige ijdeltuiten een dag van zaligheid. Het is de dag der Koninklijke onderscheidingen, waardoor tal van Engelschen met ridderorden ver sierd of in den adelstand verheven worden. Ook dit jaar zijn er weder een aantal ge lukkig gemaakt en zij mogen zich thans verheugen in veel belangstelling van de zijde van het Engelsche publiek, dat voor zooiets nog al wat gevoelt. Er waren echter ook andere dingen die in de laatste dagen de aandacht trokken. Niet het minst de rede van minister Lloyd George, die zooals men weet nogal gaarne oreert over den vrede en de noodzakelijk heid van beperking der uitgaven voor leger en vloot. Over dat onderwerp heeft Lloyd George ook thans weer een boom opgezet en het;heeft zijn redevoering niet ontbro ken aan een goed gehoor eD een welwil lende beoordeeling. Op verschillende meerendeels zeer bekende gronden, ver- dedigde de minister het denkbeeld om een einde te maken aan de concurrentie op leger cn vlootgebied. Hij oordeelde thans het oogenblik gekomen om over te gaan tot beperking op dit gebied Onder de redenen die hij daarvoor aanvoerde noemde bij in de eerste plaats de verbetering in de verstandhouding tusschen Engeland en Duitschland. De betrekkingen tusschen beide landen zyn thans oneindig veel vriendschappelijker dan voorheen. In beide landen hebben de regeoringon leeren inzien, dat door een strijd niets te winnen is, doch dat daarentegen in esn terugkeeren tot de oude vriendschap alles te winnen en niets te verliezen is. Als een andere belangrijke reden noemde spr. ook do steeds sterker wordende strooming tegen het voortdurend opdrijven van de uitgaven voor de bewa pening. Vooral in West Europa, in Duitsch land, Frankrijk en Engeland neemt het verzet toe tegen het militarisme, speciaal tegen het verzwaren der militaire lasten. Met die veranderende volksstemming zullen de regeeringen rekening moeten houden, hoe eer, hoe liever. Lloyd George achtte dan ook thans de tijd rijp om in de richting van beperking der bewapening stappen te doen. 'tWas niet de eerste maal, dat deze Engelsche minister in dien geest sprak. Ook thans is er met belangstelling kennis van genomen. Maar daar zal het wel weer bij blijven en zonder nu bepaald pessimis tisch aangelegd te zijn, zouden we durven voorspellen, dat het in dezen ook nu wel weer bij mooie woorden en vrome wenschen zal blijven. —o—o—o Koningin Elisabeth van Roemenië heeft dezer dagen haar 7üen verjaardag gevierd en is op schitterende wijze gehuldigd ge worden. Niet alleen als Koningin, maar inzonderheid ook als Carmen Sylva. Wie kent haar niet als zoodanig. Zij moge zich in haar land een plaats veroverd hebben in de harten harer onderdanen, door het vele goede, dat zij als vorstin deed en doet, buiten haar land eert men haar als Carmen Sylva, de vorstelijke dichteres en schrijfster, die door haar litterairen arbeid geworden is een der merkwaardigste gekroonde vrouwen van dezen tijd. Ook ons land is in huldebetoon jegens deze begaafde vrouw niet achterwege gebleven. We meenen, dat even in herinnering te mogen brengen, nu we iets willen mede- deelen over een der laatste pennevruchten van deze begaafde schrijfster, gewijd aan een persoonlijkheid, wiens naam in de laatste dagen meermalen is genoemd en die ons eenigermate belang kan inboezemen omdat hij een afstammeling is van Willem den Zwijger. We bedoelen den prins Von Wied, die thans gereed staat den Albaneescben troon te bestijgen. In een Oostenrijksch tijdschrift wijdde Carmen Sylva een artikel aan dezen prins, die straks koning zal zijn van het Sprookjes land, zooals de schrijfster Albanië noemt. De Weensche correspondent der N R. C. vertaalde voor zijn blad een deel van dut artikel, waarin Carmen Sylva verielt wie prins Von Wied is. Een man van studie en sport, bedeeld met groote lichaamskracht. Groot en slank cn een voortreffelijk ruiter noemde men hem in Roemenië Lohengrin, toen hij er in zijn witte lijfgarde-uniform met den zilveren helm op verscheen. Zjjn jonge vrouw verheugde hem met twee kinderen, een dochter on een zoon. ZH, prinses Sophie is buitengewoon begaafd. Z(j speelt op de harp, op de mandoline en de guitar, zij zingt, zij dicht en schildertZjj is een goede moeder en verstaat de kunst van opvoeden. Zoo teekent Carmen Sylva h6t vorstelijk paar van Albanië om daarna de lof der Albaneezen te bezingen en dezen toe te roepen„Dat is uw man. Die zal u vrede brengen en uwe prachtige landstreken ge lukkig en rijk maken. Geen strijd meer, geen moorden en rookende puinhoopen. De zonnige zee zal uw uitvoer dragen en welvaart zal uw deel 'worden na langen stryd en nood." Zoo bezingt Carmen Sylva de toekomst van Albanië. Zal haar profetie vervuld worden Wie geeft het antwoord De taak van prins Von Wied zal even zwaar als schoon zijn, dat weten we allen. TEXEL, 7 Januari 1914. Plaatselijke keuze. Onlangs werd ook hier, zooals reeds in bijna alle gemeenten van ons land geschied is, een Comité voor Plaatselijke Keuze opgericht. Het bestuur daarvan werd gevormd door de heeren E. G. Gaarlandt, eere-voorz., O. Norel, voorz. M. Zantema secr. en C. Dros, penningm. allen te den Burg. Door het vertrek van den heer Zantema ontstond een vacature, die vervuld werd door Mej. v. Achterbergh. Voider hebben zitting genomen in het comité de dames E. Langeveld en A. Duinker te den Burg en de heeren A. Boon te Oudeschild, H. S. Overduijn te de Cocksdorp, J. L. van Grasstek, B. Elzer en J. Eelman te Oosterend, Steutel te de Waal, C. L. van Schaarenburg te de Koog en C. en T. Dogger P.H. Polder. Welhaast zal het comité met de werk zaamheden een aanvang maken. Deze zullen bestaan in het verzamelen van de handteekeningen van alle Texelaars, mannen en vrouwen boven de 23 jaar, die voor Plaatselijke Keuze zijn. Reeds vroeger schreven we dat het streven naar verkrijging van het recht der Plaatselijke Keuze, alleen dit beoogt: hot mogelijk te maken, dat de inwoners van elke gemeente zelf beslissen, of, iu de plaats hunner inwoning, de drank verkoop op den bestaanden voet zal doorgaan of wel worden beperkt, of ge heel verboden. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1