Echte Friesfjhe en- gewone Schaatsen. Binnenland, Gemengd N ieuws. Vergadering Gemeenteraad vanVlieli Marktberichten. Advbbtentiën. Predikbeurten. In voorraa,d E. B,OEKEL. veel geloof vindt zijn verklaring, Intus- schen is het een vraag van belang in hoever de Turksche regeering de hand in het spel heeft gehad Dat zonder haar voorkennis maar zoo een afdeeling Turksche soldaten er op uittrekt om een nieuw koninkrijk te stichten lijkt wel wat erg zonderling. Al moge in Turkije veel mogelijk zijn, dat kliukt toch wel al te zeer onwaarschijnlijk. TEXEL, 14 Januari 1914. Arbeiders Tooneelvereeniging. We weten niet wat we in de jonge vereeniging meer moeten bewonderen, de moed, de durf, om bij een eerste uitvoering met een tooneelstuk van zoo tragischen inhoud, van zoo propagan distische strekking uit te komen, dan wel, de wijze, waarop de vereeniging in de uitvoering is geslaagdze was meer dan lofwaardig. De zaal in hotel „Texel" was Zondag avond goed gevuld en het moet de leden van „Kunst aan het Volk" een voldoe ning zijn geweest, dat te mogen con- stateeren, de opgekomenen hadden zich den gang naar het uitvoeriDgslokaal niet te beklagen. De inhoud van het stuk, we zeiden het reeds boven, is tragisch en van propagandistische strekking, het is een doorloopende aanklacht tegen den oorlog en het joelen van het volk bij de over winningen en de financieele belangen, die enkelen bij een oorlog hebben, zoo zijdelings in het licht gesteld, doen het schrille beeld van den oorlog te meer uitkomen. Er werd met ernst en met bezieling zouden we haast zeggen, gespeeld en het geheel werd gedragen door een uit stekende vertolking der hoofdrollen. Met een gepast woord van den voor zitter werd de avond geopend en ge sloten, waarna een geanimeerd bal een groot deel van de bezoekers nog geruimen tijd samenhield. De Gocksdorp. Onder leiding van den heer A. C. Toet gaven eenige jongelui Zaterdag j.l. eene tooneelvoorstelling in het lokaal van den heer Zoetelief. Achtereenvolgens werden opgevoerd het tooneelspel „Droef begin, blij eind" door H. v. d. Berg, het kluchtspel „Hans de kruier in handel en wandel" en het blijspel „Altijd netjes" door Jan Courage. De vertolking was in zeer goede handen, hoewel een groot deel der spelers en speelsters voor het eerst de planken betrad. Het publiek, dat niet groot was genoot van het onberispelijke spel en gaf daarvan blijk door daverend applaus na elk bedrijf. De heer P. Dissel gaf nog een voordracht ten beste, welke onver beterlijk werd voordragen. Binnenkort zal het gezelschap een paar blijspelen en eenige pantomimes opvoeren, waarvan de opbrengst zal strekken om het tekort der onafhanke- heidsfeesten te dekken en de kas van het Witte Kruis te stijven. Oosterend13 Jan. Langs den Zuiderdijk heeft zich in de Waddenzee reeds een strook ijs gevormd. De schuiten, die achter Oost vertuid liggen, zijn hierdoor tot werkeloosheid gedoemd. De hoogste dame van dit dorp, de torenklok, die sinds menschenheugenis hare goede diensten verleent, lijdt sedert het einde van 1913 aan toevallen en staakt nu eenige dagen geheel althans wat haar slagwerk betreft. In den oudejaarsnacht heeft ze wel driemaal het uur van twaalven doen hooien, wat voor de vrijende paartjes een meevaller was, want die dachten nu telkens dat ze zich vergist hadden. Maar ovei igens geeft het verkeerde en het niet slaan veel ongerief, daar de eenige wijzer van de torenklok een scheeven stand heeft en men dus niet zien kan, hoe laat het is. Spoedige verbetering is wen- schelijk, daar men op Texel geen een heid van tijd schijnt te hebben. Toen gisteren iemand van hier bij een goed vriend, te Waal informeerde naar den tijd, werd hem, toen hij op diens klok ging kijken, gezegd: „Als die klok twaalf slaat, dan staan de wijzers op half elf en dan is het drie uur." Nu, toen moest hij het maar berekenen. Ge lukkig sloeg de Waalder torenklok 6n het zakuurwerk werd gelijk gezet. Toen hij aan den Burg kwam, was het daar een kwartier later. Wie kan ons nu zeggen, hoe laat het is Of is men op Texel -overal uit den tijd? Den Hoom, 13 Jan. Gisteravond had in de Ned. Herv. kerk alhier eene openbare repetitie plaats van het Cbr. Harmoniekorps „Excelsior" te Oosterend. Het gebouw was vol be langstellenden. Nadat allen psalm 84 1 en 3 hadden gezongen, werd de bijeen komst met gebed geopend. Vervolgens werden eenige muziek en zangnummers ten gehoore gebracht. In de pauze sprak ds. Visser over de schoonheid van de muziek en zang. Na de pauze werden nog eenige nummers ten beste gegeven en sloot ds. Visser de bijeenkomst met dankzegging. Wij twijfelen niet of er is dezen avond veel genoten, van zang zoowel als muziek, ons inziens was het prachtig. Oudeschild, 12 Januari. Door de ingetreden vorst en den heerscheuden Oostenwind was het water gistermorgen zoo laag, dat „de Dageraad" om 11 uur de haven niet kon verlaten en de aanwezige passagiers moesten wachten tot den dienst van 3 uur. Heden werd geregeld gevaren, niet tegenstaande er reeds vrij wat drijfijs was. De visschersvloot, die hedenmorgen de haven was uitgezeild, kwam heden avond deze weder binnen. Slechts enkele schuiten zijn naar Nieuwediep gezeild, om bij een mogelijk strengere vorst niet achter het ijs te worden op gesloten. 13 Jan. Hedenmorgen heeft „de Dageraad" de beide eerste diensten ver richt. Met het oog op den heerschenden Oostewind en het vele drijfijs langs de kust is zij echter in 't INieuwediep ge bleven en wordt de verdere dienst vanaf Texel waargenomen door de „Ada van Holland". Staking IJmuiden. In een vergadering, die vijf uur duurde, is Zaterdag een beraadslagiug gehouden tusschen reeders en stakers. Zaterdagavond werd door de afdeeling IJmuiden van de Alg. Ned. Zeemans bond over de resultaten van die beraad slaging vergaderd, de voorstellen be sproken en tot overeenstemming ge komen. Nadat thans ook de Moderne Zeemans bond, de te Egmond vergaderde zee lieden en reeders vergaderd hebben is de staking opgeheven. Het staangeld wordt tot d9 helft ver minderd en het gebruikelijke zoodje visch wordt weer verstrekt en er zullen geen rancune maatregelen worden genomen, dit is zoo ongeveer het resultaat voor de stakers na een elf weken langen strijd. Gisteren, Dinsdag zouden vermoedelijk alle booten weer in de vaart gaan. Er is een einde aan de ellende, zoo schrijft de Opr. Haarl. Courant. Een juichkreet waard. Uit de Opr. Haarl. Cour. - Aangehouden. Door de rivier politie te Rotterdam zijn aangehouden 5 bedienden van het ss. Rotterdam der Holland Amerikalijn, die zich te Boulogne sur Mer hadden schuldig gemaakt aan diefstal van goe deren uit de koffers van passagiers die uit New-York de reis daarheen hadden gemaakt en daar ontscheept waren. Het meerendeel der gestolen goederen werd in hun bezit gevonden. Een Weddenschap. Naar aanleidiDg van een bericht, dat een luitenant in vier en twintig uur van Delft naar Amersfoort was gewandeld, hadden een drietal studenten een wedden schap aangegaan om dezen afstand in korter tijd af te leggen. Zij voerden het werk maar dadelijk uit en gingen daarom Woensdagavond om 11 uur op stap. Donderdagavond om 8 uur kwamen zij naar de Delftsche Ct. meldt te Amersfoort aan. Zij hadden den afstand dus in ongeveer 21 uur afgelegd. Van een pruim tabak 1 De werkman F. G., te Dordrecht, zat Vrijdagavond gezellig in zijn woning met een versnappering, in den vorm van een pruim tabak achter de kiezen. Onver wacht slikt hij het lekkers in en kreeg het daarbij zoo benauwd, dat de genees heer onmiddelijk ontboden werd. Deze nam de gewenschte maatregelen, doch de man was Zaterdag nog niet in staat het bed te verlaten. Daar bedoelde F. G. nog eens zoo'n ongelukje gehad heeft, is thans zijn vast voornemen, geen tabak meer te gebruiken, althans in dien vorm. Uit het Rott. Nbl. Onrustbarende stijging van de Maas. Men meldt uit MaastrichtDe Maas stijgt onrustbarend. De stijging bedraagt van Vrijdagochtend tot Zaterdagmorgen 180 cM. De meeste toegangen tot Maastricht staan onder water. Het gehucht Heugem staat grooten- deels blank. Het water stroomt door den overlaat langs de spoorweglijn Maastricht—Luik en komt in de winterbedding. België meldt nog steeds was. Nadere berichten van Zaterdagochtend zijn niet geruststellend. Het water is weer aan 't stijgen; de Jeker o.a. met 6 c.M. Te lieer is men bezig het dek op de brug in den weg te versterken, daar spoedig hierover alle verkeer zal moeten plaats hebben. L.K. Men meldt ons uit Maastricht, Zater dag Sinds hedenmorgen 10 uur is de Maas in de laatste 24 uur M. 1,72 gewassen. Hedenmiddag om 4 uur werd weer 22 c.M. was geconstateerd. De omliggende dorpen zijn er droevig aan toe Meersen en Heer zijn niet meer dan over houten noodbruggen te bereiken. Scharn over een omweg, daar de groote communicatie weg onder water staat. De Heugemerweg staat onder water en bet dorp Heugem is overstroomd. De zeer gevaarlijke communicatie kan nog per roeiboot geschieden. Om 4 uur hedenavond was dus de was sinds 10 uur dezen morgen, toen de was sinds de laatste 24 uur gecon stateerd werd M. 1,94 zoodat de stand om hedenmorgen 4 uur Maastricht Maas brug is M. 4,04 is 46,05 A.N.P. Het dorp Itteren is ook overstroomd. Uit Meersen wordt hulp gezonden per wagen en roeibooten. Acht groote zwaar beladen schepen en een stoomboot moesten gisteren inderhaast wegens den woedenden stroom in den zomer houden de Maastrich tenaren er picnic op den bodem der Maas hier het anker laten vallen, wilden ze niet tegen de spoorbrug te pletter worden geslagen. De Maas is overdekt met meubelen, groenten en allerlei huisraad. Het dochtertje van den werkman K. te Rozendaal, slikte dezer dagen een spijker in. Tot heden heeft echter nog geen nadeelig gevolg daarvan onder vonden. Een aard tg idee. Eene leerlinge, uit de derde klasse, thans vierde, vertrok verleden voorjaar naar Canada. De onderwijzer dier klasse kwam voor een paar dagen op de ge dachte om al de leerlingen een klein briefje aan hun vertrokken vriendin netje te laten schrijven. Al deze epistels zijn in een groot couvert naar het verre Westen gezonden. Dat zal een aardige verrassing zijn. Sch. Crt. Zoo moeten icij allemaal worden. In den circus Busch te Berlijn treedt op het oogenblik een man op, die zich door een auto laat overrijden. Dezer dagen heelt Marino, dat is zijn naam, onder de Linden in het openbaar zijn kunsten vertoond. Hij wierp zich tot ontzetting van de menschen op straat voor een auto vol menschen, liet zich volgens alle regelen van de kunst overrijden en stond heel huids en opgernimd op, om zijn weg te vervolgen. Sch. Ct. Gem burgemeester. Naar de „Tijd" verneemt, zal de heer Ter Laan geen burgemeester van Zaan dam worden. De oorzaak hiervan moet hierin gelegen zijn dat de Commissaris van Koningin in Noord-Holland, mr. v. Leeuwen, onoverkomelijk bezwaar had tegen het propagandistische karakter van dezen solicitant. Gevraagd, of hij na eventueele benoeming dit karakter zou afleggen, heeft de beer Ter Laan zich volle vrijheid gereserveerd, weshalve de Commissaris der Koningin hem niet kon aanbevelen. Wel burgemeester. De „Tel." verneemt dat de benoenjs van den heer Ter Laan tot burgemee van Zaandam, zeer spoedig in de „Sta Ct." zal verschijnen. ooze n Vi tuig iend [euv vonc Op Dinsdag 6 Januari j.l. Voorzitter de heer Molenaar, burgem ter. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering woi gelezen en goedgekeurd. Ingekomen is het verzoek van den H. Kunsel, hoofd der school voorM.U.l en leeraar in de Engelsche taal aan Zeevaartk. school, om ontslag uit - betrekkingen, wegens benoeming tot h< 'Pre der school voor M. U. L O. te Zuidbn 00P De Raad besluit dit ontslag eervolte leenen met 1 April. F"' Aangehouden wordt nog het voorl. K. Molenaar, betreffende het Congres Kinderbescherming. Eenige ingekomen stukken worden kennisgeving aangenomen. Bij de rondvraag wordt eene opmerk gemaakt aangaande de rechterlijke ine ling dezer gemeente bij het kanton Hel Arrondissement Alkmaar. De Voorz. looft deze zaak te zullen onderzoe. daar men eenparig vindt, dat het gem keiijker en voordeeliger, vooral voor ticulieren, zou zijn, wanneer Vlieland zijn aangesloten bij Friesland, kanipnd Harlingen, arrondissement Leeuwardendeu De vergadering wordt hierna geslotei^pg unt jDin 1rve! eui kies (JBpre ipre oop adv iter Z ver rou reel Woensdag 14 Januari 1914. F HERVORMDE GEMEENTE. Bwrgr, 's Avonds 7 uur Bijbellezing. lil1 Waal, 's Av. 7 uur By'belleziog. Den Hoorn, 's Avonds 7 uur BybellezïiK- Geb. Zuid-Eierland's Av. 7 uur p Bijbellezing. n Donderdag 15 Januari 1914. Koog, 's Avonds 7 uur Bijbellezing. Oosterend, 's Av. 7 uur ds. van GrasstekA Catechismus. 1)1 Cocksdorp, geen Bijbellezing. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, 'sAv. 7 uur ds. Dagevos. Zondag 18 Januari 1914. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Nor6l. Waal, Vm. 10 uur ds. Van der Waa. urj Oudeschild, Vm. 10 uur ds. Boeke. en Den Hoorn Vm. 10 uur ds. Visser, rflt OosterendVm. 10 uur ds. van Grasstek:,, Cocksdorp Nm. half 3 ds, Boeke. H. Doop. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. half 10 ds. Dagevos. nam. 2 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. ke Burg, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussem aker.'6. NED. PROTESTANTENBOND. Oosterend, 's Avonds 7 uur ds. Westra, van Alkmaar. ;ai Amsterdam, 12 Jan. Aangevoerd 406 Runderen, le kwal. 80 a 86 ct. 2e kwal. 74 a 76 ct! 3e kwal. 70 a 74 ct. g 95 Melk- enKalfkoeien f 280 a f 350 p 75 Nuchtere Kalveren f 12,d 1 20 669 Vette Varkens 48 a 50 ets. Purmerend, 13 Jan. Aangevoerd 293 Runderen waaronder: >r 169 vette koeien 72 d 86 Ct. per KGff1 119 Gelde koeien f 150 a 240 Melkkoeien f 190 d 320. t( 12 stieren. 52 vette kalveren f 1,00 a f 1.20 p. Kg. 277 Nuchtere kalveren f 15a i 30Bf 1149 Schapen f 27 a f44,00 409 vette varkens f 0,46 a f 0,50 per Kg.;n 6 magere varkens 1 20 a 1 30,a 243 biggen f 8 a i 14 T kipeieren f 5.75 af 6.25 per 100; Purmerender Crt. fi V Geboren i* EELT JE, dochter van A. MOSK en T. MOSKRikke' jberg. Burg, 14 Januari 1914. "I d

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 2