Gemengd IN ieuws. De Cocksdorp. Voor een stampvolle zaal had Zater dag j,l. in het lokaal „De Hoop" de aangekondigde tooneelvoorstelling plaats, waarvan de opbrengst zou strekken om het tekort der onafhankelijkheidsfeesten te dekken. Opgevoerd werden de blijspelen „Hans de Kruier in handel en wandel" en „Altijd netjes" door Jan Courage. Ook de pantomimes „De Scheerwinkel" en „De Tandarts", benevens eenige leuke voordrachten, verhoogden het genot van den avond. Uitmuntend spel werd geleverd. Het publiek gaf daarvan blijk door herhaald en daverend applaus. De opbrengst was zoo goed, dat het tekort der feesten gedekt kan worden en nog een bedragje voor het Witte Kruis overblijft. Een woord van dank aan den heer Toet, die het initiatief in deze nam, en aan de spelers en speelsters is hier zeker niet misplaatst. Den Hoom, 11 Febr. Op uitnoodiging van het bestuur van Texels Belang hopen de beeren de Jongh en Daalder Vrijdag in Loodsmanswel varen alhier eene lezing te geven ten bate van de Hulpkas. Wij weten van vroegere ondervinding hoe genoemde Heeren ons altijd een avond van gezellig samenzijn kunnen bereiden en roepen daarom oud en jong toe te komen proflteeren van deze avond. Vooral daar het hier betreft de in standhouding eener nuttige instelling, hopen wij dat velen zullen aanwezig zijn. Vlieland. Geslaagd als tweede stuurman, gr. stoomvaart, de heer W. Weltevreden, leerling der Zeevaartschool alhier, S Uit de Opr. Haarl. Cour. Schandelijk. Ten huize van den veldarbeider K. Verduin, onder Stellendam, is door den gemeeute-veldwachter J. Guérand beslag gelegd op een vierjarig meisje van de naaste familie, herkomstig uit Rotterdam, dat daar sinds eenigen tijd als pleegkind ia huis was. Het kind dat te Stellendam ernstig mishandeld werd, o. m. in eon zak gewikkeld moest leven en onvoldoende voedsel ontving, is door den gemeente veldwachter tot het doen instellen van een nader onderzoek naar Rotterdam getracsport erd. Uit het Rott. -Nieuwsbl. Een Poolsche huwelijksmaallijd. De bevolking van Allumuchy, in N-w- Jersey heeft nu eens gelegenheid gehad om zich met eigen oogen te overtuig'n, wat een Poolsch huwelijk is De bruiloft van een jong paar Poolsche landver huizers heeft twee dagen en twee nachten geduurd. Voor de genoodigden eenige honderden, zijn 7 kalveren en 135 kippen gedood, terwijl een heele wagon oesters werd verorberd, wat alles werd besproeid met een vat whisky en 2000 L. bier. De bruid moest dansen met iederen heer, die een shilling in den huwelijkskorf wierp. Zij heeit 176 dansen meegemaakt en was toen zoo vermoeid, dat zij zich te bed moest begeven. De Balkanoorlog en Hollanclsche kaas. In de Waag te Kaerenveen heeft (naar het Nwsbl. v. Fr. meedeelt) zekere heer Ardittie, uit Manchester, geïnformeerd naar de deugdelijkheid van indertijd door hem opgekochte groote hoeveelheden kaas voor den Balkanoorlog. Het ging over een bedrag van twee ton gouds, waarvan f 120,000 verlies vserd geleden, eensdeels omdat de kaas niet oud genoeg was voor verzending en ook omdat de verpakking in boek- weitdop er toe meegewerkt had, dat, toen de kaas te bestemder plaatse was aangekomen, deze grootendeels bedorven was. Tegen de opkoopster en verzendster, een Rotterdamsche firma, is nu door hem een actie tot schadevergoeding in gesteld. Geëischt wordt f80,000, de firma bood intusschen reeds f 25,000. Kind verbrand Men meldt uit den HaagEen [heel droevig ongeluk is Maandag in de Noor- derbeekdwarsstraat gebeurd. De vier jarige Petronella van Malsen geraakte, doordat zij te dicht bij de kachel kwam met haar kleederen in brand. Met kwetsuren overdekt, werd zij per auto van den G. E. H. D. naar het Gemeente ziekenhuis vervoerd, waar zij in den loop van den dag aan de bekomen verwon dingen helaas bezweek. Volkszang. Door mevr. Joh. Kerkraeijer-Bakker is Woensdagavond te Hoorn een poging gedaan, om te komen tot verbetering van den volkszang. Een poging, die schitterend slaagde. De groote Parkzaal was geheel gevuld Eerst begon men te luisteren naar de verklaring, de toelichting bij sommige liederen, maar bovenal naar den heer lijken zang van een tiental Hollandsche liederen. Na de pauze begon het in- studeeren het aanvankelijke niet durven was spoedig oyei wonnen en niet lang duurde het, of 600 a 700 menschen zongen mee van het looze visschertje of van het molenarinneke. De proef is in alle opzichten geslaagd. Meer zulke avonden zijn reeds toegezegd. Tel. Uit het Leidsch Dbl. Vindingrijke inbrek rs. Men schrijft uit Den Haag De vindingrijkheid van de inbrekers wordt er niet minder op. De houder van een bankierskantoor kwam tot de ontdekking, dat aan de binnenzijde van de straatdeur van het door hem be woonde perceel in het hartje van de stad op vernuftige wijze een toe stelletje aan het Yaie-slot was aange bracht, waardoor dit slot aan de straat zijde was te openen. Aan den binnenkant van de deur was aan het slot een koperen haakje gemaaktaan dat haakje was een touwtje bevestigd, en dit was wederom met een zeer klein haakje vastgehecht aan de brievenbus, zoodat de inbrekers slechts de hand door de gleuf van de brievenbus behoefden te steken, om dit haakje te grijpen en door te trekken het slot te doen openspringen. Doordien de straatdeur van het kantoor overdag tijdens de kantooruren geregeld geheel openstond, was het geknutsel aan het slot moeilijk op te merken. Toen de bankier het had bemerkt, deed hij aangifte bij de politie. Deze hield een paar dagen een oog in 't zeil, echter zonder resultaat. De inbrekers hadden zeker lont geroken. Dorpsavondmuziek. Onlangs werden to Haelen (Limburg) des avonds omstreeks 8 uur, de bewoners uit de kom der gemeente opgeschrikt door zulk een heidensch lawaai, dat in minder dan geen tijd de huizen leegliepen en men zich half verschrikt, half verbaasd afvroegwat mag er toch gaande zijn Men hoorde toeteren, blazen en trommelen op allerhande instrumenten. Spoedig bleek, dat het lawaai afkomstig was van den zolder eener woning in de nabijheid der Kerk. De eigenaar, die veel last van ratten schijnt te hebben, trachtte, bijgestaan door vrouw en kinderen en geholpen door eau paar muzikaal aangelegde buurjongens de lastige knaagdieren met ketelmuziek te verdrijven. Yan de straat af hcorde men hem nu en dan bevelen geven waarop telkens harder met een kinder wagen heen en weer gereden werd over den zolder en de muziek immer luider en oorverscheurender over het anders stille dorpsplein klonk. Het schijnt wel, dat het den ratten inderdaad toch te machtig is geworden. Donderdagavond heeft de directeur van het nieuw gevormde orkest wederom repetitie gehouden. Zoo mogelijk heeft de 2de uitvoering de eerste nog in sterkte van geluiden overtroffen, want wij hoorden tenminste de buurvrouwen klagen, dat haar kleine kroost, in den slaap opgeschrikt, neiging begint te ver- toonen om ook in het orkest mee te zingen. L. K. Door liet bed gezakt. Door het breken van een onderlaag in de bedstede, viel de vrouw van A. v. S. te Bergambacht toen zij in de bedstede stond, naar beneden ën kwam in de kelder terecht. Zij kwam zoo ongelukkig te vallen, dat zij twee ribben brak. De politiehond. Woensdagmorgen vervoegde zich iemand bij mr. Levie, advocaat en pro cureur te Groningen met het verzoek diens politiehond beschikbaar te stellen ter opsporing van den 53-jarigen S., aldaar, die den geheelen morgen reeds werd vermist en naar men vermoedde te water zou zijn geraakt. Mr. Levie gaf zijn hond lucht aan een pet van den vermiste en direct liep het dier langs 'n wring op het land achter de Verl. Grachtstraat Daar vond men den vermiste dood in een sloot liggen. Drooglegging der Zuiderzee. De Zuiderzee vereeniging heeft baar rapport weer met één vermeerderd. Een lijvig boekdeel, is weer verschenen. In dit rapport zijn opgenomen de praeadviezen van de heeren A. A. Beek man en A. Plate, inzake den invloed van de drooglegging der Zuiderzee op de werkloosheid en de beraadslagingen over dit onderwerp op de vergadering der Nationale Vereeniging tegen de Werkloosheid, den 29sten November te Amsterdam gehouden. Verder is opgenomen een overzicht van het verhandelde omtrent dit onder werp in de Staten-Generaal bij de be grootingen voor 1912 en 1913. Dan is er een inventaris van een ver zameling bescheiden van den heer C. Leemans inzake de Zuiderzeekwestie, door hem aan de Nederlandsche Heide- Maatschappij in bruikleen gegeven. Het boekje dat in 'tNederlandscb, Franscb, Duitsch en Engelsch op de „E. N. T. O. S." verkrijgbaar was, is tevens in dezen bundel afgedrukt. Aan het slot zijn eenige kaartjes op genomen. In Haarlemmermeer zijn vele hectaren tarwe uitgezaaid. Algemeen werd gevreesd dat de tarwe voor een groot deel door de vorst geleden zou hebben en alzoo een groote schade post zou opleveren. Het is nu gebleken dat dit niet het geval is,; door het zachte weer der laatste dagen beginnen de plantjes zich weer mooi te ontwikkelen. Er in geloopen. Dezer dagen miste S. te Haarlem een ijzeren geldkistje inhoudende een Lo- tisico-polis, een half Witte Kruislot en 20 2Vs-centstukken. Elke nasporing scheen te vergeefs. Het toeval bracht echter den dader aan Het Witte Kruis lootte namelijk uit en de dief droeg een kennis op het lot te gaan inwisselen. Aan het kantoor waar het lot was af gegeven, was de diefstal bekend, zoodat de politie werd gewaarschuwd en door middel van den wisselaar heel spoedig de hand op den dader was gelegd. Deze bekende het kistje te hebben wegge nomen. Het geld had bij verteerd en de Lotisico-polis verscheurd. Z Ct. Eigenaardig samentreffen. Voor de familie H. Woudstra te Joure is de 4e Februari wel een zeer bijzon dere datum. De vrouw werd n.l. op dien datum geboren en ook de zoon Bauke, trambesteller te Drachten, wiens vrouw wel toevallig ook den 4en Februari verblijd door de geboorte van een jongen. Zoo zijn dus vader, moeder en kind en de grootmoeder, alle vier op één en denzfifdsn dag jarig. Nog al kras. Een inwoner van Oud-Vosmeer Zee.^ wilde zich van zijn hond ontdoen, aj- het dier doorgaans op stap was mei Jw anderen hond van het dorp. per Hij liet het dier dezer dagen dooreg jachtopziener doodschieten, die we| het vergevorderd uur het kadaver? volgenden dag zou begraven. Doch toen men 's daags daarna mede wilde beginnen, bemerkte tju dat de doode hond in een ongeveer 4olit diepen kuil lag en daarnaast zijn tro$h kameraad, die het graf gegraven hsi De hond zou de teraardebestei zeker hebben voltooid, ware hij niej zijn liefdewerk gestoord gewordeD. van en stroowye Dolf Veel gegadigden. Voor de betrekking aan de stroocartonfabnon. „w i/ungm te Nieuwe Schans, waaraan een vian loon van f 14 is verbonden, waren BII 500 sollicitanten. «t Onder de gegadigden waren kommiten veldwachters en jongelui, die hettVa jaar geslaagd waren voor onderwj] Pr. Gr. (jig Postdiefstal van f 100,000? De brievenpost van het postkante. Maastricht voor het kantoor te Am dam, 4 dezer des avonds verzoL bleek bij aankomst te Amsterdam Februari niet meer te bevatten de»Lt leiden blief, waaraan 8 aangeteek;^ brieven waren bevestigd. Men vermoedt, dat. de zak aanï der zijkanten is losgesneden gewo' b en van den inhoud beroofd. De justitie is met de zaak in ke gesteld. e0Dv De „Teleg." spreekt van de vermfe0 van een postpakket met flOO,OOOug bankpapier. Uit de binnenlanden van iflt Brabant. m Als een staaltje van de zeden inrva goede Noord-Brabant meldt de „Lire Koerier". inj In een dorpsherberg in Noord-Braioa staat boven de deur van de gelagkaen „Bij voorkomende oneenigheden enilvi partijen worden de gasten verzocht plli tafels en stoelen stuk te maken. Ac;iv de kachel liggen dikke knuppels." I. Bloedvergiftiging. e|' Te Apeldoorn kwam een geval J_ bloedvergiftiging voor bij een 19-1" jongmensch en wel met doodelijketjjjj] lo°P- V, Bij het schaatsenrijden had hi-*" kleine teen gewond, sloeg daar aanijj kelijk geen acht op, tot de pijn zoo b-0 werd, dat geneeskundige hulp nr worden ingeroepen. Helaas, het)o' reeds te laat, de oppassende jongeligo aan de gevolgen overleden. 50 De aanhouder wintniet. Door J. v. H, wiens woning in 30 nazomer te Gemonde afbrandde, is <jj gen tijd geleden een woonhuis geboJO op 't gehucht „Den Schoonberg," all zonder acht te slaan op bouwverorda^o of woningwet. Onder politietoezicht bO de woning daarop door de gemee arbeiders afgebroken, een weinig j daarna werd ze van hetzelfde matei, weer opgetrokken. Thans is op lastjjo het hoofd der politie het heele zaï ten tweeden male tegen den grond slagen. Slechts een enkele paal wijsl de plaats aan, waar de huizinge gesl ,,'s Hert. Ct~ heeft, E"n makke ooievaar, ttu In September werd te Kinswerdl een ooievaar gevangen en aan het b der school ter verzorging gegeven. ijp heeft hem een week met saamgeboE1 vleugels laten rondloopen Daarna is: de meest mogelijke vrijheid gegeven,1 vogel is echter zoo aan huis gewl dat hij er geen oogenblik aan denkt» voor goed te verlaten. Hij vliegt rond, maakt toertjes over het dorp; hij heeft zelfs een bezoek aan Bols.,y( gebracht. De nachten, ook de allerkoudste, bregc hij het liefst op een schoorsteen^ door. De kou schijnt hem niet te deün Zijn voedsel bestaat uit visch en vleeébi afval. Wordt hem een muisje aafif boden, het wordt terstond naar binf geslagen. Leeuw. C™ f 25,000 schadevergoeding gevrak De weduwe van den bij het tranf geluk te Leeuwen op 2 Januari1 omgekomen machinist W. Theijs# heeft (naar de Arnh. Ct. bericht) tei de Maas- en Waalsche Stoomtram !Z een vordering ingesteld van f25000,; Volgens de staatscourant zullen gedurende den loop van dit jaar de onder volgende lichtingen onder de wapenen worden geroepen. Lieh- Aantal tingen. KORPSEN. dagen. 1207 de regimenten infanterie der 1ste en der lilde divisie 11 de compagnien wielrijders met uit zondering van de viermaanders der 2de compagnie 11 de compagnien hospitaalsoldaten 11 de regimenten vestingartillerie 11 het regiment genietroepen met uit zondering van de milicienslelegra- fisten 11 1908 de regimenten infanterie der Tste en der lilde divisie 11 de compagnien wielrijders, met uit zondering van de viermaanders der 2e en der 4e compagnie 11 de compagnien hospitaalsoldaten 11 de regimenten vestingartillerie 20 het regiment genietroepen met uit- zondeiing van de mil.-telegralisten 11 1909 de regimenten intanierie 26 de compagnien wielrijders 26 de compagnien hospitaalsoldaten 26 de mitrailleursafdeelingen met uit zondering van de 1de mitrailleurafd. 26 de regimenten veldartillerie met uit zondering van de treinafdeelingen 27 het korps pontonniers 26 het korps pantserfortartillerie 20 het regiment genietroepen met uit zondering van de mil.-telegrafisten 26 1910 de regimenten infanterie 26 de compagnien wielrijders 26 de compagnien hospitaalsoldaten 26 de mitrailleurafdeelingen 26 het korps torpedisten 19 1911 de regimenten cavalerie 20 de regimenten veldartillerie met uit zondering van de treinafdeelingen 27 het korps rijdende artillerie 27 het korps pontonniers 26 de regimenten vestingartillerie 27 het korps pantserfortartillerie 27 het regiment genietroepen met uit zondering van de mil.-telegrafisten 26 1912 de miliciens-paardenverzorger 26 1

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 2