t Gemengd Nieuws. anderzins, door vermindering van uit gaven voor leger en vloot en de vaak bespottelijk hooge pensioenen welke aan sommigen worden toegekend. DatStaatspensionneering voor vele ouden van dagen dringend Eoodig is maakte spr. duidelijk door tal van voorbeelden. Van de gelegenheid tot het doen van vragen, of debat, werd geen gebruik gemaakt. Met een woord van dank door den Voorz. werd de vergadering gesloten, met als resultaat bovengemeld. Naar wij vernemen denken de Heeren het evenwel hierbij niet te laten doch stellen zij zich voor, voor hetzelfde doel nogmaals naar Texel over te komen. Wijkverpleging. Na een tournee over het eiland, dat wil zeggen na de verschillende dorpen te hebben bezocht, zoo sprak de voorz. van het voorloopig bestuur, onze Burge meester, bij de opening der vergadering, zijn we genaderd tot den Burg, om in eene vergadering te spreken over het nut van wijkverpleging. De aanwezigen werden welkom geheeten en over de opkomst scheen men niet ontevreden. Men moet bij de oprichting van eene Vereeniging wat optimist zijn, zeide de Voorz. en dat toonde hij in dit geval wel degelijk, want ons bedunkers had de zaal van Hotel Texel de belangstellen den baast met moeten kunnen bevatten; zulks was niet het geval, er was slechts een tamelijke opkomst, zoowel van dames als heeren laten wij wenscben dat geen onverschilligheid oorzaak was van de afwezigheid van zoovelen, doch straks bij de aanbieding van lijsten, ook de afwezigen zullen toonen het goede werk met kracht te willen steunen. Als sprekers zouden optreden de heeren Dr. Wagemaker, üs. Kuperus en Pastoor van Kelckhoven, zoo werd ons aange kondigd, en ofschoon wij de gevoelens dier Heeren omtrent deze zaak reeds eerder hadden mogen hooren, verbeiden wij toch met verlangen hetgeen zij ons nu zouden hebben te zeggen, in het be lang van deze zaak, welke hun aller sympathie heeft. En wij hebben met genoegen geluis terd naar het krachtig pleidooi, hetwelk door ieder der sprekers werd gehouden, voor de zaak van wijkverpleging. Men geraakte onder den indruk van het ge sproken woord, dat van hart tot hart ging, en wij betreurden het telkenmale, dat zooyelen door afwezig te zijn, moes ten missen de bezielende woorden van hen die hier optraden als pleitbezorgers voor de op te richten Vereeniging. Zoo ooit, dan hadden zeker deze keer de afwezigen ongelijk. Wij wagen er ons niet aan, om zelfs bij benadering het gesprokene weer te geven, 't zouden slechts koude woorden, dorre zinnen zijn, welke wij neerschre ven men moet zulke woorden hebben gehoord, om te gevoelen wat de sprekers bezielde; woorden welke getuigden van het, heilig vuur waarmede een zaak moet worden voorgestaan, waardoor een zaak moet tot stand komen. Dr. Wagemaker behandelde het onder werp wijkverpleging, als arts, alzoo van de practische zijde. Ds. Kuperus en Pastoor van Kelck hoven stelden vooral in het licht onze plicht als mensch. Het gebod „gij zijt allen broeders" gebruikte de eerste spr. om aan te toonen het nut van wijkverpleging, hetwelk getuigt van naastenliefde. Dat een eenling niets vermag en daar om samenwerking noodig is, maakte de tweede spr. duidelijk, om daardoor aan te toonen dat allen moeten medewerken om de oprichting van eene wijkverple ging mogelijk te maken. Verstand, hart en wil, zegt spr., zijn drie eigenschappen van den mensch. Waar die drie eigenschappen harmonisch samengaan, daar kan bet niet uitblijven of eene zaak als wijkverpleging moet aller steun verwerven. Wij kunnen door gebrek aan tijd het gesprokene op deze vergadering niet uit voeriger behandelen, doch houden ons overtuigd dat de sprekers door hun woord een krachtigen steun hebben gegeven aan deze zaak. Hiervan getuigde ook het woord van den voorz die de sprekers woorden van dank bracht voor hun krachtigen steun. Doch evenzeer was op zijn pas de hulde welke aan den Voorz. en diens ecbtge- noote was gebracht, voor de vele moeite welke zij zich voor deze zaak hebben getroost. Aan het einde der vergadering werden lijsten ter teekenmg aangeboden voor jaarlijksche bijdragen en werd medege deeld dat door eenige dames lijsten zullen worden aangeboden aan hen die deze vergadering niet bijwoonden. Moge het een, zoowel als het ander, tot een bevredigenden uitslag leiden. Dat de aanwezigen, bij sluiting der vergadering werden dank gezegd, spreekt wel van zelve; aan den heer Kikkert werd dank gebracht voor het kosteloos afstaan van zijne zaal voor dezen avond. Bijenteelt. De Dinsdagavond in café den Burg door den Heer Giersbergen, leeraar voor bijenteelt in Nederland, gehouden lezing was slechts door ongeveer 20 leden en genoodigden bezocht, de voorzitter sprak dan ook bij opening zijn spijt uit dat zoo weinig leden waren opgekomen. De heer v. G. het woord verkrijgende besprak allereerst het voederen der bijen, een onderwerp dat voor den tijd van het jaar goed gekozen is, omdat er nu gevoerd moet worden. Er worden zegt spr., door den iemker, bij het voederen vele fouten gemaakt, het geven van suiker in het voorjaar b.v. is niet goed, nu moet gegeven worden honig voor de helft vermengd met water, spr. licht dat uitvoerig toe. Verder leeraart spreker hoe op de plan Een onder de korf voor den iemker heel wat is te zien en op te merken, aan de ligging van de wasstaafjes b.v. kan men zien of de korf goed of weinig bevolkt is en daarnaar kan men het meer of minder geven van voeder regelen. Nog toont spr. aan dat in het voorjaar geen raat moet worden weggesneden, behalve de raat die beschimmeld is en bij geeft hierbij aan hoe dat met een zeer scherp mes moet geschieden. Over het zwermen deelde spr. mee, dat uit een korf hoogstens twee zwermen mogen komen en hoe een derde zwerm verhinderd moest worden. Moerloosheid der korveD zegt spr. verder is meestentijds de schuld van den iemker zelf. Door het bijeenvoegen van volken, door aanraken of verplaatsen der korven, vooral waDneer de Koningin is uitge vlogen, ontstaat moerloosheid. Nadat spr. nog een en ander heeft ten beste gegeven over rooverij, enz. wordt door hem de coöperatie eD HaDdebkamer be sproken en worden de leden opgewekt de handelskatner te steunen. In de pauze en na de lezing werd door den spreker gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. Hoogst waarschijnlijk zal in Juni nog eens een excursie over Texel worden gemaakt om de gezondheidstoestand der bijen volken op Texel te onderzoeken, althans spr. is daartoe bereid en door de afd. Texel zal het worden aangevraagd. Om half elf werd de vergadering door den Voorzitter met een woord van dank aan den spreker en de opgekomenen gesloten. Oosterend16 Maart. De vergadering, Zaterdag j.l. in „Het Wapen van Amsterdam", gehouden tot oprichting van wijkverpleging op Texel, telde slechts 35 personen. De vergadering werd geleid door den Heer Burgemeester, die met een op wekkend woord opende, waarna de Heer Dr. v. d. Vegt het nut van wijkverpleging betoogde en tot algemeene deelname aanspoorde. De Heer J. Daalder Dz. gaf een schetsje, waarmede hij de aan wezigen opwekte tot meedoen. Hierna werden lijsten ter teekening aangeboden, waarop 17 der aanwezigen teekenden voor f 42. De overigen wilden eerst nog even thuis over de zaak spreken Nadat nog medegedeeld was, dat aan alle huizen circulaires zullen worden aangeboden, bracht de Burgemeester dank aan allen voor de belangstelling inzonderheid aan de sprekers en sloot met den wensch, dat ook te Oosterend samenwerking voor het goede doel mag bestaan. 17 Maart. Verscheidene jonge dames van hier en van Oost hebben bereidwillig voor hare rekening genomen de circulares aan de verschillende huizen uit te reiken en de inteekenbiljetten terug te vragen, een en ander in ver band met de alhier gehouden vergadering voor Wijkverpleging. Door den Inspecteur der Visscherijen in het het 2e en 3e district is aan de leden van de Vereeniging „Wilhelmina" vergunning verleend, om ook nog in de maand April naar wulken te korren, onder voorwaarde, dat de daarbij ge vangen oesters onmiddellijk weer over boord geworpen worden. Ben Eoorn, 16 Maart. Bij de j.l. Vrijdag door de Marine gehouden Schietoefeningen welks doel punt was de schijf bij de hors geraakte de kogels wel wat ver uit de richting. Een arbeider bij Zeewijk werkzaam vlogen ze langs het hoofd terwijl ze op Nieuwezorg in de P. H. Polder in het dak terecht kwamen. Gelukkig heeft het deze keer mensch nog beest getroffen. 17 Maart. Zaterdagavond hebben eenige dames en heeren alhier in een vergadering besloten tot weder oprichting van een Rederijkerskamer. Waal, 17 Maart. De propaganda-vergadering voor „Wijk verpleging", gisteravond gehouden in Cafe Eelman, was, ondanks het ongunstige weer en de morsige wegen, vrij druk bezocht. Na een openingswoord door den Hr. Burgemeester, hield de Beer Pastoor van Kelckhoven eene Causerie over „Wijkverpleging." Met onverdeelde aandacht werd naar dit kloeke woord gehoord en luid werd Spr. aan het einde, toegejuicht Na de pauze trad Dr. W. W. van der Vegt op, die de zaak meer uit een prac- tisch oogpunt beschouwde en diens vol gens vele practische wenken gaf. Ook deze spr. verwierf luiden bijval. Nadat op verzoek van den Burgemeester 4 dames zich bereid hadden verklaard, circulaires te verspreiden en weer op te halen, gingen bij de aanwezigen eenige inteekenlijsten rondvoor een bedrag (aan jaarlijksche bijdragen) groot f35 werd geteekend. De Burgemeester sloot hierop met daDk aan de Sprekers en opgekomenen, de goed geslaagde bijeenkomst. Een troost. De Daily Chronicle schrijft Eén troost kunnen wij in Engeland uit de geruchten over oorlogstoebe reidselen en proefmobilisaties putten niemand heeft namelijk ook maar aan geduid dat Frankrijk of Engeland er in zou betrokken worden. Mocht zulk een aanduiding gemaakt worden, zij zou on middellijk van de hand gewezen worden. Maar zoolang dat niet geschiedt, kunnen wij overtuigd zijn, dat, welke belangen ook aan het werk mogen zijn om den wedstrijd in krijgstoerustingen tusschen Rusland en Duitschland scherper te maken, een zaak, en niet een oorlog, het doel is. Er is geen oorlog in Europa mogelijk, dan een Europeesche oorlog, en een Europeesche oorlog is, naar wij moeten hopen, ondenkbaar. Uit het Rott. Nbl. Vreemd avontuur. Vrijdagavond, bij aankomst te Rozen- daal, (Noord-Brabant) van den trein uit Rotterdam te 9,21, bemerkt9 een trein- smid, dat er een paar beenen onder de retirade van een 3e klas rijtuigen uit hingen. Hij waarschuwde terstond den hoofd conducteur, die constateerde, dat de deur van de retirade van binnen gesloten was, zoodat men met een passepartout de deur eerst moest openen. Alsnu vertoonde zich aan de verbaasde blikken van 't personeel een man, in marine-uniform, die even met zijn hoofd boven de pot der retirade uitstekend en met een arm hangend op den bril van 't closet, overigens met zijn geheele lichaam in den pot verdween en die in bewusteloozen toestand verkeerde. Het koste heel wat moeite, den man uit zijn benarde positie te verlossen, waarna men hem, nog immer bewuste loos, naar de 3e klas wachtkamer bracht en geneeskundige hulp werd ingeroepen. Kinderzegen. Bij den ambtenaar van den burger lijken stand te Maastricht, heeft een vader aangifte gedaan van zijn 26e kind. Limb. K. Hulde aan den Zeeuwschen boer Tot bedrijfsleider eener groote land bouwonderneming in Jutland (Denemar ken) is benoemd de heer M. Nijsse te Kapelle (Zeeland), oud-leerling van de landbouwwinterschool te Goes. Ontleend aan de Opr. Haarl. Cour. Vee-arbitrage in Noord-Holland. Het Ned. Landbouw Comité heeft voor eenigen tijd arbitrage-voorschriften ont worpen in zake den paarden- en vee- handel, met het doel in elke provin arbitrage-commissiën te benoemen, recht zullen spreken in geval bij ki, en verkoop of bij latere overeenkomst geschil ontstaat. De geschillen zulle;] dan onderworpen worden aan het oorde® van arbiters. Het plan bestaat in Noord-Holland ae:d vereeniging voor vee-arbitrage op t-e richten, waarvan Amsterdam de zeifl zal zijn. De provincie zal verdeel® worden in de volgende kringen nu kring-commissiën1. Vlieland en Té schelling; 2. Texel; 3. Schagenji Alkmaar5. Hoorn 6. Purmerend Haarlem 8. Haarlemmermeer 9. At51 sterdam10. Gooiland. Te Zwartsluis ontdekten in ea< trekgat in het Staphorsterveld de ge broeders H. en H. J. Schoonevelle eee grooten vischotter. Daar er geen wind was en het wat; j alzoo glad, konden ze hem goed volgi en tevens, telkenmale als hij den koji boven water stak om adem te halt- 'n klap met een riem toedienen, tottk ten laatste uitgeput, het land opkrol en daar werd afgemaakt. Hij bleek wel 30 pond te wegen werd verkocht voor f24,50. Zw.Cji Om de leden te lokken. Om het vergaderingbezoek te bevaj? deren had de Coöp. Boerenleenbank-! Varseveld besloten, bij iedere vergaf, ring den aanwezigen leden 25 centpr- sentiegeld te geven. Dit voorbeeld vond spoedig navolgin;- in Aalten gaf men 15 cent. En nu wil Dinxperlo het nog bet; maken, want daar zal men aan ied; lid 50 cents geven. Hbl De geheimzinnige sleutel. In een stationsgebouw las een inzendi. in het „Hand.bl." op de met 00 beschot derde deur volgend onderschrift: „De sleutel bevindt zich bij den portie, Is deze afwezig, dan vrage men dezen as bij den stationschef." Een grappenmaker heeft hieraan to gevoegd „In hoog-noodige gevallen wende mi zich direct tot den Directeur-Genen der Staatsspoorwegen, Utrecht." Een zonderling en zijn erfenis. Een zonderling, de heer J., die dezJ dagen in het gasthuis te Eindhoven ovei leden is, heeft bij uiterste wilsbeschikkiuj aan notaris De Wit een legaat var f50,000 geschonken. Dit moge zeer zonderling lijken het „Eindh- Dgbld." indien men bedenkt hoe deze zonderling zich altijd doodani hield, en onlangs nog van zijn huist j houdster die hem op zijn slordige kleedinjt» attent maakte, f 3 leende voor een nieil* wen kiel. (Helaas, het goede mensch werf' voor deze liefdedaad maar slecht belooDdl Ook bij een famlielid, de eenige erfgl name in Den Haag, beweerde J. bij zijl laatste bezoek, dat hij geen cent beza; en zijn kapitaal geheel door speculatie verloren had. Bij zijn plotseling vertrek uit Valkeaf waard werden ongeopende aangeteekeniü brieven met geldswaarde in een kas;» verborgen teruggevonden en o. a. nor een van notaris De Wit, die voor heir een huis verkocht had en het geld P een enveloppe toegezonden. In couranten gewikkeld vond melf f 5000. De gierige zonderling beschikte daarenE boven over een rijke fantasie. Toen b® naar Den Haag vertrok, beweerde bi-1 een reis te maken naar Egypte, las daita in een boek de reisbeschrijving vai5 dat land en kwam terug als dtl Egyptoloog. Dijk doorgebroken. Vrijdagmiddag 5 uur is de dijk, welke? Spijk afsluit van het water van denk Overlaat, bij Lobith, doorgebroken. Het water stroomde met alle geweld® naar binnen. Een groot aantal huizen, steenfabrieken I alles staat onder water. Het gelijkt Venetië in het klein, f Omtrent deze doorbraak vernemen wij[, nader, dat zij is ontstaan door het be zwijken van een zomerdijk. Het water is een 16-tal huizen, allef» arbeiderswoningen, toebehoorende aan j de firma Terwindt en Arnolds, steen-; fabrikanten, binnengestroomd en staat p daar ongeveer een meter hoog. Enkele gezinnen weigerden echter de», huisjes te verlaten en bivakke.eren opi den zolder. In hun eigen belang zullen1 zij er echter toe -genoodzaakt worden. 1 Hbl. il

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 2