Van Houten s N°. 2766. Donderdag 9 April 1914. 278t# Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Van week tof week Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nnr op den dag; der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD& DE R O O IJ, Parkstraat, Büro op Tbx il. Militie te land. Regiment Vest. Art. Ie Bat. SeComp. Plaatselijke Belastingen. iurgemeester en Wethouders der ge- 3nte Texel maken bekend, dat een thrift van het suppletoirkohier van school- len over het 4e kwartaal 1913; het 3e suppletoirkohier van den ofdelijken Omslag voor het dienstjaar 3; het primitief kohier van den Hoofde- en Omslag voor het dienstjaar 1914 en het primitief kohier van de belasting de honden voor het dienstjaar 1914. redurende 5 maanden, van heden af en met 3 September 1914, ter Ge- intesecretarie voor een ieder ter eg liggen, el, den 4 April 1914. Burgem. en Weth. voornoemd, GAARLANDT. De Secretaris, JONKER. SCHIETOEFENINGEN. 'e Burgemeester der gemeente Texel akt bekend, dat blijkens aanschrijving den Commandeerenden officier van Ms. „Bellona" te Willemsoord de ietoefeningen op de baan bij Neeltjes zullen aanvangen op Maandag, 20 dl a s. en eindigen ultimo September .v, fexel, den 1 April 1914. De Burgemeester voornoemd, GAARLAN uT. 2S Slaart—3 April. Er bestaat een oud rijmpje, niemand ■waarschijnlijk onbekend, 't welk luidt: Op den eersten April, Stuurt men de gekken waar men wil. Wellicht zullen sommige lezers daaraan gedacht hebben, toen ze lazen hoe zelfs in onze dagen het menschdom zich nog laat verschalken door de ondeugende phantasie van den een of anderen journalist. Toch moet gezegd, dat de April-fopperijen lang zamerhand aan het afnemen zijn en dat het aantal slachtoffers met ieder jaar kleiner wordt. Er behoort ook heel wat phantasie toe, om eenige jaren achtereen telkens wat orgineels uit te denken, dat aanspraak kan maken op den naam van een goede Aprilmop en dus pakkend maar tevens ook van onscbuldigen aard is. Toch zal het oude volksgebruik om elkander op den len April met allerlei fopperijen beet te nemen, nog wel niet zoo spoedig geheel en al verdwenen zijn. Daar voor heeft de Aprilgrap reeds een te lang leven achter zich. Oude kronieken ver tellen ons, dat men reeds in de 16e eeuw van Aprilfopperijen wist mee te piateD. Ook is het oude volksgebruik niet speciaal inheemsch. Onze Duitsche buren hebben ook hun „Aprilscbrickeu", de Franschen noemen een Aprilgrap een Aprilvisch (paisson d'AvrilJ waarom is minder duidelijk en de Engelscben spreken van een „April- fool" (Aprilgek Er is al heel wat nagespeurd, om de oorsprong van het zonderlinge gebruik te vinden. Volgens sommigen is het een gevolg van de verplaatsing van den Dieuw jaarsdag in Frankrijk van 1 April op 1 Jan. wat in 1564 plaats had volgens anderen echter vond het -/.ijn oorsprong ia het zeoden van Christus van Kajapbas naar Pilatus en van Pilatus naar Herodes: terwijl weer anderen zelfs tot den tijd van de zoodvloed terugrekenen en in het uit zenden van de duif door Noach de oorsprong van de Aprilfopperijen zoeken. We zullen ons maar niet vermoeien met de vraag, waar de Aprilmop toch wel van daan is gekomen en of ze zich in onzen verlichten tijd nog lang zal weten te hand haven. Alleen, als het 1 April is nemen we ons een beetje in acht, inzonderheid voor alles wat verteld wordt over opzien barende dingen. Opzienbarend nieuws bracht deafgeloopen week intusschen niet, zelts niet de veelver mogende dag van 1 April. Het parlement is met vacantie, een paar ministers maken een buitenlandsch uitstapje en de politiek doet een dutje. Zoo was bet in de laatste dagen stil in den lande op parlementair en politiek gebied Toch is er in de laatste dagen over de politiek nogal een woordje geschreven, in zonderheid in de bladen der linkerzijde En wat daarbij opmerkelijk was? Dat het ging over het samengaan van politiek en godsdienst en daarbij de noodzakelijkheid daarvan betoogd werd. Tot nog toe was men het zoowat alleen gewend uit het kamp der rechtsehe partijen te hooren dat gods dienst en politiek samen bshooren tegaan, dat ze niet angstvallig van elkander ge scheiden moeten worden gehouden, dat de godsdienst op alle terrein des levens, ook op die van de Staatkunde, zijn invloed behoort te laten gelden. Geen privaatzaak, geen aangelegenheid voor de binnenkamer. Dat thans ook onder de vrijzinnigen een stroomiDg zichtbaar begint te worden voor een samengaan van godsdienst en politiek verdient ongetwijfeld de opmerkzaamheid. Niet alleen hield de Luthersche predikant Deierkauf te Breda voor de oud-liberalen aldaar een redevoering om te betoogen dat dit samengaan gewenscht is, maar ook vormde zich in ons land een comité van invloedrijke mannen van vrijzinnige rich ting, democratische vrijzinnigen, dat een oproep deed verschijnen, gericht tot allen, die belangstellen in het geestelijk en maatschappelijk leven van ons volk om „het groote vraagstuk omtrent het verband van godsdienst en politiek anders, zuiverder te stellen tn te heantwoordeD, dan in ods land gebruikelijk isri Het streven van deze vrijzinnigen wordt duidelijk omschreven in de circulaire, waarin o.m. wordt gezegd „Wij willen opkomen tegen de opvatting alsof godsdienst en politiek twee volkomen gescheiden gebieden waren waarvan elke aanraking vermeden zou kunnen, ja moeten worden. Want wij zijn er diep van door drongen, dat wij in onzen godsdienst bezitten ons kostelijkste goed, dat wij van God ontvangen al onze kracht tot handelen en strijden en dat er dus geen terrein des levens is dat wjj kunnen betreden zonder Hem. Wij willen dus ook in politicis spreken en handelen als godsdienstige menschen." Verder wordt uiteengezet dat ze tegen standers zijn van de antithese leuze en dat het hen grieft dat ons volk verdeeld wordt op stalkundig gebied naar de scheidingen die op godsdienstig terrein getrokken worden. Wat de heeren, die zich in genoemd comité vereenigd hebben, zich voorstellen te doen is niet duidelijk. Alleen roepen ze geestverwanten op hun instemming te betuigen. Of er een Dieu we partij op komst is moet nader blijken, doch dat aan deze beweging voldoende aandacht zal worden geschonken is alleszins te verwachten. De politieke aangelegenheden in Engeland blijven nog maar steeds in bijzondere mate de aandacht vragen. De regeering heeft zich thans hersteld van haar misslagen en het gejuich der oppositie, die den val van het Kabinet aanstaande achtte, zal wel leeds verstomd zijn. We hebben medegedeeld hoe Asquith in een moeilijk parket gebracht werd, door bet eigen machtig optreden van deD minister van oorlog, Seely, die de dieDstweigerende officieren door een schrif telijke verklaring gerust trachtte te stellen, inplaats met krachtige hand deze langs discipliuairer. weg tot gehoorzaamheid te brengen. Seely bekende in de zitting van het Lagerhuis zijn misslag en Asquith ver zocht hem dringend terug te komen op zjjn ontslagaanvrage. Ook de beide generaals van den staf, Freuch en Ewart verzocht hij dringend hun ontslagbrief terug te nemen. Dezen hebben echter gemeend, daaraan niet te moeten voldoen en minister Seely meen de, dat hij nu ook behoorde been te gaan. En zoo is dan ook geschiedt Minister Asquith deelde een en ander in het Lagerhuis mede en tevens dat hij be sloten had zelf de portefeuille van oorlog over te nemen. Deze mededeeling verwekte niet weinig sensatie. Immers men kon er het bewijs in zien, dat Asquith van plan is te toonen, dat niet de officieren, maar de regeering de leiding in banden heeft Verwacht mag worden, dat hij met krachtige hand de insubordinatie den kop zal indruk ken, en de Unionisten en Ulstermannen zullen dat stellig niet heel aangenaam vinden. Er was nog meer in de mededeeling van Asquith, dat opzien baarde. Hij verklaarde n.l. het noodig te oordeelen als lid van het Huis af te treden, teneinde zijn kiezers gelegenheid te geven zich over zijn houding en gedragslijn uit te spreken. Waarschijn lijk wil de premier het land eens toooen hoe de geest der kiezers is. H\] vertegen woordigde tot nog toe het Schotsche district East Fife, waarin hij in Dec. 1910 met een meerderheid van 1799 stemmen boven den Unionist gekozen werd. De oppositie in het Lagerhuis toonde zich weinig met dezen stand vau zaken inge nomen, doch de regeeringsgezinde partijen brachten Asquith een geestdriftige ovatie. Het is de regeering ernst met Home Rule, dat blijkt uit alles en de vreugde der op positie is slechts van korten duur geweest. Intusschen laat het zich aanzien dat de regeering alles in het werk zal stellen om een vreedzame oplossing der moeilijke kwestie te vinden. Donderdag deelde Sir Edward Grey, die den eersten minister verving, in het Lagerhuis mede, dat de regeering bereid is in de als termyn ge stelde 6 jaar een plan gereed te maken om te komen tot een federatief bestuur, ook voor andere gedeelten van Engeland. Van een referendum wil de regeering niets weten, doch wel wilde ze de verklaring afleggen, dat ze een algemeene verkie/ing niet zal tegen houden zoodra de Home Rulewet aangenomen is. Deze tegemoetkomende houding der re geering heeft de gemoederen wat gekalmeerd. Verwacht wordt dat er tusschen de oppo sitie en de regeering nog nader overleg zal plaats hebben. —o—o—o— De Fransche enquette-commissie, die een onderzoek instelde inzake betproces-Rochet- te is eindelijk met haar taak gereed geko men en heeft haar rapport gepubliceerd, 't Heeft de commissie moeite genoeg gekost zoover te komen. Het stellen van de con clusies had heel wat voeten in de aarde, gaf aanleiding tot heel wat ruzie en zelfs legden een tweetal commissieleden hun mandaat neder. En toen het rapport er eindelijk was bevredigde het zoowat nie mand, waarschijnlijk omdat het allen wilde bevredigen. In het rapport werd gezegd dat Monis en Caillaux afkeurenswaardig hadden gehandeld, misbruik van gezag hadden gemaakt, maar tevens, dat zij het niet uit persoonlijke overwegingen hadden gedaan, niet om persoonlijk voordeel of om Éochette voor straf ,te vrijwaren. Briand had echter eveneens afkeurenswaardig ge handeld omdat hfi alles wist en niets zeide. En Barthou ging evenmin vrij uit, want hij had eveneens nagelaten op denjuisten tijd te spreken, terwijl Fabre niet voor den macht van boven had mogen bukken. Zoo stelde het rapport alle hoofdpersonen in meerdere of mindere mate in gebreke en daardoor bevredigde het geeD der partijen. De tegenstanders van de betrokken per sonen vonden dat het rapport veel te slap was, terwijl de vrienden van dezen het veel te streng vonden. In de commissie was daarover dan ook reeds hooggaande on- eenigheid ontetaan en pas na veel moeite en nadat het oorspronkelijk concept veel verzacht was kon men het er zoowat over eens worden, zoodat er een meerderheid voor gevonden werd. De Kamer heeft Donderdag en Vrijdag het rapport behandeld en verschillende sprekers hebben er het hunne van gezegd. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor din Bdko 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedzrland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentitn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. oeping van verlofgangers voor herhalingsoefeningen. Ie Burgemeester van Texel maakt bekend, dat in het verlofgangersregister dezer Gemeente eschreven verlofgangers, bierender vermeld, deze worden opgeroepen om in 1914, ieder •het achter zijnen naam aangegeven tijdvak, btecs art. 80, in verband met art. 114 der tiewet (Staatsblad 1912, No. 21), voor her- ngsoefeningen in werkelijken dienst te komen. lichting 1907, Arie Koopman, 2030 April Den Helder, e opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen, zij zich ieder op den voor hem aangegeven in uniform gekleed en voorzien van hun oekje met verlofpas, alsmede van alle verdere iuu verlofsuitrusting behoorende voorwerpen kleeding en uitrusting, op de plaats van emming aanmelden en wel zij, die verblijf houden in de plaats van omst, uiterlijk te 8 uur voormiddag; e. zij, die verblijf houden binnen 20 kilo- er van de plaats van opkomst, uiterlijk te 10 voormiddag i. de overige verlofgangers, voor zooveel zij sen het Kijk verblijf houden,zoodra mogelijk laukomst in de plaats van oplomst, waarheen lich met het eerstvertrekkend open baar middel versneld vervoer, langs de op de vervoerbe- en aangegeven route en met de op die bewijzen nelde vervoermiddelen moeten begeven, of en bij gebruikmaking van een later vertrekkend iel van versneld vervoer langs diezelfde route s mogelijk is, uiterlijk te 10 uur voormiddags or zooveel zij buiten bet Ryk verblijf houden, 4 uur namiddag. ij, die zonder geldige reden niet voldoet aan i oproeping, wordt, na daartoe door den ister van Oorlog verstrekten last als deserteur voerd. j, die zonder geldige reden zich te laat aan d aanmeldt, maakt zich strafschuldig, et niet-ontvangen van eene persoonlijke ken- eving van de oproeping ontheft den verlof- ;er geenszins van zijne verplichting tot op- st in werkelijken dienst, daar de openbare nisgeving, tenzij de verlofganger zieb op den van laatstbedoelde kennisgeving buitenslands Judt en zijn adres bi; den Burgemeester be ll is, EliNIG en ALLEEN als BEWIJS geldt 'ij behoorlijk is opgeroepen, eiel, den 3 April 1914. De Burgemeester voornoemd GAARLANDT. RQNA cacao 0--0—o

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1