*N°. 2769, Zondag 19 April 1914. 278t# Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Gemengd Nieuws. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Advertentlëu vóór 9 unr op den dag der uitgave IONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de Uiig. Firua LANGEVELD DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Tex e l. RAADSVERGADERING. j'De Burgemeester der Gemeente Texel ]3elet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter anis van do ingezetenen, dat eene ver- lering van den Gemeenteraad is belegd op IflWoensdag den 33 April 1914, "V voormiddags te IOVj uur in de daarvoor „toemde zaal ten Raadhuize dezer Ge- iehte. rel, den 16 April 1914. De Burgemeester van Texel, GAARLANDT. nderwerpen ter behandeling: r lededeelingen. Ingekomen stukken. Vaststelling kohier uan schoolgelden Foor het 2e kwartaal 1914. Jrin9 lelating van nieuwe leerlingen op de o.l. school m.n.l. te den Bnrg. Burgemeester en Wethouders van ixel brengen ter kennis van belang- jobenden, dat op 1 Mei a.s. nieuwe srlingou op de o.l. school m.u.l. te den irg kunnen worden toegelaten, die op 5n datum den leeftijd van 6 jaar en Daaaaden hebben bereikt. De aanmelding moet geschieden bij bet ^fd der school voor 28 April a.s. onder erlegging van het vaccinebewijs. Texel, den 14 April 1914. Burgem. en Weth. voornoemd, GAARLANDT. De Secretaris, JONKER. MILITIE. erste zitting van den Militieraad. Visschen met de Womlcrkuil. De Burgemeester van Texel Voldoende aan een telegrafisch ver zoek van den Inspecteur der Visscherijen iu het 2o eu 3e district; Brengt ter kennis van belanghebben den, dat tint visschen met de Wouderkuil van elke maaswijdte geoorloofd is tot 30 Juni 1914. Texel, den 17 April 1914. Do Burgemeester voornoemd, J. S. DIJT, L. B. villa EL la lid, TEXEL, 18 April 1914 Op verzoek plaatsen wjj het onder staande Strijd tegen de tuberculose. Evenals verleden jaar zal door de vereeni- giDg het Witte Kruis op 21 April weer een bloempje ten verkoop worden aange boden, waarvan de opbrengst zal strekken tot bestrijding van de tuberculose De vereeniging doet dit in de hoop dat ook dit jaar de harten warm zullen kloppen voor eeno zaak, die de sympathie moet weg dragen van iedereen, die het harte op de rechte plaats heeft en waarvan de langere verwaarloozing bij den tegenwoordigen stand der wetenschap niet mag worden geduld. Sedert duizendtallen van jaren woedt over de geheele wereld eeno vreeselijke ziekte, die ieder jaar op nieuw drie millioen menschen voortijdig ten grave sleept. In Nederland sterft elk uur éen landgenoot aan tuberculose en worden er minstens drie door hare ziektekiemen aangestoken. De deskundige wetenschap, die vroeger daartegen in onmacht en onwetenheid verkeerde verklaart thans: Tuberculose is eene besmettelijke ziekte, die geneeslijk is, verdreven en vermeden kan worden even goed als pokken, cholera enz. en hoe eerder ontdekt, des te grooter kans van genezing. Welk eene gedachte, dat ieder jaar bfina 10000 landgenooten meest allen jonge menschen, gedoemd zijn te sterven aan eene ziekte, die overwonnen kan worden. Voor de bestrijding is geld noodig. Daar klinkt door Holland en de streken Een zucht, een klacht, een bede om steun Och, geef, wij smeeken u, een teeken Waaruit uw liefde en mildheid spreken. Oosterend, 17 April. De heer J. Kuiter, smidsknecht alhier volgde dezen winter een cursus in hoef beslag Na afgelegd examen is hem Woensdag j.l. het diploma daarvoor toe gekend en uitgereikt. Den Hoom, 17 April. De heer J. de Jager, leerling der Kweekschool voor Onderwijzers te Maastricht, behaalde heden, te Venlo, akte Lager Onderwijs. Vlieland. „Nut en Genoegen" hield in de afge- loopen week een laatste openbare bijeen komst. Als spreker trad de heer Bartelings op, die op zeer onderhoudende wijze sprak over het Vlaamscbe lied. De VJaamsche liederencomponist Hullebroeck werd by het Vlielandsch publiek ingeleid door den spreker en wat „volkszang" werkelijk wezen kim, heeft men in Hullebroecks eenvoudige, bekoorlijke liedjes kunnen hooren. De heer C. de Jong zong een aantal liederen zeer goed en werd uit stekend begeleid door den heer Van Asperen. Een avond dus die uitbundig succes had, we hopen in een volgend seizoen op meerdere van dit gehalte. 15 April. Door ODzen dorpsgenoot I. Bloem werd heden een zeehond ge vangen van buitengewone grootte, het dier was 1,60 lang. Uit het Rott. Nieuwsbl. Boschbrand. Dinsdagmiddag is te Glanerbrug eenige hectaren dennenbosch, toebehoorende aan den heer Robus te Lonneker, geheel door brand vernield. De brand ontstond door dat een 8-jarige jongen met lucifers speelde. Uit den Bommelerwaard schrijft men aan de „N. R. Ct." De pere- en kerseboomen staan in vollen bloei. Noord-Hollandsche suiker peren en Janbaasjes beloven zeer veel. Oomskinderen daarentegen weinig. Ker sen, pruimen en Engelsche krozen be loven een overvloedigen oogst. Ook de appelboomen dragen veel knop. 50 jaar Raadslid. In de Dinsdag gehouden vergadering van den Raad der gemeente Sloten, die speciaal belegd was met het oog op het 50-jarig raadslidmaatschap van den heer J. J. Rijnierse, werd deze door den voor zitter geluk gewenscht met dit zeldzame feit. Op 26-jarigen leeftijd reeds deed de heer Rijnierse zijn intrede in de raadszaal en in de 50 jaren, die volgden, werden van de 616 gehouden vergaderingen 560 door hem bezocht. Sch. Ct. Boven hun stand. In het „Advertentieblad voor Kollum" lezen wij De koets reed voor. Een prachtige landauer bespannen met twee vurige paarden, rijk versierd met bloemen, strikjes od lintjes. De koetsier stond op het punt de traditioneele „vijfkop" op z'n hoofd te plaatseD. „Behaaglijk" lagen de biuidegoms reeds in 't luxe trouw- rijtuig. De bruidjes, uit één gezin, ston den bang als ze waren voor 't kreuken der japonnen, ongeduldig te wachten. Eindelijk, daar was ie. Doch de vader der bruidjes fronst het voorhoofd. Oudere leden van 't gezelschap steken met hem de -koppen sam9n en 't vonnis over de trouwkoets is geveld. De vader gaat naar buiten en zegt op gebiedenden toon weg met de koets, 'tis boven ooze staDd of.., het trouwen gaat over! En d'r hielp geen „lieve moederen" aan. De bruidegoms stapten beiden uit en de landauer ging weer naar Dokkum retour. In een ander veel bescheidener rijtuig werd de reis naar 't gemeentehuis nu door de jeugdige paartjes aanvaard. 't Gebeurde, uaar we vernemen, Don derdag te Driesum. Sch. Crt. Een brugongeval. Toen Dinsdagmorgen de groote Beem- sterbrug te Purmerend was opgehaald, brak een der krukassen, zoodat ze niet kon neergelaten worden. Groote stagnatie ontstond hierdoor in het verkeer op dezen drukken marktdag. De voetgangers konden nog over de trambrug de stad binnenkomen, doch de rijtuigen met hun marktwaar moesten een grooten omweg maken over Kwadijk. Beproefd zal worden de brug te laten zakken. Mocht dit gelukken, dan zal de scheepvaart voor eenige dagen gestremd zijn. Nader meldt men Het gemeentebestuur heeft reeds maatregelen voor het verkeer genomen door de pont bij de Amsterdamsche Poort tijdelijk te verplaatsen naar de Beemsterbrug. De scheepvaart zal nu eenige dagen gestremd zijn. (Hbld.) Gasfabriek te Schagen. De Raad van Schagen heeft besloten tot uitbreiding der Gasfabriek. De onkosten worden geraamd op f26000, waaronder f700 voor terrein. Lijkverbranding geweigerd. Voor een overleden ingezetene van Dordt is de crematie in het pas geopende crematorinm Westerveld (bij Velzen) geweigerd. Deze weigering staat waai sch ij nl ijk ia verband met de vervolging, welke de Officier van Justitie te Haarlem zou in stellen, terzake van de eerste lijkver branding in Westerveld van het lijk van dr. Vaillant uit Schiedam. D. Ct. De kracht van een lied. Dank zij de tegenwoordigheid van geest van de zangeres, mevrouw Tetrazzini werd bij een onbeduidenden brand in een Amerikaanschen staat Ohio, eon paniek voorkomen. De zangeres bevond zich onder de bezoekers, toon eenklaps door het ontploffen van een gloeilampje een gordijn vlamvatte. In wilden angst stormden allen naar den uitgang. De zangeres riep, dat er geen gevaar was, maar daar niemand op haar waarschu wing lette, baande zij zich een weg naar het tooneel, waar zij een lied begon te zingen. Nauwelijks weerklonk haar stem, of het tumult bedaarde. De verschrikte bezoekers keerden naar bun zitplaatsen torug, waarna de brand spoedig gebluscht werd. Een dieventruc in een bioscoop theater. Zonder dat er eenige aanleiding voor was, weerklonk in een groot bioscoop theater te Perpignan plotseling van ver schillende kanten de kreet: „Brand!" Het was het werk van dieven, die van de verwarring gebruik maakten om verschillende taschjes en andere kost baarheden te ontrooven. Eenige jonge meisjes bekwamen kwetsuren. De politie is de daders van dezen schelmstreek op het spoor. - Gratis scheren en haarsnijden. Bij Koninklijk besluit is bepaald, dat de kosten wegens het scheren en haar snijden van de soldij genietende militairen ten laste van het Rijk komen. Uit het Leidsch Dbl. *- In het Westland zijn de eerste aardappelen op de veiliDgen aangevoerd, waar ook reeds druiven zijn verkocht. De lijst der zomerproducten is nu bijaa volledig. Tomaten, prinsessenboonen en snijboonen werden ook reeds aangeboden De landbouwer J. v. d. Vlugt te Folgeren (Friesland) had een goeden Paasch-Maandüg Van 's morgens 5 tot 10 uur wierpon 6 zyner koeien ieder een koe kalf. TEXELSCHE COURANT. El Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Bürg 30 Cta. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naur Amerika en andere i-.nden met verhooging der porto's. Pr\js der Advertentie». Van 1 tot 5 regols 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote lettors en Vignetton worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 8 Cts. por nummer. Idem begrooting uan het Algemeen Weeshuis uoor 1914 en wijziging begroo- ling 1913. Benoeming commissie tot onderzoek »an reclames inzake plaatselijke be lastingen. Idem uan een lid aercommissieuan toe licht op het Middelbaar Onderwijs. s Adres uan het bestuur uan 't Algemeen Weeshuis, betreffende de tijdelijke uoor- Bziening in de uacature uan weesuader f .en weesmoeder. T,1-Voorstel betreffende uaststelling der Kbsdragen, welke op de gemeenteamb- tenaren zullen worden uerhaald als bijdragen in de kosten uan pensionnee- 8 Voorstel tot wijziging der uerordening regelende de jaarwedden uan het on derwijzend personeel, met betrekking tot den onderwijzer de Vries. Voorstel tot het aanuragen uan een «buitengewoon subsidie in de kosten uan het lager onderwijs uoor 1914. 0. Benoeming uan een tijdelijk leeraar in de stoomwerktuigkunde aan de zee- uaartschool. Voorstellen betreffende de aanstelling uan een leeraar in de zeeuaartkunde aan de zeeuaartschool. Voorstel tot het uerleenen uan een Scrediet uoor de aanschaffing uan leer middelen uoor de zeeuaartschool. Voorstel tot het aanuragen uan een p uerhoogd Rijks- en Prouinciaal subsidie lin de kosten uan het zeeuaartkundig S onderwijs. 1. Voorstel tot het aangaan uan geld leningen. De Burgemeester der Gemeente Texel brengt ydeze het navolgende ter openbare kennis. In de eerste zitting van den Militieraad wordt |het algemeen uitspraak gedaan omtrent I. vrijstelling van den dienst wegens eigen jwilligen dienst en wegens broederdienst 6. uitsluiting van den dienst, ivoor zooveel betreft vrijstelling van den dienst jgens aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboren eeders, doet de Militieraad eerst uitspraak in ne tweede zitting, welke later zal worden be nd gemaakt. Pe ingeschrevenen dezer Gemeente voor de ptiDg van het volgend jaar, die vrijstelling £ens eigen vnjwilligen dienst of wegens broederdienst hebben aangevrangd zullen in de gelegenheid worden gesteld desgewenscht die aanvrage toe te iiobten ot te doen toelichten en vervolgens de uitspraak hieromtrent van den Militieraad te vernemen op Maandag, den 27 April o. k., te 10 nur voormiddngs, te Hoorn in bet Stadhuis. De uitspraak zal voorts door ondergeteekendo schriftelijk ter kennis worden gebracht van den ingeschrevene, die aanvrage om vrijstelling deed De aandacht wordt nog gevestigd op onder staande bepalingen Tegen de uitspraak vnn den Militieraad mntrent vrijstelling of uitsluiting kan binnen TIEN dagen, te rekenen van den dag, waarop die uitspraak is geschied, bij Gedeputeerde Staten der Provincie bezwaar worden ingebrncht door den Militie- commissaris en door lo. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt of door zijn vader, moeder, voogd of curator; 2o. elk der overige voor de Gemeente inge schrevenen of door zijn vader, moeder, voogd of curator. Hij of zij, die bezwaren inbrengt, levert bet daartoe strekkend verzoekschrift, dat behoorlijk met redenen omkleed moet zyn, in ter Secretarie dezer gemeente. Vau de inlevering wordt een bewijs van ontvangst uitgereikt. Bezwaarschriften niet ingericht of ingeleverd op de hierboven aangegeven wijze, kunnen geen gevolg hebben, Voor zoover omtrent een en ander nadere in lichtingen worden gewensebt, vervoego men zich ter Gemeente-secretarie op een werkdag, Texel, den 17 April 1914. De Burgemeester voornoemd, J. S. DIJT, lo.-B.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1