N° 2770, Donderdag 23 April 1914. 27gte Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Van week tot week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentlën vóór 9 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIES wordeu aangenomen bij de Uitg. Firma LANÖEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Boro op Tb x b l INRICHTINGEN, elke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare keunis, dat ter Gemeente-Secretarie ter iDzage ligt een verzoek met bijlagen van TRIJNTJE VISSER, weduwe Klaas Pereboom, zonder beroep, wonende te deu Burg alhier, om vergunning tot het oprichten van een slagerij, op het perceel kadastraal bekend in Sectie A, No. 746, 747, 748 en 2258. Op Maandag den 4en Mei 1914, des middags te 12 uren, zal ten Raadhuize geleg3nheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 der Hinderwet op den boven- bepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen, ten eiDde hunne be zwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 20 April 1914. Burgemeester en Wethouders voorn. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. OAARLANDT. Jacht en Visscherij. De Burgemeester van Texel broDgt ter kennis van belanghebbenden, dat vanaf heden de blaDco verzoekschriften ter bekoming van jacht-, visch- en hen- gelakten voor het seizoen 1914-1915 ter secretarie dier gemeente verkrijgbaar zijn. Zij, die voor 1 Juli a.s. ia het bezit der door hen verlangde akten wenschen te geraken, gelieven er voor te zorgen, dat het verzoekschrift, behoorlijk inge vuld zoo spoedig mogelijk ter gemeente secretarie wordt iDgediend. Belanghebbenden worden opmerkzaam gemaakt, dat sedert het inwerkiDg tre den der visscherij wet a. het visschen onder het ijs in de gevallen, genoemd in art. 6 van het binnen visscherijreglement, onvoorwaar delijk verboden is, maar overigens ge heel vrijstaat b. geen akte wordt vereischt lo. voor het visschen met een heDgel; 2o. voor hen, die in dienst van den houder van een groote of kleine visch- akte de in die akte genoemde visscherij uitoefenen mits dit geschiedt in gezel schap van iemand, die de akte bij zich heeft, hetzij den houder, hetzij een van hen c. geen akte wordt uitgereikt aan hem, wien ingevolge art. 34, le lid, de bevoegdheid om krachtens een consent of akte, te visschen is ontzegd, voor den duur der ontzegging. d. dat aanvragen voor minderjarigen door hen zullen moeten worden mede- ouderteekend. Texel, 14 April 1914. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. hebbenden, dat op 1 Mei a.s. nieuwe leerlingen op de o.l. school m.u.l. te den Burg kunnen worden toegelaten, die op dien datum den leeftijd van 5 jaar en 6 maanden hebben bereikt. De aanmelding moet geschieden bij het hoofd der school voor 28 April a.s. onder overlegging van het vaccine bewijs. Texel, den 14 April 1914. Burgem. en Weth. voornoemd, GAARLANDT. De Secretaris, JONKER. Toelating van nieuwe leerlingen op de o.l. school m.u.l. te den Burg. BurgHmeetter en Wethouders van Texel brengen ter kennis van belang- 11—18 April. De Kamer is thans van haar vacantie terug en begon met de algemeene be schouwingen over bet ontwerp-Inkomsten- belasting van minister Bertling. Er is reeds heel wat over gezegd en het iaat zich aanzieD, dat de behandeling nog wel eenigen tijd zal voortduren. De houdiDg der rechtsche sprekers was nog al gereserveerd en minister Bertling zal niet al te zeer op de stemmen der rechterzyde mogen rekenen Ook aan amendementen zal het niet ontbre ken. Er zijn nu reeds een paar n.l. een van do heer Van Vuren c.s. om do voorgestelde 5% van Naaml Vennootschappen en Stich tingen tot 27a terug te brengen en een van den heer Bos c.s. om de progressie wat sterker te maken. Natuurlijk wordt er bij de algemeene beschouwingen ook heel wat gezegd over de finantieele plannen van den minister in 't algemeen en over de oorzaken van den minder gunstigen finaneieelen toestand, waarbij de rechterzijde de schuld werpt op de linkerzijde en deze omgekeerd de rechterzijde voor de moeilijkheden aan sprakelijk stelt. Over 't algemeen schijnt men den toestand niet erg rooskleurig in te zien. Alleen Dr. Bos was in zijn be schouwingen nogal optimistisch. Wel maande ook hij tot groot beleid en voor zichtigheid aan, doch hij acht hot een moed gevend verschijnsel, dat de economische toestand in ons land zoo kerngezond is. De minister moet echter met groote tekorten werken en zal wel niet zoo op timistisch gestemd zijn. Hij is nog altijd zoekende naar de wijze waarop hij al de millioenen, die hij meer moet uitgeven dan waarop hij met de ontvangsten rekenen kan, bijeen kan krijgen. Met een bier- eu tabaksbelasting en het opmaken van het suikerpotje is hij er nog niet. Eén troost is er echter voor hem in deze moeilijken tijd. De ontvangsten blijven in ruime mate vloeien. De maand Maart heeft weer aanmerkelijk meer opgebracht dau andere jaren en waarop gerekend was. 't Is voor den minister te hopen, dat dit maar zoo door mag gaan, want op zijn begrooting komt hij nog heel wat tekort. o o—o De afgeloopen week was de week der Paasehcongressen. Tal van bonden en vereenigingen kwamen bijeen om hun belangen te bespreken en de groote bladen hebben ons kolommen verslagen gebracht. De uitgebreidste waren die over het congres der Sociaal-Democratische Arbeiders-Partij, waaraan de laatste jaren byzondere aan dacht wordt gewijd door de pers. Het congres geeft daartoe doorgaans ook aan leiding, omdat de besprekingen in den regel nogal opgewekt plegen te zijn en betaanlal onderwerpen gewoonlijk groot. Ook thans was dit weder het geval en wilden we eenigszins weer geven wat de S.D.A.P ers in de drie dagen van hun samen ijn, met don fetstavond nog bovendien vouraf, dan zouden we ettelijke kolommen daarvoor noodig hebben. Dat laat onze ruimte niet toe en ligt ook niot op den weg van den overzichtschrijver. Liever willen we even de aandacht vestigen op wat ons van het behandelde op het congres der S.D.A.P. wel het belangrijkste scheen. En dan is dat wel de door het partijbestuur aanhangig gemaakte resolutie betreffende de door de S.D.A.P. in de naaste toekomst te volgen gedragslijn, ten opzichte van de kiesrecht- voorstellen der regeering. In die resolutie werd o.m. gezegd, dat de regeering voor haar voorstellen tot uitvoering van de kies- rechteiscben van het concentratie-program recht heeft op den steun der Party, dat de invoering van algemeen kiesrecht genoemd kan worden een politieke noodzakelijkheid, dat de aanneming der voorstellen door de Tweede Kamer mag worden verwacht, maar dat verzet der eerste Kamer niet uitgesloten is. Met het oog op een en ander werd voorgesteld te besluiten wanneer, dit gedurende de behandeling in de Staten-Generaal noodig mocht zijn het geheele kiesrechtleger te mobiliseeren, om de eischen der arbeidersklasse met allen nadruk te doen hooren de verkiezingen voor de Provinciale Staten, welker uitslag verzwakking van de rechtsche meerderheid in de Eerste Kamer tengevolge kan hebben, met name in de provinciën Zeeland Z.-Holland, Gelderland en Overijsel, aan ditdoel dienstbaar te maken cn daarvoor in die districten, waar liet partijbestuur dit noodig mocht achten, met de vrijzinnigen samen te werken voor het geval de mogelijkheid van ver werping door de meerderheid der Eerste Kamer blijft bestaan, op een Dinsdag tegen j de openbare behandeling der voorstellen in die Kamer, zoo mogelijk op den dag der opening der Staten-Generaal, een groote demonstratie te houden in Den Haag, ge steund door demonstraties in verschillende plaatsen van het land, waarvoor de arbeiders zich zooveel mogelijk zullen vrijmaken het Congres roept de NederlaDdsche ar beidersklasse op, te bedenken, dat het thans van baar strijdvaardigheid kan afhan gen of de vrucht van jarenlangen moeizamen strijd zal worden biunengehaald, dat de thans te behalen overwinning het begin kan worden van een tijdperk van nieuwe veroveringen voor haar politieke, econo mische en geestelijke verheffing en dat zij dus waakzaam moet zyn en gereed voor een laatsten beslissenden slag waar deze van haar mocht worden gevorderd. Deze resolutie werd aangenomen na een kleine .aanvulling betreffende dat de samen werking met de vrijzinnigen bij de Prov. Statenverkiezingen alleen voor 1916 zal gelden. Bij de besprekingen deelde mr. Troelstra nog mede, dat het de bedoeling is naar aanleiding van de ontwerpen van minister Treub dit jaar een groote nationale demon stratie te houden voor het Staatspensioen, teiwijl wat de kiesrechthervormingen be treft, de socialisten al het mogelijke zullen [doen om in elk geval het alge meen vrouwenkiesrecht voor de gemeente raden ingevoerd te krijgen. —o—o—o— In de Fransche republiek bereid men zich voor op gewichtige gebeurtenissen. In de komende week zal het Engelsche Koningspaar een bezoek aan Parijs brengen en kort daarna, Zondag 26 dezer a.s., zal het eerste treffen plaats hebben tusschen de verschillende politieke l artijen bij de stembus. Beide komende gebeurtenissen houden thans de Fransche gemoederen druk bezig. De autoriteiten maken aanstalten om de hooge gasten op schitterende wyze te ontvangen en de kopstukken der politieke partyen roeren do groote trom, roepen de kiezers onder hunne banieren en stellen de troepen in slagorde, hetzy ten aanval op of tor verdediging van het regeerings- kasteel. Het bezoek van het Engelsche konings paar, zoo te midden van het onaangenaam politiek strijdgewoel, hoeft daardoor te meer bekoring, al leidt het de gedachten ook eenigzins van do politieke aangelegen heden af, waarover bij de stembus dezen keer inzonderheid de stryd loopt. Een deel van de belangstelling wordt nu ook opge vraagd voor andere dingen, dan verkiezings actie. Zoo spreekt on schryft men op het oogenblik heel veel over de .Fransoh- Eagelscbe betrekkingen. En dat is alleszins le begrijpen, Frankrijk en Engeland zijn bondgenooten en Rusland is de derde in het verbond. Bondgenooten om elkander te steunen in den belangenstryd met d6 andere Euiopeescbe Staten, maar meer ook niet. Een militaire bondgenootschap is de Triple Entente nog niet. In Frankryk is thans echter de hoop levendig dat het nu spoodig daartoe zal komen. De Fransche pers weert zich in dat opzicht en tracht stemming te maken voor het denkbeeld van son militair verbond. Ze wijst er vooral op, dat de Driebond Duitschland, Oostenryk en Italië een duidoiyk omiynde samenwerking op militair gebied in zich sluit. Ook de diDgen die er thans in het oosten gebeuren geeft de Fransche pers aanleiding om op wat nauwer aansluiting van de drie verbonden mogend heden, Engeland, Frankryk en Rusland, aan te dringen. Zooals men weet vertoeft de Duitsche Keizer op Korfoe en heeft hy een gedeelte van de vloot meegenomen, waardoor de vlootverhouding in de oude wereldzee eenige wijziging heeft ondergaan. Dat baart de Franschen op zichzelf al eenigo zorg. En dat niet alleeD, ook heeft de keizer den koning van Griekenland op bezoek ontvan gen en zal Von Betbman Holweg, de Duitsche rijkskanselier, er een onderhoud hebben met den Griekschen minister-presi dent Venizelos en met den Turkschen gezant. Bovendien had Von Betbman voor zijn vertrek naar Korfoe te München een onderhoud met den Oostenrijkscbon troon opvolger, in navolging van den Keizer, die op zijn reis naar Korfoe even to Weenen uitstapte om keizor Frans Jozef te ontmoe ten. Verder heeft er een samenkomst plaats te Abbazzia tusschen den Ooston- rykschen minister van buitenlandsche zaken en die van Italië, Geen wonder, dat de Fransche bladen argwanend vragen, wat er toch wel aan de hand is in den Driebond. Er zija er wel die er een loopje mee nemen en beweren dat die samenkomsten in het oosten noodig zijn omdat de Driebonders met elkaar over hoop liggen, maar de ernstigen nemen het toch wel anders op. Ze vreezen dat er weer plannen gesmeed worden tegen de Entente en destemeer dringen ze aan op versterken van den band tusschen de leden van de Entente, 't Is juist 10 jaar geleden, dat deze tot stand kwam en misschien staat het bezoek van het Engelsche Koningspaar daarmee wel in verband, o—o—o Mexico vroeg in de afgeloopen week ook weder in bijzondere mate de aandacht. Generaal Huerta heeft het weder eens ge ducht aan den stok gehad met de Veretnigde Staten in de toestand scheen er een TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per S maanden V oor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l-.nden met verhooging der porto's. Prjjs der Adverlenliin. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iodere regel meer I Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 8 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1