Binnenland. Gemengd Nieuws. Uit den Raad. Predikbeurten Markt berichten Veiling V. P. N. oogenblik bedenkelijk voor te staan. De troe pen van Huerta hadden de Amerikaansche vlag beleedigd, door het gevangen nemen van een afdeeling Amerikaansche mariniers die Tampico ongewapend aan wal waren gegaan om petroleum te halen. Admiraal Mayo zond dadelijk een protest naar Huerta en de Amerikanen waren al spoedig weer losgelaten Maar daarmede was de regeering te Washington niet te vreden. Ze eischte dat Huerta een saluut van 21 kanonschoten zou laten brengen aan de Amerikaansche vlag. Eerst weigerde Huerta, maar toen hij zag, dat er een sterke Amerikaansche vloot voor Tampico samengetrokken werd, toonde bij zich tot nader onderhandelen bereid. De regeering blijft aan haareisch vasthouden en het laat zich aanzien dat de Mexicaansche dictator ten slotte wel het hoofd zal buigen. Amerika houdt intusschen een groote vloot met een 15000 man lan dingstroepen gereed. TEXEL, 22 April 1914. Ter gelegenheid van den jaardag van Z. K. 11. Prins Hendrik, Zondag 19 dezer, was van publieke gebouwen alhier de driekleur uitgestoken. De Paaschvacantie. „Niets nieuws onder de zon" is een bekend gezegde, aan de waarheid waar van nog al eens getornd wordt, doch dat door de feiten herhaaldelijk wordt be vestigd. De Tango, de dans van den laatsten tijd, waarover in de groote bladen kolom men druks werden gevuld, zou volgens die zelfde bronnen in de vóór-historische tijd reeds bestaan hebben, volgens stan den van beelden bij opgravingen gevon den. net ligt niet in onze bedoeling bij de beschouwing over het onderwerp hier boven genoemd, zoo ver terug te gaan of zoo diep te graven, maar, hoewel indachtig het spreekwoord „lest heugt best" wil het ons toch voorkomen dat het geruimen tijd zal zijn geleden, dat de Paaschvacantie door zulk gunstig weer begunstigd is geweest en durven wjj het vermoeden uitspreken, dat een herhaling wel eeDS lang op zich zou kunnen laten wachten. Een weersgesteldheid als die van de laatste dagen is ongekend in de geschie denis van de maand April in het vee- houdersbedrijf, de nachten waren zelfs niet koud in verhouding tot de hitte des daags. Maandagmiddag toch wees onze thermometer buiten de zon, i aan de Noordzijde 75 graden Fahrenheit en van nachtvorsten hoorden wij niet gewagen. De vacantiegasten waren een en al lol over het weer en het kon ook moeiiijk anders, waar zelfs gewone menschen er schik in hadden. Het bezoek aan het sportterrein Zondag j. 1. was nog grooter dan op de vorige dagen en ook hier werkte het weder het bezoek zeker in de hand. Zooals wij in het nummer van Don derdag j. 1. reeds meedeelden, moest de eiuduitslag in de serie-wedstiijden inde 3e afdeeling nog vallen en daar werd Zondag dus om gekampt. Eerst kwamen tegen elkander uit H. F. C. Ill en H, B. S III, beiden van Helder, waarbij eerstgenoemde met 3—0 de overwinning behaalde. Daarna bestreed Texel (Adspiranten) Victoria van Helder, Texel moest het daarbij na een spannende kamp en een verlenging van tijd van tweemaal 7% minuut afleggen met 2-3. Om de einduitslag streden toen H.F.C. III en de mannetjes van Victoria, die pas de spannende kamp tegen de adspi ranten van Texel achter den rug hadden, geen wonder dus dat ze het tegen H.F.C. III moesten verliezen met 5 1. Wij, en daarmede bedoelen we de Sportvereeniging, zijn er in de serie wedstrijden bekaaid afgekomen en het zal voor ons zeker aanleiding zijn, om niet weer zoo'n wedstrijd op touw te zetten, als niet over eerste klas men schen kan beschikt worden. Als toeschouwers zien we het beste het liefst en zoo kon men Zondag bij de wedstrijd in de 3e afdeeling de belang stelling voor de voetbalsport zien tanen in het voordeel van de korfbalwedstrijd die tusschen Texel en Anna Paulowna gevoerd werd. Onder toenemende belangstelling en na een stjijd die wel in staat was de sympathie voor korfbalsport te verhoo- gen, viel hier de beslissing in het voordeel van Texel met 4—3. Eerlijkheidshalve dient hier vermeld, dat Anna Paulowna slechts door 8 spelers vertegenwoordigd was, zoodat door onze vereeniging moest worden aangevuld en daardoor aan weers zijden slechts 11 spelers in het veld stonden. Wij. eindigen met dat waarmede we begonnen, „de Paaschvacantie is begun stigd door het allerfraaiste weer." Vlieland. Op het Noordzeestrand is aangespoeld een vat terpentijn, met witte bodems, ongemerkt. Uit het Rott. Nieuwsbl. Arme oudjes. Voor enkele dagen bad te Dantuma- woude (Friesland) een treurig ongeval plaats Het echtpaar J. M. P. en J. L., ïeeds bijna 60 jaar gehuwd, werd gebrekkig. De 82-jarige vrouw had Zaterdagmiddag het ongeluk te vallen en het been te bezoeren. Ze werd te bed gebracht en er werd gedacht, dat het een verstuiking wezen zou, in den nacht kreeg zij evenwel hevige pijn en baar Sl-jarige echtgenoot ging het bed uit om een vuurtje aan te leggen en verder iets gereed te maken. De man, die lijdende is aan duizeligheid, viel in het vuur en had niet de kracht zich er uit te werkeu. De vrouw liet zich van 't bed rollen en wist door luid hulpgeioep bij de deur de buren te wekken, die te hulp snelden. Genees kundige hulp moest worden ingeroepen en thans bleek, dat de vrouw het dij been had gebroken. De man had zich zoo gebrand, dat hij te bed moest blijven en ijlende koortsen kreeg. Uit het Leidsch Dbl. *- Briefkaarten, met uitzondering van die met antwoord betaald, zullen, bij wijze van proef, mede worden verkrijg baar gesteld in strooken van 10 stuks. Deze strooken zullen voorloopig niet op alle kantoren voorradig zijn op verzoek zal verstrekking nochtans steeds zoo spoedig mogelijk plaats vinden. Men meldt uit Nieuwe Pekel a De heer R. T. van hier, die Vrijdag te Oude-Pekela onder de stoomtram ge raakte en wien daarbij de teenen van den rechtervoet werden afgereden, is in het Ziekenhuis te Gioningen aan de ge volgen overleden. Moord. Een bewoner van het gehucht Muisberg, gemeente Oensbroek, hoorde een verdacht geluid. Meenend, dat inbrekers" aan het werk waren, ging hij den omtrek inspec- teeren. Tot zijn geweldigen schrik vond bij op eenigen afstand van zijn huis op een mesthoop het lijk van zijn buurman J. Curvers. Hij waarschuwde den mare chaussee, die het lijk onderzocht en een wonde aan de borst constateerde. De verdenking, den moord te hebben gepleegd, viel op zekeren Sdie met den verslagene in verschillende cafe's was gezien. Het verhoor van 3. bracht echter weinig aan het licht. Nader verneemt men, dat de moord vermoedelijk door een broeder van den overledene, een milicien uit Roermond, gepleegd zou zijn. Deze milicien bad de Paaschdagen te Oensbroek doorgebracht en de wonde is door een bajonetsteek teweeggebracht. De marechausse heeft aanhouding van dezen milicion verzocht. Brandstichting door suffragettes. De kiesrechtvrouwen hebben 't land (Engeland) opnieuw in rep en roer ge bracht, zoo lezen wij in het R. Nbl. Het eene bericht van brandstichting om kiesrecht te krijgen, wordt door het andere verdrongen. Zelfs hebben de gezamenlijke pogingen in de laatste vierentwintig uur der vorige week bijna een half millioen gulden schade veroor zaakt. Het schijnt een epidemie te zijn. Vrijdag alleen zijn veertien brandstich tingen voorgekomen en daarna nog zes andere. De voornaamste zijn de volgende. Te Londen werd een entrepot door 't vuur vernield, waardoor 100,000 gulden aan schade werd toegebracht. In het huis van een dokter werd brand ge sticht door er een gasbuis in te leiden. De dokter is vreeselijk gebrand naar een ziekenhuis gebracht. Te Briton Forry (graafschap Clamc rgan) is een fabriek van blikwaren door brand vernield. Zoo ging het ook met den Kingston Variété- Schouwburg aan den Theems. Te Staines staken de kiesrechtvrouwen een fabriek van linoleum in brand, in hot Kempton- park een winkel, in Bolten een warenhuis te Kelse een kolonie-stichting en te Bradford een groote distilleerderij. De autoriteiten zijn zeer verontrust, te meer, daar men niet weet, hoe men met deze bende van misdadigsters moet handelen en hoe men haar in handen moet krijgen. Thans hebben de kiesrechtvrouwen een nieuw plan bedacht. Zij willen Londen zijn „season" ontnemen, door in de huizen van bekende personen, die feesten zullen geven, schandaal te ver wekken. Die veldtocht zal den 21sten Mei beginnen, als mevrouw Pankhurst in optocht naar het Buckingham-paleis zal optrekken om bij den koning een audiëntie te verzoeken. De gevaarlijkste suffragettes zullen met mevrouw Pank hurst aan dien optocht deelnemen en deze heeft voor haar leger zelfs het ergste gespuis van het Oosteinde van Londen aangeworven. De politie neemt natuur lijk haar maatregelen, om dezen aanval op 's konings residentie af te weren. Men kan zich echter op schandalen voorbereideu. Ontleend aan de Opr. Haarl. Cour. Gevaarlijke sluitzegels. Naar het „N. v. N." verneemt, komen te Amsterdam bij enkele kinderen ge vallen van huiduitsiag voor om mond en neus. Bij enkele kinderen heeft die uitslag zelfs een vrij groot deel van het gezicht aangetast. Het is gebleken dat deze huidaan doening een gevolg is van het likken aan sluitzegels. Sommige soorten zegels zijn zeer zwaar gegomd, terwijl die gom schadelijke bestaDddselen schijnt te bevatten. We schrijven 1914. 't Gebeurde onder den rook van Weert, in Limburg. Men was beheksten nog wel in den hoogsten graad. Verscheidene teekenen in huis en schuur en stal wezen er duidelijk op, dat men van een „kwade hand" geraakt was. Wat te doen Men zou het kwaad Hten bezweren. Eu daartoe werd de hulp ingeroepen van hef heksenmeesterke of heksenbe- zweerderke of hoe mén het kerelke ook noemen wil, uit Someren. Het manneke kwam, zag en... schafte raad Het gezin werd onder het branden van een kaars, door het manneke „overlezen". Daarna werden eenige raadgevingen gegeven, zooalsde vrouw mocht geen water halen voor het opgaan en na het ondergaan der zon Zij mocht niet anders dan met loshangend haar te bed gaan, enz. Werden deze raadgevingen goed opge volgd, dan zal het kwaad wel bezworen zijn. N. K, Een buitenkansje. Dezer dagen heeft de gemeente Am sterdam een nieuw contract afgesloten voor de levering van steenkolen ten behoeve van haar bedrijven. Hoewel de te betalen prijs (zoo deelt het Hbl. mee) bijna een gulden per ton hooger is dan waarvoor de laatste drie jaar volgens contract geleverd werd, betaald de gemeente toch belangrijk minder dan den prijs, die het vorige jaar genoteerd werd en toen tegen f10 per ton liep, dat is bijna een rijksdaalder meer dan contractueel geleverd werd. De gemeente heeft, doordat haar gedurende den duur van het 'afgeloopen contract voordurend onder de marktwaarde werd geleverd, een voordeel gehad van ongeveer een millioen gulden. Per jaar wordt ODgeveer 200,000 ton kolen verbruikt. Loterijloetovertreding f De Haarlemsche politie heeft een nieuwen vorm van het loterij wezen metnen te ontdekken: Proces-verbaal is opgemaakt tegen de Naaml. Vennootschap Eau de Cologne- fabriek, voorheen firma Boldoot te Bussum die in de pakjes Dubbel Blank-zeep een letter van het woord „Dubbel-Blank" verpakt. Wie nu alle letters bij elkaar heeft, krijgt een prijs. De Haarlemsche politie beschouwt dit als een verboden loterij. Een proces verbaal wegens een dergelijk feit is op gemaakt tegen de Haarlemsche Boter- fabriek van de firma Cohen en Van der Laa"- O, H. Ct. Ondeugdelijke visch? Vrijdagmiddag is aan de militaire infanterie in het garnizoen te Edel middagmaal gebakken visch vers die door een handelaar te Utrechl geleverd. Zaterdagmorgen hebben ongeveer 5U miliciens ziek gemeld gedurende den nacht onwel zijn g den en voor het meerendeel last h van braken. De ontboden officier van gezon heeft rust voorgeschreven en aie toestand niet ernstig in. Ham Kievitseieren. Volgens de nieuwe Vogelwet t kievitseieren tot en met 30 April den verkocht en ten verkoop in v<x worden gehouden. Vroeger was dit tot 5 Mei geooi Van het behandelde in de zittic heden deelen wij reeds nu het vol mede Een verzoek van de predikante Ned. Herv. Kerk in deze gemeert op 21 Mei a.s. een godsdienstige si komst te houden in „het Boschje" gesteld ter afdoening in handen v en W. Een verzoek van het voor comité inzake Alg. Wijkverplegin een subsidie van f 250,- per jaar gesteld in handen van B. en W, prea-advies. Tot leden van de commissie to derzoek van reclames inzake plaats belasting werden benoemd de h Visser, van Scharenburg en Kit eerstgenoemde als voorzitter. Tot lid der commissie van tos op het Middelbaar Onderwijs werd kozen de heer W. Mets Tz. Op het desbetreffende verzoek Regenten v h. Alg. Weeshuis wei sloten andermaal verlenging van te tot uiterl\jk zes maanden toe te i wanneer in de vacature wordt voc door Mej. Wed. R. Visser. Tot tijdelijk leeraar in de stoom tuigkunde werd benoemd de hee Dollekamp, machinist Kon. Mark Helder, no. 1 van de voordracht. Donderdag 23 April. HERVORMDE GEMEENTE, Burg Nam. ongeveer halt een Huwelijksinzegenu Zondag 26 April 1914. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 's Avonds 7 uur da. Norel. Waal, 'a Av. 7 uur da. Boeke. Oudeschild, Vm. 10 uur ds. Norel. Den doorn Nm. 2 uur da. van Grai OosterendVm. 10 uur da. van Gras: Kerkcollecte Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke Gebouw Zuid-Eierland, Nm. 3 uur ds. Boekf GEREFORMEERDE KERK Oosterend Vm. half 10 da. Dagevos. nam. 3 uur ds. Dagevoa. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Oosterend, Vm. 10 uur Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemal Amsterdam, 20 April. Aangevoerd 462 Runderen, le kwal. 83 k 88 ct, 2e kwal. 78 a 81 ct. 3e kwal. 69 a 75 ct. 60 Melk- en Kalfkoeien i 280 a f 1 163 N uchtere Kalveren 1 12,k f 1 657 Vette Varkens 42 a 46 cta. Purmerend, 21 April. Aangevoerd 783 Runderen waaronder: 103 vette koeien 72 a 85 Ct. per fiFrn Gelde koeien f 160 d 230 Melkkoeien f 190 a 320. 21 stieren. 120 vette kalveren f 0,95 a f 1.15 p 883 Nuchtere kalveren i 15a f 3! 1744 Schapen f 26 a f35,00 439 vette varkens f 0,44 a f 0,48 per 81 magere varkens f 22 a f 32,— 402 biggen f 9 a f 14 kipeieren f 3.50 af 4.00 per„10tt| Purmerender No. 293, 21/4 '14. Door de diverse kooplieden werd besteed voor Kipei f 3.15 f 7.50. Eendei f 3,90 f 4,20. Kalkoeneieren f 6. Kievitseieren 13,00. Aanvoer 58172 Middenprijs f 3,75. Markt traog. Langenhoff.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 2