Echtscheiding. Predikbeurten Marktberichten. B55€HAM'S PiU£N Adveutentiën. Ooöp. Boerenleenbank Vergadering Mej. i. ERAIERS uit Rotterdam en Dr. I. VOS uit Amsterdam. 0ÏdeS VERGADERING Uit het Rott. Nieuwsbl. Hoe een mensch zich kan vergissen. Ten raadhuize te Haarlemmermeer kwam iemand de geboorte aangeven van een zoon. Thuis gekomen bemerkte de gelukkige vader echter, dat bij zich schromelijk vergist had en dat zijn vrouw het leven had geschonken aan een dochter. In de eerstvolgende raadsvergade ring van rood Zaandam zal tot Burgem. en Weth. een interpellatie worden ge richt inzake het niet vlaggen van de openbare gebouwen op verjaardagen van het Koninklijke Huis. Kranige redding. Men meldt uit Nijmegen aan de Tel. Een aantal stadgenooten waren Zater dagmiddag getuige van een kranige redding. Een elfjarige knaap was ter hoogte van de gierbrug van de Waalkade in de rivier gevallen. Juist passeerde baron Van Tuyll van Serooskerken, uit Heeze, met zijn auto. Hij stopte onmiddellijk, begaf zich geheel gekleed te water en slaagde er in den knaap te redden. Deze was reeds bewusteloos, maar politieagenten slaagde er in de levens geesten op te wekken. Baron van Tuyll besteeg direct na zijn flinke daad den auto, reed naar het bureau van politie om van kleeren te verwisselen en zette daarna zijn tocht weer voort. Geioetcnsgeld. Ten kantore van den ontvanger der registratie te Purmerend, is van een onbekende ontvangen f 185,50, wegens te min betaald successiorecht. Als het kalf verdronken is. Met zekerheid kan worden mede gedeeld dat halt Augustus de dubbele spoorlijn van Meppel naar Hoogeveen gereed is. Reeds nu heeft de treinenloop p aats op de nieuwe lijn van het traject, Meppel Ruinerwold, De geheele be staande oude lijn Meppel Groningen zal tevens verzwaard worden. De nif uwe lijn Hoogeveen Assen zal nog vóór 1 October gereed zijn. Op het traject Assen Groningen worden langs de lijn reeds dwarsleggers en spoorstaven ge legd. Het bestek voor het leggen van de dubbele lijn Assen - Groningen is gereed. Ook zal dit jaar nog gelegd worden de dubbele lijn Zuidbroek Winschoten. Eveneens worden nu langs die lijn dwarsbalken en spoorstaven ge legd. Brand te 'Enschede. Woensdagmorgen te 8 uur ontstond wellicht tengevolge van een ontploffing der gaskachel op de badkamer, een begin van brand, die zoo snel om zich heen greep' dat de beide groote heerenhuizen aan den Noorderhagen, bewoond door de beeren Sigm. Menko en Lampe eigenaar is mr. E. ter Kuile door het vuur werden vernield. De brand ontstond in 'thuis van den heer Menko, en nam aanstonds zulk een dreigend aanzien, dat mevrouw en de beide kinderen zich ternauwernood van de slaapkamers kon den redden. Vele kostbaarheden en zeld zame meubels zijn verloren gegaan. De inboedel Is overigens verzekerd. De heer Lampe uit Leeuwarden had juist Dinsdag het huis in orde laten brengen*; deze inboedel is thans nog niet overgeschre ven. Er is veel brand- en waterschade. (N. Ct.) Die komt vooreerst niet in Canada- Een eigenbouwer te Schoten, die van door hem aangenomen werken een ter mijn had ontvangen,, doch weten kon dat hij zijn schuldeiscbers niet kon voldoen zijn faillissement was reeds aange vraagd en werd later uilgesproken gaf er de voorkeur aan met een goede f4000 op reis te gaan naar Canada. Hij nam zijn tocht over Engeland. De sohuldeischers, die daarvan de lucht kregen, gaven hun zaak in handen van mrs. Thiel, Andreae en Van Toulon v. d. Koog, en hoewel de eigenbouwer al ver trokken was, ook uit Engeland op reis was naar de Nieuwe Wereld, wisten dezen hem nog vóór landing aldaar door den consul aan boord te doen arresteeren om hem dadelijk de terugreis te doen aanvaarden. Het geld is op een kleinigheid na op hem in beslag genomen. Opr. Haail. Ct. Lijkverbranding. De „Zutphenscbe Ct." de eerste cre matie in Nederland besprekend, schrijft Er schijnt een juridisch fijnigheidje aan deze heele zaak verbonden te zijn. Som mige juristen achten de mogelijkheid niet uitgesloten, dat het feit, zooal straf baar, niet kan leiden tot een vervolging ook al omdat de asch inderdaad „begra ven" is. Maar andere juristen meenen, dat de Begrafeniswet zeer duidelijk de crematie verbiedt. Wij mengen ons daarin uitteraard niet. Alleen verwachten wij, dat, zoo bij eindvonnis is beslist, dat strafbaar is wat op „Westerveld" geschiedde de Regeering zal ingrijpen en door wetswijziging een vrijheid zal verschaffen, waarom nu al 40 jaar lang vergeefs is gevraagd. We hopen, dat men van de zijde der kerkelijke partijen tegen zulk een wets wijziging geen piincipieele bezwaren zal blijven aanvoeren. Want dat verzet is toch niets anders dan de handhaving van een dwang, ge boren uit zucht om te heerschen over andersdenkenden een methode, waar van ons volk herhaaldelijk zijn afkeer heeft te kennen gegeven. In den grond erkent reeds de bestaan de Begrafeniswet het recht 7an beschik king van elkeen over zijn lijkde over ledene, en ook zij, die voor de begrafenis te zorgen hebben, kunnen „verlangen of vergunnen, dat een lijk niet begraven, maar ontleed of bewaard worde", en dan kan dit „met verlof van den burgemeester geschieden," bij weigering van dit verlof is beroep binnen 24 uur op den Commis saris dér Koningin, die daarop onmid dellijk beschikt. Een wet, die alzoo met verlof van den burgemeester het recht van den over ledene of zijn nabestaanden erkent om het lijk af te staan „aan de snijkamer" kan op den duur geen beletsel vor men om ook vrijheid van lijkverbranding toe te staan. Mej. De Boer, bekend uit de spoor wegramp bij Beilen, heeft het R. K. Ziekenhuis te Groningen tijdelijk verlaten. Ze zal weer worden opgenomen, zoodra dr. v. d. Berg uit Amerika terugkeert. Mej. De B. ontving in het Ziekenhuis en ook nu nog geregeld bloemen van den Minister mr. Cort v. d. Linden. Deze week gaat mej, De B. per auto naar Roodeschool waar ze als onder wijzeres werkzaam was, teneinde een bezoek te brengen aan haar collega's en de schoolkinderen. Pr. Gr. Ct. Een nieuw panorama. Achter de muren van het Panorama gebouw in de Plantage te Amsterdam heerscht groote bedrijvigheid. Men is er bezig met het gereed maken van een nieuw panorama, dat weder aan de Bijbel- sche geschiedenis is ontleend. Na „Jeru zalem" kwam „het Beleg van Haarlem" thans zal een tafereel worden vertoond voorstellende de aankomst van Jezus te Jeruzalem. Het nieuwe panorama zal vermoedelijk met Pinksteren worden geopend. Aan de Binnenhofpoort bij het Mauritsluis in Den Haag bevindt zich een lichtbak der H. T. M. met het be kende „stopsein". Een musschenpaar had nu, volgens de „Haagsche Ct.", de brutaliteit, gaande door een opening aan den bovenkant van een paar c.M. in dezen lichtbak een nest te bouwen. Men vindt in dezen lichtbak 3 licht- series, een „voorsein" met „stopsein" voor de trams, komende van het Plein en een „controlesein", dat ingeschakeld wordt voor de trams, komende van het Binnenhof. Deze lichtseries branden elk éénmaal in de 6 minutende vogels zijn er schijnbaar niet bang voor. Men ziet de lampjes van het „controle- sein" en eveneens van de „O" en de „P" van „Stop" gloeien door 't vogelnest heen. De tramdirectie, die geen hinder heeft van dit nest laat het tot nu'stil zitten. Burgemeester tegen roil en dank. De heer P. Doorn, te Almelo, die zonder gesolliciteerd te hebben, benoemd is tot burgemeester van Stad en Ambt Vollenhove, heeft voor die benoeming bedankt. Tot toelichting diene, dat de keer Doorn laatstelijk burgemeester van Ambt Almelo was. BLi de vereeniging van Stad en Ambt Almelo op 31 December werd hij op wachtgeld ten laste der nieuwe gemeente Almelo gesteld. Hbl. Als bijzonderheid kan gemeld woiden, dat te HeiLbuizen (bij Roermond) de vorige week twee gouden bruiloften zijn gevierd en wel van twee buren, die vanaf hun huwelijk naast elkander ge woond hebben. Een doop met hindernissen. Zondagmorgen reed het echtpaar M. te Zegwaart naar Rijswijk ter kerke opdat de doop zou toegediend worden aan hun jongsten telg, Nauwelijks buiten de kom der gemeente werd het rijtuig in de achterwielen gereden door een met melk zwaar beladen wagen. De familie moest uitstappen, verder rijden was onmogelijk. Na een half uur door den kouden oostenwind geloopen te hebben, kwamen zij aan de boerderij van den beer R, die hun zoo welwillend mogelijk voorzag van een ander vervoer middel De reis werd nu voortgezet in het 2de rijtuig, totdat men de werf opreed van den stalhouder. De koetsier zijn draai te kort nemend, den hoek van het huis aanreed nogmaals het rijtuig onklaar werd. Andermaal verwisselde men van voertuig. De laatste rit werd nu zonder stoornis afgelegd. Opruiming onder de kraaien. Men schrijft uit Blaak aan het „Nbl. H. W." Door C. De Romph alhier werden voor rekening van een 6-tal landbouwers de iepeboomen aan den Blaakschendijk tus- schen de palen 43 en 44 van kraaien nesten gozuiverd177 nesten werden uitgehaald met ruim 500 jongen deze gevaarlijke klimpartij verschafte hem een voordeeltje van f 25. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 2 tot en mot 8 Mei '14. GEBORENHendrika Barendina d. v. Herman Rudolph Kamerling eD Leentje Hertog, den BurgWillemien d.v. Arendina Catharina de Boer, den Burg Cornelia z.v. Pieter Verberneen Marretje Knip, Spane. ONDERTROUWD: Tounis Huisman en Maria Anthonia Hoogerheide. Jacob de Boer en Grietje Kuijper. GETROLWD: Willem Huizinga en Hen- derica Bood. OVERLEDEN Geene. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize: 1 armband, 1 koedek en 1 mes gevonden te den Burg en 1 portemonDaie, inhoudend eeuig geld, gevonden in Eierland. Zondag 10 Mei 1914. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Norel. Koog, Vm. 10 uur ds. vau der Waa. H. Avondmaal. Oudeschild, Vm. 10 uur ds. van Graastek. Den doorn Vm. 10 uur ds. Visser. OosterendNm. 3 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp, Vm. 10 uur de. Boeke. Gebouw Zuid-EierlaDd, Nm. 3 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. half 10 ds. Dagevos. nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 13 Mei. Burg, 'savonds 8 uur Bijbellezing. in Gebouw Eben-Haëzer. Uit de Schager Courant: Scliagen, 7 Mei. Aangevoerd: 111 Vette Koeien f 200 a f 385, 80 Kaltkoeien 1 200,a f 360; 90 Nuchtere kalveren f 11 a f 27. 75 Vette Varkens 46 a 48 ct. per Kg. 25 Magere Varkens f 15,— a f 20, 180 Biggen f 8.00 a f 14,00; Vette Schapen f af —.00 480 Overhouders 1 24,a f 40,00. Boter f 1.10 a f 1.30 per K.G. Kipeieren f 3 - a f 4,00 per 100. Uit het Leidsch Dagblad: Leiden, 8 Mei. Ter markt aangevoerd; 71 Stieren f 110,— a f 415,—; 428 Kalf- en Melkkoeien f 165 a f 430. 240 Varekoeien f 120 a f 350 193 Vette Ossen en Koeien 1195 a f385 96 Kalveren (vette) f 30 a i 145. 204 Kalveren (magere) 1 6.a 1 18. 1156 Lammeren f 11,a f 14,50. 618 Schapen (vette) 1 25,00 a f 39.00 937 Biggen f 7 a f 11.00 INGEZONDEN MEDE DEELING EN, Om lang te LEVEN en ALTIJD GEZOND te blijven gebrnlke men Ondertrouwd T. HUISMAN Nz. en M. A. HOOGERHEIDE Jd. Huwelijksvoltrekking 22 Mei a.s. Heden overleed plotseling ods innig geliefd Zoontje en Broertje, DIRK, in den aanvalligeu leeftijd van bijna 5 jaar. M. DALMEIJER. N. DALMEIJEK-Mantje, P. C. DALMEIJER. A. J. DALMEIJER. Den Burg, Texel, 8 Mei 1914. Hiermede betuigen wij onzen hartelijket dank voor de deelneming, ons betoond b: het overlijden van onzen geliefden Vadei, Behuwd- en Grootvader. Uit aller naam, P. W. ROEPER Jz. Waal op Texel, 9 Mei 1914.' Hiermede betuigen wij onzen welge- meenden dank aan allen, die blijken vat belangstelling hebben betoond bij odzi vijftigjarige Echtvereeniging. C. KUIP en Echtgenootc. Koog, 7 Mei 1914. Bij vonnis der Arrondissements-Rechl- bank te Alkmaar van 5 Maart 1914, ii ontbonden verklaard door echtscheiding het huwelijk tusschen JACOBUSGERARDU8 VELDHEER, Kunstschilder wonende te Bergen en EDWARDINA CLARISSE van de VELDE, zonder beroep aldaar. COHEN STUART, Procureur. der Ooöp. Vereeniging „Door Eendracht Sterk" te de Cocksdorp op Dinsdag 12 {Mei, des namiddags te 7 ure bij Zoetelief. Opname Thomaspkospkaat. De Secretaris BOOGAART. te TEXEL. Algemeene Vergadering der LEDEN op Dinsdag 12 Mei 1914, 's avonds 8 uur in „de Zwaan." Agenda 1 Notulen. 2 Jaarverslag. 3 Rekening en balans. 4 Verkiezing voor een lid v/h bestuur, aftredend de heer A. LANGEVELD Pz (herkiesbaar.) 5 Verkiezing voor een lid v/d Raad van Toezicht, aftredend de heer P. J. Zoe telief (herkiesbaar.) 6 Salarisregeling. 7 Voorstel tot verhooging der toeslag rente voor spaargelden. 8 Voorstel omtrent rentevergoeding voor voorschotten. 9 Rondvraag en sluiting. J. W. ROELOEFS, Voorzitter der R. v. T, ter inleiding van het Petitionnement voor Grondwettelijke gelijkstelling van Man en Vrouw, op Zaterdag 16 Mei a.s. 's avonds 8 uur in de „Vergulde Kikkert". Sprekers Verder een Tooneelstukje en zang. Debat gewenscht. Entree 10 cent voor dekking van de kosten. Het plaatselijk Comité.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 2