i°. 2776. Donderdag 14 Mei 1914. 27st# Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Van week tof week Dit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 uur op den dag der nltgave BONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD& DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Tbx hl. Herijk van Maten en Gewichten. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. urgemeester en Wethouders der leente Texel brengen ter openbare nis, dat TIJS BUIJS, wonende te den op Texel, krachtens art. 15, le der Hinderwet, HOOGER BEROEP ft ingesteld tegen ons besluit van den April 1914, ingevolge art. 8 juncto 11 van voormelde wet genomen, rbij aan hem vergunning werd ge- gerd tot oprichting van een door een mmachiüo van 4 Paardekrachten te ven verffabriek, waarin tevens be id en verwerkt zou worden een iveelheid benzine van ten hoogste 50 op het perceel kadastraal bekend eente Texel, Sectie D no. 2432. 'exel, 11 Mei 1914. gemeesler en Wethouders voornoemd GAARLANDT. De Secretaris JONKER. LAMMERENM ARKTEN. 3-9 Mei. De Tweede Kamer zette in de afgeloopen week kalmpjes de behandeling der Inkom, stenbelastiug voort. Ze is al een behoorlijk eind met haar werkzaamheden op weg, al hebben de beraadslagingen dan ook reeds veel tijd in beslag genomen. In de afgeloopen week bracht ze een zeer belang rijk deel tot stand, n.l. het tarief waar naar de nieuwe belasting zal worden geheven. En belangrijke beslissingen werden daarbij genomen. De Kamer toch had niet alleen voor zich het voorstel van den minister, belichaamd in art. 33 van het wetsontwerp, doch ook de amendementen der vrijz. democraten en soc. democraten om de nieuwe belastiDg op een nog ietwat demo cratischer leest te schoeien. Beide amen dementen werden verworpende meerder heid der Kamer achtte de versterking der progressie evenmin gewenscht als een ver hooging van het „bestaansminimum." Art. 33 werd dus ODgewjjzigd aangenomen en men kan nu dan ook zoo ongëveer vaststellen hoeveel men straks in de Inkomstenbelasting zal hebben bij te dragen. Men weet, dat deze nieuwe belasting de Bedrijfsbelasting geheel en de Vermo gensbelasting gedeeltelijk verdwijnen doet en dat ze als verder alles goed gaat d.w.z. als de Eerste Kamer het ontwerp ongemoeid laat met Mei 1915 in werking zal treden. Tot de inkomens van f 1300 geschiedt de heffing volgens de schaal der -tegenwoordige bedrijfsbelasting, alleen wordt bet beginerjfer van f 1 tot f 1,25 ver hoogd. Verder klimt ze met fl per f50 inkomen en van f 1500 afmet f 2 per f 100 op. Boven f2000 wordt van het meerdere 3 pet., van f 10000 af aan van 't meerdere 4 pet. en van f20000 af van het meerdere 5 pet. geheven. Bij vergelijking tusschen be drijfsbelasting en inkomstenbelasting komt men tot een zeer gering verschil. Vrijwel kan men zeggen dat er straks onder de nieuwe belasting ongeveer evenveel zal moeten worden betaald als thans onder de bedrijfsbelasting met de 20 opcenten. In komens beneden f3000 blijven daarbij iets lager, die daarboven worden iets zwaarder belast, docb de verschillen zijn niet groot. Met. dat al denkt de minister in 't geheel een 10 miljoen meer uit deze nieuwe bron van inkomsten te halen. Dan is bij er echter nog niet, maar zijn voorstel tot verhooging van het successierecht is er ook nog en voorts zal er een bier- en tabaks belasting komen, terwijl ook een schep uit den suikerpot zal worden gedaan. Dan blijft er nog een gaatje te stoppen over, maar misschien gelukt het minister Bertling wel spoedig ook daarvoor het geschikte middel op te sporen. Wij, belastingbetalende burgers, mogen ons intusschen maar gereed houden. —o-o-o— Het Duitscbe Keizerlijke paar is van Korfoe teruggekeerd in goeden welstand en de Duitsche bladen weten te vertelleD, dat het uitstapje den keizer bijzonder goed ge daan heeft, dat zijn gelaatskleur door de zon geheel gebruind geworden is en zoo al meer. Het zijn van di6 voor d6 Duitsche pers zoo dankbare onderwerpen. Er viel echter ook over andere dingen in de afgeloopen week nog wel het een en ander te schrijven. Inzonderheid over de z.g. Weerbelasting. De fiscus is zoowat met de inzameling geieed en de opbrengst van deze belasting, die speciaal voor de versterking van leger en vloot zal dienen, is zeer meegevallen. Zoo'n 1200 miljoen is zeker geen kleinigheid. o—o—o De Engelsche regeering heeft de begrooting voor 1914/15 ingediend en nu er omtrent de Ulsterkwestie iu de laatste dagen zoo weinig nieuws viel mede te deelen, was de gelegenheid vooi de bladen zooveel te schooner om zich met de begrootingsc\jfers van lord George bezig te houden alsmede met de beschouwingen die de kanselier der schatkist daaraan vastknoopte. Beschou wingen waaruit gebleken is, dat de huidige finaucieele toestand iu Engeland buiten gewoon best is, maar tevens, dat de Engel sche belastingbetalers zich voor nieuwe offers gereed kunnen houden, 't Is stellig geen geregeld en overal voorkomend geval, dat een minister van financiën aan het einde van bet dienstjaar bij het opmaken van de rekening kan zeggen een duitje te hebben overgehouden1 In den regel is het wel andersom en wordt er met tekorten gewerkt en, zooals men dat noemt, het eene gat met het andere gestopt. Lloyd George echter kan bij het afsluiten van zijn boeken zeggen, dat hij nog een mooi duitje heeft overgehouden. De schatkist toonde een overschot van 750,000 pond sterling of in Hollandsche guldons uiige- drukt een bedrag van 9 miljoen. En dat niettegenstaande de verschillende aanvul- lingsbegrootingen die in het afgeloopen jaar ingediend moesten worden. Wel had de minister op een overschot gerekend, doch dat de inkomsten zóó ruim zouden vloeien neen, dat bad toch zijn stoutste vei wach ting overtroffen. Doch toen de minister een en ander mede gedeeld had volgde er een „Maar". In het nieuwe begrootingsjaar zullen er buiteu- gewone uitgaven van de schatkist worden gevorderd. Volksgezondheid, onderwijs, sociale verzekering en leger en vloot zullen een extra bedrag vragen. Wel is er nu een overschot van 9 miljoen, maar hoe de minister ook cijferde, hij zag geen kans de nieuwe begrooting sluitend te maken en toen hij alles opgeteld en nageteld en afge trokken had bleek hem, dat hij voor het nieuwe dienstjaar maar eventjes een bedrag van 9,8 miljoen pond sterling f 117.600,000 zal te kort komeD. Lloyd George heeft natuurlijk gezocht naar een middel om in het geraamde tekort te voorzien. En hij heeft dat gevonden in een verhooging der Inkomstenbelasting voor de aangeslagenen in de hoogere klassen. De inkomens beneden 100Ü p. st. wil hij onveranderd laten, doch de hoogere zullen een weinigje meer hebben te betalen. Die verhooging zal 7.750,000 p. st. meer in de schatkist brengen. Door verhoogiug van het successierecht zal de minister 800,000 p st. meer ontvangen, voorts 250000 uit een wijziging van de wet op de buitenlandsche fondsen, terwijl hij ten slotte nog 1 miljoen denkt te balen uit het amortisatiefonds. Zoo krijgt hij dan precies het geraamde tekort van 9,800,000 p. st. gedekt. Het Engelsche parlement zal zich binnen kort met de cijfers en de plannen van minister Lloyd George hebben bezig te houden en dan zal er wel menig woordje over worden gewisseld. TEXEL, 13 Mei 1914. Vergadering: T. E. 8. O. De vergadering van aandeelhouders van T. E, S. O. Zaterdagavond in hotel „de Zwaan" gehouden, was door ruim 50 personen bezocht. In z'n openingswoord heet de voorz. van den Raad van Beheer, de heer Wagemaker, de aanwezigen van harte welkom, spreekt de wensch uit, dat de geringe opkomst slechts aan de gewone lauwheid en niet aan mindere belang stelling is te wijten, spr. hoopt dat de besprekingen een aangenaam en opbouwend karakter zullen dragen en zegt niet te twijfelen of de mededeelingen die straks gedaan zullen worden zullen instaat zijn de bezoekers in aangename stemming te doen huiswaarts keeren. De notulen worden gelezen en onver anderd vastgesteld den secretaris wordt, door den voorz. dank gebracht voor zijn nauwkeurige notuleering. Hierop deelt de voorz. mede, dat de balans- en verlies- en winstrekening waarvan de voorlezing zou volgen, over eenkomstig het bericht in de Texelsche Courant, thans is gewijzigd in den den geest der oppositie en dat dit is geschiedt op verzoek van Ged. Staten in verband met de subsidie, hoewel spr. een en ander liever in den oorspronke lijken vorm had gelaten, hem was trouwens nu reeds vau eenvoudige menschen medegedeeld, dat ze er nu heelemaal niets van snapten. Onder verwijzing naar de cijfers door ons reeds in het vorig nummer mede gedeeld, kunnen wjj de balans en verlies- en winstrekening stilzwijgend laten passeeren en deelen mede, dat op de vraag van den voorzdoor den heer R. P. Keijser naar aanleiding van de aangebodene balans, het woord werd gevraagd en verkregen. We zullen spr. niet op den voet volgen doch vermelden alleen, dat door hem werd bejammerd, dat de voorz. in plaats van ronduit te erkennen, dat een balans in onzen geest, zooals de nu aangebodene, beter is, thans verklaart dat het enkel om de subsidie is gebeurd en wat door den vooiz. wordt verklaard omtrent eenvoudige menscbeD, zulks verwonderd spr. niet, waar na een exploitatie vaQ zeven jaar oprichtings kosten en betaalde boothuur nog als bezitting op de balans voorkomen, in plaats van als een verliespost. De meening van den heer Keijser wordt bestreden door den voorz. oa. met de mededeeling, dat deze balans is goedgekeurd door Ged. Staten en dat het er z.i. niet toedoet hoe de posten op de balans voorkomeD, a's maar geen divideud wordt uitgekeerd, zoolang de boekwaarde van de verschillende be zittingen nog zooveel hooger is dan de werkelijke waarde. De hoer P. Dros Albz. wijst er op, dat ook volgens zijn meening die non- valeurs van de balans moeten verdwijnen doch dat het bestuur door de statuten aan de 5% is gebonden en dat meerdere afschrijving slechts met toestemming vaD aandeelhouders kan geschieden. De heer Flens zegt het een fout te achten dat de uitkoopsom Bosman inder tijd gespecificeerd in de balans is ge bracht, in plaats van in één cijfer, want als zoodanig zou za gerust als een zeer te waardeeren bezittiDg wezen te ver dedigen. Nadat de heer Keijser nog heeft mede gedeeld, dat z i. het bestuur al deze redeneeringen tc-gonspreekt. door op deze balans een vierde van de 116000,— TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Borg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l-.nden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedore regel moer 15 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. •gemeoeter en Wethouders van Texel maken ■ze bekend jat dit jaar voor den herijk van maten en ihten zitting zal worden gehouden ,r den Burg te den Burg, in de Algemeene rschool op 19 en 20 Mei van 912 en van unr en op 22 Mei van 912 en 13 uur. it den Hoorn tc den Burg in de Algemeene arschool op 23 Mei van 9— 12 uur - voor de Koog te den Burg in de Algemeene arschool op 23 Mei van 12— 1 uur. ,or Oudesc'oild te Oudeschild in het lokaal T. C. ZiJM op 25 Mei van 24'/2 uur en Mei van 912 en van 14 uur. r Ooslerend te Oosterend in het lokaal van [OPPEN op 27 Mei van 9—12 en 14 uur, ir de Waai te Oosterend in het lokaal van [OPPEN op 2S Mei van 9—12 uur. ir de buurtschap Oost te Oosterend in het 1 van IJ. KOPPEN op 2S Mei van 1—3 uur, or de Cocksdorp te de Cocksdorp in het Gez. Buis, op 29 Mei van S'/t12'/, uur. dat de maten en gewichten schoon, droog en vrij moeten worden aangeboden om onderzocht innen worden en niet gepotlood mogen zijn. dat betaald moet worden voor het justeeren gewichten en wel ten bate van 's Rijks kist dat de maten en gewichten, die gestempeld en met het afkeuringsmerk, een driehoek, in winkels enz. teruggebracht mogen worden dat de maten en gewichten voor het einde het jaar 1915 gestempeld moeten zijn met de r V en dat er, bij verzuim ot verhindering an de onder a genoemde zitting gebrnik te in, nog gelegenheid bestaat maten en ge- ten te laten herijken aan het ijkkantoor te :erdam, Brouwersgracht 276 op eiken Maandag 'rijdag van 93 uur. dat de milligram-gewichten niet opdeherijk- ig, maar alleen aan de ijkkantoren herijkt en worden, [Opzending per post franco.] xel, den 9 Mei 1914. iecrctaris, De Burgemeester, JONKER. GAARLANDT. urgemeester en Wethouders van Texel brengen nghebbenden in herinnering dat dit jaar de groote lammeren markten en worden gehouden op Maandagen 18 en 25 Dinsdag 2 Juni, en Maandagen 8, 15 en Juni. de navolgende artikelen der politieveror- wg dezer gemeente Art. 160. et is verboden gedurende de groote lamme- markten zich met wagens anders dan door de Park et naar het marktplein te begeven (met dien ïtande dat tot dat doel geen gebrnik zal mogen den gemaakt van de Nieuwstraat) of dit plein wagens of vee anders te verlaten dan door overige daarop uitkomende straten het van gemeentewege versterkte stroo of lere stoffen, wélke tot strooisel gediend hebben de lammerhokken, daaruit te verwijderen, of daaraan meer toe te voegen uiet het wegvoeren der lammeren voor des middags elf uur een aanvang te maken, teDzij met toestemming van den markmeester, krachtens opdracht verleend. Art. 161. Ieder, die ter gelegenheid van de in het vorig artikel bedoelde markten, lammeren ter markt wenscht aan te voeren, is verplicht vooraf, hetzij mondeling of schriftelijk, de noodige hokken te bespreken. Art. 162. Ieder, die gerechtigd is tot het gebruik van een hok, moet het zelf gebruiken of bezetten en tot geen ander doel bezigen dan tot plaatsing van het vee. Het is aan alle andere personen, gelijk mede aan hen, wier recht op eenig hok, door het niet voldoen der verschuldigde marktgelden is vervallen verboden een standplaats in te nemen, tenzij met toestemming van Burgemeester en Wethouders; zij worden door den marktmeester geweerd, die zoo noodig de bulp der prlitie inroept. Zij brengen voorts ter algemeene kenoisso dat voor het verplicht bespreken der noodige hokken gelegenheid beslaat: a. ter Gemeentesecretaiie op alle werkdagen, uitgezonderd op marktdagen, gedurende de gewone bureau-uren van 9 uur tot 2 uur n.m. b. des Maandags van 9 uur vm. tot 2 uur nm. aan de kiosk op of nabij het marktplein c. voor de markten op Maandag te houden bij den Markteontroleur, die dangs voor die markten zitting zal houden van des voormiddags half elf tot namiddags half twee in een der aan het marktplein gelegen hotels. Zij, die lammerenhokken bespreken, worden dringend uitgenoodigd daarbij het verschuldigde marktgeld, enz. onmiddellijk te voldoen. Aangiften, hetzij mondeling of schriftelijk ter Secretarie of door den marktmeester ontvangen na Zondagnamiddag half twee voor de Maan- dagscbe markten worden niet meer ten uitvoer gebracht. Texel, den 5 Mei 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, GAAI1LANUT, Burgemeester. JONKER, Secretaris.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1