N°!2778. Donderdag 21 Mei 1914. 278t# Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Van week tof week Rit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nar op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de Uiig. Firma LANGEVELD& DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Te x e l INRICHTINGEN velke gsvaar, scbade of binder kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders dor Ge rente Texel brengen ter openbare eDDis, dat hot verzoek van TRIJNTJE MSSER, weduwe Klaas Pereboom zonder laroep wonende te den Burg op Texel, im op het perceel, kadastraal bekend Sectie A, No 746, 747, 748 en 2258 en slagerij te mogen oprichten door hen toegestaan. De aandacht wordt er op gevestigd, at volgens de bestaande jurisprudentie ventueel NIET tot beroep van de be- hikking bevoegd zijn zij, die indertijd iet voor het Gemeentebestuur zijn ver- cheneD, om hunne bezwaren mondejing oe te lichten. Texel, den 18 Mei 1914. Burgem. en Weth. voornoemd, )e Secretaris, De Burgemeester, JONKER. GAARLANDT. INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente Texel laakt bekend, dat het kohier 5 van de be- istiDg op bedrijfs- en andere inkomsten ver't belastingjaar 1913/14, invorderbaar erklaard op den 16 Mei 1914, aan den Intvanger ter invordering is ter hand esteld en ieder daarop voorkomende elastingschuldige verplicht is zijnen anslag op den bij de wet bepaalden oet, te voldoen. Texel, den 16 Mei 1914. De Burgemeester, GAARLANDT. MILITIE. Zitting van den Keuringsraad. Maandag den 15 Jnni 1914, es voormiddags te 11uur. 9—IC Mei. De Eerste Kamer is in de afgeloopen week eenige oogenblikken bijeengeweest om een aantal kleinere wetsontwerpen af te doen. Daaronder was ook het Opcenteu- ontwerp en zonder debat of hoofdelijke stemming werd het geven van deze surprise aan de Nederlandsche belastingbetalers goedgekeurd. De heeren Senatoren zijn nu alweer met vacantie. De Tweede Kamer hield zich intusschen nog steeds met dejckomstenbelasting bezig. •Van dat omvangrijk werk is thans een groot deel aan kant en een heele reeks artikelen werd in de afgeloopen week af gedaan. De behandeling, nadert haar einde en over enkele dagen zal waarschijnlijk kunnen worden gezegd dat minister Bert- ling zijn ontwerp de eerste haven binnen gebracht heeft. Dan zal de Eerste Kamer zich er mee bezig mogen houden, om het ontwerp niet dan na eenigen strijd aan te nemen. De stiijd, die er bij dit ontwerp gevoerd wordt, zal waarschijnlijk niet zoo hevig zijn als die welke het ontwerp van minister Treub, inzake de Ouderdomsrente ten deel zal vallen. Dezer dagen is het voorloopig verslag verschenen en op grond daarvan kan moeilijk worden gezegd, dat minister Treub wel gerust kan zijn. Blijkbaar kan de minister zich voorbereiden op krachtigen tegenstand der rechterzijde. De bezwaren toch van die zijde in de afdeelingen tegen de voorstellen van den minister aangevoerd waren lang niet gering. Niet alleen omdat in het ontwerp het beginsel van staatspen sioen tot uiting komt, doch inzonderheid omdat men het den minister kwalpk neemt, dat hij zoo spoedig reeds terug komt op wetten onder het bewind van zijn voor ganger tot stand gebracht. Men achtte dit te bedenkelijker nu de totstand koming van de ouderdomsvoorziening eerst na vele jaren van voorbereiding en overweging was tot stand gekomen. Een regeering aldus de tegeustanders behoeft niet elke uit spraak van de kiezers te registreeren, vooral niet een regeering, die zegt los te zijn van de politieke programma's der partijen. Ook achtte men het indienen van dit ontwerp in strijd met het verzoe nend karakter dat aan het Kabinet wordt toegekend. Dit zijn eenige van de bezwareD door de tegenstanders ter tafel gebracht en men moet erkenneD, dat ze van emstigen aard zijn en dat de veronderstelling voor de hand ligt, dat de rechterzijde niet met het ontwerp zal meegaan. Er is trouwens ook nooit iets anders verwacht. De rechterzijde beeft pas na veel moeite verkregen, dat de Ouderdomsvoorziening door een rechtsch Kabinet werd tot stand gebracht en dat minister Treub dat ongedaan tracht te maken, moet de rechteizijde wel tot tegen stand prikkelen. Van die zijde zal het ontwerp dan ook bij de openbare behaudeing wel niet heel vriendelijk worden ontvangeD. Het laat zich evenwel aanzien, dat de linkerzijde in haar geheel het ontwerp zal steunen. Ook de sociaal democraten zullen hun st6un wel Diet onthouden. Gebeurt dat, dan is de aanneming van het ontwerp in de Tweede Kamer zoo goed als verzekerd. Tenmiste at? de linkerzijde op den dag der stemming present is. Vooraf zal minister Treub evenwel nog een wijziging moeten aan brengen in zijn ontwerp. Men weet, dat de minister de bedeelden wil uitsluiten, doch deze bepaling heeft in de afdeelingen der Kamer schier algemeene tegenstand ontmoet, De minister zal dan ook wel voor zoo grooten tegenstand moeten be zwijken en zijn ontwerp in dien zin wijzigen. Maar als dan de Tweede Kamer zijn ontwerp, zij het ook met enkele stemmen meerderheid, aangenomen heeft dan komt de beurt aan de Eerste Kamer, die over wegend rechts is. En wat dan het lot van het-ontwerp zal zijn, valt nog moeilijk te voorspellen, doch heel gerust zal de minister er wel niet op wezen. Intusschen zal het nog een tijdje aan houden voor het ontwerp in opmbare behandeling komt. —oo o- Zondag j.l. hebben in de Fransche repu bliek de herstemmingen voor de Kamer plaats gehad en de uitslag is nog anders uitgevalion dan menigeen opgrond van den uitslag der stemming had verwacht. In zonderheid trok de aaudacht de groote winst die de geunifleerde socialisten bij deze verkiezingen behaalde. De party vau Jauros heeft niet miDder dan 32 zetels veroverd, ging althans met dat aantal leden in de nieuwe Kamer vooruit. Jaurès zal straks de leider van een Kamerfractie zijn die 101 leden telt. Eigenaardig is het daarbij dat de radicalen en radicaal socialiston de aanhangers van Caillaux die met de geunifleerden samenwerkten bij de herstemmingen de grootste nederlaag leden. Zij verloren 13 zetels. En ook de onaf hankelijke socialisten verloren er 5, terwy 1 de progressisten straks wel 10 in aantal minder zullen zijn. De rechterzijde bleef in sterkte gelijk terwijl de aanhangers van Bryand en Barthou, de gematigde republikeinen 3 zetels veroverden. De geunifleerde socialisten en geunifleerde radicalen die samen over een groot aantal zetels beschikken zullen in de nieuwe Kamer, samen met de onafhankelyken, waarschijnlijk een program trachten te verwezenlijken, n.l.terugkeer tot 2 jarigen diensttyd on invoering van een inkomsten belasting. Het eerste zal waarschijnlijk niet zoo vlot gaan, want in de nieuwe Kamer is de meerderheid voor den 3-jarigen diensttijd. —o—o-o— De afgevaardigden van Huerta zijn in Amerika aangekomen en de onderhande lingen met de vertegenwoordigers der A.B.C. republieken zullen thans wel in vollen gang zijn Of ze zullen slagen staat wel zeer te bezien, want niettegenstaande de toestand in Mexico met den dag dreigender wordt voor Huerta toch schijnt deze er nog-niet aan te denken om bet hoofd te buigen. Hij blijft hardnekkig tegenstand bieden. Naar luid der berichten gaf hij zijn ver tegenwoordigers last, alseerBte voorwaarde voor de onderhandelingen te stellen, dat de Amerikaansche troepen uit Vera Cruz teruggetrokken moeten worden. Ook heeft hij bepaald, dat alle handelsverkeer met d6 Vereenigde Staten ten strengste zal worden gestraft. Met dat al wordt de toestand voor den Mexicaanschen dictator met den dag drei gender. De opstandelingen toch rukken zegevierend vooruit. Van uit het noorden dringen Villa en Caranza op Mexico aan en van uit het zuiden nadert de gevreesde ruwe Zapata, die al gedreigd heeft de hoofdstad plat te zullen schieten én alle inwoners op te zullen knoopen. De troepen van Huerta lijden nederlaag op nederlaag. In de afgeloopen week zelfs een heel groole, doordat ze Tampico, wekenlang door hen met groote moed en hardnekkigheid verdedigd, moesten ontruimen. Blijkens de berichten is het een verschrikkelijk gevecht geweest dat om het bezit van Tampico. Er is afschuwelijk gevochten. Van de 5000 man regeeringstroepen werden 3000 afgemaakt en alleen een 2000-tal dat zoo gelukkig was zich met treinen in veiligheid te stellen bleef over. Gevangenen werden gedood, gewonden afgemaakt het moet vreeselijk zijn geweest. Toch heeft de val van Tampico niet veel indruk op Huerta gemaakt en nog steeds blijft hij weigeren af te treden. Zijn ryk spoedt echter ten eir.de, dat staat wel vast. TEXEL, 20 Mei 1914- Van de Boot- en Spoordienst Zater dag j.l. als bijblad door ous verstrekt, is aaa ons bureau nog een beperkt aantal gratis verkrijgbaar. Grondwettelijke gelijkstelling. De actie, voor het Petitionnement voor grondwettelijke gelijkstelling van man en vrouw in deze gemeente, is Zaterdag en Zondag j. 1. ingezet. Zaterdag met een propaganda avond in de Vergulde Kikkert, Zondag met een -tocht naar do overige dorpen, uitgezonderd de Koog. Wat de autotocht betreft, laten wjj onze correspondenten aan het woord en bepalen ons tot een verslag van de vergadering op Zaterdagavond. Do zaal van de Vergulde Kikkert, 1'ijk versierd met kiesrechtvlaggen, we telden er een '20 tal, was behoorlijk gevuld met bezoeksters en bezoekers toen mej. Lange- vold te ruim kwart over acht het openings woord sprak om, na een welkom aan de aanwezigen in goed gekozen bewoordingen doel en strekking van de vergadering mede te deelen, waarna het woord was aan den heer Dr. Vos, die zich welwillend had be schikbaar gesteld om de zaak der vrouwen te dienen. En de heer Dr. Vos heeft de zaak dei vrouw gediend. In een gloedvol betoog be proefde spr. aan te toonen dat alleen gods dienstige begrippen iemand kunnen weer houden, zijn stem te geven ten gunste van de gelijkstelling van vrouw en man voor de wet, want volgens spr. was sedert lang gebleken, dat zoodra de vrouw naast en met den man den strtfd tegen allerlei euvelen in do maatschappij had aanvaard, dit een belangrijk voordeel had gebracht. De rechteloosheid van de vrouwen voor de wet, achtte spr. een beschaming voor den man, waar men haar als een zeer ge waardeerde medestrijdster overal inhaalt, hare gelijkwaardigheid overal erkent, meer dere in gevoelsleven, zij het dan misschien mindere in kalm beraad en verstandig overleg. De maatschappij, meent spr, zal ervan idiëel standpunt by winnen, het zal brengen een betere samenleving, het zal zijn in het belang van de geheele menschheid, ook van de kinderen. „Het daghet in het Oosten", zegt spr., de algemeene meening In beschaafde kringen wijzigt zich ten gunste, politieke partijen verklaren zich er voor of althans voor het wegnemen der grondwettelijke beletselen, en als liberaal zal spr het toe juichen als de verbetering door de vrij zinnige partij als ontwikkelingspartij zal tot standkomen. Spr. eindigt met do aanwezige mannen, nu juist niet in grooten getale aanwezig, op te wekken de eereschuld tegenover de vrouwen te helpen inlossen. Mej. Kramers, hierna het woord beko mende, behandelt het onderwerp minder vurig, maar meer zakelijk. Aan de hand van feiten en cijfers toont spr. aan, dat de noodzakelijkheid van vrouwenkiesrecht uit de omstandigheden is geborert geworden Doordat met de veranderde levensom standigheden, dat alles wat het gezin .noodig heeft, niet meer in huis wordt gemaakt en bereid, zegt spris de vrouw gedwongen haar brood buitenshuis te ver dienen, zich op de arbeidsmarkt aan te melden. Die verandering bréngt de vrouw her haaldelijk in aanraking met de wet, die in alle opzicüten het kenmerk draagt door één sexe, de mannelijke, te zijn gemaakt. Mannen van elke politieke richting er kennen de onbillijkheid, dat de man alleen het recht heeft te verkoopen, vervreemden of bewaren, dat de man als vader alleen heeft te beslissen, voor de wet, over het wel en wee van de kinderen. Ieder van de 100 leden van de 2e kamer, zonder uitzondering, erkent de oneerlijk heid van die bepalingen tegenover de vrouw, nochtans blijven ze ongewijzigd. Waarom Omdat de vrouwen in de Kamers niet vertegenwoordigd zijn, omdat die leden daar zitten in opdracht van de mannelijke leden der maatschappij, die alle nationale tijd voor zich opeischen. De mannen hebben door herhaald aan dringen weten klaar te krijgen, dat alge meen kiesrecht thans op het programma van het zittend ministerie voorkomt, zoo moeten, zegt spr. ook de vrouwen niet rusten voor hen recht is gedaan. Spr. beroept zich op de staten in Amerika waar de vrouwen het kiesrecht hebbenen meent zulks een bewjjs voor de goede werking van het vrouwenkiesrecht, want in het tegenovergestelde geval zou het j zeker niet de buren tot navolg ng hebben verfekt. TEXELSCHE COURANT, Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door go- seel Nederland 45 Cts. Naur Amerika en andere l-.nden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 rogels 30 Cts. Iodere regel meer 3 Ct. Groote lettors en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt ekend dat de Keuringsraad voor de ingeschre ven voor de militie, lichting 1915, dezer Ge- eente zitting zal houden te den JBurg in de 'penbare Lagere School op Bebalve in de hierna te noemen uitzonderings- vallen geschieden voor de Kearingsraad de eting en het geneeskundig onderzoek naar geschiktheid voor den dienst: Ongeschikt voor den dienst worden geacht lo. zij, die kleiner zijn dan 1,55 M.; 2o. zij, die lijden aan of behept zijn met een ziekten of gebreken, vermeld op eene bij óuiiiklijk besluit vastgestelde lijst. Alleen zij. die bij de meting blijken de ver- schte lichaamslengte te bezitten, worden onder- orpen aan bel geueeskundig onderzoek. De uitspraken van den Keuringsraad worden het openbaar medegedeeld. Voor den Keuringsraad moet in het algemeen rschijDen ieder ingeschrevene, die niet bij on- trrpepelijk geworden uitspraak van den dienst torgoed of tijdelijk vrijgesteld dan wel voorgoed voorloopig uitgesloten is. Onherroepelijk is i uitspraak tot vrijstelling of uitsluiting eerst, snueer tegen de uitspraak geen bezwaar inge dekt of beroep ingesteld is binneD den daarvoor 1 de wet gestelden termijn of de uitspraak bij eindbeslissing is gehandhaafd. Hij, die voor den keuriugsraad moet verschijnen verplicht zich aldaar aan een onderzoek naar )n lichaamslengte en, zoo noodig, aan een ge- eeskundig onderzoek te onderwerpen. Rij kan chtor aan den Commissaris der Koningin in de tovincie het verzoek doen om het onderzoek een anderen Keuringsraad te ondergaan. Uit Etzoek kan ongezegeld zijn, doch moet gcfran- eerd verzouden worden. 'oor verdere bijzonderheden wordt verwezen wr de publicatie op de aanplakborden, he voorzitter van den Keuringsraad verzamelt dens de zitting gegevens omtrent de iodeeling. L verband hiermede staat het den ingeschrevene [5 alsdan aan dien Voorzitter mede te deelen, 1 hij zou wenschen te worden bestemd voor de •emilitie, voor een bereden korps of voor de 'niuistratietroepen en .ook aan welk korps of "otzoen hij zich anders gaarne zou zien toe wezen, Ouk kan de ingeschrevene den Voor her een schriftelijke verklaring ter hand stellen hewijzB. dat hij voor eenig vak of eenigen 'heid bijzondere geschiktheid bezit. Texel, den 19 Mei 1914. De Burgemeester voornoen d GAARLANDT.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1