N°. 2780. Donderdag 28 Mei 1914. 278t# Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Van week tot week Oit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l'.nden met verhooging der porto's. Advertentiëu vóór 9 nar op den da; der uitgave Prijs der Advertenlièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere rogol meer 8 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 8 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIES worden aangenomen bij de Uiig. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Tbxbl. POST- en TELEGRAAF. We weten het bij ervaring en bij aan- icliouwing, weinige weten precies de rantooruren van het Post- en Telegraaf- _aotooi alhier en het lijkt ons daarom niet mdieDstig op gezette tijden die kantoor- iren op te nemen in ons blad, om daarbij lao te "ens op te nemen tijdstippen der aatste uusliehtingen. De dienstregeling is pas opnieuw en thans volledig: op het daarvoor bestemde bord langebracht en laten wij hierbij in baar ;eheel volgen Kantoor den Burg is open op werkdagen van 8,— vm. tot 3,30 nam. en van 6,— nam. tot 7,30 nam. Op Zon- en Feestdagen van 8—0 vm. en van 1 2 nam. Voor Rijksverzekeringsbank, Postwissels en Kwitantiën, alleen op werkdagen van 8,30 vm. tot 3,30 nam. Voor Rijkspostspaarbank, )p werkdagen van 9,— vm. tot 3,30 nam. en van 6,nam. tot 7,30 nam. op Zon- en feestdagen van 8-9 vm. Laatste Raslichtingen. 1,30 voorin. Voor de richting den Hoorn, Ooi terend, Oudeschild, Helder en ver Ier gelegen plaatsen; 5,55 vm. t oor richting Waal, Koog.Eierland, Cocksdorp, Vlieland en Terschelling; 9,50 vm. Voor richting Helder en verder gelegen plaatsen 2,05 nam. Voor richting den Hoorn, Oude schild, Helder en yerder gelegen plaatsen >,25 nam. Voor richting Waal, Oosterend en Cocksdorp en 5 30 nam. Voor richting Oudeschild, Helder en verder gelegen plaatsen. De buslichtingen van 9,50, 2,05, 5,25 en 5,30 hebben op Zon- en feestdagen niet plaats. BEKENDMAKING Herhalingsoefeningen Landweer Infanterie in 1914. De Burgemeester van Texel breDgt hiermede ter openbare kennis, dat een staat, houdende oproeping van de Land- weerinfanterie in 1914 door hem is aan geplakt aan de gebruikelijke aanplak borden. Texel, den 25 Mei 1914. De Burgemeester, GAARLANDT. BEKENDMAKING. Herhaling soefeningen Landweer Vesting- Artillerie in 1914. De Burgemeester van Texel brengt hiermede ter openbare kennis, dat een staat houdende oproeping van de Land weer Vesting-Artillei ie in 1914 door hem is aangeplakt aan de gebruikelijke aan plakborden. Texel, den 25 Mei 1914. De Burgemeester, GAARLANDT. 16-23 Mei. Eet Hemelvaartsfeest ligt weer achter ons daarmee ook het groot aantal vergade- degen op dien dag gehouden. Telken jare schijnt het aantal bonden of vereenigingen dat den Hemelvaartsdag voor zijn „parades" propaganda benut, gronter te worden. Eq dit jaar was dat aaotal al bijzonder sroot, dank zij het initiatief der Vrijzinnige Concentratie, die haar geestverwanten over hst geheele land in een 11-tal provinciale en had bijeengeroepen. Het heerlijke lenteweder maakte het mogelijk, dat bijna overal in de openlucht kon worden ver gaderd en mede ook tengevolge daarvan wareu deze „politieke hagepreeken" over het algemeen een succes. We kunnen na tuurlijk niet in bijzonderheden treden over dezo vrijzinnige landdagen, maar nieenen toch te mogen constateeren, dat er in de Concentratiepartijen veel actie en politiek leven tot uiting komt. Van geheel anderen aard waren do vele andere bijeenkomsten hier en daar in het land gehouden, waarvan verschillenden aan het goede werk der zending waren gewijd. Zoo was de Hemelvaartsdag in meer dan een opzicht een dag waarin het geestelijk leven van ons volk zich trachtte to uiten, zij het ook met verschillend doel en in velerlei verscheidenheid. o o—o De Tweede Kamer heeft Woensdag de behandeling der Inkomstenbelasting ten einde gebracht en is daarna tot DiDsdag a.s. van de vermoeienissen der parlementairen leveüs gaan uitrusten. Er is de b6ide laatste dagen nogal heel wat gedebatteerd en we) over het amendement van Jen heer Bos, die de Vermogensbelasting meer progressief trachtte te maken en dat van den heer Patjjn. die hetzelfde beoogde in minder sterke mate. De Kamer bleek echter geen zin te hebben de beide heeren te volgen en de minister, die beide amendementen bad ontraden, kreeg dan ook zijn zin. De eindstemming over het ontwerp zal op eeD later te bepalen dag plaats hebben, doch minister Bertling kan gerust de eind stemming afwachten. Zonder twijfel zal het ontwerp met een flinke meerderheid wor den aangenomen. Na bet advies in de toon aangevende bladen der rechterzijde is niet te verwachten, dat de rechtscbe Kamer leden de regeering over dit ontwerp zullen laten struikelen, temeer niet, waar het voor een belangrijk deel aan de ministerieele erfenis van den heer Kolkman is ontleend. Heel anders staat het daarentegen met de ontwerpen van minister Treub. We wezen daarop reeds eerder in verband met het voorloopig verslag en werden daarin door de beschouwingen der rechtsche bladen in de laatste dagen maar al te zeer bevestigd. Een vruolijk lot schijnt deze ont werpen niet te zijn beschoren. o-o o Het Deensche Koninklijk Echtpaar is op zijn bezoek aan de West F.uropeesche hoofd steden thans in ons land aangekomen. Na afscheid te hebben genomen van Brussel alwaar hun een schitterende onlvaugst bereid was, kwamen de Deensche gasten te Amsterdam aan, alwaar ze door H, M de Koningin en Prins Hendrik werden ont vangen uit naam van het Nederlandsche volk. De Amsterdammers hebben de booge gasten met groote hartelijkheid welkom gebeeten en dat voorbeeld zal stellig ook worden gevolgd in de andere groote steden die nog op het programma staan. Ook heeft de groote pers de Koninklijke gasten een vriendelijk welkom toegeroepen en daarbij, evenals H M. in haar toespraak by den feestmaaltijd, er op gewezen, dat er tusseheu het Deensche en Hollandsche volk zooveel overeenkomst bestaat. Er is {inder daad een tijd geweest, dat de betrekkingen tus8Cben Denemarken en Holland zelfs innig konden worden genoemd, dat ze elkanders politiek steunden en dat de Hollandsche vloot uitstevende om de Deensche in den oorlog te steunen. Doch dat is al eenige eeuwen geleden en langen tijd daarna zijn beide volken hun eigen weg gegaan, in meerdere of mindere mate van elkaar ver vreemd. Denemarken is een klein land als het onze, maar het heeft een even roem ruchtig verleden. En het schijnt met nog vaster schreden dan het onze op den weg der vooruitstrevendheid. Op wetenschappe lijk gebied staat Denemarken hoog en zijn landbouw en nijverheid staan op een zeer hoogon trap. Wat de Deensche zuivelbe reiding vermag weet men in de boter- en kaasstreken van ons land maar al te zeer. Het Deensche volk is vooruitstrevend en zijn vorst niet minder. KoniDg Cbristiaan wordt de burgervorst genoemd en zelfs de sociaal democraten hebben meer dan eens van hem getuigd, dat zij zich geen beter vorst kunnen denken. Door dat alles is de Koning populair in zijn land. Men heeft hem en zijn gemalin hier to lande een hartelijke ontvangst bereid. De slappe band tusschen Denemarken en Hol land zal er ongetwijfeld door aangehaald en versterkt worden. —o—o—o De Duitsche Rijksdag is naar huis. De zitting is in naam des Keizers gesloten, doch het sluiten van de zitting heeft in sommige kringen eenig misnoegen gewekt. Door toch de zitting niet te verdagen maar te sluiten zijn een aantal ontwerpen en voorstellen, die nog niet afgedaan werden van de baan. Daaronder onder zijn er ook enkele waaraan de Rijksdag reeds heel wat tijd besteed had, Zoo'n sluitingsbe- sluit is met dat al een mooi middel in de hand der regeering om zaken van de baan te schuiven die ze liefst maar niet verder wil behandeld zien. Kort voor de Rijksdag uiteeniging heeft bij een verklaring mogen aanhooren van den minister van buitenlaudsche tZaken, waarover nog al het een en aDder in de bladen gezegd wordt. Op een vraag van een der leden heeft minister Von Loebell n.l. verklaard, dat hjj er niet aandenkt een voorstel in te dienen tot hervorming van het Pruisische Kiesrecht. Men had van Von Loebell, die pas het ambt aanvaardde, anders verwacht, omdat men hem rekende te bebooren tot de liberale partij. De socialistische en vrijzinnige bladen zijn lang niet best over de verklaring van den minister te spreken. oo—o Uit Albanië komen ernstige berichten. Essed-pasja is in opstand gekomen tegen zijn vorst, maar dank zij de tusschenkomst der mogendheden heeft hij aan het kortste eind getrokken. En de held van Skoetari, de man die zoo'n invloedrijke positie in den nieuwen Balknnstaat innam vertoeft thans als een gevangene te Brindisie waar heen hij werd overgebracht, aan boord van een der Italiaansche oorlogsschepen, die voor Durazzo onder stoom lagen. Het bericht van een en ander heeft in Europa groot opzien gewekt, want het kwam vrijwel onverwacht Temeer waar nog pas voor enkele dagen de Albaneesche minister president, Thurkan-paBja, die te Weenen vertoeft, aan een journalist ver klaarde, dat de zaken in het nieuwe vorstendom uitstekend marcheerden en mede, dat aan den trouw van Essed-pasja niet mocht worden getwijfeld. Uit den stroom der berichten over de jongste gebeurtenissen in Durazzo valt nog moeilijk de aanleiding der ernstige ver wikkelingen op te sporen. Zeker is dat Da tal van verwikkelingen, die cte macht van Essed-pasja belangrijk deden tanen, deze van de gelegenheid, dat de gendarmerie meeiendeels in Zuid- Albanie waren, dacht te proflteereD en zijn lijfwacht die hij inmiddels van 30 tot 60 man versterkt had, zells bevel gaf de troepen van den vorst aan te valleD. Vorst Wilhelm had echter de bescher ming van Italië en Oostenrijk ingeroepen en de Oostenrijksche en Italiaansche marine matrozen kwamen den vorst ter hulp Het huis van Essed-pasj-i werd met kanonnen plat geschoten en Essed moest zich overgeven. Hij werd aan boord gebracht van een der Oostenrijksche kruisers en is thans de gevangene van den vorst van Albanië. Waarschijnlijk zal hij verbannen worden. Zijn toeleg om de eerste te worden in Albanië is mislukt. TEXEL, 27 Mei 1914. Door B. en W. is benoemd tot 2de Ambtenaar ter Secretarie alhier met ingang van 1 'Juni a.s. de heer J. van der Waals, Volontair ter Secretarie Noord weile. Vergadering H. M. van Landbouw gehouden Zaterdag 23 Mei in hotel Texel. Weinig belangstelling en een weinig be langrijke agenda, bet bepaalde zich hoofd zakelijk tot een enorme, stapel inge komen stukken die op een enkele uitzon dering na voor kennisgeving vierden aan genomen. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven van het Hoofdbestuur over de keuring van zaaizaden, waarbij kennis werd gegeven, dat Texel tot district I behoort, werd medegedeeld, dat door het afdelings bestuur voor de aanbevelingslijst als keur meesters waren opgegeven de hoeren R. Joh. Iveijser en A. Bretsnee. Betreffende het Zuiderzee-vraagstuk was ingekomen een schrijven van de Zuiderzee vereeniging, onder aanbod tegen vergoeding van reis- en verblijfkosten een propagandist te zenden, om in een algemeene vergadering de plannen dier vereeniging te ontvouwen en toe te lichten. Van den heer G. Lievaart te Oosterend was een schrijven van aanbeveling inge komen voor een optreden van den heer J. Ulebake, hoofd der O. L, school, Groote IJpolder, bij Sloterdijk, om propaganda te maken voor zijn plannen, tot drooglegging van de Zuiderzee, die in afwijking van die van de regeering, zich uitstrekken tot de zeegateu tusschen Texel en den vasten wal en de eilanden onderling en dus een be langrijk grootere oppervlakte grond zullen opleveren. Na breedvoerige gedachtenwisseling wordt besloten een en ander aan te houden. Het verslag van den afgevaardigde be paalde zich tot toelichting van het verslag in Ned. Landbouw Weekblad opgenomen terwijl de uitreiking van de getuigschriften K. N L. niet kon plaats hebben, om de eenvoudige reden, dat ze nog niet in het bezit van hot bestuur waren. Het type Texelsch schaap in ontwerp aangeboden, werd na ampele bespreking gewijzigd en aangevuld om binnenkort in druk te worden uitgegeven. De rammenkeuring blijft bepaald op 26 Augustus a. s en bij de rondvraag werd breedvoerig besproken de ingestelde com missies van arbitrage voor den veehandel, die voortaan uitspraak zullen doen in ge schillen tusschen kooper en verkooper, algemeen was men van meening dat alleen reeds het bestaan van eene zoodanige com missie een stap in de goede richting was, als aanleiding voor minnelijke schikking, omdat de behandeling der zaken niet koste loos geschiedt. Te byna 10 uur werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Oosterend, 24 Mei. In het najaar ziet men bier gedurig exemplaren van een vogelsoort, die Boscbruiter heet, en vooral in vorm en ook in kleed, veel overoenkomst heeft met den Tureluur' of Tjjrk, doch aan zienlijk kleiner is. Steeds heeft men gemeend, dat de Boschruiter niet op Texel broedde, doch in de vorige week werden er hier eieren van vertoond, met de mededeeling, dat men zulke kleine tjerkeitjes al reeds jaren op hetzelfde stuk land gevonden heeft. Jammer, dat ze ook nu weer uitgehaald zijn. Men bedenke wel, dat de Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten een premie geeft voor een zeldzaam vogel nest met eieren, mits ze uitgebroed worden op de plaats zelve. De Coclcsdorp Zaterdag j.l. had een welgeslaagde proeftocht plaats met de hier gestatio neerde reddingsboot der N en Z.-Hol- landsche Reddingmaatsch. Boot en materiaal bleken in goeden toestand te zijn. Het plaatselijk bestuur woonde de oefening bij, terwij! het niet aan belang stellenden ontbrak. Vlieland. De heer F. E. van Santen, candidaat tot den H. D. te Leideo, heelt voor het beroep naar deze gemeente bedankt. Door den loodsschoener no. 2 is 21 Mei ten Z. W. van Terschelling gepraaid de Nederl. Schoener Bellande, kapt. Salomon. Het schip kwam va i Dantzig met bestemming naar h 't Enielsche Kanaal en wenschte gerap- po teerd ie worden. TEXELSGHE COURANT.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1