N°. 2781, Zondag 31 Mei 1914. 278t< Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland* Gemengd Nieuws. Dit blad verschtjut Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nar op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD& DE R O O IJ, Parkstraat, Boro op Te x b t, MILITIE TE LAND. Onderzoek van verlofgangers. TEXEL, 30 Mei 1914. Spreek U uit Ligt het in de menschelijke natuur of is het de geest des tijds, is het altoos zoo geweest of was dat niet het geval, sigenaardig is het zeker, dat het tegen woordig manschdom en daarbij zonderen wij beslist ons zeif niet uit,altijd moppert, altijd kritiek 08fent en daarbij alle ver beteringen accepteert zonder blijken van Waardeering. Allen weten we hoe het nog beter kon, vooral als eerst gebleken is dat het bereikte nog niot volmaakt is. We denken daarbij aan een verbete ring als tot stand kwam door onteigening en slooping van de woning van mej. K. de Wijn, een verbetering voor de veilig heid van verkeer van groote beteekenis. 't Valt me niet mee, was de eerste uitval van ieder die bet zag en onmid dellijk voegde men er aan toe, bet moest minstens in één lijn doorgaan tot de woning van Vinken b. v., maar waar deering over het verkregen resultaat was verre te zoeken en toch is in deze dagen, bij de aanvoer van lammeren zeker, ten duidelijkste gebleken, welk een sta in den weg die gesloopte woDing steeds is geweest en de verwijdering een groote verbetering. Het was op de vergadering van T.E.S.O. dat de resultaten werden medegedeeld van de bemoeiingen van het bestuur, inzake de vernieuwing van het post- contract onder zooveel verbeterde voor waarden de betuigingen van instem ming waren maar flauwtjes en dit gaf het bestuur aanleiding aan het einde van de vergadering- bij monde van den voorzitter daarop terug te komeu. Wij hadden de weinige bewijzen van instemming tegenover die mededeeling en toegeschreven aan het feit, dat de verbeterde voorwaarden voor het post vervoer al in de plaatselijke bladen waren vermeld geworden en verstonden uit het terugkomen op die aangelegenheid een behoefte aan eenige waardeering. Nader is nns gebleken, dat het bestuur dat heel niet bedoeld heeft, maar slechts' een uitspraak had willen uitlokken of de bedongen voorwaarden de vergadering al dan niet voldoende voorkwamen. Ons komt bet nu voor, van deze plaats te moeten bekennen, dat een verbetering van de finantieele voorwaarden met 75 pCt. en de vrijheid om de personen- tarieven met 50 pCt te verboogen, meer is dan men bad mogen verwachten Wie is het daarmee niet eens? Wat meer ons uitspreken in het openbaar, wat minder kritiek achteraf, werkelijk, de samenleving zou er bij winnen. Pinksteren. De Pinksterdagen, vooral de tweede, worden evenals de Hemelsvaartsdag voor allerlei wedstrijden, landdagen en vergaderingen benut, de behoefte aan extra-uitspauningsdagen is daarmede zeker ten duidelijkste aangetoond en een streven alom in den lande waargenomen, het streven naar den vrijen Zatermiddag, houdt daarmede vrij zeker verband. Die vrije Zaterdagmiddag, dezer dagen zelfs op de verschillende ministeries ingevoerd, zal in onze omgeviDg met z'n meerendeels landbouwende bevolking, wel niet veel opgang maken en'tis dus geen wonder dat de extra-Zondag hior met te meer vreugde wordt tegemoet gezien. Wanuneer het weder, dat bij het al of niet genietbaar zijn van die extra feestdagen een zoo groote rol speelt, wat gunstig mag, zyn is er voor de liefnebbers van de voetbalsport in onze gemeente amusement te over, zie advertentie in het vorig nummer. Worden de verschillende afdeelingen van de Texelsche Sportvereeniging op eigen terrein bestreden, een andere vereeniging, waar oefening binnen eigen kring hoofdzaak is en die daarom naar buiten niet zooveel van zich laat hooren, we bedoelen Texelscb Fanfare corps, trekt den Isten Pinksterdag op naar den ouden veste Hoorn om op het terrein der muziek zoo mogelijk nieuwe lauweren te vergaren. Dat het corps moge slagen, Texels naam ook op muzikaal gebied hoog te houden, wij wenscheu Directeur en leden goed succes 1 Bij d9 gisteren te 'sGravenkage gehouden examens slaagde voor 3e stuurman Groote Stoomvaart, de heer W. Vrolijk, leerling der Zeevaartschool alhier. Waal, 29 Mei. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de O.L. School alhier is door B. en W. benoemd Mej. A, J. Postma van Utrecht. Oudeschild, 29 Mei. Gistermorgen was het zeer druk en levendig op de Haven. Mot 6 stoom- en 2 zeilvaartuigen werden niet minder dan 6438 lammeren, I paard en 1 koe verzonden. Alles was uitstekend inge richt en de inscheping had zonder eenige noemenswaardige verstopping van voer tuigen plaa's. De goheele verzending van 25 tot en met 28 Mei bedroeg 9239 lammeren, 16 koeien, 20 kalveren, 3 paarden en 19 varkens. Vlieland. In de duinen nabij den badweg is men ijverig begonnen met den bouw van het nieuwe vacantie-koloniehuis Het gebouw opgetrokken in witten zandsteen, belooft uiterst fraai en doelmatig te worden, ingericht naar alle eiscben der gezond heid. Het oude koloniehuis in het dorp is in exploitatie genomen door de Afd. Vlieland der Ned. Ver. van Geheel-onthouders en werd als zoodanig Zaterdag j. 1. feestelijk geopend. Er was groote belangstelling. In dit gebouw, genaamd „Concordia" wordt tevens aan badgasten enz ge legenheid tot huisvesting aangeboden. Uit het Rott. Nieuwsbl. Men schrijft uit Ilarkema-Opeinde (Frieslaud) „Wee den wolf, die staat in kwaad gerucht 1" Zoo is 'took met de bewoners hier. De veelvuldige vecht- en SDijpartijen door de jongeren dezer streek in de laatste maanden gehouden, hebben 'n algemeene vrees voor deze omgeving doen ontstaan Men vreest met raden den straatweg door dit dorp op Zon- en feestdagen te passeeren, want de ondervinding heeft geleerd, dat dit, zelfs in een rijtuig niet zonder gevaar is. Het dorp en zijn bewo ners zijn berucht en gevreesd. Hemel vaartsdag, toen de bond van Christelijke fanfarecorpsen te Augusticusga een uit voering gaf, kwamen er van 't Zuiden weinige" bezooKers. Men durfde niet door da Hamsterheide. Die er nog kwamen, maakten een omweg over Surhuister- veem en Surhuizum. Nooit vertoond. Woensdagavond bracht het Christelijk fanfarecorps „Looft den Heer" te Huizum aan den heer W. Sinninghe Damste, arts aldaar, een serenadeter eere vau diens jonggeborene. Lw. Ct. Te Hapert (Noord-Brabant) kregen een paar personen twist over een voet- balaangelegenheid, welke zoo hoog liep, dat een zekere Spooren buiten gevecht moest worden gesteld. De man is vreeselijk toegetakeld, zoo dat levensgevaar niet moet zijn uitge sloten. Als vermoedelijke dader werd gearresteerd zekere K. **- Wegens vele voorkomende ge vallen van mazelen onder de kinderen van de openbare lagere school op het dorp, te Hillegersberg, is met goedkeuring van den heer districts-schoolopzioner deze school voor 10 dagen gesloten. Door marecbaussées uit Sittard is gearresteerd iemand uit Limbricht, vor- dacht van diefstal van f 2400 ten nadeele van don herbergier Mentgens. Te Nieuwstad is, ten huize van den gearresteerde op aanwijzing van diens vrouw het geld in beslag genomen. Kind uit den trein gevallen. De sneltrein van Zwolle naar Leeu warden passeerde Dinsdagmiddag met ongewoon groote vaart de brug over de Veenscheiding te Heerenveen. Een tijdje daarna werd door den brugwachter Oppenhuizen op eenige meters afstands van een wissel iets naast de rails ont dekt. Hij snelde toe, denkond, dat iemand overreden was. Het bleek, dat een onbe kend 5-jarig knaapje op den grond lag; het had een bloedend wondje aan het hoofd. Direct vroeg het ventje naar zijn moeder al spoedig kwamen van het station te Heerenveen 2 hoeren loopen, die het kind van den brugwachter over namen. De knaap bad met zyn moeder in den trein gezeteD, was door hot portier, dat door onbekende oorzaak openging, gevallen en op den grond terecht gekomen. De knaap had slechts een niet ernstig blessuur aan het hoofd. In den namiddag kon de jongen de reis vervolgen. Naar men zegt hebben reizigers tot 2 maal toe aan de noodrem getrokken, zonder dat de trein stopte. In het Westland en indeBangert (Noord Holland hebben de roodeen witte aalbessen van de spruitkevers te lflden in de provincie Groningen zijn op vele plaatsen de kruisbessen aangetast door de larven van de bessen blad wesp in de Krimpenerwaard heeft de bessenbas- taardrups schade veroorzaakt, maar is het gelukt, door de rupsen geregeld af zoeken de plaag te bestrijden. Te Veessen (Gelderland) zijn by het veer, door de NeI. Heide-Maatschappij een 100,000 tal jonge zalmen in den IJsol losgelaten. Zw. Ct. Varkens naar Pruisen. De handel van varkens uit Holland naar Pruisen is thans tot rnst gekomen, doordien in Pruisen de prijs der varkens reeds lager is dan in Holland. Terwijl in den Gelderscben Achterhoek nog 22'/* a 23 cent per half K.G. voor levendo varkens wordt betaald, is die in Pruisen tot 21 cent gedaald. Vijf millioen méér gevraagd. Een wetsontwerp is bij de Tweede Kamei ingediend tot verhooging vao het 7e hoofdstuk B der Staatsbegrooting voor 1913 met f5,234,466. Dit bedrag wordt samengesteld door uitgaven, die beschouwd worden als „buitengewoon11 in die zin dat zij des noods doorleening of andere buitengewone ontvangsten mogen worden gedekt. Deze uitgaven zijn verhooging der voorschotten ingevolge de Woningwet met f 1,321,966; verhooging van het Tiendfonds met f 3,800,000 verhooging van de begrooting van het Staatsmunt- bedrijf met f59,500, en verhooging van de begroeting van het Staatsbedrijf der artillerie-inrichtingen met f53,OGO". Drie koeien van een veehouder te Ulterterp (Friesland) die graasden in oen met straatvuü bemest stuk land, zijn p'otseling gestorven. Men denkt aan vergiftiging tengevolge van de bemesting. TEXELSCHE COURANT Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cta. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l'.nden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 rogels 30 Cts. Iodore regel meer 8 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat het onderzoek van de in het verlof- gangersregister dezer gemeente ingeschreven ver lofgangers der Militie te land zal worden gehouden ia de O. L. School te den Burg op Dinsdag, den 9 Juni 1914, des voormiddags ll1/, uur. Aan het onderzoek behoeft niet te worden deel genomen door hen, die hunne eerste-oefening nog niet hebben volbracht, en voorts niet door: a. de verlofgangers, die in het loopende jaar, voor den dag hierboven als dag van onderzoek aangegeven, in werkelijken dienst zijn geweest, uit andere hoofden dan voor straf b. de verlofgangers, die bestemd zijn om in het loopende jaar voor herhalingsoefeningen in wer kelijken dienst te komen c. de verlofgangers, die bestemd zijn om met 1 Augustus van het loopende jaar naar de Land weer over te gaan d. de verlofgangers, aan wie vergunning is ver- leeud tot uitoefening van de zeevaart of de zecvisscherij buitenslands of het verblijf in het buitenland, en aan wie hetzij gelijktijdig met die vergunning, hetzij in verband daarmede later afzonderlijk vrijstelling van het onderzoek is verleend, dan wel is toegestaan dat onderzoek in de maand November of December van het loopende jaar te ondergaan e. de verlofgangers, aan wie ter zake van de uitoefening van hun beroep of bedrijf dan wel wegens andere bijzondere omstandigheden ver gunning is verleend het onderzoek io een der biervoren onder d genoemde maanden te onder gaan; f. de verlofgangers, die in het genot zijn van ontheffing van den werkelijken dienst; g. de adspirant-militie-ofiicierenen b. de verlofgangers van de Exploitatie-Compag nie der Spoorwegafdceling van het Regiment Genietroepen. Daarentegen moeten aan het onderzoek wèl deelnemen de verlofgangers, die in het loopende jaar voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst zouden moeten komen, doch wien voor 1 Juni dezes jaars door den Minister van Oorlog, uitstel van opkomst voor die oefeningen is ver leend tot het volgend jaar. Uiteraard geldt deze bepaling niet voor de verlofgangers, wien uit i anderen hoofde, bijv. in verband met hun verblijf in het buitenland, vrijstelling van het onderzoek is of alsnog wordt verleend. De verlofgangers, aan wie het vorig jaar uitstel van opkomst voor herhalingsoefeningen werd verleend tot in het loopende jaar en die in ver band daarmee in dit jaar reeds voor herhalings oefeningen in werkelijken dienst zijn geweest of alsnog voor herhalingsoefeningen moeten op komen, behoeven aan het onderzoek NIET deel te nemen. Nog worden de verlofgangers opmerkzaam ge maakt, dat het niet ontvangen van eene bijzondere kennisgeving hen niet ontheft van hunne ver plichting tot deelneming aan het onderzoek, maar dat deze openbare kennisgeving EENIG en ALLEEN als bewijs geldt, dat de verlofganger behoorlijk is opgeroepen. Ingeval ziekte of gebreken de deelneming aan bet onderzoek mochten verhinderen, dient daarvan zoodra mogelijk ter gemeentesecretarie te worden overgelegd eene gelegaliseerde verklaring, welke op ongezegeld papier kan worden gesteld. Aar, den verlofganger kan op zijn daartoe aan den Militiecommissaris van zijn Distriet te richten en met redenen omkleed verzoek worden vergund, bet onderzoek in eene andere gemeente des Rijks te ondergaan. Het verzoekschrift moet tijdig GEFRANKEERD worden toegezonden. Maakt een verlofganger, aan wien eene zoodanige ver gunning is verleend, daarvan geen gebruik, dan wordt deze geacht niet te zijn verleend. Texel, den 26 Mei 1914. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1