N° 2782 Donderdag 4 Juni 1914, 27st# Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tof week Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de XJitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Tbx kl. De Burgemeester van Texel Gelet op art. 15 der Motor- en rij- wielwet waarbij het den bestuurder van een motorrijtuig of rijwiel verboden is daarmede over een weg te rijden op zoodanige wijze of met zoodanige snel heid, dat de vrijheid of de veiligheid van het verkeer op di6n weg wordt belem merd of in gevaar gebracht Vestigt er de aandacht op, dat op de Daleving van gemelde wetsbepaling vooral in de kommen der dorpen nauwlettend zal worden toegezienen Brengt belanghebbenden in herinne ring, dat overtreding dier bepaling kan leiden tot oplegging van 30 dagen hech tenis of geldboete van f150, benevens een jaar ontzegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen. Texel, 29 Mei 1914. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. 23-30 Mei. Mr. Troelstra heeft het al eenigen tjjd aan den stok met den beer Ossendorp en zijn vrienden, met den Bond van Ned. Onderwijzers. De ruzie dateert van den tijd waarin het ontslag van den Garsthuizer onderwijzer Beishuizen aan de orde was. De heer Troelstra had op de wijze van op treden van den heer Beishuizen wel het een en ander aan te merken en de gedrags lijn van de leiders van den bond vond bij hem niet algeheels instemming. Daarop volgde een scherpe polemiek tusschen den heer Ossendorp en hem, die in de laatste dagen weer hervat werd naar aanleiding van een uitvoerig artikel in „Het Volk" van Mr. Troeistra, waarin den leiders van den bond critiek niet gespaard werd en waarop in de Bode op zeer scherpe wijze geantwoord werd. We kunnen over deze ruzie hier niet in bijzonderheden treden, doch stippen vol ledigheidshalve even de kwestie aan. Mr. Troelstra heeft intusschen het vaderland voor eenigen tijd verlaten. Hij vertoeft in het buitenland en zal o. m. te Budapest deelnemen aan den verkiezingsstrijd voor het Hongaarscbe Huis van Afgevaardigden Hoor bet houden van redevoeringen in sociaal-democratische kiezersbijeenkomsten. Door zijn reis kon de leider der sociaal democraten in de afgeloopen week niet deelnemen aan de beraadslagingen van de Tweede Kamer over de Stuwadoorswet, de wet die beoogt een einde te maken aan de wantoestanden in het havenbedrijf. Dat dit noodig is kon voldoende blijken uit de schrille teekeningen die over het werk in het lot der stuwadoors opgehangen werden hij de beraadslagingen in de Kamer. Het beginsel van het ontwerp vond dan ook algemeens instemming, al heerschte er over de te nemen maatregelen ook nog verschil van gevoelen. Bij de replieken kwam het tot een zeer scherp debat waarbij vooral de woordvoerder ner sociaal-democraten fel u't zijn slof schoot, en op ongeneerde wijze de heeren Beumer en Lohman afrostte. En dat nog wel terwjjl de heer Lohman 2tjo 77en verjaardag vierde. De heer Schaper en de heer Lohman zitten niet op één stoel, dat is bekend genoeg, maar zonder ons partij te stellen in de ruzie, moet toch ge- ze?d, dat het aanzien van het parlement stellig niet wordt verhoogd door scheld partijen. Ons parlement onderscheidt zich D°g gunstig in dat opzicht van vele andere er' dat mag gerust zoo blijven. Van ruzie gesproken de Kamerverkie- Zlng te Katwijk schijnt zonder ruzie in de coalitie af te zullen loopen. De accoord- sommissie beeft beslist, dat de zetel aan de Christ. Historischen zal blijven en de siesvereenigingen hebben zich neergelegd h'j die uitspraak. Het staat daardoor vast dat Dr. J, Tb. de Visser zal worden afge. vaardigd. Katwijk is een vast rechts district en dat zal het ook nu wel bljjven, al zullen de partijen der linkerzijde den zetel wel niet zonder strijd aan de rechterzijde laten. —o—o—o— In Engeland dreigt weer eens een reus achtige strijd op economisch gebied, een strijd in de bouwvakken. Reeds maanden lang is er in Londen strijd tusschen de bouwondernemers en de werklieden in de bouwvakken. Beide partijen konden het niet met eikander eens worden De georgani- seerden weigerden te werken met niet- georganiseerden en het gevolg was dat het tot een algemeene uitsluiting van de werk lieden kwam. Daar de beweging ook naar andere steden oversloeg was het gevaar voor een uitge breid conflict zeer groot en onder den drang der omstandigheden kwam er dan ook een verzoeningsraad tot staDd. En deze deed nu dezer dagen voorstellen aan beide partijen, na overleg met de leiders te heb ben gepleegd. De werklieden hebben deze voorstellen evenwel verworpen, ondanks het advies hunner voormannen. Waarschijnlijk zal daarvan het gevolg zijn, dat het tot een algemeene uitsluiting komt over het geheele land, waarbij dan meer dan een half millioen arbeiders uit de bouwvakken zullen worden betrokken. Doordat de georganiseerden weigerden samen te werken- met ongeorganiseerden kwam het herhaaldelijk tot partieels stakingen en daaraan willen de werkgevers door de werklieden individueel een contract te laten teekenen een einde maken. De werklieden weigerden dit zoo niet eenparig dan toch voor het meorendeel. Naar het zich laat aanzien zal thans over die kwestie een groote bittere strijd losbreken over heel Engeland. Van den Balkan kwam in de laatste dagen zeer veel nieuWs, doch het valt niet ge makkelijk zich een een juist denkbeeld te vormen over den toestand. Volgens som mige beiicbten is die heel wat verbeterd, volgens andere evenwel is het nog zeer dreigend. De controle-commissie onderhan delt nog steeds met de opstandelingen en het schijnt dat zij in zoover succes heeft gehad, dat het gevaar voor een aanval op Durazzo grootendeels geweken is. Daar mede is echter niet voorkomen een oorlog tusschen de stammen onderling. Die van Noord-Albanië, meerendeels de Malisoren, houden het met den vorst Zij behooren tot de christelijke godsdienst Daartegenover staan echter de stammen van Middon- Albanië, de aanhangers van Essed pasja en volbloed Muzelmannen. Hun eerste eisch die ze aan de controle-commissie stelden was dan ook dat de vorst uit het land gezet zou worden en dat er een Mahome- daansche vorst zou komen of dat zij onder de Turksche vlag zouden worden terug gebracht. Het koste hpel wat moeite om de aanvoerders aan het verstand te brengen dat noch het een noch het ander kon ge schieden omdat de Europeesche mogend heden dat niet wilden. Naar het heet maken de Noordelijke Albaneezen zich gereed om de opstande lingen van Midden-Albanië aan te vallen, doch de mogendheden zullen stellig wel al het mogelijke aanwenden om een burger oorlog te voorkomen. Het staat in ieder geval vast, dat de Albaneesehe stammen het lang niet eens zijn met elkander en dit komt de positie van den vorst ten goede. De aanvallen in de Engeische en Itaü- aanscbe pers op de Nederlandscbe officieren worden nog steeds voortgezet. Vooral Dr. Dillon van de Daily Telegraph pakt voort durend tegen onze landgenooten uit. Tegen over deze aanvallen staan echter ook woorden van waardeering over het werk der Nederlandsche officieren en we ver trouwen, dat de tijd onze landgenooten, die zoo'n zware taak op zich hebben genomen, volkomen recht zal laten wedervaren. TEXEL, 3 Juni 1914. Van de feestdagen. Het weer dat zoo'n groote rol speelt bij het al of niet gemetoaar maken van de feestdagen, zooals wij in het vorig nummer schreven, heeft zich goed ge houden, het weer maakte afwerking van alle programma's mogelijk. De warmte stond het maken van fiets en wandeltochten niet in den weg en de wind stelde geen onoverwinnelijke hinderpalen, Pinksterverlofgangers zaten niet te puffen in trein of boot, voetbal wedstrijden, concoursen en landdagen konden doorgaan, kortom het weer gaf alle reden tot tevredenheid, tenminste voor het uitgaande publiek. Want de door onze veehouders en landbouwers zoo zeer begeerde regen liet op zich wachten, viel althans niet in die mate als gewenscht was, het milde weer en het heerlijk regenbuitje van Zondagavond werden gevolgd door een schralen Noordenwind De weiden die reeds in naargeestig bruin kleed zich aan ons oog vertoonen, boodt het geen verkwikking. Regen en nog eens regen blijft ge wenscht, de echte graselagen, die Mei zoo heerlijk geven kan, hebben we dit jaar niet gehad, de koeienweiden zijn in enkele dagen als afgekloven en de hooilanden op onze zware grondsoorten gaan meer achteruit dan vooruit. De nood op het hoogst, redding nabij, laat ons hopen, dat het weer, dat met Piüksteren de uitgaansmenschen tar wille was, onze landbouwers en vee houders niet lang meer zal teleurstellen. Want het weer was de uitgaansmen schen gunstig, de voetbalwedstryden door de sportvereeniging georganiseerd had den onder overgroote belangstelling plaats. Texelsch Fanfarecorps volbracht de voorgenomen tocht naar Hoorn en keerde gelauwerd uit den vredigen kamp huiswaarts. Zondagmorgen, we laten hier een der werkende leden aan het woord, om kwart voor negenen werd aangetreden op het Scbildereicd en in den meest op gewekte stemming werd de tocht, op enkele uitzondering na, te voet, aan vaard en te 10 uur vertrokken wij met de „Texelstroom", door de heeren Mets Zonen voor een zeer matige som tot onze beschikking gesteld, naar den Helder. 't Was goed gezien, dat voor de over tocht van genoemd stoomschip was ge bruik gemaakt, want, hoewel de „Dage raad" behcorlijk op tijd de haven van Texel had verlateD, geiukte het slechts aan een der reizigers per rijtuig de trein 11,55 te halen, terwjjl wij door de ge nomen maatregel ons de moeste kalmte konden veroorloven. Te bestemder tijd 1,48 kwamen wij te Hoorn aan, waar de feestelijkheden al in vollen gaDg was afgeloopen en het concours begon. Dat waren trouwens ook alle feeste lijkheden, want de Pinkstermarkt op het Doelenplein was een kermis op parti culier terrein, waar tegen betaling toe gang werd verleend en van feestelijk heden, zooals de reusachtige aanplak biljetten zouden doen vermoeden wasgeen sprake. Overigens is de stad Hoorn een be zoek alleszins waard, hoe de gemeentefi- nanciëo er uitzien is ons niet hekend, doch de publieke gebouwen, nieuw of behoor lijk in stijl gerestaureeid, maken een goeden indruk. De inrichtingen van marktwezen, vee-, boter- en kaasmarkt, waaggebouw, museum, burger- en hoogere burgerscholen, stadstorens, -poorten, singels en wandelplaatsen, alles getuigt van een goed bestuur. Het concours in „het Parkaldus de naam van een particulier uitspannings- gelegenheid met fraaien tuin, was goed bezocht en naar getuigenis van dejury- bij monde van een harer leden, de heer v. d. Linden, lkt de vei tolking in alle afdeelingen niets te wenschen over, neen, was de vooruitgang in het werk van de dillettanten gezelschappen van dien aard, dat thans in de 3e afdeeling betere muziek werd gegeven, dan vroeger in de afdeeling „uitmuntendheid". Ons corps zag zich in de 2de afdeeling met 67 punten een 2den prys toegewezen is het wonder, dat ook in opgewekte stemming de terugreis werd aanvaard. De „Texelstroom" wachtte ons in de haven van Nieuwediep en bracht ons te ongeveer middernacht behouden op „het gouden boltje". Van de haven ging het onder een ver kwikkende regen naar het einddoel. Op verzoek deelen wij mede, dat het Texelsch fanfarecorps voornemens is a. s. Zondag een uitvoering in de open lucht te geven. Voor bijzonderheden zie men ons eerstvolgend nummer. Het vreemdelingenverkeer. 't Is zeker niet te wijten aan de ac tiviteit van „de vereeniging tot bevor dering van Vreemdelingenverkeer" te dezer plaatse, althaüs daarvan vernamen wij in den Jlaatsten tijd bitter weinig, toch genoot ons dorp een beteekenend bezoek van vreemdelingen. De hotels te den Burg steeds uitge breid en ingericht overeeukomstig de eiscben des tijds konden de gasten sedert Zaterdag bijna niet bevatten Ons duükt het bezoek van zoovele vreemdelingen, waaronder verscheidene buitenlandscbe, een bewjjs voor den goeden naam van Texel in den vreemde en gezien de ontvangst die vreemde lingen in andere deelen van ons vader land te beurt valt, verwonderd ons dat niet. We doelen hierbij met name op Har derwijk, waar volgeDS de berichten iD de groote bladen een drietal FraDScben, 2 heeren en 1 dame, na een hinderlijk volgen door opgeschoten joDgens en meiden, ten slotte door de politie met veel moeite moesten worden ontzet. Vergelijk daarbij de welwillende be handeling die de vreemdelingen hier ondervinden en de gevolgtrekking is spoedig gemaakt. Verslag Zuivelconsulent. Ons bereikte dezer dagen het verslag bovengenoemd omtrent de werkzaam heden in de provincie Noordholland over 1913, met verzoek, in het belang der zuivelbereiders in ODze gemeente, daaruit zooveel mogelijk in wijder kring bekend maken. Voor een locaal blad, van beperkten omvang als het onzs, is het niet wel doenlijk van het vele wetenswaardige, dat het verslag bevat, een en ander over te nemen. Men vindt er niet alleen een over zicht van de werkzaamheden aan de cursus voor melkcoDtroleurs, vakschool voor kaasmakers, Rijkslandbouwwinter- school, do onderwijzerscursus, gehouden voordrachten en bijgewoonde vergadering maar tevens en dit is vooral voor de zuivelbereiders van beteekenis, een uit voerig vers'ag van verleende hulp bij het aanwenden van middelen tot ver betering van het bedrjjf of het opheffen van bedrijfsstoringen. Dat gedeelte bevat 20 pagina's druks en omdat onze ruimte niet toelaat hot gjh°el over te nemen volstaan wjj met alleen te wijzen op de volgens het ver slag „veel geld kostende" zuinigheid van het gebruik van sloot of drangwater in het bedrijf. Belanghebbenden en belangstellenden geven wij ernstig in overweging een exemplaar van bet verslag bij den b< er Zuive consulent te Hoorn aan tevrafen door wien het zoolang de voorraad sti ekt alsdan kostelocs wordt toegezonden. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Na»r Amerika en andere Knden met verhooging der porto's. Pr\js der Advei'tenlièn. Van 1 tot 5 rogels 30 Cts. Iedere regel meer 8 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. 0-0—0—

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1