N° 2783 Zondag 7 Juni 1914, 278t* Jaargang, Nieuws- en Advertentieblad. Land- eii Tuinboiiwbrieven. Gemengd Nieuws. rine Bit blad verschtjut Woensdag- en Zaterdagavond Advertentlën vóór 9 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de üitg. Firma L A N E V E L D D E R O O IJ, Parkstraat, Buna op Tex el. De bestrijding van enkele onkruiden Als men de bestrijding van bepaalde soorten van onkruid wil behandelen, dan groepeert men die onkruiden liefst direct ia tweeën n.l. in die, welke zicb uitsluitend door zaad en die, welke zich ook, meestal hoofdzakelijk, door de onderaardsclie stengels voortplanten. Ook bij de land bouwers is deze groepeering zeer algemeen men spreekt immers van „zaadvuil" en van „wortelkruid." In het algemeen zijn de zaadonkruiden het gemakkelijkst te bestrij den, vooral die welke alleen in een bepaald gedeelte van het jaar bloeien en zaad voort brengen. Enkele, zooals bijv. het kruiskruid („kruiswortel") welke het geheele jaar doorbloeit houden dik wij Is hardnekkig stand. Zaadonkruiden mogen in geen geval tot nieuw zaadvormen toekomen. Men kent hei oude spreekwoord; Wat één jaar zaait, moeten zeveD jaren wieden." Iuderdaad ligt daarin® veel waarheid. Op vuil land stoppele meh direct en egge het land goed op, teneinde het inde bouwlaag aanwezige zaad zoo mogeljjk tot kieming te brengeo, om de plantjes daarna door ploegen te dooden. Met een goede voor vrucht, die het land spoedig verlaat, is dit zeer goed uitvoerbaar. Op de aanwending van fijngemalen kaïniet tegen zaadonkruid in noodgevallen wezen we reeds een vorige maal, terwijl we ook de toen genoemde meer indirecte bestrijdingsmiddelen even in herinnering roepeD, wijl deze vooral tegen deze groep van onkruiden het meeste succes hebben. De meeste laat wordt op erg vervuild land ondervonden door de talrijke onkruidzaden, die vaak voor jaren her reeds in den grond zijn gekomen en waarvan door de periodiek teiugkeerende bodembewerkingen, het meest na eenige verdieping van de bouw- voor, telkens een deel in kieming komt. Wie op dergeljjk „besmet" land moet boeren, doet het best maar kordaat door den zuren >el been te bijten. Een halfslachtige bestrijding komt feitelijk neer op een vermeerdering van het vuil. Geheel anders staat de bestrijding van bet „wortelvuil" zooals kweek en hoef blad op bouwland, groote brandnetel, paarde- staarten, zevenblad e.d. in het grasland. Deze planten schieten telkenjare uit de onderaardsche stengels, door de boeren verkeerdelijk „wortels" genoemd, weder op. Xu leert de plantkunde, en wel de voedings leer der planten, dat deze haar meeste vöedsel bereiden met hulp van de groene bladeren. Het reservevoetsel in de onder aardsche stengels, de z.g.D. wortelstokken, met behulp waarvan telkeDS weer uitloopers boven den grond worden gebracht, is van die groene bladeren afkomstig. Als men derhalve van de „wortelonkruiden" steeds de bovenaardsche deelen dadelijk verwij dert, raakt dit reservevoedsel op en moet eindelijk de wortelstok sterven. Men moet een wortelstok dus z.g.n. uitputten. Hoefblad en unjer [paarde- staart] mogen dus nooit groene deelen van eenige grootte krijgen. Laat men ze eerst eenigen tijd doorgroeien, dan is de voorraad reservevoedsel weer vergroot en men visebt achter het net. Hierop berust het succes van het kort laten afweiden door schapen van »unjerland". Brandnetels groeien vaak pleksgewijs. Soms slaat men bij zoo'n plek een paal. De schapen komen zich daar herhaaldelijk tegen schuren en vertrappen ieder spruitje van de telkens opschietende brandnetels, totdat de wortel stokken het opgeven. Een nauwlettende, onverzwakte bestrijding der bovenaardsche deelen moet hier tot succes voeren. Bij kweek, waar de wortelstokken hoog liggen, is het doeltreffender deze door eggen en opkweeken zoo zorgvuldig mogelijk te verwijderen. H. v. S. TEXEL, 6 Juni 1914. - Men verzoekt ons mede te deelen, dat de voorgenomen uitvoering van het Texelsch Fanfarecorps wordt uitgesteld tot Zondag 14 Juni a.s. Als uitslag van d9 aanbesteding van een arbeiderswoning voorden WelEd. J. W. Roeloö's architect de heer G. de Beurs Gz. Helder, kunnen wij mede- deelen, dat het werk aan den laagsten inschrijver, de heer J. Daalder te de Cocksdorp is gegund. Kiulieim naar Texel. Zondag trok het Kinheim-elftal met bestuurderen en supporters naar het land over de zee, om een match te spelen tegen de Texelsche sportvereeriing. De trein die te 10 uur te Beverwijk arri veert was reeds overvuld met „Pinkster- bloemetjes", zoodat ieder voor zich moest zorgen om een behoorlijke zitplaats te bemachtigen. In Alkmaar vereenigde het gezelschap zich weer en reisde in een „boemel" van de Kaasstad geza menlijk naar deD Helder, hetgeen slechts dit voordeel had, dat de geografische kennis van Hollands noorderkwartier weer wat werd opgefrischt, terwijl als nadeel daartegenover stond, dat de kans verliep om aansluiting te krijgen op de Texelsche boot. Daarom werden direct bij aankomst estaffettes uitgezonden, die heel den Helder doorholden en den kapitein van den stoomer verwittigden van de komst van 24 man uit aard- beienland. Dit bericht maakte merkbaar indruk op den zeerob, die nog een kwartier wachtte tot de laatste zwaar wichtige Kinheim-supporter, puflend, hLjgend en blazend voet op dek had gezet. Na de zeereis werd gewandeld van Oudeschild naar den Burg, een wandeling van og.v. een uur, waarbij viel op te merken, dat Texel niet teu onrechte het land der schapen wordt genoemd. Om 3 uur stonden de Kinheimers met de voetbalschoenen aangebonden gereed en liet scheidsrechter Wahlig van Haar lem beginnen. Kinheim is compleet, maar blijkt onder den indruk te zijn van de laatste weken van rust en den afge- legden tocht. Althans de voetbalspieien zijn verstijfd en functioneeren niet naar bebooren. De groenzwarte Texelschen, die over goede krachten beschikken weten hiervan dankbaar te profiteeren en nemen voor rust de leiding met 3-1. Het ziet er werkelijk niet schitterend uit voor de vastelanders en ook na rust blijft het spel ver beneden het gewone peil, waarvan we alleen Vos en Laan zouden kunnen uitzonderen. Dan wordt de stand 4 2 en nog slechts 20 minuten zijn te spelen. Kinheim gaat dan eindelijk inzien dat er verandering moet komen on pakt beter aan. Deze opleving leidt tot succes, de stand wordt 4-3, wordt 4 4 en ein delijk, ja het lukt, ook het winnende puntje is gemaakt, waarmede Kinheim, hoewel niet gemakkelijk, haar eersten overzeeschen wedstrijd heeft gewonnen. Memoreeren we nog, dat de houding van publiek en spelers zeer welwillend was jegens de gasten, waardoor deze een aangenamen indruk zullen behouden aan hun bezoek aan Texel. Bovenstaand ontleenen wij aan het nummer van Woensdag 3 Juni j 1. van „Kennemerland" uitgave fa. D. S. Slot boom te Beverwijk, ons welwillend door de Redactie toegezonden en zal zeker bijdragen den goeden naam van ons eiland en zijn bewoners in wijder kiing te bevestigen. Korette. Van de hand van den heer J. Daalder Dz. komt in Avicultura van 29 Meij.l. het volgende voor „Norette", de zoo dikwijls bekroonde Ierscbe Setter, eigendom van den heer Tb. Reuvers, te De Cocksdorp op Texel, b6eft thans niet minder dan 13 jongen geworpen. Zooveel kinderen kunnen door „Norette", die evenwel in uitstekende conditie is, niet groot gebracht worden. Acht kinderen zijn bij de moeder gelaten en vijf worden gezoogd door een anderen hond. Gaarne toch wil men al de jongen, die er allen keurig uitzieD, behouden, en er is reeds dadelijk druk vraag naar de aardige diertjes. Uit den stamboom blijkt, dat „Norette" eerst eigendom geweest is van den beer A. Ernst en dat ze den 16en April 1911 geboren is: Vador „Cetsch" No. 13546, Moeder „Suzan." Als baar grootouders staan geboekt„Brothers", Duinvliet, en „Zilla", Watersgraafsmeerals baar Overgrootmoeders: „Garan", Sire ]l, 38157, Forester II, Calbiy. Ook dQor „Cetsch" zijn in Amsterdam en Ie Alkmaar in 1909 verschillende eerste prijzen behaald, terwijl „Norette" onlangs te Haarlem nog vier eerste prijzon verwierf en dus het groot aantal prijzen, reeds eerder behaald, nog weer met vier vermeerderde. In no. 36 van den vorigon jaargang werd eene afbeelding gegeven van- „Noretta", en daarbij werd de wensch uitgesproken, dat de heer Reuvers nog gedurig met zijn hond als overwinnaar- van tentoonstellingen mocht huiswaarts gaan, en dat hij ook nog eens waardige afstammelingen van het edele dier zou mogen verkrijgen. Dat de kans bestond, hebben we ook toen beweerd, omdat de heer Reuvers zich ook aangeschaft had een jongen Ierschen Setter van het mannelijk geslacht, die tevens als foutvrij werd gequalificeerd. Ook deze bond, thans de vader van het dertiental jongen, is keurig mooi geworden, en men weet niet wat men het meoste in hem zal bewonde ren, het edele zijner vormen, de zachtheid zijner fluweelachtige haren of het goedige van zijn karakter. „Mylord" heet hij, doch als zoodanig is bij nog niet in het stamboek ingeschreven. De heer Reuvers zal zeker wél doen, met hiorvcor zoo spoedig mogelijk zorg te dragen en te trachten ook zijn stamboom machtig te worden. En dan wordt gaarne de wensch herhaald, dat de kinderen van „Norette" mogen opgroeien tot waardige evenbeel den van hun edele moeder, welke wensch mede werd uitgesproken in het nummer- van 5 Sept. 1913. Gaarne ook wordt nog eens ver wezen naar de aftreding van „Norette" en hare beschermvrouw in genoemd nummer. Naar men ons mededeelt werd de berveigadering der Ccóp. Boerenleenbank alhier op Woensdag 1.1. gehouden, enkel door leden van Bestuur, Raad van Toe zicht en de Kassier bezocht en werden de besluiten en benoemingen der voor gaande vergadering definitief goed gekeurd. Men verzoekt ons de aandacht te vesti gen op achterstaande kennisgeving der Bank, omtrent de gunstige bepalingen voor de inleggers dier spaarbank. Oudeschild, 5 Juni. Met de 3de lammerenaflevering zijn in 5 stoom- en 2 zeilvaartuigen 5288 lammeren verzonden. De inscheping had ordelijk en zonder eenige vertraging plaals.Van 30 Mei tot en met 4 Juni zijn van bier verscheept 6770 lammereD, 12 koeien, 10 kalveren, 19 schaper, 4 paarden eii 10 varkens. Hoe gevaailijk het voor kinderen is op wagens te klimmen en vooral wanneer er twee aan elkander zijn ge koppeld, bieek weder Woensdagmiddag. Eod jongetje van W, V. alhier liep tusschen 2 aaneengekoppelde wagens in met doel er op te klimmen. I it gelukte echter niet. Het kind viel, met het ongelukkig gevolg, dat een der wielen van het achterste voertuig over een zijner beentjes ging. lievig ontsteld werd het naar huis gebracht, waar bjj nader onder zoek bleek, dat het beentje wel gekneusd, doch gelukkig niet gebroken was. Oosterend6 Juni. De loswal aan den dijk van „Het Noorden" is gereed gemaakt. Maandag a. s. zal hij als eene groote verbetering voor dit al drukker wordende punt in gebruik genomen kunnen worden. De heer Kearton, uit Engeland, een broeder van den zeer bekenden photo- graaf, die zelfs in de wildernissen van Afrika wilde dieren wist te kieken, is dagelijks in het Noorder, aan het foto grafeeren van vogels op en hij de nesten. Uit het Leidsch Dbl. *- Een ruim 9 jarig knaapje A, Koens te Assen is door een ledigen vracht wagen overreden. Hij was onmiddellijk dood. *- Do 82-jarige Bulten, die Donder- dagavend te Doetinchem onder de stoomtram geraakte, is aan de gevolgen overleden. Naar „De Maasbode" uit goede bron verneemt, moet de bouw van een Waalbrug ter hoogte van de Belvédère te elfder ure toch nog ernstig gevaar loopen niet verwezenlijkt te zullen wor den. Vooral uit Duitschland moet ernstig bezwaar worden gemaakt tegen deze voor den brugbouw uitgekozen plaats. Duitsche belanghebbenden bij de Waal vaart moeten dezer dagen een vergade ring gehouden hebben te Nijmegen, waar heftig tegen den brugbouw op de hoogte van de Belvédère is geopponeerd. Uit het Rolt. Nieuwsbl. - Een tragisch geval deed zich onder Terneuzen voor Van de hoeve van den landbouwer P. Dekker bemerkte men dat het paard met de chais voor het hek bleef staan. Nader bij komende bleek, dat genoemde landbouwer dood in het voertuig zat. Onder weg had hij nog personen gegroet. *- Een werkman van de lichtfabrieken te Haarlem, L. lfcn B., is tusschen twee raugeerende treinen gekomen en aan de gevolgen van de kneuzingen overleden. Op zoek naar den burgemeester. Toen dezer dagen door H.M. de Ko ningin het voornemen werd te kennen gegeven, om Hollands Noorderkwartier te bezoeken, trok mr. Van Leeuwen, de gouverneur der provincie, er op uit, om dit bezoek voor te bereiden. Op zekeren dag kwamen op de woning van burgemeester Neefjes twee heeien om den eigenaar te spreken. Deze woont niet zelf op de plaatsde heer C. van Diepen is bewoner. Toen de heeren hun verlangen kenbaar hadden gemaakt, antwoordde de heer Van Diepeü, dat vader Neefjes naar de kerk was. Of hij hem dan wilde waar schuwen Maar er was niemand anders thuis de vrouw en bet volk waren ook naar de kerk. Goede raad was duurde baas kon niöt weg, want er moest op de kleine kinderen gepast wordeD I Geen nood, de twee hoeren zullen deze taak wel op zich nemen en Van Diepen gaat den burgemeester uit de kerk haleD. Toen beiden thuis kwamen, vonden zij de heeren met de kinderen bezig, en.... mr. y. Leeuwen had een der kleinen op de knie l (Onze Courant.) RANT, Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Near Amerika en andere l'.nden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentie». Ven 1 tot 5 regels 30 Cts. Iodere regel meer S Ct. Groote lotters en Vignetten worden neer pleetsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. XXXVII.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1