N° 2787. Aondag 21 Juni 1914. 278t# Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Texelsch Voetballied. Binnenland. Gemengd Nieuws. 9>it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nar op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de üitg. JFibma LANQEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Bubg op Tkx el. TEXEL, 20 Juni 1914. Denk om tie betaling' uwer helasting- enningen. Wij brengen belanghebbenden in her- nnering, dat de eerste helft van de nslagen wegens grond- en personeele- elasting vóór 1 Juli, die van den Hoofde- Omslag vóór 15 Juli behoort te voldaan. 3ij de Woensdag te 's Gravenhage ebouden examens, slaagde voor 3e tuurman, groote Stoomvaart o.m. de eer J. C. Landman, [leerling van de eevaartschool alhier. - Bij kon. Besluit van 16 Juni is noemd tot post- en telegraafdirecteur Edam, de heer C. S. de Wit, tele- raafcommies le klasse.' - Onze vroegere plaatsgenoot, de heer Noordijk, legde deze week te Utrecht et goed gevolg examen af als candidaat- eearts. - Gisteren, Vrijdag, slaagde te 's ravenhage voor examen 3e stuurman oote stoomvaart o.m. de heer C. Rood- leerling van de Zeevaartschool, bier. De kermis. t Is met de kermis als met de oude bruiken, met Meierblits en Luilak, enz. Jaar op jaar verkondigen wij, dat de ermis niet veel om het lijf heeft, maar is als met de genoemde volksgebruiken, jeugd houdt de kermis in eere, en de enschen, die er een broodje mee moeten barrelen, helpen een handje. Ook dit jaar zal de kermis weinig teekenen, het lijstje ons welwillend erstrekt bevat weinige namen en meest 1 bekende namen. 'e Draaimolen van Vermölen komt, ader draaimolen geen kermis, en ook Biograaf van Regter de Jong wordt a plaatsje gernimd, zoomede aau de bouwburgtent van Wijlacker en de tototent van S. Winter. Verder kunnen wij aankondigen een Ipodröme en een Theatre Dressuur aa ponny's en bergezeltjes, benevens a reeks van bekende kramers en blijken. s de volgende week de z'ak weer isbouwd is, zal het ons wezen of de 9tfflis niet is weggeweest. Oucleschild, 18 Juni. Eergisteren werden door het sleepbootje Ampetco2 zolderschuiten met petroleum, ter vulling van de tank in de Haven gesleept. Nog dienzelfden dag werden ze beide geloegd, zoodat de tank nu weder ruim voorzien is. Gewoonlijk geschiedt de vulling 2 a 3 malen pet- jaar. Gisteren werden door een paar visschers, die consenten hebben aange vraagd voor het maaien van zeewier, het eerste gemaaide wier aangebracht, dat naar men ons mededeelt, van vrij goede kwaliteit is. Het garnalenvisschen loopt ten einde nog slechts enkele visschers zijn aan den gang. Velen zijn ter kust- of ter palingvisscherij ge gaan, terwijl weer anderen zich bezig houden met het ophalen van wier langs de steenglooïing. Hedenmorgen werden met 3 stoom- booten circa 1500 lammeren afgescheept. De inscheping had geregeld plaats en van opstopping van voertuigen was geen sprake. Van 15 tot en met 18 Juni zijn van hier verzonden 2432 lammeren, 44 schapen, 6 koeien, 19 kalveren, 18 paarden en 10 varkens. 19 Juni. Naar men ons mededeelt, heeft de Eerw. Heer P. Glas, candidaat te Leiden, het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier aangenomen. Vlieland. Geslaagd voor 3de stuurman, groote stoomvaart, de heer W. A. de Neef, leerling der Zeevaartk. School alhier. Geslaagd voor kommies bij's Rijks belastingen, tie heer K.Zeijlemaker alhier. Te Beetgum (Friesland) waren 2 kleine jongens aan het spelen met pijl en boog (flitsebögen) met het ongelukkige gevolg, dat een van hen, het zoontje van ds. C. Aalders, den pijl in het oog kreeg, hetwelk bij geneeskundig onder zoek, erg beleedigd scheen te zijn. Maandagmorgen vlogen boven Den Haag groote zwermen insecten z. g „glazenmakers" met het Duinoord kwartier als middelpunttot zelfs over het Plein en Bezuidenhout zag men ze gaan, in Oostelijke richting. Ook in de gemeente Pernis is Zondag en Maandag de groote trek waar genomen van een ontelbare menigte viervlieugelige insecten, zoogenaamde „glazenmakers", komende van het Noord westen en gaande naar het Zuidoosten Weerprofeten voorspellen in verhand met dit verschijnsel een drogen zomer, omdat in 1911, hetzelfdo is waarge nomen. Neerland's jongelingschap. Te Schoonhoven zijn door de keurings- raad van de 32 ingeschrevenen voorde nationale militie uit die gemeente, 22 jongelingen afgekeurd, dat is dus onge veer 65 percent; te Oudewater werd6n er van de 21, 7 goedgekeurd. Ook vele andere gemeenten geven een dergelijk hoog percentage ongescbikten. Zoo'n jongen hoort bij de Zigeuners thuis. 't Zal nu ongeveer de 30ste maal zijn dat de kleine 10-jarige zwei ver uit Haar lem het ouderlijk huis ontioopen is en door de politie weer aan zijn ouders teruggegeven. Gewoonlijk doet hij bij zijn aanhouding een leugenachtig verhaal. Zoo ook dezer dagen te Arnhem. Daar vertelde hij van een booze stief moeder, die hem wilde laten bedelen, wat hij niet wilde. Te Wageningen had ze hem achtergelaten. Verder gaf bij op te Amsterdam te wonen, doch daarheen gebracht, kon hij een rechercheur zijn woning niet aanwijzentot de directeur eener inrichting voor jongens aldaar hem herkende als den kleinen zwerver uit Haarlem. Toen hij daarheen was gebracht, verjj telde de vader geen aangifte van zijn vermissing te hebben gedaan, daar hij al zoo vaak weggeloopen was. Te Tilburg heeft Dinsdag een heide en boschbrand gewoed. Verscheidene perceelen werden verwoest. Uit het Rott. Nieuwsbl. Een aantrekkelijkheid minder. Te Souburg, liggende tusschen Middel burg en Vlissingen, vertoont zich het eigenaardige verschijnsel, dat de schilder achtige, nationale kleederdracht er snel verdwijnt, om plaats te maken voor een „burgerpak". Zoowel jongelingen als maagden doen daaraan op vrij groote schaal mee. Zondagochtend is bij Zandvoort op de Noordzee een zeiljacht omgeslagen, De inzittenden, een dame en twee heeren konden zich redden door op het omge slagen vaartuig te klimmen. Zij werden met een sloep naar het strand gebracht. In den Spaarndammerpolder zal op rijkskosten een kruithaven gemaakt worden, waarbij een dubbele woning zal komen te staan, voor den schipper en voor de soldaten. In een groete behoefte zal daar voorzien worden, daar vroeger kruitschepen op een willekeurige plaats in hat Noordzeekanaal ankerden om te lossen, hetgeen voor de scheepvaart niet zonder gevaar was. Sinds Maandag heeft de hoer D., controleur van do Singer-Maatschappij te Tiel, zonder dienstopzegging die plaats verlaten. Hij stond op trouwen, had zijn woning reeds geheel gemeubileerd. Aan gezien zijn zaken volmaakt in orde zijn, verkeert men in ongerustheid over zijn lot. In den Raad van Alkemade heeft de heer Strijk er over geklaagd dat er uit een geheime zitting „gekletst" is, wantbij een raadslid kwam, tenge volge daarvan, een arbeider dit lid een pak slaag aanbiedenhot was een arbeider van het raadslid Kokshoorn. Deze ontkende geklapt te hebben en hij belooide dien arbeider het zijne er van te zullen zeggen. Hbl. Sedert 8 Juni j.l. wordt te Voorburg vermist de 21-jarige C. Op dien datum heeft hij zijn woning verlaten en sinds heeft men niets meer van hem vernomen. Alle nasporingen bleven tot dusverre vruchteloos. Mazelen. In sommige streken van Friesland (Achtkarspelen, Dantumadeel en KoDuin- merlaud) heerschen de mazelen in erge mate. Vele jonge kinderen sterveD, daar er dikwijls longontsteking bij komt. In het dorpje Zwaagwestoinde stierven op één dag 3 kinderen. - Paar houden de menschen niet van. Te Vianen zijn vele ingezetenen weinig gesticht over de belastiogverhooging. Het percentage is niet alleen verhoogd met pCt., doch verscheidene ingezetenen, die tot heden niets of zeer weinig be taalden, zijn nu aangeslagen re3p. op f9,30 of f 15. Geen electrocutie 1 Naar wij vernemen, is er gerechtelijke sectie gehouden op het lijk van C. Molenaar, den 26-jarigen electricien, die Maandag plotseling op de Vereenigde Zeepfabrieken te Zwjjndrecht overleed. Het geneeskundig onderzoek toonde aan dat de overledene niet is gedood door electrischen stroom. Een onderzoek ter plaatse wees dit nog nader uit. D. Ct. Ontleend aan de Opr. Haarl. Cour. §- Door een bijenzwerm. Te Gross czyste bij Kulm, in de pro vincie West.-Pruisen, had zich in den toren van de oude Katholieke kerk een bijenzwerm genesteld. De organist wilde den zwerm uitrooken. Hij ging echter onvoorzichtig met het vuur om en de oude droge binten raakten in brand. De kerk brandde tot den grond toe af. Het was de oudste van het Kulmscbe land. De orgauist bezweek, korten tijd nadat de brand was uitgebroken, van opwinding. Van welingelichte zijije vernamen wij, dat in verband met bet spoorwegon geluk, dat 10 dezer tusschen Apeldoorn en Beekbergen plaats greep, door de politie alhier een viertal dwarsliggers in beslag zijn genomen. Men schijnt te vermoeden, dat de oor zaak van de ontsporing een gevolg moest zijn, van den slechten toestand van den weg. De heer K. Blaauboer teSchagen, heeft zijn eenjarigen stier Max VII voor f 2400 aan een veehouder in Zuid-Afrika verkocht. Overste Thomson. Nader is bepaald, dat het overbrengen van het stoffelijk overschot van den overste Thomson van Durazzo naar het vaderland zal geschieden met Hr. Ms. oorlogschip „Noord Brabant", dat daartoe Vrijdagmorgen van ons land naar Durazzo vertrekt. De heen- en terugreis duurt ongeveer 3 weken. De teraardebestelling zal te GroDinjen met militaire eer plaats vinden. Ziekte in de uien. In sommige tuinen van het Westland zijn de uien door een ziekte aangetast, welke veel overeenkomt met de kruis- besson-meeldauw. De planten zijn met een donkergrijze schimmellaag bedekt, waarna zij tot rotting overgaan. Aan de Staats Ct. 140 zijn toege voegd de Koninklijk goedgekeurde Sta tuten van 73 vereenigingen tot Bevorde ring van de Pluimveehouderij en tamme Konijnenteelt Nu krijgt voortaan ieder met Kerstmis zeker een heerlijk boutje in den pot? Door den Betuwschenvruchten- handelaar B. G. van de Graaf, te Op- heusdeo, zijn de eerste Meikersen aan Prinses Juliana aangeboden. De tweelingdochtertjes van den heer Leene, te Hoogeveen, (acht jaar oud), waren op de bleek aan het gras snijden voor de konijnen. Het eene wist een mes te bemachtigen op een gegeven moment kwam het te vallen, viel met den hals in het mes, waardoor de slag ader werd afgesneden. Twee doctoren verleenden heelkundige hulp de kleine verkeert in hoogst zorg wekkenden toestand. In een weide te Dubbeldam is Zaterdagochtend een Duitsche militaire luchtballon grdaald. De ballon was be mand met een kapitein eu een luit inant van het Duitsche leger, die Vrijda ;avond te elf uur te Berlijn waren opgestegen. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor "den Borg 30 Cts. Éranco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Nnar Amerika en andere l'.nden met verkooging der porto's. COURANT, Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 8 Ct. Groote letters en Vignotten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummors 2 Cts. per nummer. (Wijze: //In naam van Oranje.) lo naam van //Koning Voetbal//trekt//Texel/' weer op, Een keurbende kloek en vol vuur, Een snelvoetig vijftal met stormenden kop, En achter, een levende muur. Ontembaar in wilskracht, 't doel straks belaagd, Doortastend gestreden en nimmer versaagd, Tot 't einde de zege aan //Texel// brengt, Een groote zege ons schenkt. Daar stormen de //grocn-zwarte// reeds moedig vooruit, Als één in hun streven vereend. Geen macht die hun aanval ontwricht of nog stuit, Hun 't geel-bruine monster ontneemt. Toch werpen de concurrenten zich stout in den strijd, Maar //Texel// ontwringt zich hun zwoegen ten spijt. Een schotEn 't bal-monster danst in 't nel. Hoezeeliet is goal Het is goal strijd is beslist, dus de tweekleur ontplooid, groen-zwarte vlag in de lucht, kranige elftal met lauw'ren getooid, ant //Texel// is overal geducht, vreezen geen club op 't voetbalterrein, zullen we trachten de sterkstee te zijn, Vant //Texel// is groot, waar 't groot in kan zijn, laar de //grocn-zwarte// groot in kunnen zijn. M. K. v. d. P. A. D. (Ingezonden.)

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1