N° 2788 Donderdag 25 Juni 11)14 27sta Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Gemengd Nieuws. Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Bdkg 30 Cts. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Natir Amerika en andere hnden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 0 nnr op den dag der nitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 lot 5 regels 30 Cts. Iedore rogel moor 8 Ct. Groote letters en Vignetton worden naar plaatsruimte berekond. Bewijsnummers 2 Cts. por nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de üitg. JFirma LANGEVELD DE R O O IJ, Parkstraat, Buna op Texel. 13— 20 Jnni. Het sneuvelen van majoor Thomson heeft in menig hart een snaar van ontroering doen trillen en het is zoo verklaarbaar, dat van de vele gebeurtenissen die er in de laatste dagen plaats grepen, geen zooveel algemeene ontroering gewekt heeft als het vallen van dezen dapperen Nederlandschen officier in den verreu vreemde. Er is aan de nagedachtenis van majoor Thomson in de Nederlandscbe pers dezer dagen menig artikel gewijd, getuigend van deelneming niet alleen, maar bovenal van waardeeriug. En ook de buitenlandsche pers liet zich niet onbetuigd, waarbij blijk gegeven werd van bewondering en eerbied voor hem, die zijn leven in den dienst van het vorstendom Albanië en deszelfs vorst gegeven heeft. En menig vleiend woord werd daarbij ook gezegd over ons Holland en ons volkskarakter. Ook in de beide kamers der Staten- Generaal is Thomson in passende bewoor dingen herdacht en de hulde zijner nage dachtenis gebracht heeft weerklank gevon den in schier ieders hart. Zooals ook met instemming is begroet de mooie daad onzer regeering om een oorlogsschip naar Albanië te zenden, teneinde het stoffelijk overschot van „den held van Durazzo" over te bren gen naar ons land. Majoor Thomson is er niet meer. Albanië heeft een groot verlies geleden, maar nog steeds gaat de hlik met bezorgdheid zich naar het woelige land richten. Nog een aantal wakkere Hollandscbe officieren schaart zich daar om den vorst en heeft zijn leven veil voor hem en voor zijn land. En men weet niet wat de komende dagen voor hen zullen brengen, maar de vrees is groot, dat er nog meer Hollandsch bloed zal vloeien voor de lelie vlam van den opstand er gebluscht is. Als ernogblus- schen aan is. o—o o Politiek nieuws bracht de afgeloopen week al heel weinig. {Wel kwamen beide Kamers bijeen om verschillende parlemen taire werkzaamheden te verrichten, doch veel belangrijks leverde de afgeloopen week op dat gebied niet op. 't Was een week van kleingoed en bijzonder veel belangstelling zal de arbeid van ons parlement dan ook wel niet getrokken hebben in de laatste dagen. Daaientegen was er een andere gebeur tenis, die ongetwijfeld de belangstelling van duizenden in den lande bezig heeft gehouden. We bedoelen het eeuwfeest van het Nederlandsch Bijbelgenootschap, dat in de afgeloopen week met eenige plechtig heid en luister in de hoofdstad van ons land herdacht is geworden. Daarbij waren mannen overgekomen uitEngeland, Duitsch- land en Frankrijk om mede te getuigen van den zegen en het werk der Bijbel verspreiding. 'tWas den 29 Juni 1814, dat het Neder landsch Bijbelgenootschap opgericht werd, dank zij den arbeid van het wereldbekende Britsch en Buitenlandsch Bijbelgenootschap. Dit had vooraf reeds een lU-tal jaren in ons land het werk der Bijbelverspreiding ter hand genomen, toen er tot de oprichting van een afzonderlijke Engelsche afdeeling besloten werd. Dit was een spoorslag voor een aantal Amsterdammers om bijeen te komen en de vraag te overwegen of de tijd niet gunstig was voor het stichten van een eigen, een Nederlandsch Bijbelgenoot schap. De vraag vond algemeen een toe stemmend antwoord en het Genootschap werd opgericht En ziet, enkele dagen later volgde Rotterdam met een afdeeliDg en voor dat er één jaar verstreken was telde het Nederlandsch Bijbelgenootschap reeds 38 afdeelingen. Al spoedig werd de steen gelegd voor het Amsterdamsche Bijbelhuis. In de afgeloonen week is herdacht wat er in de voorbije eeuw op het gebied van Bijbelverspreiding is gewrocht. En dat is niet weinig. Het aantal Bijbels dat gedrukt sn verspreid werd, loopt in de honderd-' duizenden. En ook in onze dagen nog wmden jaarlijks duizendtallen van „Plet Boek der Boeken" verspreid. —o—o—o— De z. g. hoogere politiek vroeg in de laatste dagen weer eens het woord. Zooals telkens wanneer de gekroonde hoofden van groote rijken samensprekingen met elkan der houden. De Duitsche Keizer spoorde dezer dagen naar Bohemen om een bezoek te brengen aan den Oostenrijksch-Hongaarscben tróon- opvolger, aartshertog Frans Ferdinand, op diens buitenverblijf Konopischt. Allerlei bijzonderheden over de begroeting en het samenzijn der beide vorstelijke personen, wist de pers te melden. Allerhartelijkst was de ontvangst, die den Keizer ten deel viel en de beide vorstelijke personaadjes wisselden niet alleen een krachtigen hand druk, maar omhelsden en kusten elkander tot tweemalen toe. Ook de kinderen van den troonopvolger, die den Keizer de band kwamen kussen werden door dezen omarmd en gezoend. Dat was dus al heel lief. Toch was dit niet het voornaamste, dat begrijpt ieder, want dat de Keizer dezen keer nu eens niet gekomen was om een familie bezoekje af te leggen of om op Je jacht te gaaD, zooals het officieele voorwendsel luidde, kon wol het best blijken uit het feit, dat hij vergezeld was van zijn minister van marine Von Tirpitz en dat deze een onderhoud had met den Oostenrijkschen marine-minister, die ook Daar Kouopischt gekomen was. Het ligt voor de hand, dat de bespre kingen op het oude Boheemsche slot ge voerd geloopen hebben over de vlootaan- gelegenheden der beide rijken, die door de Driebond zoo nauw aan elkander verbonden zijn De Oostenrijksche vloot is nog voor uitbreiding vatbaar en waar de legers dei- verbonden staten reeds een geduchte macht vormen, daar zouden de vloten dat eerlang ook kunnen doen. Men zal wel spoedig nadere vlootplaDnen vernemen. Niet alleen echter de Duitsche Keizer toog op reis, ook de Czaar aller Russen deed dat. Hij richtte zijn schreden naar Roe menië en daarover is men in Weenen du minder prettig gestemd. Oostenrijk heeft langen tijd overwicht gehad op Roemenië maar de jongste Balkanoorlog heeft de verhoudingen gewijzigd. De Russische beer is bij Koning Carol in de gunst gekomen. Roemenië spande met Griekenland en Servië samen om Bulgarije een deel van de Turkscbe buit te ontnemen en daarin slaagde het nogal. Maar Bulgarije stond in de gunst bij Oostenrijk eD de volksstem ming in Roemenië heeft zich zoo ten gunste van Rusland gewijzigd. Roemenië schijnt thans voor den Driebond verloren, dank zy mede het diplomatieke spel van Rusland's minister Iswolki. Thans bracht de Czaar een bezoek aan koning Carol en men spreekt zelfs van een aanstaande verloving van een Roemeenschen prins met de dochter van den Czaar. Neen, in Weenen is men met dat uit stapje van den Czaar niet zeer ingenomen. o—o—o— Over de gebeurtenissen in Albanië zouden kolommeD te schrijven zijD, doch de ons toegestane ruimte is daarop niet berekend. En een overzicht over de schokkende ge beurtenissen is trouwens ook in kort bestek samen te vatten. De opstandelingen zijn in bewegiDg gekomen. Voordat majoor Thomson zijn plannen om de oproerige, benden tot gehoorzaamheid te brengen, voldoende heeft kunnen uitwerken hebben de opstandelingen den aanval op de hoofd stad geopend Reeds bij den eersten aanval is Majoor Thomson gesneuveld, maar kregen ook de aanvallers groote verliezen. Nadien is er nog eenige keeren harduekkig ge vochten. Tot nog toe slaagden de belegerden er in alle aanvallen af te slaan, maar uit do berichten valt toch op te makeD, dat hun positie zeer gevaarlijk en de toestand voor den vorst en zijn regeering zeer ernstig is. De mogendheden die nota bene zelf het vorstendom gesticht en den vorst aan gewezen hebben, doen niets om aan den warboel een einde te maken, 't Is zoo treurig gesteld met de Europeesche vrede dat geen hunner een poging durft onder nemen om den vorst ter zijde te staan. Deze en de Nederlandsche officieren moeten het maar zien klaar te spelen, met een handvol onbetrouwbare Mirditen en Malis- soren de opstandelingen er onder te breDgen. De houding van Europa is weer eens zoo opvallend benepen, dat men zich er over verbazen moet. En ergeren meteen. Ergenis verwekt ook de houding van Italië. Niet alleen maken de Italinanscbo dagbladcorrespondenten er hun werk van om afbrekende critiek te leveren op het werk van den vorst en de Nederlandsche officieren, maar meer en meer wordt het ook duidelijk, dat de opstandelingen in den laatsten tyd voortdurend in verbinding hebben gestaan met Italianen te Durazzo. Een der gevangen genomen leiders der opstandelingen heeft verklaard, dat deze voortdurend op de hoogte waren gehouden van de plannen van de regeering te Durazzo. Ze wisten precies wat die plannen inhielden en kregen uit Durazzo een wenk om den aanval op de hoofdstad te openen, omdat dit nu nog met succes kon worden bekroond. Ook vraagt men zich af, wie de oproerige benden wel van geld en geweren heeft voorzien en wie het plan van den aanval, dat van kennis van zaken getuigde in el kander heeft gezet De aanwijzingen tegen deltalianen worden met den dag duidelijker, 't Is dan ook allang geen geheim meer, dat Italië liever een ander daD een Duitsch vorst aan het hoofd van Albanië zou zien. Zoo worden de Nederlandsche officieren, die naar Albanië gekomen zijn om ordelijke toestanden te scheppen door verraders omringd. In Oostenrijk schijnt men dat ook in te zien en als men een bericht uit Weenen ge- looven mag, dan zullen de opstandelingen nog wel eens met de Oostenryksche bajo netten kennis kunnen maken. De Oosten rijksche regeering wenscht, volgeDs dat bericht, niet te gedoogen dat door de Albaneesche opstandelingen weer omver geworpen wordt wat de mogendheden hebben opgebouwd. Met dat al is de toestand in en om Durazzo hoogst ernstig en met spanning worden de komende gebeurtenissen afge wacht. TEXEL, 24 Juni 1914. Voor da a. s. zomerzitting zijn door Ged. Staten verschillende voor drachten aan de Staten gezonden be treffende de begrootiDg 1915. Wij volstaan met daaraan te ontleenen wat onze lezers het meeste belang zal inboezemen. „Evenals het vorige jaar adviseeren zij eveneens afwijzend te beschikken op een aanvraag om subsidie van f 3000 door de N. V. Texel's eigen stoom boot-onderneming. Zij gronden dit advies op verschillende motieven, waarbij zij tot de conc'usie zijn gekomen, dat wanneer de uitkomsten van het vervoer in 1914 gelijk zijn aan die van 1913 er niet zooals da directie heeft uitgerekend bijna f7000 winst zal worden gemaakt, doch bijna f'13000 en dat er alsdan na afschrijving van 5 op schepen, gebouwen enz. en van 15% op 't postcontract nog ongeveer f 5000 netto winst zal overblijven. Oosterend, 22 Juni. De Heer J. C. Bakker vond een fljsch met een briefje, waarop het volgende „Maricones sou todos los alemanes in- cluso el Kaiser, yembajadores son todos los franceses. Me despido de todos los in'oeciles que pueblau la tierra haste el otro mundi." Canalejas. Wie vertaalt dit even? Den Hoorn23 Juni. De alhier sindsjhet voorjaar opgerichte Rederijkerskamer „Hierna beter" (onder de zinspreuk „Uit Lust tot Oefening) is voornemens in de kermisweek haro eerste uitvoering te geven. Opgevoerd zullen worden Een candidaat. voor de Tweede Kamer (kluchtspel in één bediijf), Een lepetitie avond van Eonsgezindheid (Kluchtspel in twee bedrijven). De luitenant en zijn oppasser of Soldatenlist (blijspel in één bedrijf). Voor de jeugdige Kamer zullen w(j hopen dat een talrijk publiek deze eerste uitvooring komt bijwonen. Vlieland. Tot hoofd der school voor M. U. L. O alhier is benoemd de beer P. van der Meulen, hoofd der O. L. School te Akkrum, Aywaille verwoest. Te Aywaille het schilderachtig ge- legeu dorpje in de Luiksche Ardennen is het laag gelegen gedeelte van het dorp geheel verwoest. Gistermiddag pakten zich inktzwarte luchten, van den kant der Ardennen komend, boven het dorp samen. Het duurde niet lang of een zwaar onweer met stortregens gepaard, brak over het dorp los en weldra stroomde er van de heuvels, tegen welke het gehucht Harzée ligt, zooveel water omlaag, dat het laag gelegen deel van Aywaille weldra blank stond en de huizen vernield werden. In een magazijn van benoodigd- heden voor tandmessters in de straat St. Marc te Parijs, drongen inbrekers door oen raam er. maakten zich meester van 1500 tanden in goud en platina gezet; zij lieten de zoogenaamde diato nische tanden, die van porselein zijn en weinig waarde hebben, stilletjes liggen. Ook andere voorwerpen van goud en platina en kostbare chirurgische instru menten namen zij mede. Ofschoon de lijst van gestolen voorwerpen nog niet geheel gereed is, weet men reeds, dat er voor ruim 50,000 gulden gestolen is. Men heeft nog geen spoor van de dieven ontdekt. Rattenverdelling Thans is vastgesteld en aan de ver schillende tuinbouwvereenigingen aan den Langendijk (N.H.) meegedeeld, dat het serum ter verdelging van ratten, afkomstig van de Rijksseruminrichting te Rotterdam, niet gevaarlijk is voor den mensch, welke vrees langen tijd heeft bestaan. Met dit serum zal een ernstige proef worden genomen, zoodat men hoopt, daardoor van deze lastige vernielsters be vrijd te raken. Ook met "antiratin" zullen proeven werden genomen, 't Ware te wenschen. dat een afdoend middel ge vonden werd. N. v. d. D. Diefstal in een kerk. Een juffrouw liet in de R. K. Kerk aan de Parkstraat in Den Haag even haar portemonnaie met f21,50 onbeheerd op een bank liggen. Korten tijd later was de schat (portomoDnaie met geld) ver dwenen. Gevaarlijk sloopen. Bij het aftuigen van een oud-pantser fregat te Ismid bij Konstantinopel, kwam een ontploffing voor, waardoor een duiker en twee arbeiders gedood werden. Een arbeider kwam er met een verwonding af. Ongcwenschte gasten. Een troep Zigeuners doortrekkende naar de Beusichemsche paardenmarkt, heeft in een hooikamp van den heerM, van Asch te Culemborg eene schade aangericht van ongeveer f300, doordat zij eerst hunne paarden daarin lieten giazen en vervolgens nog eene groote hoeveelheid gras afmaaiden en mee namen. TEXELSCHE COURANT, ft i

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1