Predikbeurten. Marktberichten. Advektentiën. Zondag 28 Juni Een leuke kwajongensstreek. In een provinciestadje in het noorden van ons land zaten onlangs eenige snaken van 9 a 10 jaar in zak en assche. Op zekeren morgen was hun door de politie een voetbal afgenomen, omdat er in de straten mee geschopt werd,'t geen daar ter plaatse verboden is. Het toeval wil, dat 's middags een paar van het clubje, langs het politie-bureau komeD, waarin één van hen, door een op een kier staand raam, zoo waarlijk het corpus dilicti, den diepbetreurden voetbal ont dekt. Natuurlijk blijft bet troepje even staanhet dierbare voorwerp doet zijn aantrekkingskracht hoe langer hoe ster ker gevoelen, en al gauw komt men door scherp kijken tot een tweede ont dekking, dat hun schat daar zalig alleen ligt, dat er geen menschelijk wezen zich ter zijner bewaking met hem in 't ver trek bevindt. Dat was al de verleidelijk. Klaas kijkt uit naar den éénen kant, of er ook onraad is, Kees naar den anderen, Jan en Piet schuiven het open staande raam nog wat meer omhoog. Jan is er al onderdoor, schiet naar bin nen, grijpt den lieveling aller jongens bij z'n hard leeren lijf, wipt het volgend oogenblik het raam er weer mee uit, en weg stuift de bende op de teenen, in de richting van het voetbalveld „hoerah!" en daar gaat ie weer frank en vrij. Nog nooit schopten ze zoo fijn. Dagbl. v. Helder. Reddingsbooten brengen dikwijls slechts tijdelijke reddingzij zijn soms ver verspreid over de zee, zoodat te hulp komende schepen hen niet kunnen vin den. Nog onlangs werd een reddingsboot opgepikt met slechts enkele overlevenden twee weken nadat de andere booten van dezelfde schipbreuk gered waren. Het helpt weinig of een reddingsboot goed gebouwd is, als zij zichzelf niet in veilig' heid kan brengen en geen communicatie middelen bezit om andere schepen te hulp te roepen. Met het oog op deze kwestie hebben de reeders van de „Aquitania" het schip uitgezonden met twee groote motorbooten, in het bezit van apparaten voor draadlooze telegrafie. De booten zijn 30 voet lang en ruim 9 voet breed. Zij hebben motors van 30 P.K., die in een besloten afdeeling tegen storm beschermd zijn. Zij moeten de gewone reddingsbooten sleepen. Het toestel voor draadlooze telegrafie beeft heeft een draagwijdte van 100 b 150 mijlen. (Prov. Ass. en Dr. Ct.) De volkszeebaden te Scheveningen (bij de Gedenknaald) zullen Donderdag morgen worden geopend. Men meldt uit Hillegom aan „De Msb." De bloemistknecht J. van Nwiens 4-jarig kind op den 2den Pinksterdag door de tram vermorzeld werd, is in den loop der vorige week krankzinnig ge worden aangezien de toestand van ernstigen aard is, werd hij naar het gesticht „Endegeest" overgebracht. N. was een zeer oppassend werkman, ge huwd en vader van drie kinderen. Voor de Julianakerk te Schoten heeft een onbekende een gift van f 5000 toegezegd onder voorwaarde, dat binnen een bepaalden tijd met den bouw moet begonnen zijn en dat er bij aanvang van den bouw zekerheid moet zijn, dat de som, die dan wellicht voor den bouw nog zal ontbreken en dus geleend moet worden, jaarlijksch in niet al te kleine gedeelten door de gemeente zal kunnen worden afgelost. Afschaffing Zonclagswerk. Te Winschoten heeft de actie der slagersgezellen veel succes gehad het werken op Zondag» is zoo goed als geëindigd. Een referendum over de kermis. In de Vrijdagavond gehouden vergade ring van den raad der gemeente Almelo werd na een langdurige discussie met 10 tegen 9 stemmen besloten om alvorens met betrekking tot de ingekomen adres sen vóór en tegen wederinvoering van de kermis, een beslissing te nemen, deze zaak aan een referendum te onderwerpen en daaraan onder controle der gemeente te doen deelnemen hen, die op de thans van kracüt zijnde kiezerslijst voorkomen. De voorzitter deelde mede, dat hij er ernstig over dacht, dit besluit, dat z i. in strijd is met de wet, aan H. M. de Koningin ter vernietiging voor te dragen. Tel. Onderaardsche villa ontdekt. Zooals we reeds meldden, werden onder Etjgelshoven (Liraburg) de fundamenten van een Romeinsehe villa ontdekt, die de groote belangstelling trekt. Door prof. Goossens, uit Rolduc, zijn nog meer onderzoekingen gedaan, die leiden tot de ontdekking van oude fundamenten en bouwoverblijfselen in de nabijheid der R. K. kerk, benevens een onderaardsche gang, vermoedelijk dateerende uit den Romeinschen tijd. Tijd. Een agent van politie ging een woning aan de Ternooistraat Den Haag binnen op aanwijzing van eenige om wonenden, aan wie het vreemd voor kwam, dat de gordijnen dier woning ge sloten waren, terwijl men de eenige be woonster, een 53-jarige vrouw, niet had zien uitgaan. De agent vond de vrouw dood in haar woning. Het onderzoek wees uit, dat men hier met een plotseling sterfgeval te doen had. het omveer. Zondagnamiddag woedde te Groningen een hevig onweer. Herhaaldelijk sloeg de bliksem in. Te Helpman werd een koe gedood, in het Sterrebosch een boom ontveld en in de Kerklaan het huis van den politieagent C. Lode ge troffen. Er werden drie ruiten verbrijzeld en een kozijn beschadigd. Lode's vrouw werd doof van schrik, hetgeen zich echter spoedig herstelde. Ook in de Solwerder- straat moet de bliksem zijn ingeslagen. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Het tramverkeer stond op de lijnen Heereweg en Kraneweg ongeveer een uur stil. Door den hevigen wind is aan den Aweg bij de fiima Bakker een groote schutting ingedrukt. Ook in de veenkoloniën en in Drente heeft een hevig onweer gewoed. Te Eext is een boerderij, welke door den bliksem werd getroffen, in vlammen opgegaan. Te Musselkanaal had een ernstiger ongeluk plaats. Twee kinderen uiteen gezin worden door het hemelvuur ge troffen met het gevolg, dat een der kinderen werd gedood, terwijl het andere verlamd vserd. Behalve deze twee kinderen werd nog een derde kind, het zoontje van Grenen, door den bliksem in het gelaat gewond. d la Köpenick. 't Gebeurde in de kazerne te Assen Een der miliciens kleedde zich met den uniform van een der sergeanten, toen twee korporaals, uit Groningen juist aangekomen, kwamen aangeloopen. Beiden, vreemd in deze kazerne, wisten niet, wat deze sergeant wel met hen wilde. Ze moesten in de positie staan, opnieuw salueeren enz., totdat al de miliciens in een lachbui schoten en deze korporaals te laat vernamen, dat ze in 't ootje waren genomen. Er werd gerapporteerd. De als ser geant verkleedde milicien kreeg 16 dagen politie-kamer voor deze uitgehaalde aardigheid. Barbaarsch Nederland. Een dame uit Rotterdam was fietsende van Den Plaag naar Rotterdam. Toen zij Delft voorbij was en gekomen op een weggedeelte dat zou geteerd worden, werd zij als het ware gebombardeerd door eenige kwajongens met kleverige korrels asphalt of teer. Geheel haar kleeding, van de schoenen tot den hoed, zat vol met die smerigheid. Zelfs werd getracht de dame in het gezicht te treffen. In Rotterdam aangekomen heeft zij beproefd een en ander te reinigen, evenwel zonder gevolg. De kleederen zijn geheel bedorven. Ned. Sic transit... De hengstenmarkt te Beusichem, een maal wereld beroemd, kan gerekend wor den tot het verleden te behooren. Donderdag waren slechts 2 hengsten aangevoerd. Een laatste rit van Russische huzaren. In de buurt van Riga verdronken bij het doorzwemmen van de Dwina op ongezadelde paarden zes huzaren. Elf anderen, die reeds bewusteloos waren, werden met groote moeite in het leven teruggeroepen. Het ongeval komt voor rekening van den commandant Van 't derde escadron, ritmeester Holmann. Deze officier hield namelijk op een eilandje in de Dwina met de officieren van bet regiment en hun dames een pic-nic. Het vroolijk gezelschap zag aan den oever huzaren bezig hun paarden te baden. De ritmeester liet nu in zijn overmoed een s ignaal blazen In volle carriérre hierheen 1" Veertig huzaren volgden op ongezadelde paarden het commando: „In carrière terug 1" en dat juist op een plaats waar de stroom in de rivier het sterkst is. De paarden werden onrustig, sloegen om zich heen en er ontstond een groote verwarring, waarbij zes huzaren en verscheidene paarden verdronken en elf huzaren bijna het leven hadden ingeboet. Twee treinen in botsing. Zondagmiddag zijn vlak bij het station Reading twee treinen met elkaar in botsing gekomen. Een pleziertreiD, vol menschen op weg naar de wedrennen van Ascot, was juist van het station vertrokken, toen een sneltrein met 80 K.M. vaart aan kwam gereden. De ple- ziertrein remde en de botsing bepaalde zich bij een wissel tot de twee locomo tieven. Die van den pleziertrein kantelde dadelijk en scheurde de wagens van den sneltrein aan 'een kant open. Een eind verder viel ook de andere locomotief om. Machinist en stoker kwamen onder de machine, die haar stoom over hen uit blies. De machinist is in het hospitaal bezwekon, de stoker is zwaar gewond. Een reizigster brak beide beenen en ver scheiden anderen in den sneltrein kregen letsel. De reizigers van den pleziertrein bleven ongedeerd. Het is een wonder, dat er niet veel erger dingen zijn ge beurd. Men schryft het behoud van de reizigers in den sneltrein toe aan de stevigheid van de wagens, die, ondanks de zware averij, betrekkelijk heel bleven. Vermoedelijk is de pleziertrein door een onveilig sein gereden. De machinist en stoker kwamen ei goed af. De stoker was trouwens vóór de botsing van de machine gesprongen. Russische eieren. Men meldt uit Rotterdam aan het Hdbld. Het vervoer van Russische eieren naar Duitschland via de haven Rotterdam is in vollen gang. Dagelijks worden groote hoeveelheden per spoor verzonden. Een uit St.-Peters- burg aangekomen stoomschip loste Maan dag 4600 kisten met een inhoud van circa 67» millioen eieren. Ten bewijze, dat naast een doelmatige verpakking de verzendingen van dat teere artikel met zorg worden uitgevoerd, moge dienen, dat bij aankomst ter bestemming slechts zeer zelden breukschade wordt gecon stateerd. SPORT. Aan de wedstrijden Zondag te Helder gehouden, werd door onze Sportvereeni- ging in 3 afdeeliogen deelgenomen, n.l. in 2 afdeelingen voetbal en in korfbal. Texel I kwam op tegen H.B.S., Texel II tegen Holland en de korfbalclub tegen H.B.S. Het terrein dat 28 Juni as. officieel zal worden geopend met een wedstrijd tusschen U.V.V. van Utrecht en Alkmaria Victrix van Alkmaar, was in een slechte conditie. Van welken invloed zulks op den uitslag is geweest wagen wij niet te gissen, het was voor beide partijen der spelers gelijk. Alleen aan onze korfbalclub gelukte het voor Texel den zege te bevechten, met 6—4 kwamen onze korfballers als overwinnaars huiswaarts. Texel II moest het met 7-5 tegen Holland afleggen, terwijl Texel I door H.B.S. werd geslagen 6-1. Zeker is echter, dat de uitslag Texel I—H.B.S. niet zuiverde verhouding weergeeft. Ten bewijze daarvan ontleenen wij enkele citaten uit het verslag in de sportrubriek van de Heldersche Courant le. „Texel trapt eerst af, doch dadelijk neemt H.B.S. het spel in handen. Het duurt niet lang of de aanvallen op het spel der gasten worden met succts be kroond. Een freecick wordt door Hooger- duin ingezet. Texel werkt echter goed en zelfs is het spel stukken beter dan van H.B.S." 2e. „Texel blijft niettegenstaande de tegenslag volhouden en meermalen moeten de backx en de keeper handelend optreden". en ten slotte „Het samenspel van Texel was veel beter dan dat van H.B.S. hetgeen ook duidelijk bleek bij het over brengen van bal. De schutters in de voorhoede faalden echter. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 34 Junf. Burg, Geen Bijbellezing. Zondag 38 Juni 1914. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Norel. H. Doop. Koog, Vm. 10 uur ds. van der Waa. H. Doop. Oudeschild, Nm. 2 uur ds. van Grasstek, De» doorn Nm. half 3 ds. v. d. Waa. OosterendVm. 10 uur ds. van Grasstek. Kerkcollecte. Cocksdorp, Vm. 10 uur de hr. Barends. Gebouw Zuid-EierlaDd, Nm. 3 uur de hr. Barends. GEkEFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. half 10 ds. Dagevos. H. Avondmaal. nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Texel 33 Juni. 4 Paai den f 100 a f 200. 1 Veulen 1140. 2 Koeien f 185 a f 235. 5 N. Kalveren f 10 a f 14. 69 Schapen 16 a 25. 1080 Lammeren f 14 a f 17.00 22 Biggen f 6,00 a 1 12. Amsterdam, 22 Juni. Aangevoerd 268 Runderen, le kwal. 83 k 88 ct. m 2e kwal. 78 a 81 ct. u 3e kwal. 69 a 75 ct. 2, 120 Melk- en Kalfkoeien 1 280 a f 350, 102 N uchtere Kalveren i 12,A 1 20, 507 Vette Varkens 43 a 47 ets. Purmerend, 23 Juni. Aangevoerd: 422 Runderen waaronder: 267 vette koeien 75 k 86 Ct. per KG, ,oo Gelde koeien 1 150 k 220 Melkkoeien f 180 a 290. 17 sticron 214 vette kalveren f 0,80 a 11.00 p. Kg. 447 Nuchtere kalveren f 15—a 1 30—; 1133 Schapen f 25 133,00 655 Lammeren f 12,a f 18,—. 506 vette varkens 1 0,46 a 10,50 per Kg.; 26 magere varkens 1 18 a 125,—; 295 biggen f6 a 1 12 kipeieren f 4.00 a t 4.50 per 100; Purmerender Crt. hopen onze geliefde Ouders, Be huwd- en Grootouders, W. MAAS en &1> E. VERB ERNE, hun 40-jarige Echtvereenigiog te herdenken. Hun dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Oudeschild Juni 1914. In het St. Bonitacius Hospitaal te Leeuwarden, overleed heden tot onze diepe droefheid, na voorziea te zijn van de H.H. Sacramenten der Ster venden, onze dierbare Zoon, Broeder en Behuwdbroeder, de Heer WILLEM LUNTER, in den ouderdom van 27 jaar. J. W. Lunter. A. C. Lunter-Adema. S. Th. H. M. Lunter. Amster- Th. J. H. Grapperbaus- dam, j Lunter. B. F. Grapperhaus. B. A. J. J. Lunter. Deventer j A, B. J. J. Lunter.g. I A. Lunter-Akkerman. J. Th. H. J. Lunter. Franeker, 21 Juni 1914. Hiermede betuigen wij onzen hartelijken dank voor de vele blijken van belang stelling bjj ons huwelijk ondervonden. J. REN8ES, M. REN8ES—Verhoeve, Cocksdorp, Texel.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 2