N° 2789 ondag 28 Juni 1914. 27ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Land- en Tuinbouwbrieven. Binnen land, Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 uur op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de Ui tg. Firma LANGtEVELD DE ROOIJ, FaWcsfraai, Burg op Texel. JACHT. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bek^d, dat de volgende publi catie is aangeplakt, De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, Gelezen het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie dd. 11 Juni 1914, no 136 Gelet op art. 11 der „Jagtwet." Brengt ter kennis van belanghebben den: dat de jacht op waterwild in dit gewest il worden geopend als volgt op het eiland Texel, met uitzondering van den polder Eijerland en den Prins lendrikpolder, op Zaterdag 1 Augustus 1914, met zonsopgang, en in de overige deelen der provincie, dus ook in den polder Eijerland en in den Prins Hendrikpolder op Texel, Woensdag 15 Juli 1914, met zonsopgang. En zal deze in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente van Noordholland worden aam plakt. Haarlem, 15 Juni 1914. De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, VAN LEEUWEN. Texel, den 25 Juni 1914. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. XXXVIII. Havcrzickte. Er is misschien geen enkel landbouwge was, dat zoo gevoelig is voor allerlei om standigheden als de haver. Verschillende plantaardige en dierlijke parasieten tasten öf alleen öf mede de haver aan. Daar zijn ziekten, zooals de gewone stuifbrand van haver, die wel algemeen voorkomen, maar doorgaans geen groote schade veroor zaken, Andere tasten naast de haver ook andere granen aan, doch beschadigen meestal haver het ergst. Dit is bjjv. het geval met de fritvliegen en graanblaaspooten, die oorzaak zijn van de z.g.n. igelde" haver j telling blijkt soms wel meer dan een vierde deel der haverpakjes onontwikkeld Ie blijven. Daarnaast bestaan echter schadelijke ver schijnselen in haver, die meer speciaal met naam „haverziekte" worden aangeduid. Tot voor weinige jaren was er maar één zoo'n speciale haverziekte, die trouwens log het meest wordt aangetroffen. In het voorjaar blijft de zieke haver achter bij de gezonde. De bladen blijven smal en krijgen een roode tint, vooral aan de top. Gewoonlijk komt de pluim niet te voorschijn of levert zoo goed als geen korrels, Dikwijls ook sterven vele planten af. De ziekte begiDt steeds pleksgewijze 1 den akker, maar kan ten slotte het ge heels gewas aantasten. De oorzaak van deze haverziekte is spoedig te vioden bij nauwkeurige beschouwing van de wortels, waaraan men talrijke dofwitte Pontjes opmerkt. Dit zijn de oitrocnvormige wijfjes van het bietenaaltje (Heterodera Schachtiï,) die elk weer 300-400 eieren loggen en de besmetting van den bodem met aaltjes steeds verergeren. Het is te begrijpen, dat in streken, waar lo teelt van haver zeer sterk wordt gedre in, het gevaar voor het bietenaaltje het grootst is. Het valt eveneens gemakkelijk io te zieD, dat men door de teelt van ge wassen waarin dit aaltje zich gaarne vestigt men het kwaad zoo niet in de hand werkt daa toch gelegenheid geeft zich te hand haven, Vruchtwisseling is dus het aan gewezen bestrijdingsmiddel Men rekene er echter op, dat men niet één jaar, maar helst vele jaren zich op „haverziek" land moet onthouden van de cultuur van haver te liefst ook van aodere gewassen, waarin het bietenaaltje zich gaarne ophoudt Dit zÜn vooral bieten en kruisbloemige planten, zooals mosterd en kuolzaad. Ook erwten hebben soms van het bietenaaltje te lijden, terwijl op sterk baverziek land ook tarwe te gerst eenigszins beschadigd kuimen worden. Tegenwoordig zijn velen de meening toegedaan, dat het bietenaaltje, dat de haver ziek maakt, niet op bieten overgaat en derhalve „haveraaltje" zonder meer moest heeten, maar 't lijkt ons voorzichtig waar dit zonder groote stoornissen in het bedrijf kan geschieden, zich maar naar do oude opvattingen te gedragen. In het andere geval mjjde men althans minstens gedurende 4 jaren de cultuur van haver. Een andere haverziekte, doch meer van den laatsten tijd, is naar de plaats, waar ze voor het eerst hier waargenomen en bestudeerd is, Veenkoloniale haverziekte genoemd. De ziekte vertoont zich echter ook reeds op andere, meestal lichtere gronden en tast, hoewel in mindere mate ook tarwe en gerst aan, Pleksgewijs wordt 't gewas vrij plotseling geel. Het eerste blad blijft ge woonlijk groeD, de volgende krijgen doode plekken, die spoedig ineen loopen. Dikwijls knikt het zieke blad juist op het midden door. Na ongeveer 3 weken schijnt de ziekte uitgewoed, tenminste de latere deelen der plant zijn weer gezond. De opbrengst valt echter zeer tegen. Op land, waar Veenkoloniale haverziekte voorkomt, bemeste men met zure mest stoffen, dus met super iDplaats van slakkenmeel en met zwavelzure ammoniak iuplaats van chilisalpeter. Kalk mag vol strekt niet worden aangewend. Zóó kan men langzamerhand den grond weer ge zond maken. Als middel voor één jaar geldt nog de aanwending van 50— 1U0 K.G. mangaansulfaat per H.A. op het oogen blik dat de ziekte verschijnt. Men strooie het voor een regenbui, zoodat het in den grond wordt gespoeld. H. v. S. TEXEL, 27 Juni 1914. Dinsdag j. 1. promoveerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht tot doctor in de godgeleerdheid, op proefschrift „Adolf Stoecker en zijn sociaal-etisch streven" onze plaatsgenoot de WelEenv. Heer Ds. O. Norel. Bij Kon. Besluit is benoemd tot heemraad van den Prins Hendrik Polder op Texel de heer E. E. Stoel te Alkmaar. In verband met het berichtje van onzen correspondent te Oosterend in ons vorig nummer opgenomen, ontvingen wij van den WelEJ. Heer R. Luyïen te Haarlem een schrijven van ouderstaanden inhoud, waarvoor wij hierbij onzen wel- gemeenden dank brengen. „Uw Spaansch bericht is vermoedelijk een mop, of wellicht een verdraaid ge zegde van den vroogeren Spaanschen minister Canalejas. Bovendien is het verminkt: pueblau, moet zijn pueb'an, en mundi mundo. Yembajadores is wel licht een nieuw woord. De vertaling isPantoffelhelden zijn al de Duitschers de Keizer inbegrepen, lui van niets zijn alle Franschen Ik neem afscheid van alle zotten, die de aarde bewonen tot een andere wereld. Canalejas." Witte Kruis. Donderdagavond vergaderde de afdee- ling Texel van het Witte Kruis in alge- meene vergadering in hotel „de Zwaan". De vergadering was heel zuinig be zocht, het bestuur inbegrepen waren slechts 22 personen aanwezig, waaronder een 4-tal van de andere dorpen. Na opening van de vergadering door den voorz de heer G. D. Kikkert, werden de notulen gelezen die onveranderd werden vastgesteld. Voor een keurig jaarverslag daarop door den secretaris, de heer L. J. Kikkert gelezen, ontving deze den dank van den voorzitter. De rekening over 1913, bereids door hoeren Joh Kikkert en A LangeveldAz. nagezien en in orde bovonden weid bij acclamatie goedgekeurd. Aan contributie was ontvangen f 753, aan vrijwillige bijdrage enz. f65 80, voor bestrijding tuberculose f 178,76. Uitge geven was voor huishoudelijk beheer f 208,826 voor ontsmetting, verplegings- materieel, enz. f 413,185 en voor bestrij ding tuberculose f95.16. De rekening sloot in ontvangst en uit gaaf tot een bedrag van f 1857,50, met een batig saldo groot f 452,65, waar tegenover staat een hypothecaire schuld groot f2570.-. Hierop volgde verslag van de commissaris van materieel. In 1913 werden 447 verplegingsartikelen uitgereikt. Ahd mej. Boogaard werd lof gebracht voor de uitstekende verzorging van het materieel, dat zich vooral dienten gevolge in 'n uitstekenden toestand bevindt Jammer genoeg, moest ook dit jaar weer in het verslag vermeld worden, dat de leden niet zoo goed hunne verplichting kennen tegenover de vereeniging. Herhaaldelijk komt het voor, dat het bestuur tot aanschaffing van materieel moet overgaan, omdat personen die de verplegings artikelen niet meer noodig hebben, die niet tijdig doen terugbrengen, verder laat de hoog geroemde Noordhollandsche zindelijkheid ten opzichte van de veip'egingsnrtikelen bij terugbezorging nogal iets te wenschen over, en eindelijk is de houding van som mige personen tegenover de mngazijnhou- derof diens echtgenoote van dien aard, dat er door het bestuur op moet worden gewezen, dat het magazijn is een gesloten huis, waar men heeft aan te nemen, wat in verband met 't door den geneeskundige afgegeven volg briefje door deu magazijnmeester of diens echtgenoote verstrekt wordt. De heer P. Lieu wen bracht als afge vaardigde verslag uit van de algemeene vergadering. De door het hoofdbestuur voorgestelde wjjzingen, meest redactiewij zigingen, werden op voorstel van den heer A. Langeveld Az. bij acclamatie goed gekeurd. Tot leden van het bestuur der afdeeling werden, in plaats van de heeren Reij en Lieuwen, aftredend en niet direct herkies baar, gekozen bjj eerste stemming de heeren Wagemaker en Pisart, die beiden de benoe ming aannameD. In de vacature Over werd voorzien door verkiezing bij eerste stemming van den heer P. J. Zoetelief, niet ter vergadering tegenwoordig. Voor onderzoek rekening 1914 werden door het bestuur aangezocht de heeren Jac- Dekker en Jn. Keijser Augz. die zich daar. toe bereid verklaarde. Inmiddels kwam ook bericht in van aan neming der benoemiDg van den heer Zoetelief. Het bestuur deelde mede, dat boewei oor spronkelijk niet was besloten tot aanschaf fing van een brancard op wielen, men daar toe genoodzaakt was geworden, door de omstandigheid, dat geen geschikte wagens beschikbaar waren, lang genoeg om een brancard te vervoeren. De brancard heeft reeds uitstekende diensten gedaan, de heer Wagemaker kan niet nalaten e n veer op den h ied te steken van den heer v. d, Poll die steeds met aandraDg voor de aanschaffing van een brandcard heeft gepleit. Bij de rondvrag wijst de heer v. d. Poll op den onhoudbaren toestand van de sloot aan den weg naar het Witte Kruisgebouw. De heer Wagemaker licht toe, dat door het afdeelingsbestuur een voorstel aan het Gemeentebestuur is gedaan, spr, twijfelt niet of dat voorstel zal binnenkort in b6bandeling komen. De heei Broekkamp acht niet goed, dat aftredende leden niet herkiesbaar zijn, noemt zulks een verouderd systeem. De beer Wagemaker antwoordt dat het al of niet herkiesbaar zijn by de oprichting een ernstig punt van overweging is geweest en toen met groote meerderheid is besloten alleen de secretaris herkiesbaar te stellen. 't Is een goede gelegenheid om personen, die niet zije de rechte man op cfe rechte plaats, te loozen. Een vraag van den be6r Koppen naar aanleiding van een onderhoud, dal spr.btd.n had mot een kerkeraadslid, n 1. of verpleeg den in een kerkolijke instelling van lief dadigheid recht op verplegingsartikelen hebben wanneer dat kerkgenootschap aan de vereeniging bijdraagt als zedeljjk lichaam, wordt toestemmend beantwoord. Een voorstel namens iemand teOudeschild door den heer Pisart ter tafel gebracht, om ook aan de haven te Oudeschild een verbandtrommcl beschikbaar te stellen bleek niet voor inwilliging vatbaar, omdat slechts bjj bestuursleden verbandtrommels worden gedeponeerd en in hoogst dringende gevallen toch niet op de aangewezen hulp middelen dient te worden gewacht. Niemand meer het woord verlangend, sluit de voorzitter met dank aan de af tredende, gel uk wensc.hen aan de benoemde bestuursleden, dank aan den Secretaris en aan den heer Pisart voor hunne extia- bemoeiingen, en verder aan allen die den jarc 1913 de voreeniging finantieel steunden. net voorspel Muziek Muziek De zaak wordt morgen, Zondig 28 Juni ingezet. Ons fanfarecorps geeft in de tent aan den Koogerweg, aanvang 4 uur, de aan gekondigde muziekuitvoering, waarvan wij het programma bieronder laten volgen 1. Marsch. 2. Lotus Bleu, Ouverture. 3. Une Soirée au Village, Faotaisie. 4. Lucretia Borgia. 5. Brunette, Wals. 6. La Petite Duchesse. 7. Dame de Coeur. 8. Voix Roumaines, Valse de Concert. 9. Marsch. Op het sportterrein zullen de aange kondigde wedstrijden plaats hebben. De kermis. Oudeschill, 2j Juni. Van 19 tot en met 25 Juni zijn van hier verzonden 1114 lammeren, 14 scha pen, 9 kalveren, 1 koe, 1 piard en 15 varkens. Naar men on3 mededeelt is onze vroegere plaa'sgemot de heer C. Schaap Cz commies aan het pos!- en telegraaf kantoor te Rotterdam in gelijke b trek king overgeplaatst naar Amsterdam. Oos ter end, 26 Juni. Men stelt pogingen in het work, om alhier in plaats van eene vroedvrouw een geneesheer benoem 1 te krijgen. Eea adres zal ter teekening worden aange boden. Be Cocksdorp. BANT, Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere Landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iodore rogel moor 8 Ct. Grooto letters en Vignetton worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummors 2 Cts. por nummer. Wat hebben onze jongens (en meisjes) weer geloopen en gedraafd, eerst naar het Scbildercind, later naar het kermisterrein. Wat hebben zcu moeder een last bezorgd, de regelen van het buis herhanldelijk veronacht zamend, zoowe] die voor de maaltijden, rils die voor bedtijd. En wat had Meester niet met zo Ie stellen, eerst om zo binnen de muren te krijgen, en dan om bun aandacht bij de les te houden. Maar met dat al, de kermis is er, dc draai molen is opgetuigd, de biograaf staat gereed om de bezoekers te ontvangen, Maandagavond openingsvoorstelling, en blijkens draadloos tele gram is (zie advertentie) is ook Karei van Kampen weer te verwachten, Verder verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer, betreffende de door het zoo gunstig bekende gezelschap Delmonte te geven uitvoe ringen, vier in geial, in de Vergulde Kikkert. Aan de Opr. Ilaarl. Ct. van 25 Juni j.l. ontleer.en wij het volgende bericht Jubilenm d r. J.Tim mor. Morgen is het 25 jaar geleden dat het raadslid dr. J. Timmer te Utrecht (cum laude) promoveerde tot doctor in de geneeskunde op oen proefschrift handelende over Een- geval van gedeeltelijke atropbie van de linker bermispheer der groote hersenen Sedert eenigen tijd zijn niet ver van hier bij le '/Slcenplaatf twee stoomschclpenzuigers werk- am, n.l. de Tijd en de Trio. Melde fjalk- c'iepen, welke voor het ver-oer der schelpen uf _u iiftu varen, geeft dit een heele bedr.jvigheid.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1