N° 2797 Zondag 26 Juli 1914, 278te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad, Land- en Tuinbouwbrleven. Binnenland. Gemengd Nieuws. öit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Advertentiën vóór uur op don dag; der nitguve ABONNEMENTEN en ADVERTENTIES worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD& DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Te x e r, Rijden door de Weverstraat te den Burg. De Burgemeester der gemeente Texel brengt belanghebbenden in herinnering, dat het ingevolge de verordening van politie verboden is met vrachtwagens te rijden door het gedeelte der Weverstraat te den Burg, gelegen tusscben de Park straat en de Steenenplaats, tenzij met schriftelijke toestelnming van Burge meester en Wethouders, de wagens in de straat gelost of geladen moeten worden of wel het inrijden dier straat onvermijdelijk is. Onder vrachtwagens worden verstaan voertuigen, zoowel geladen als ODgeladen, welke niet uitsluitend bestemd zijn voor vervoer van personen. Texel, 22 Juli 1914. De Burgemeester voornoemd, METS, Lo.-B. Dooien of inkuilen? In onzen vorigen brief'vermeldden we aan het slot, dat de verliezen aan droge stof bij inkuilen veel grooter zijn dan bij hooien. Daaruit volgt alreeds, dat inkuilen alleen voor noodmaatregel dienst mag doen. Nu echter bij de winning van hooi steeds meer wordt gebruik gemaakt van klaverruiters, behoeft tot inkuilen lang niet zoo spoedig meer te worden overgegaan. Het kan heel goed beredeneerd worden trouwens we deden dit al eens in deze rubriek, dat het gebruik van klaverruiters bij het hooien ook van de eerste snede een aanbevelenswaardige maatregel is, die zeker Da verloop van tijd meer algemeen toe passing zal vinden, Van nog meer beteekenis is deze zaak voor de verwerking van de tweede snede gras. Indien deze zóó kort mocht zijn dat het hooi niet gemakkelijk op de ruiters geladen kan worden, dan kan men door het aanbrengen van nog een drietal stokken, over de dwarsstokken heengelegd, toch wel het doel bereiken. Thans over het inkuilen zelf. Zooveel mogelijk trachte meu hierbij zoet persvoer te krijgen. Of men dit voer, dan W6l zuur voer verkrijgt bij het inkuilen hangt geheel af van de soort van gisting, welke het sterkst optreedt. Elke soort gisting is gebonden aan een bepaalde temperatuur, d.w.z. een gisting heeft onder een bepaalde temperatuur nog niet, bij een andere tem peratuur het best en boven nog een andere Diet meer plaats. Blijft de temperatuur in de graskuil be neden 50°, dan ontstaat zuurvoer met veel azijnzuur en boterzuur. Het laatste ver oorzaakt den bekenden stank naar ranzige boter van het zure persvoer. Bij een hoogen warmtegraad, bijv. boven 70°, houdt alle gistiDg op, doch bestaat groot gevaar voor 'oor verkoolen en volgens sommigen ook voor onverteerbaar worden van vele eiwit stoffen. Daarom bestaat de kunst van het bereiden van zoet persvoer hierin, dat men de tem peratuur in de kuil zoo snel mogelijk doet stijgon boven 50° om ze dan zooveel Mogelijk te houden tnsschen 60 en 65°. Hieruit volgt, dat men uit nat groenvoer, bijv, bietenbladeren, nat gras e d. geen toet persvoer kan maken, omdat de hoop degens het vele water nooit een hooge temperatuur kan bereiken. Bij het inkuilen grave men een gat, dat too diep mag zijn, als de hoogste stand van het grondwater toelaat. Hierin brengt ®en het eenigszins verdorde gras onder link opschudden en aantrappen in gelijk matigs lagen, waarbij men de kanten iets booger houdt dan bet midden. Men breDge au een zeer lichte belasting aan met grond, tiet meer dan voor bescherming tegen "eer en wind van de bovenste laag noodig te' Met een steektherrnometer die in den handel verkrijgbaar is of anders met een holle gasbuis met een punt, waarin men een thermometer kan laten zakken, con troleert men de temperatuur. Door de weinige belasting treedt het broeien sterk op. Zoodra de tempera tuur de gewenschte hoogte van ruim 60° heeft verkregen, brengt men meer grond aan. Met de sterkte der belasting kan men de temperatuur regelen. Hoe meer druk op de massa, hoe meer men het broeien tegenhoudt. Op deze wijze laat zich het kuilvoer werkelijk goed bereiden. Wie geen controle houdt op de temperatuur, krijgt slechts bij toeval goed kuilvoer.We herhalen echter ODze meening: hoe goed het kuilvoer ook moge zijn, het is altijd verkregen van een hoeveelheid gras, waarvan men zooveel hooi had kunnen bereiden, dat de waarde hiervan aanmerkelijk grooter was dan van het kuilvoer. Hooien blijve dus regel, inkuilen hooge uitzondering. TEXEL, 25 Juli 1914. Be Cocksclorp. Terwijl Woensdag j.l. eenige arbeiders op de hoeve „Padang" in Eierland bezig waren de schapen te wasschen, sloeg plotseling de bliksem in de kudde en doodde er tien. Wonder boven wonder bekwamen de werklieden hoegenaamd geen letsel. Ongeveer op denzelfden tijd sloeg bet hemelvuur dicht bij „Rio Grande" in den grond en veroorzaakte in het helmgewas een begin van brand, hetwelk echter spoedig gedoofd werd. Door den schrik viel een meisje van zekeren J. D dat op den zolder in een der schuren van genoemde hofstede in de bloembollen werkzaam was, van de trap en bezeerde zich zoo ernstig aan het gelaat, dat heel kundige hulp van dr. Keidel moest worden ingeroepen. Onze officieren in Albanië. Bij de familie van kapt. Sonne te Apeldoorn is bericht ontvaDgen, dat majoor Snellen en kapt. Doorman met ziekteverlof uit Albanië naar Nederland willen terugkeeren. De patroon van een schoenwinkel moest even naar de post en liet zijn be diende alleen in de zaak. Onderwijl kwam er een klant, die een paar bottines van f 12 uitzocht. Hij had evenwel maar f 10 bij zich en verzocht de schoenen te mogen meenemen hij zou dan latei- op den dag de ontbrekende f 2 wel brengen. De bediende gaf de schoenen mee. Toen de patroon hem bij zjjn terugkomst daarover geducht de les las, zei de bediende vergenoegd Geloof me, meneer, hij komt terug! Waarom? Ik heb hem twee rechter schoenen meegegeven 1 De dienstbodennood te Wormerveer is zóó groot dat er enkel om die reden een familie vertrekken gaat. Door onge veer 26 huisgezinnen wordt personeel gevraagd, maar zonder succes. De meeste meisjes gaan naar de fabrieken, waar zij méér verdienen, of naar Am sterdam, ook als winkeljuffrouwen anderen zijn te welvarend om de dienst- bodenjapon aan te trekken. Vad. Te Werkendam is een man door zonnesteek bezweken. Zoo'n slimmerd. Onlangs is naar het „Nws." meedeelt te Amsterdam een examen afgenomen, uitgaande van een bekende yereeniging aan wier boekhouders-diploma veel waarde wordt gehecht. Eenige dugen vóór het examen plaats had werd de drukker van de examen opgaven intercommunaal opgescheld en kreeg de volgende lastgeving „U spreekt met X (de naam van een der examina toren.) Ik ben hier te H. voor een ver gadering heb een exemplaar opgaven noodig. Zend 't maar poste-restante H." De drukker voldeed aan de opdracht, maar man van zaken zijnde, telegrafeer de hij tegelijkertijd aau den heer X „Heb heden posterestante H. ex. examen opgaven verzonden." De examinator begreop er niets van en stelde zich met den drukker in ver binding, waarvan de slotsom was dat men begreep te zijn beetgenomen1 Dat moest natuurlijk een dergenen gedaan hebben, die zich voor het examen had den opgegeven. Men ging informeeren aan het post kantoor te H. en vernam dat juist een oogenblik te voren de brief was afge haald. Hoe do afhaler zich dan gelegi timeerd had, daar immers de brief aan den heer X, geadresseerd was? Wel, hij had gezegd de heer X zelf te zijn en ten bewijze daarvan zijn portemonnaie getoond, waar binnenin een papiertje geplakt was, met den naam van dezen er op. Hoe nu den schuldige te ontdekken 1 Dat ging zooBij het binnenkomen in de zaal, werden alle examinandi onge merkt gadegeslagen door de twee be ambten, die aan het loket poste-restante hadden dienst gedaan. En zij wezen onmiddellijk den dader aan. Deze probeerde eerst nog te ontkennen maar dat ging niet erg goed. Want toen hij zijn portemannaie moest vertoonen, was het papiertje met den valscheu naam er wel uit verwijderd, maar niet zonder dat een paar moeten waren achtergebleven, waarop nog duidelijk eenige letters ven den naam van den heer X zichtbaar waren. Toen viel bij maar door de mand. De examencommissie oordeelde dat het blijven kon bij het ongemakkelijke standje dat zij het jongmonsch toediende en bij het fiasco dat hij gemaakt had, waut die commissie was natuurlijk ook niet van gisteren en had aan de examinandi een heel stel nieuwe vragen voorgelegd. Maar het muisje zal misschien toch nog een staartje hebben. Want de gefopte drukker moet niet bereid zijn de ge schiedenis zoo maar te laten loopen en zou er een justitie zaakje van willen maken. Van den trein uit het Zuiden naar het Noorden is Woensdagmorgen half 11 nabij Nijeveen (bij Steenwijk) 't gedeelte naar Leeuwarden gederailleerd. Een locomotief, een personen- en een bagage wagen zijn ontspoord. Geen persoonlijke ongelukken. Be koemelker K. Kremer uit de Groote Appelstraat te GroniDgen is, met andere melkers op een wagen uit het land komende, door den bliksem getroffen en blind geworden. De anderen bekwa men geen letsel. Vogelplaag. Door den burgemeester van Haarlem mermeer zijn niet minder dan 400 ver gunningen uitgereikt aan landbouwers tot het schieten van schadelijk gevogelte en 50 tot het schieten van schadelijk gedierte. De schade, die de landbouw van de vogels ondervindt, is enorm. het poliliedrama te Arnhem. Door den politie-inspecteur A. v. d.M. is beroep aaDgeteekend tegen het vonnis der rechtbank, waarbij hjj wegens het gebeurde in de Hommelstraat is ver oordeeld tot 6 maanden. Ook de Officier van Justitie heeft appèl aangeteekend van het vonnis der recht bank, waarbij de inspecteur van politie v. d. M. werd veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Gisteravond is te Zwagerveen (Kol- lummerland) bij het onweer de tak van een lindeboom door den bliksem getrof fen en gebroken. De tak viel op eeu electrischen draad met een stroomsterkte van 220 volt. Vrouw Thomas Mulder, die haar zoon tje daar vandaan wilde halen, kwam in aanrakiDg met don neergevallen draad en kreeg den stroom door het lichaam, zy werd onmiddellijk gedood. Iemand uit Rotterdam, die te Sche- veningen aan 't baden was, moest na afloop van 't bad constateeren, dat zijn rijwiel verdwenen was 1 Oud vrouwtje aangereden. Vrijdagavond reden drie fietsers over den Lijnderdijk te Haarlemmermesr. Door een hunner werd de 82-jarige wed. Twicht zoodanig aangereden, dat zy be wusteloos ter aarde viel. De oude vrouw ligt nog bewusteloos en haar toestand is hoogst zorgelijk men vreest voor haar leven. Door de politie is proces-verbaal opge maakt. Door de warmte. Te Sinderen (bij Varseveld) is de vrouw van den landbouwer H. door zonnesteek bij den veldarbeid gedood. Vermoedelijk door de warmte be vangen zakte de werkman J. Raven, te Leens, die hielp bij bet binnenhalen van koren onder het drinken, plotseling ineen en was een lijk. Uit een nest te Joure zijn bij nacht 3 jonge ooievaars gestolen. Men zegt, dat men deze vogels naar Engeland verzendt, waar men ze duur betaalt. Door den paardehandelaar Hertz zijn op de monsteringen in en om Haar lemmermeer 35 paarden aangekocht. De prijzen varieerden van f 400 tot f750. Wat zal er van zulk een meisje groeien Terwijl bij J. Kr. in de Maliebaan te IJmuiden de deur openstond sloop eeu 15-jarig meisje naar binnen en ont vreemde uit het geldkistje f 130. Een gedeelte werd onder het zand verstopt. Toch werd de kleine daderes spoedig opgespoord en het geld kwam terecht. Dit vergrijp zal leelijke gevolgen voor haar hebben, daar de politie de zaak in handen heeft. Dat zat liem niet glad In het gras aan de overzijde van het IJ, te Amsterdam, deed een man gisteren een middagdutje. Een andere zag dit, ging naar den slaper toe en begon hem te onderzoeken. Juist vond bij in 's mans vestzak eenig geld, waarvan hij zich wilde meester maken, toen een politieagent hem op den schouder klopte en verzocht mee te gaan naar het bureau. De strijd in Breda tusschen de geneesheeren en de Ziekenfondsen is geëindigd met den nederlaag voor de geneesheeren, daar dr. Beyers uit Gouda zich h->eft verbonden aan het Bredasche W erkliedenziekenfonds. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naur Amerika en andere Knden met verhooging der porto's. Prijs deiAdvcrtentión. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel moer 3 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. XL. H. v. S.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1