Zendingsfeést Advertentiën. Gemengd Kippenvoer. een best KUIKALF- Marktberichten. Veiling V. P. N. |Jɧ?~ Advertentiën Achttiende Provinciaal JVoordhollandscli te Heilo bij Alkmaar. Provinciale Regelingscommissie Paardenfokkerij in Noordholland, Informatie- en Incassobnrean „DE HANZE" Groentenhandel. BAKKERIJ. HOOI. bij C. GRAAF; Gravenstraat. een dienstbode of dagmeisje. Predikbeurten. Oosterend25 Juli. Woensdagmiddag maakten de beide Meisjesvereenigingen der Ned. Herv. onder leiding van den Heer en Mevrouw Yan Grasstek een rijtocht naar de Koog en naar Café Flora. Niettegenstaande de regen af en tos bij stroomen neerviel, heeft men hiervan niet veel last gehad en smaakte men veel genoegen. Gisteren was het feest voor de leer lingen der hoogste klassen en eenige oud-leerlingen van de bijzondere school, alhier, die met hunne onderwijzers een reisje naar Amsterdam maakten, hoofd zakelijk om er „Artis" te bezichtigen. Ook zij hebben volop genoten. De Eaagsche Tramwegstaking. Uit de Opr. Haarl. Ct. van 23 Juli. In den stand der staking is nog weinig verandering te bespeuren. Wel zijn er enkele lichtpunten, die doen vermoeden dat binnenkort een oplossing van dit conflict te wachten is. Hedenmorgen werd ten stadhuize ge confereerd tusschen den burgemeester en den heer Hoejenbos. Daarna had een conferentie plaats tusschen den burge meester en de heeren Stripiaan Lucius Sr. en Jr. Men is voornemens lijn 10 vandaag te laten doorloopen tot de Laan van Meerdervoort. De „Avp." verneemt uit de beste bron dat hedenavond of morgenochtend een conferentie te verwachten is tusschen de directie der H. T. M. en een com missie uit het stakende personeel. In kringen, waar men omtrent den geheelen stand van zaken volkomen op de hoogte kan worden geacht, meent men te mogen vertrouwen, dat hot einde der staking zeer nabij is. Tijdens het hevige onweer, dat gistermiddag boven Amsterdam woedde sloeg op het Damrak de bliksem op een motorwagen van lijn 4. De beugel van den wagen werd in tweeën geslagen. Van de vele inzittenden bekwam nfemand eenig letsel. Deze week vond men te Bergschen- hoek bewusteloos in 't veld liggen den zoon van de weduwe v. d. Spek. Naar men beweert, moet hij door de warmte bevangen zijn geweest of door een be roerte zijn getroffen. Tot heden baart zijn toestand groote ongerustheid. Kleine oorzakengroote gevolgen. De landbouwer Walker te Boertange was aan 't hooimannen, toen hem een insect in het oog vloog, waardoor een kleine wonde ontstond. W. overleed 's avonds onder hevige pijnen tengevolge van bloedvergiftiging. C. Lagrouw en diens vrouw uit Bleiswijk onderweg met kar en paard, ontmoetten een stoomfiets met zijspan- wagen, waarvan het paard schrok door het geluid van den hoorn. Het paard sprong met de kar tegen de fiets met het gevolg dat fiets en zij span wagen werden omvergeworpen. De dame, die in den zijspanwagen zat, be zeerde zich vrij ernstig, terwijl de heer, die de fiets bestuurde, geen letsel be kwam. Aan fiets en zijspanwagen werd belangrijke schade toegebracht. Heer en dame werden per rijtuig huiswaarts ver voerd. C. L. en diens vrouw bekwamen geen letsel en konden hun reis vervol gen. Bij IJlst is de 14-jarige P. Rollema door den bliksem getroffen en gedood. R. was met zijn vader en broeder aan het melkenbeid9 laatsten bevonden zich op korten afstand van den getroffene doch bekwamen geen letsel. Uit de dieremoereld. Te Lekkerkerk is iemand getuige ge weest van den volgende moord in de dierenwereld Een halfwassen kikker werd achter volgd door een bijzonder groote spin en moest het tenslotte tegen zijn achter volgster afleggen. De spin besprong toen haar slachtoffer en bracht het een beet toe in de keel. De kikker liet een pijnlijk geluid hooren, strekte de pooten uit en stierf. Bij onderzoek bleek, dat de wond voor het ongewapende oog nauwelijks zicht baar was. De Veefokkerij tn Noord-Holland. Omdat het geheel te veel plaatsruimte zou vragen in ons blad, nemen wij onderstaand uittreksel op uit een uit voerig stuk van de hand des heeren C. Nobel over. Er is in de laaiste jaren in Noord- Holland een beweging waar te nemen om bij de veefokkerij te breken met den sleur en haar uit te oefenen volgens beginselen, die op den duur zoowel door de practijk als door de wetenschap als deugdeljjk zullen moeten worden erkend. Het eerst zijn die beginselen zuiver op den voorgrond gesteld bij de varkens fokkerij, toen in verschillende deelen der provincie varkensfokvereenigingen wer den opgericht en deze te zamen zich weder vereenigden in de Noordholland- sche Varkensfokvereeniging. Ook bij de vereeniging tot verbetering van de Schapenfokkerij, die daarna werd opgericht, heeft men deze begin selen als grondslag aangenomen en staat dus het fokmateriaal onder stelsel matige controle om de waarde van de dieren door het gebruik te leeren kennen en van de fokdieren de volledige afstam ming te kunnen nasporen. Een derde stap in deze richting werd gezet door de oprichting van een aantal geitenfokvereenigingen. Voor het rundvee bezitten wij reeds jareü lang onze Rund veefokvereenigingen en den Provincialen Bond voor Rund- veefokvereenigingen in Noord-Holland, die ze alle te zamen verbindt. Deze hebben gedurende hun bestaan controle uitgeoefend op melkproductie, uiterlijk en afstamming en met recht kan van onze rundveefokvereenigingen worden getuigd, dat de betrouwbaarheid van de gegevens, die z(j pubüceeren, groot is. Daar echter alleen is boekgehouden van dieren, die aan vrij hooge minimum- eischen voldedeD, bezit men ovor de afstamming van de huidige fokdieren nog zeer onvolledige gegevens. Eerst in den allerlaatsten tijd is men gaan inzieD, dat men de afstamming der dieren over een groot aantal geslachten volledig behoort te kennen om over de fokwaarde voldoende te kunnen oordee- len en dat het daarvoor noodzakelijk is van alle dieren, waarmede gefokt wordt, de productie en de afstammelingen te registreeren, onverschillig of zij al dan niet in een zoogenaamd stamregister zijn ingeschreven. Misschien komt er nog een tijd, dat men zich voor de beoordeeling der gebruikswaarde van een melkkoe niet tevreden stelt met de uiterlijke vormen en productiecijfers, maar ook aanteekeningen gaat houden van andere deugden en gebreken, die tijdens het gebruik aan het licht komen. Het spreekt wel van zelf, dat een ver hooging van de gebruikswaarde van het vee een groot landbouwbelang is. Hoe hooger wij het voeder- betalingsvermogen der dieren weten op te veeren, m.a.w. hoe meer geldswaarde onze dieren uit een zekere hoeveelheid voeder weten te voorschijn te brengen, des te meer voordeel zal de boer van zijn vee trekken en des te grooter zal ook onzen afzet van fokvee in het bui tenland worden want het moge waar zijn, dat de buitenlandsche koopers van fokvee zich nog vaak laten bekoren door schoone uiterlijke vormen en haarafteekeningen, de productiecijfers trekken tegenwoordig toch ook in booge mate hunne belang stelling en de tijd is misschien niet ver meer, dat ook door hen in de eerste plaats zal worden gelet op de door deugdelijke controle vastgestelde ge bruikswaarde en de vorm en haaraftee keningen eerst in de tweede plaats in aanmerking zullen worden genomen. Daarom is het van groot belang, dat Rijk en Provincie dit streven naar meer rationeel fokken geldelijk steunen, want het zal nog wtl geruimen tijd duren eer de belanghebbenden zoo in merg en been van het nut eener stelselmatige controle van bruikbaarheid en afstamming door drongen zullen zijn, dat zij de vrij hooge kosten daarvan geheel alleen zullen willen dragen. Onze fokkers hebben zonder eenigen twijfil nog veel te leeren, eer zij in staat zullen zijn de fokkerij geheel volgens juiste beginselen te drijven. Er is geen beter middel om te leeren dan zelf mede te werken aan de ver wezenlijking van een doel, dat ons als goed doel is voorgesteld en waarvan wij al werkende steeds duidelijker gaan ge voelen, dat het inderdaad een goed doel is. Zulk aanschouwelijk onderwijs, waarbij de deelnemers genoodzaakt zijn zelf mede te werken, geven onze orga nisaties op het gebied der veefokkerij aan hare leden. Ook daarom doet de regeering van Rijk en Provincie een goed werk door die organisaties geldelijk te steunen en haar aldus in de gelegenheid te stellen een steeds grootere schaar van volgelingen tot zich te trekken en de van haar uitgaande ontwikkeling over een steeds wijdere kring te verbreiden. Moge op die wijze onze provincie, die door hare vruchtbare graslanden beter dan eenige andere streek op aarde in de gelegenheid is een land van veefok kers te worden, nog eenmaal bare vee fokkerij tot zoo hoogen trap zien ont wikkelen, dat hare fokproducten in alle oorden der wereld voor hooge prijzen afnemers vinden en daardoor de moeite en kosten, die aan de organisatie zijn besteed honderdvoudig beloonen. ^■MfcSÜüiwir Stremming van passage. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de passage langs den Derden Dwarsweg in den polder het Noor den van 4 tot 8 Augustus e. k. voor rij en voertuigen gestremd zal zijn. Texel, 25 Juli 1914. De Burgemeester voornoemd, METS. L. B. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Yan 18 tot en met 24 Juli '14. GEBOREN Paul Adriaan, z.v. Jan Kik kert en Cornelisje Boon, de Westen; Lammert, z.v. Arie Dob en Frouwtje de Waard, Eierland; MaarteD, z.v. Jan Brouwer en Aafje Daalder, Oosterend. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Biem Cornelis Garriteen en Pietje Eelman. OVERLEDEN Simon van Heerwaarden oud 7 maanden, den Burg. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize: 1 witte pet, gevonden te den Burg1 portemonnaie, gevonden op den weg tus 8cben den Burg en Oudesohild1 zweep gevonden te den Hoorn. Zondag 26 Juli 1914. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur Dr. Norel. Voorbereiding H. Avondmaal. Waal, Vm. 10 uur ds. Van der Waa. H. Doop. Koog, Vm. 10 uur ds. v. Hoogstraten van Zeist. Oudeschild, Nm. 2 uur ds. v. Grasstek. Den doorn Vm. 10 uur ds. Visser. Bediening H. Avondmaal. OosterendVm. 10 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. Gebouw Zuid-Eierland, Nm. 3 uur Dr. Norel. GEREFORMEERDE KERK. Oostermd Vm. half 10 ds. Dagevos. nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 29 Juli. Burg, 's Av. 8 uur Bijbellezing. in Gebouw Eben-Haëzer. No. 307, 7/27 '14. Door de diverse kooplieden werd heden besteed voor Kipei f 3.55 f 7.—. Kalkoeneieren f 7.—. Aanvoer 34528 Middenprijs f 5,14. 95 j. hanen 86,85 kg. f 0,24 f 0,79. 1 o. hanen 1,50 kg. f 0,84 0. 74 o. kippen 136,25 kg. t 0,34 - i 1.60. 12 eenden 12,25 k.g. 0,38 Vlugge handel, hooge markt, veel vraag. Langenhoff. Uit de Schager Courant: Sckagen, 23 Juli. Aangevoerd: 75 Vette Koeien i 200 a f350, 50 Kaltkoeien f 240,a f 325; 20 Nuchtere kalveren f 12 a f 25. 25 Vette Varkens 40 a 47 ct. per Kg. 00 Magere Varkens 1 00,a 1 00, 80 Biggen f 4.00 a f9,00; 360 Vette Schapen 1 28 a t 33.50 Overhouders f a f ,00. 170 Lammeren f 13 a f 18.00 Boter f 1.20 a f 1.40 per K.G. Kipeieren f 3 75 a f 4,75 per 100. Uit het Leidsch Dagblad: Leiden, 24 Juli. Ter markt aangevoerd: 41 Stieren f 120,— a f 415,—; 269 Kalf- en Melkkoeien f180 a 1370. 62 Varekooien f 140 a f 290 223 Vette Ossen en Koeien 1180 a f390 97 Kalveren (vette) f 45 a f 120. 78 Kalveren (magere) f 6.a f 16.— 522 Lammeren f 12,a f 15,00. 309 Schapen (vette) f 22,00 a f 35.00 481 Biggen f 4.k f 11.00 voor VIER achtereenvolgende plaatsingen In de Texelsche Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. De Heer en Mevrouw C. W. VI8SER- Bos geven kennis van de geboorte van hun Docbtor GERARDA ALID1. Rotterdam, 23 Juli 1914. Beukehdijk 47b. op "Woensdag 29 Juli 's morgens J O Va mar, Gevierde Sprekers. Muziek- en Zang uitvoeringen. Prachtige natuur. Programma's, tevens toegangsbewijs 425 cents aan den ingang van het terreio. Ziet de aanplakbiljetten. De Regelingscommissie. voor de De jaarlijksche Premiekeuring is voor dit jaar bepaald op Dinsdag 28 Juli a S. 's morgens half 10 ure op hel Marktplein te den Burg. Gevraagd worden driejarige en oudere hengsten, 3, 2 en 1-jarige merriën es merriënvenlens. Tevens gelegenheid tot opname in het Stamboek. Aongifte bjj den ondergeteekende JAC. KIKKERT Nz. Warmoesstraat 467 Den Burg. Incasseeren van vorderingen op nalatige debiteuren met groot succes. Voorwaarden worden op aanvrage gratie en franco toegezonden. De ondergeteekende bericht, dat haren Groentenhandel niet meer gezamenip met dien van J. RIJK wordt gedaaD, doch voor haar eigen rekening wordt voortgezet en dat haar zoontje voor haar zal venten. Beleefd aanbevelend, Wed. JOH. DIJK. TE KOOP een drukke in werking zijnde Brieven franco onder letter W. Bureau dezer Courant. Prijs gevraagd van geperst nieuw Hooi, balen 50 kilo, franco op waggon den Helder. Brieven onder lett. B aan dit blad. 7 ct. per kop, 30 ct. per 5 kop, TE KOOP Gebr. ROEPER, Dijkmanshuizen. Mevr. KUPERUS vraagt tegen September

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 2