Suiker 55 cent, brood 18-22 cent, zout 9 cent, alles per K.G. Boterolie 69 cent per flesch. Rijst 25 cent de K.G. Verschillende andere levensbehoeften komen er tegen ongeveer ge wone prijzen op voor. N° 2800 Donderdag 6 Augustus 1914. 27st# Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. OORLOG. Dit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nar op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Borg op Texel. GEMEENTEREKENING. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat de Rekening van de inkomsten en uitgaven der Gemeente, over het dienstjaar 1913, is overgelegd aan den laad, en gedurende veertien dageD, van den 1 Augustus 1914 tot en met den 14 Augustus aanstaande ter Gemeente secretarie voor een ieder ter lezing ligt en, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar is gesteld. Texel, den 31 Juli 1914. Burgemeester en Wethouders voornmd. 3 Secretaris, De Burgemeester, JONKER. GAARLANDT. Keuring van Dekhengsten. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare kennis le. dat de gewone Rijkskeuring van tot dekking bestemde hengsten in dit najaar zal worden gehouden in deze ge meente op 22 September e. k. des voorm. 2e. dat tot deze keuring worden toe gelaten alle hengsten, die tenminste 273 jaar oud zijn e. dat de eigenaar of houder, die een hengst ter keuring wenscht aan te bieden, verplicht is daarvan tenminste drie weken voor de keuring vrachtvrij eene schriftelijke en onderteekende aangifte te wuden aan den Secretaris der provin ciale regelingscommissie (den heer W. Teengs te A1 kmaar) met opgave van a. naam en woonplaats van den eige naar en houder b. naam, ouderdom, ras, kleur en bij zondere kenteekenen van den hengst, tenevens, indien deze in een stamboek ingeschreven, stamboek en stamboek- nummer c. zoo mogelijk afstamming van den hengst zoowel van vaders als van moe- ierszijde, en naam en woonplaats van n fokker 4e. dat een hengst, na bovengemelden termijn aangegeven, van de keuring is uitgesloten, tenzij de commissie geen bezwaar tegen toelating heeft en de eigenaar of houder voor den dag der keu- ring een som van tien gulden bij den genoemden secretaris stort 5e. dat inschrijvingsbiljetten voor de seuriDgen op vrachtvrije, schriftelijke en onderteekende aanvraag van eigenaars oi houders van hengsten door den secie- taris der rëgelingscom missie voornoemd tullen worden verstrekt. Texel, den 31 Juli 1914. Burgem. en Weth. voornoemd, GAARLANDT. De Secretaris, JONKER. Ce geweldige woelingen die Europa beroeren, doen alle andere gebeurtenissen Juu ons voorbijgaan zonder dat wij er totitie van nemen. Gaf de Home-rule-kwestie in gewone fagen stof voor een heele beschouwing, door het feit, dat er door de politie en son bataljon Schotten gewapenderhand k opgetrokken tegen de nationalistische 'olunteurs, die een lading geweren en a®unitie aan wal trachten te brengen, su gaat het ongemerkt aan.ons voorbij, niettegenstaande er vier dooden vielen en 80 personen gekwetst werden. De vrijspraak van mevr. Caillaux, de mooidaanslag op de Khedive van Egypte waarbij de aanvaller gedood en de aan gevallene slechts licht gewond werd, neen, zelfs de moord op de bekende redacteur van L'Humanité, deFransche socialistische afgevaardigde, Jaurès, de groote pers gaat dat alles bijna stil zwijgend voorbij. Andere gebeurtenissen, die iedereen belang inboezemen, nemen alle aandacht in beslag. Het Oostenrijksche Ultimatum heeft wel een ernstige nasleep, het conflict Oostenrijk Servië zelve is geheel op den achtergrond, het Europeesch even wicht is geheel verstoord. Elke post brengt een verwarrende een stroom van berichten, maar beter worden ze niet. Hoewel het nog Zondag heette, dat de onderhandelingen tusschen Duitsch- land en Frankrijk werden voortgezet, waren do oorlogsmaatregelen van weers zijden van dien aard, dat de gedachte aan een vredelievende oplossing van de gerezen geschillen totaal geweken was. De gezant uit Petersburg teruggeroepen en de oorlog aan Rusland verklaard, wat zal nu Frankrijk doen? hoorde men van alle kanten. We zijn niet in het on zekere gelaten en zonder een officieele oorlogsverklaring schijnen de vijandelijk heden aan weerszijden te zijn begonnen, een feit is althans, dat de strijd is ont brand. Op Nederland rust de zware, doch dankbare taak, om door strikte onzijdig heid buiten het conflict te blijven. Dat onze Regeering daarin moge slagen! 't Komt ons overbodig voor het verloop der dingen op te sommen, de algemeene belangstelling is een bewijs, dat niemand daarvan onkundig bleef en wij volstaan dus met het meest wetenswaardige van de laatste dagen hierachter te laten volgen. In ons land. De troebelen rondom ons geven onze regeering ook aanleiding tot het nemen van allerlei maatregelen, niet alleen wat betreft de handhaviDg van onze neutra liteit, maar vooral ook tot opheffing van allerlei noodtoestanden door de omstan digheden geboren. De Tweede en Eerste Kamer kwamen Maandag bijeen. De eenstemmigheid was zooals te be grijpen is zoo groot als nooit te voren, men moge meer of minder militairistisch aangelegd zijn, tenslotte is 's lands be lang en het behoud van onze onafhan kelijkheid een zaak die alle vereenigd. Een wetsontwerp om de lotelingen, lichting 1914, die alsnog moeten worden ingelijfd, in een vroeger tijdvak in te lijven dan door de militie wet is bepaald werd aangenomen, evenzoo dat waarbij wordt toegestaan de lichting 1915 zonder loting in te lijven. Het aangevraagd crediet van 50 mil- lioon gulden tot dekking van mobilisatie- kosten werd verleend. In verband met de gèldcrisis waren door de Regeering reeds allerlei maat regelen genomen om het wantrouwen tegenover ons Nederlandsch bankpapier te bezweren, een wetsontwerp tot wijzi ging van het octrooi der Nederlandsche bank, in dien geest, dat bij oorlog of oorlogsgevaar bij maatregel van bestuur, de verplichting der Ned. Bank tot be taling harer biljetten kan worden opge schort werd aangenomen. In hare toelichting zegt de regeering terecht „De gebeurtenissen volgen elkaar dezer dagen zoo snel op en brongen zóó buitengewone en zóó ongekende toestan den te weeg, dat de Nederl. Bank in moei lijkheden zou kunnen geraken, als zij in 'n tijd, waarin zulke buitengewone beroepen op haar hulp als kredietinstelling worden gedaan, verplicht zou kunnen worden, tevens groote bedragen aan bankbiljetten te verzilveren. Om zelfs de mogelijkheid weg te nemen dat de Bank in een toe stand zou kunnen komen, waarin zij aan haar wettelijke verplichting niet zou kunnen voldoen, wordt dit wetsontwerp voorgesteld." En zij voegt daaraan nog toe Het behoeft wel nauwelijks te worden gezegd, dat de Reg. zich de groote economische beteekenis van den daarin voorgestelden maatregel niet ontveinst en dat zij niet dan in de uiterste nood zakelijkheid daarvan zal gebruik maken." Ook ten opzichte van de crisis in ver band met de levensmiddelen nam de regeering het ingediende wetsontwerp aan, tot aanvulling van de onteigenings wet ter voorkoming van vasthouding en prijsopdrijving van waren. Na machtiging van den minister van landbouw, nijver heid en handel voor het geheele land of bepaalde gemeenten, zullen de burge meesters bevoegd zijn de in de gemeente aanwezige levensmiddelen en grond stoffen voor levensmiddelen, huishoude lijke artikelen en brandstoffen, voor de gemeente in bezit te nemen en deze aan de gemeentenaren tegen redelijke prijzen ter beschikking te stellen. De schadeloosstelling voor de in bezit genomen artikelen zal geregeld worden in den geest van die voor de vordering van paarden. Het was nuttig en noodig want ook hier nam het inslaan van levensmiddelen enz. door opgewonden menschen beden kelijke vormen aan. Met volkomen instemming nemen wij als ook voor Texel van belang, het vol gende uit het N. v. d. Dag over. Een bijna even groot gevaar als de geldpaniek vormt de „eetwaren-paniek." Men moge dan-lachen om de bezorgdheid der huismoeders die balen rijst en koffleboonen, vaten zeep en melasse in slaan (tegen extra prijzen nog wel) alsof de stelling Amsterdam op 't punt stond afgesneden te worden de zaak heeft den zeer ernstigen kant, dat nu sommige huishoudens overdadig, andere in 't ge heel niet voorzien zijn. De Overheid vaardigt met het oog daarop de verkla ring uit, dat buitengewone maatregelen worden voorgesteld, waardoor zoowel het opkoopen van levensmiddelen door han delaren en particulieren als het vragen van buitensporige prijzen onmogelijk wordt gemaakt. Door direct ingrijpen van de Overheid in verband daarmede wordt de aandacht van het publiek er op gevestigd, dat het geen nut heeft thans bijzonder groote voorraden in te slaan, daar deze toch in beslag kunnen worden genomen en het zeker valt af te raden buitengewone prijzen te betalen, aangezien dit tot niets anders dan tot verlies voor den kooper aanleiding kan geven zonder hem eenig voor recht ten aanzien van het ge bruik der waren te verschaffen. Aan het dagbl. van Helder on tie eren wij verder onderstaand: De lijst van artikelen met de maxi mum prijzen der levensmiddelen, welke aan de burgemeesters van alle gemeenten in ons land is gezonden, bevat do vol gende prijsbepaling: In de bewogen dagen van onzen tijd komt het ons goed voor aan onderstaand artikel uit de Telegraaf, plaats te ver- leenen KALMTE Wij doen een dringend beroep op den nuchterheidszin onzer landgenooten. Blijft toch kalm Wij zullen de laatsten zijn den ernst der tijden te ontkennen, doch uit de gegevens waar wij over beschikken en die ons uit de allerbeste bron geworden, blijkt ons, dat de toestand zoodanig is, dat er voor Nederland geen onmiddellijk gevaar dreigt. Mits men natuurlijk zijn hoofd koel houdt. En dat dit geschieden zal daarvan zijn wij, na de uitstekende maatregelen door de regeeriog genomen, ten volle overtuigd. Met volkomen gerustheid gaan wij de toekorpst te gemoet. Onze grenzen worden streng bewaakt en wie onze neutraliteit zal trachten te schenden, weet dat hij een vastberaden volk tegen over zich vindt. Geeft onze militaire situatie, die door de omliggende legers en vloten geëer biedigd zal worden, dus geen redeu tot TEXELSCHE COURANT, Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 CU. Franco per post door ge heel Nederland 45 CU. Naar Amerika en andere l'.nden met verhooging der porto's. Prjjs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 5 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaaUruimte berekend. Bewfjsnuinmors CU. per nummer. gj

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1