Advertentiën. Zichtsrs gevraagd Gemengd Nieuws. Veiling V. P. N. Oosterend7 Aug. De heer B. Elzer, hoofd der o.l. school te Oo3t, is als zoodanig benoemd te 't Zand, gemeente Zijpe. Mej. G. uit Eierland, kwam hier, door het niet uitwijken van iemand met de fiets te valleD, waarbij zij een- arm brak. Dr. Keidel verleende heelkundige hulp. Vlieland, 6 Aug. Hedenmorgen vertrokken nagenoeg de laatste badgasten van hier. Nog enkele families zijn gebleven. Het is zeer waarschijnlijk dat de directie het badpaviljoen voorloopig zal sluiten. Bijzonderheden van den Oorlog. We laten hieronder enkele berichten volgen, zooals wjj ze in de groote bladen aantreffen, ter illustratie van hetgeen wij hiervoren reeds meldden. Het treffen van de Duitschers en de Belgen. Volgens officieele mededeelingen sloe gen de Belgische troepen alle aanvallen der Duitschers in de omstreken van Luik door krachtige tegenaanvallen zegevierend af. De Duitsche soldaten die zich waagden in de open ruimten tusschen de forteD, werden allen gedood. De koepels en de,, pantseringen bleken uitstekend bestand tegen de Duitsche projectielen. Het fort Eveguée, dat gedurende den geheelen dag aan de actie deelnam, bleef totaal onbeschadigd. De Belgische aviateurs doen in niets onder voor de Duitsche. Hoe de Duitschers klop krijgen. Een ooggetuige seint aan do Tel. Met een auto van „Het Roode Kruis" ben ik tot dicht bij Visé 'geweest. Het plaatsje staat in verschillende zijden in brand. De verwoesting, door het vuur dei Duitschers aangericht, is verschrikkelijk, Het is geheel door de bewoners verlaten, tusschen de puinhoopen en vlammen ziet men de grauwe helmen der Duitsche schildwachten. Het kanongebulder duurt voort, het he vige vuur van het fort te Wandreé belet hun den overtocht over de Maas. Wel zijn verderop bruggen geslagen, doch het over trekken door de troepen bleek ondoenlijk. De Duitschers beantwoorden het ge schutvuur van het fort minder krachtig dan in den morgen. Het gerucht loopt dat zij wachten op groot belegeringsge schut, wijl zij er alles op willen zetten binnen tweemaal 24 uur de stellingen van Luik te forceeren. Gewonde Duitsche soldaten gewagen vau eenige ontmoediging in het opruk kende Duitsche leger, do tegenstand, die 't ontmoet, is geweldig, evenals de ver liezen aan menschenlevens. Honderden gezadelde cavaleriepaarden, van de uhlanen-regimenten die den aan val op Visé deden, draafden in de rich ting van Maastricht, do berijders wareD door het vuur der Belgen van de paarden geschoten. Het verlies der Duitschers moet ont zettend zijn. Er loopen hier geruchten dat de Duit schers reeds 3500 man aan doodsn en ge wonden zouden hebbeD. De verliezen der Belgen bedragen om streeks tOO man aan dooden en gewon den. Het bombardement duurt voort. De houding der bevolking. Visè telde ongeveer 1500 inwoners. Toen de Duitsche uhlanen aanstormden, bleek oud en jong naar de wapenen te Hebben gegrepen; de bewoners bleven weerstand oieden tot het laatste oogenblik. Uit de huizen werd op de uhlanen geschoten. De Duitschers hielden zich aan het oorlogs recht en gaveD geen pardon. Zij droDgon in de huizen, waaruit geschoten werd en fusileerden een aantal inwoners, aange troffen met het geweer in de haDd. Het niet weerbare deel der bevolking had; bij het nadereu der Duitschers, de vlucht genomen naar onze grenzen. Op hondenkarren en boerenwagens kwamen vrouwen, grijsaards en kinderen en die niet tot de gelukkigen behoorden, welke een plaats op eenig voertuig hadden we ten te krijgen, liepen, beladen onder het restant van wat hun overbleef, zoo snel zij konden gaan in de richting van Maas tricht. Hulp voor de Belgen. Het lijdt geen twijfel of de Franschen zullen de Belgen ter hulp komen. Int us- schen luiden de berichten over het nade rende Fransche leger zeer tegenstrijdig. Volgens sommige zijn de Franschen al ge naderd halverwege Namen en Luik. (Het bericht, dat de Duitschers Namen bescho ten, moet wel onjuist zijn geweest.) Ande re berichten zeggen dat reeds 80,000 Fran schen in de Maaslioie zijn aangekomen. Weer andere spreken van de aankomst der Franschen in Doornik. Aan een citaat uit de Times ontleenen wij om curiositeitswille het volgende Zouden wij aarzaleu of België in den steek laten, dan zou Nederlaud spoedig volgen, en na Nederland Denemarken. De geheele kust tegenover ons, zou in haDden komen van de grootste militaire mogendheid in Europa, met een vloot, die zij in haar eerzucht grooter, sterker, beter' wil maken dan do onze. Waar zou onze grootheid, waar zou onze vei ligheid biijven? Wij kunnen Duitschland zoo min op Texel of in Antwerpen dul den als wij er Napoleon konden duiden." Uit officieele bron vernemen wij, dat Vrijdag bij DOggersbank een zeeslag werd geleverd tusschen Duitsche en Engelsche oorlogsbodems, waarbij een kleine Eogekche kruiser in den grond werd geboord. do laatste berichten melden dat Luik nog niet is ingenomen de Belgen ver dedigen met leeuwenmoed de verliezen der Duitschers zijn enorm. Bijzonderheden betreffende ons land. Neutraliteitsverklaring. Een buitengewone „Nederl. Staats. Ct." bevat de neutraliteitsverklaring van Nederland in den tusschen de, met Nederland bevriende mogendheden, Groot Brittannië en Duitschland en België en Duitschland uitgebroken oorlog, overigens bevattende dezelfde bepalingen als in den Oostenrijksch - Servischen oorlog. Lichtschepen en kustlichten. De „Staats-Ct," no. 182 bevat de vol gende bekendmaking De Nederl. Regeering maakt bekend, dat met het oog op den internationalen toestand de lichtschepen Terschelling- bank en Haaks worden binnengehaald en dat de kustlichten, met uitzondering van die te IJmuiden, Scheveningen, Hoek van Holland en Westhoofd, worden gebluscht. De vaart voor koopvaardijschepen op IJmuideD, op den Nieuwen Waterweg en bij daglicht op Dordrecht, op de Schelde en via de reede vau Texel op Hardingen blijft met de noodige voorzorgsmaatrege len en op loodsmansaanwijziDg open. Nederl. stoomschepen uit zee teruggekeerd. Men meldt ons uit IJmuiden lfet Nederl. stoomschip „Vliestroom" naar Londen vertrokken, is uit zee teruggekeerd. Bet stoomschip ontmoette op ongeveer 65 mijlen uit de kust een Engelsche oorlogsflotille van ongeveer 40 schepen. Nadat op de „Vliestroom" drie schoten waren gelost, waarvan een over den boeg ging, werd het stoomschip gepraaid door een Engelsche gewapende sloep, waar van de officier een onderzoek aan boord instelde. Op advies van den Engelschen officier keerde de „Vliestroom" naar Holland terug wegens het gevaar op den Theems, met het oog op de gelegde mijnen. De „Vliestroom" ontmoette op haar terugreis do naar Londen bestemde „Maasstroom", die daarop eveneens naar IJmuiden terugstoomde. Beide stoomschepen zijn naar Amster dam teruggestoomd. Tel. Landstorm. Ofschoon wij ernstig hopen, dat op roeping van den landstorm niet noodig zal zijn, geven wij hieronder omtrent den landstorm eenige mededeelingen. Tot den landstorm behoort het mannelijk deel der bevolking van ongeveer het 20e tot het 40e jaar, dat in zijn geheel voor 's landsverdediging beschikbaar is: met de wapeneD, voor zoover het daartoe bekwaam is, voor- zoover het de wapenen niet voeren kan, mot zijn arbeidskracht. De dienstplicht bij den landstorm ein digt, behoudens bijzondere omstandig heden, met 3! Juli van het jaar, waarin de dienstplichtige het 40ste levensjaar volbrengt. De landstorm wordt affeen opgeroepen in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden. Minister Trcub en de steuncomité's. De Minister van Landbouw brengt hot volgende ter kennis In verschillende steden stellen zich comite's van vrijwilligers beschikbaar voor belanglooze hulp in de bedrijven, die door oproeping van personeel in moeielijkheden zijn gekomen. Hoe goed ook bedoeld, kan dit het bezwaar hebben, dat de plaatsen, die aldus beschikbaar zijn gekomen, niet kuDnen bezet worden door de veleD, die tengevolge van stilzetting van verschil lende bedrijven werkloos zijn geworden of waarschijnlijk binnenkort zullen worden Het is gewenscht dat ook deze arbeids bemiddeling geschiedde door de arbeids beurzen. De noodige maatregelen zijn door het bestuur der VereenigiDg van Nederl Arbeidsbeurzen genomeD, opdat ook in deze tijden aan alle aanvragen zoo volledig mogelijk zal kunnen worden voldaan. Het is dus gewenscht, dat bovenbe doelde comité's zoo spoedig mogelijk in verbinding stellen met de directies der beurzen ter plaatse of indien in hun gemeenteD zulke instellingen, aangeslo ten aan de Vereenigingcn van Neder- landsche Arbeidsbeurzen, niet gevestigd mochten zijn. met een beurs in een nabijgelegen gemeente. Zilverbons en deserteurs. De Tweede Kamer heeft Donderdag aangenomen de wetsontswerpen le voor de zilverbons-uitgifte en 2e voor de amnestatieverleeniDg aan deserteurs. Da heer Troelstra huldigde de Regee- riDgsmaatregelen en drong aan op onverzwakte handhaving der strikte neutraliteit, al gaat veler sympathie uit naar de dappere Belgen. Dr. Bos sloot zich bij het door den hoer Troelstra ge sprokene aan. De oude ronde (nikkelen) stuivers weer in omloop. De Minister van Financiën zal de oude ronde stuivertjes weer in omloop doen brengen. Ter geruststelling van het publiek wordt nogmaals verzekerd, dat de in het land aanwezige voorraad benzine ruim voldoende is om voor eenige jaren in do behoefte te voorzien. De staking te Zaandam geëindigd. De staking in het houtbedrijf is op geheven. De arbeid zal cp de volgende voor waarden hervat worden. De arbeiders gaan op de oude voor waarden aan het werkde toegezegde verhoogingon met 1 Januari en 1 Juli 1915 worden gehandhaafd. Voor zoover er plaats is zullen bij indiensttreding gehuwden de voorkeur genieten. Alle arbeiders kunnen zicfi Zaterdag bij hun patroons aanmelden. Dit resultaat werd verkregen na een gehouden conferentie tusschen het be stuur van den Bond van Werkgevers en de vertegenwoordigers der arbeiders organisaties. VRIJ WIL LIGE IHEXST.VEMI.VG bij den Landstorm. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat de gelegen heid is opengesteld voor het aangaan van eene vrijwillige verbintenis bij den Land storm. De verbintenis wordt gesloten voor den tijd, dat de dienstplichtigen van de militie of van de landweer nog buitengewoon onder de wapenen zullen zijn. Overal, waar een voldoend aantal vrij willigers zich aanmeldt, kunnen dezen worden samengesteld tot gewapende land- stormafdeelingen. Deze afdeelingen blijven voorshands ter plaatse hater oprichtingen worden daar geoefend. Gedurende den oefeningstijd staan zij onder de bevelen van de territoriale bevelhebbers. Het tijdstip, waarop van de afdeelingen een militair gebruik zal worden gemaakt, wordt nader bepaald. Alsdan worden zij ter beschikking gesteld van den opperbe velhebber van land- en zeemacht. De afdeelingen worden onderscheiden in voetvolk-, wielrijders- en ruiterafdeelingen. Bij rijwielafdeelingen is het medebrengen van een in goeden toestand zijnd rijwiel, bij de ruiterafdeelingen ia het medebren gen van een paard verplichtend. De vrijwilliger bij den Landstorm wordt zoolang hij zich in werkelijken dienst be vindt zijnde de duur zijner verbintenis in het algemeen op denzclfden voet be handeld en staat met gelijke rechten onder dezelfde verplichtingen als het personeel der landmacht, waarmede hij dient. Verdere inlichtingen worden desgevraagd ten raadhuize verstrekt. Texel, 7 Augustus 1914. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. Geldelijke vergoedingen tijdens verblif onder de wapenen van kostwinners De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat op Maandag 10 Augustus e. It. op de navolgende plaat' sen en uren zitting zal worden gehouden ter invulling van adressen om geldelijke vergoeding tijdens verblijf onder de wapenen van dienstplichtigen en het aanteekenen van de verdere noodige gegevens. Te Oudeschild, in de o. 1. school, nam. 3,30 den Hoorn, 6 de Koog, 3 de Waal, 4,30 Oostereu d, Zuid Eierland, de Cocksdorp, 4,_ Midden-Eierland. 5,30 Echtgenooteu van dienstplichtigen en hooiden van gezinnen, waartoe dienstplich tigen behooren, die meenen aanspraak te mogen maken op bovengemelde vergoeding en zich Diet reeds ter gemeente-secretarie hebben vervoegd, worden in hun eigen belang aangeraden zich op een der noemde plaatsen en uren persoonlijk aan te melden. Belanghebbenden woonachtig in wijk kunnen zich dagelijks ter gemeente-secre tarie vervoegen. Texel. 7 Augustus 1914. De Burgemeester "oornoemd, GAARLANDT. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 1 Aug. tot en met 7 Aug. '14. GEBOREN: Jan, zoon van Cornelia Daal der en Pieternella van der Vis; Cor nelia Pieter, zoon van Pieter Drijver en Dieuwertje Jacoba Maria Itab; Johannes, z. v. Jakob Maas en Guurtje SmitSimon, z. v. Reijer Nan Bakker en Engeltje van der Vis; Aagje, d. t, Jacob Eelman en Elisabeth Bruin; Neeltje,- d. v. Pieter Bakelaar en Marin» Blom. HERVORMDE GEMEENTE. Zondag 9 Augustus 1911. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur Dr. Norel. H. Doop. Bidstond met 't oog op den oorlog. Koog, Vm. 10 uur ds. v. d. Wua. Oudeschild, Nm. 2 uur Dr. Norel. Den /doorn Vm. 10 uur ds. Visser. Bidstond met 't oog op den oorlog. Oosterend, N.m. 3 uur de. v. d. Waa. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. Tevens bidstond voor volk en Vaderland. Gebouw Zuid-Eierland, Nm. 3 uur ds. Boeke. Tevens bidstond voor volk en Vaderland. GEREFORMEERDE KERK. Ocsterend Vm. half 10) ds. H. de Bruin nam. 3 uur vaa Enschede. Dinsdag 11 Augustus 's Avonds 7 ure ds. Dagevos. Bidure wegens het oorlogsgevaar DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker, Woensdag 13 Augustus. Burg, 's Av. 8 uur Bijbellezing. in Gebouw Eben-Haëzer. Uit de Schager Courant: Sckagen, 6 Aug. Aangevoerd: 95 Vette Koeien f 200 a f 320,—; 18 Kalikoeien f 220,a f 225; 12 Nuchtere kalveren f 9 a t 15. 80 Vette Varkens 30 a 3S ct. per Kg, 00 Magere Varkens f 00,a 1 00, 40 Biggen f 4.00 a f 10,00 Vette Schapen f at —.00 Overbouders f a f ,00. 60 Lammeren f a f —.00 Boter i 1.05 a f 1.25 per K.G. Kipeieren f 3 00 a f 3,50 per 100. No. 309, 7/8 '14. Door de diverse kooplieden werd heden besteed voor Kipei f 2.55 f 4.75. Eendei i 0,00 f 0,00. Aanvoer 27803 Middenprijs f 3,19. 38 j. hanen 23,25 kg. f 0,18 f 0,31. 1 o. hanen 1,75 kg. f 0,59 0.00. 52 o. kippen 88,25 kg. t 0,48 t 1.40. 20 eenden 26,25 k.g. 0,50 ,55. Het Europeesche conflict slaat al handel lam, zoodac de kooplust van cjü- Bument en handelaar bijna Diets beteekent. Lansen hoff. op de hofstede de Nieuwe Wamberg. Adres: R. J. KEIJSER, den Burg- 6,30 2,30

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 2