N°. 2802, Donderdag 13 Augustus 1914. 27st# J aar gang a Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tot week. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 8 maanden. Voor den Borg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere linden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 uur op den dag; der uitgave Pryjs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iodore regel meer 8 Ct. Groote lettors en Vignetten worden naar plaatsruimte borekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD& DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Te x e l 1—8 Aug. Een week van ontzaggelijke spanning ligt achter ons. Een spanning, die nog on verminderd voortduurt. Niet alleen in de rampzalige landen, die door den geesel van den goweldigen oorlog geteisterd worden, maar ook in ons land, al kan ook gezegd wórden, dat de koortsachtige opgewonden heid, die de eerste schokkende oorlogs tijdingen als op den voet volgden, plaats heeft gemaakt voor een ernstige kalmte. Niemand zal er zijn, die het oog sluit voor de ernstige gevaren die ons omringen en die ons zullen blijven omringen zoolang de vreeselijke worsteling tusschen de volkeren voortduurt. Niemand is er, die niet gevoelt dat de tijden nimmer zoo ernstig waren als thans, dat de toestand onzekerder is dan ooit, maar ioder schijnt zich ook meer bewust te worden, dat een kalm gemoed en een koel hoofd vóór alles noodig is. De waakzaamheid onzer regeeriog, de eensgezindheid in ons parlement, de steeds talrijker wordende uitingen van saamhoorig- heid onder ons volk, geven een gevoel van rust en vertrouwen, zoo noodig in bewogen dagen als deze. Er dreigen gevaren om ons heen, we zouden lichtzinnig zijn als we den spot er mee dreven en roekeloos als we ze niet ernstig onder de oogen zagen. We zien onder de oogen, maar met een kalm hart en in het bewustzijn van onze kracht Is een eensgezind volk. De groote oorlog tusschen de Statenbonden heeft een aanvang genomen. Ons land ligt daar tusschen in. Rondom stijgen thans de vlammen op van den oorlogsbrand en de vrees is nog niet verdwenen, dat ze ook naar ons huis en erve zullen overslaan. Maar toch zie men de zaken niet te donker in. Er zijn gunstige voorteekens voor ons :d en een reden om ons in het Euro neesch conflict te betrekken, moet ver worden gezocht. Alleen bruut geweld en roofzucht zouden de drijfveer moeten zijn. Van de economische gevolgen van den oorlog zullen we echter geenszins vrij blijven. Zij laten zich nu reeds hier en daar gevoelen. Te duurder is daarom de plicht, die op ieder rust, om naar kracht en vermogen mede te werken, teneinde een totale ontwrichting van ons economisch leven zoo mogelijk te keeren. In de eerste dagen van hevige opge wondenheid en groote zorg en angst het >kalmte 1" geroepen van allen kant. En het heeft ongetwijfeld gunstig gewerkt. kalmte keert terug. Moge thans ook aan alle in ruime mate geschonken worden, gevoel van saamhoorigheid, dat noodig om elkander tot steun te zijn, zedelijk ia den ruimsten algemeenen zin, stoffelijk tiet minder waar dat noodig is. Niet als dwazen voorraden levensmiddelen inslaan, waardoor de prijzen moeten stijgen, ie economisch zwakkere het meest gedrukt tullen worden en waartegen de sterke arm ier wet ten slotte toch zal ingrijpen. Niet als menschen, die het hoofd verloren hebben naar de Banken hollen, om die igs reglementairen weg te plunderen en ernstige schade daardoor toe te brengen aan °oze nijverheid. De dagen die aanstaande zijn, ze zullen Waarschijnlijk veel vragen van onzen ge meenschapszin. En het mag een verblijdend teeken worden genoemd, dat die gemeen schapszin reeds nu in velerlei vorm tot uiting komt. Tal van maatregelen in de ifgeloopen week genomen leggen daarvan getuigenis af. Plaatselijke vereenigingen tot steunverleening, arbeidsbeurzen, het ban kiersconsortium tot steun van de Ned. Bank, de centrale middenstandscredietbank, we zouden er meer kunnen noemen. Dat belangelooze streven, enkel geboren uit het besef onzer nationale eenheid en saamhoorigheid, werpt een vriendelijk licht in d6ze sombere en droeve dagen, —o—o—o— De groote oorlog, waarvoor zoo lang reeds is gevreesd, is thans begonnen. Hoe verbijsterend vlug is alles in zjjn werk ge gaan. Een veertiental dagen geleden was nog alles rustig in West-Europa. Alleen in het oosten dreigde het tusschen Oostenrijk en Servië. En thans slaan rondom ons de vlammen uit aan alle zijden. De internationale toestand is ernstiger dan ooit, doordat Duitschland met een durf, die aan het vermetele grenst, naar links en rechts zijn oorlogsverklaringen zond. En al is het nog geen oorlog van Driebond tegen Triplo Entente, een Europeesche oorlog is het alleszins reeds. Oostenrijk vecht tegen Servië en Rusland Duitsch land tegen Frankrijk, België en Engeland. Italië houdt zich nog onzijdig en ook is er nog geen oorlogsverklaring tusschen Oosten rijk en Frankrijk of Engeland, maar de groote algemeene worsteling om de machts positie in Europa is begonnen. Duitschland begon den aanval en zjjn eerste daad was er een van onrecht en geweld door den aan België gestelden onmenschelijken eisch, die door een inval in het Belgenland werd gevolgd. De in breuk op Belgie's onzijdigheid heeft een oorlogsverklaring van Engeland tengevolge gehad. Wel heeft de Duitsche regeering getracht door schandelijke voorstellen Engelands onzijdigheid te koopen, althans als de verklaring van minister Asquith juist is, maar zeisten slotte niet voor een oorlog met Engeland teruggedeinsd, Het veldtochtsplan van Duitschland is duidelijk. Nog geruimen tijd zal het moeten duren voor Rusland zijn leger voldoende heeft uitgerust om den strijd tegen den Ger- maanschen reus aan te vangen. En vóór het zoover is, wil Duitschland met Frankrijk afgerekend hebben. Een inval in Frankrijk zou niet anders dan ten koste van reusachtige offers aan menschenlevens kunnen gelukken. Aan Fransche zijde is langs de Duitsche grens een gordel van vestingen en forten aangebracht, dio het „gat der Vogezen" voldoende sluiten en waar het Duitsche leger zich niet anders dan met groote inspanning en ontzaggelijke verliezen zou kunnen doorheen slaan. Daarom maar dwars door België al moesten ook een koninklijk woord gebroken en een plechtige overeenkomst tot scheurpapier gemaakt worden. En zoo werd België op nieuw „het slagveld van Europa". Maar het Belgenvolk is een taai, hardnekkig volk en met bewonderingswaardigen moed bestrijden ze de Duitschers eiken voet gronds. Het volk van het arme land, dat allerminst schuldig was aan de Europeesche verwikkelingen, is te wapen gesneld en bij Luik heeft het Duitsche leger zijn eerste felle tegenslag ondervonden. Als alle Belgische versterkingen zoo moeten worden genomen als Luik, dan kan het nog eenige dagen duren en zullen er nog honderden Duitschers vallen eer de Duitsche troepen den Franschen grond onder hun voeten hebben. De Belgen strijden met leeuwen moed en al zullen ze den indringer wellicht niet kunnen tegen houden, met eere zullen ze uit den ongelijken strijd te voorscbjjn komen. En iutusscben maakt het Fransche leger zich gereed om de Duitschers te ontvangen. Verschrikkelijk zal het zijn als die legers van honderd duizenden op elkander botsen en veel zal van den uitslag afhangen. Duitschland zal met alle kracht zijn veldtocht naar Frankrijk voortzetten. Slaagt het er in de Franschen te verslaan, dan zal de beurt aan Rusland zyn. Het Duitsche leger is klaar, was volkomen voorbereid op den oorlog. Daaraan valtniet te twijfelen. Maar kan Duitschland ook zijn kraohten hebben overschat? Met spanning zal het verloop van de ontzettende worsteling ge volgd worden. Op zee is de strijd eveneens aangevangen. Naar luid der berichten heeft er reeds een treffen plaats gehad tusschen de Duitsche en Engelsche Noordzeevloten, bij het histo rische Doggersbank. De Duitsche vloot zou verslagen zijn. Op het oogenblik dat wij dit schrijven is dit bericht nog niet bevestigd, maar het kan zeer wel juist zijn. Engeland is op zee overwegend sterker dan Duitschland. De Oostenrijksche vloot be- teekent weinig en Italië scbpnt zich te zullen onthouden. De Duitsche vloot heeft dan behalve tegen de Engelsche ook nog te strijden tegen de vloten van Frankrijk en Rusland. De komende dagen zullen oorlogsnieuws brengen van alle kanten. Lachende lan douwen zullen verwoest, steden in puin geschoten en duizenden menschenlevens in korte dagen afgesneden worden. Rivie ren van bloed zullen stroomen, voor mil jarden zal worden vernietigd en het geloof in de menschheid zal opnieuw een schier onherstelbare knak krijgen. De tijden der barbaarschheid keeren terug. Er komen dagen waarin we zullen leven als in een boozen droom. De geesel van den oorlog komt striemend neer op West-Europa, dat dreunen zal op zijn grondvesten. En uit menig hart zullen rijzen als een vroom gebed voor ons klein geliefd vader land, de gewijde woorden van ons natio naal lied Bescherm o God, bewaak den grond, Waarop onze adem gaat TEXEL, 12 Augustus 1914. RIJKSPOSTSPAARBANK. Gelijk wij reeds hebben medegedeeld is 3 Augustus 1.1. een Koninklijk Besluit genomen, waarin bepaald wordt, dat de termijn van veertien dagen, bij artikel 16, eerste lid, der wet op de Rijkspost spaarbank, vastgesteld yoor de terugbe taling van op Rijkspostspaarbankboekjes verschuldigde gelden, wordt verlengd tot zes maanden, met dien verstande even wel, dat binnen den genoemden termijn van zes maanden op elk spaarbankboekje desverlangd terugbetalingen zullen ge schieden tot een gezamenlijk bedrag van ten hoogste vijf en twintig gulden in zeven dagen. Het is ons bekend, dat er inleggers bij de Rijkspostspaarbank zijn, die meenen dat zij voor bedragen boven de f 25, steeds zes maanden op uitbetaling zullen moeten wachten. De ze meening is echter niet juist. Do bedoeling van het Koninklijk Besluit is eenvoudig, dat de inleggers terugbetalingen kunnen eischen tot een bedrag van f 25,—in de 7 dagen. Hoogere bedragen moeten evenals tot nog toe nog toe immer boven f50,- worden aangevraagd aan den Directeur en deze kan de uitbetaling uitstellen tot 6 maanden hoogstens, maar behoeft zich aan dien termijn van zes maanden niet te houden, immers hij is bevoegd om, als hem gebleken is, dat de terugbeta ling dringend noodzakelijk is en de tijds omstandigheden dit toelaten, een kortoren en zelfs een zeer korten termjjo te stellen. Natuurlijk blijft het gewenscht, dat zoo weinig mogelijk gebruik wordt ge maakt van de gelegenheid tot het op vragen van grootere sommen, in de eerste plaats in het belang van de in leggers zelf, wier geld bij de Rijkspost spaarbank volkomen veilig is, terwijl zij in hun eigen buis moeten vreezen voor brand en diefstalin de tweede plaats in het algemeen belang, omdat de op- vraging van spaargelden en het uittrekken van baar geld èn de Nederlandsche Bank èn de Staat èn het geldverkeer in groote moeilijkheden brengt en ten slotte in het belang van het personeel der Rijks postspaarbank, hetwelk door de alge meene mobilisatie zoo gekrompen is, dat het slechts met moeite den nu reeds zeer verzwaarden dienst kan gaande houden. Sedert den aanvang van den oorlog verkeerde men alhier in angstige span ning omtrent het lot van de ouders, broers en zuster van Gezusters Smit, Warmoesstraat alhier. De laatste berichten omtrent hunne familie dagteekende van kort voor het uitbreken van den oorlog en waren afkomstig uit Luik, waar ze met hun schip, dat hen tevens tot woning dient waren aangekomen en waar ze zich veilig waanden. Is het wonder, dat bij de wending die do zaken sedert namen en bij het uitblijven van eenig bericht, men met ernstige bezorgdheid dacht aan wat hen zou kunnen treffen. Groot was dus zeker de vreugde, toen ze allen, hier Maandag in goeden welstand aankwamen. Na eenige dagen van spanning binnen de stad Luik te hebben doorgebracht, hebben ze schip en verdere bezittingen moeten verlaten, om na een voetreis van acht uur te Maastricht aan te komen, vanwaar ze per spoor en boot naar hier zijn getogen. oe oorlog maakt slachtoffers op allerlei gebied. De Oorlog'. De oorlog is nog slechts weinige dagen aangevangen en schijnt nu reeds, als gevolg van den ontzettenden weerstand den Duitschers door de Belgen bij Luik geboden, en misschien vooral door den inval der Franschen in den hen sympa thieken Elzas, een nieuw tijdperk te zijn ingetreden. Geruchten drongen tot ons door van diplomatieke onderhandelingen, zeker is, dat de Duitschers hunne aanvallen bij Luik gestaakt hebben. Wat nu Het komt ons niet mogelijk voor, dat de vijandelijkheden nu al gestaakt zul len worden, al is misschien Duitschland van z'n veroveringsroes genezen. Duitschland zou moeten verliezen en daarom is het den oorlog niet begonnea en Frankrijk zal goedschiks den Elzas niet weer afstaan.' In spanning wachten we verder ge beuren af. Den Hoorn8 Augustus. Heden is op het Noordzeestrand al hier een flesch gevonden, waarin een briefje met den volgenden inhoud, v> r- taald„Dit dient om den vindar te laten woten, dat wij op het oogenblik erg veel plezier hebben. 3 Juli '14. Prins van Wabs, TEXELSCHE COURAHT.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1