Gemengd Nieuws. De Gocksdorp. Ondanks het vertrek van veel inge zetenen en van veel Belgen klagen de boeren niet zeer over gebrek aan werk krachten. Gaat het met de oogst niet zoo vlug als anders, de werkzaamheden vorderen toch betrekkelijk goed. Enkelen zijn reeds bezig het graan binnen te halen. Met het dorscben zal het wel niet zoo vlug gaan, daar er voor de stoom- dorschmachines geen voldoende steen kool is. Oudeschild, 11 Aug. Gedurende de afgeloopen week is het hier tengevolge van den oorlogstoestand buitengewoon stil. Is het anders op en bij het haventerrein levendig en druk, thans schijnt alles wel uitgestorven. De visschersvloot ligt in de haven en slechts zeer enkele visschers houden zich nog met de paliDgvisscberij bezig, in hoofd zaak voor de rookerijen, daar de ver zending naar het buitenland zoo goed als geheel gestremd is. Ofschoon er veel gevisckt wier is, haast men zich volstrekt niet met de bereiding, daar de prijzen zeer gering zijn en er zoo goed als geen navraag naar is. De beurtschippers liggen stil en bijna geen enkel vreemd vaartuig komt in de haven om te laden of te lossen. Doordat „de Dageraad" den dienst Texel Helder en terug slechts eenmaal per dag waarneemt is ook die kenmerkende drukte bij aankomst en vertrek der boot verdwenen. Gelukkig behoeven de meeste visschers hun tijd niet in ledigheid door te brengen. Velen hebben, ofschoon zij er niet ge heel van op de hoogte zijn, in dezen drukken oogsttijd werk bij den boer gevonden. Vlieland10 Aug. Het stoomschip „Friesland" van Gole naar Harlingen bestemd, kwam heden morgen voor Stortemelk, doch moest wegen onveiligheid van het zeegat naar Nieuwediep vertrekken. Vereeniging tot verbetering van de Schapenfokkerij in N. II. Het Bestuur van bov. gen. ver. heeft hare jaarlijksche premiekeuringen van halfjarige rammen en [ooien, geboren onder controle der vereeniging, vastge steld op Woensdag 26 Aug. v.m. 10 uur te den Burg (Texei), Zaterdag 19 Sept. v.m. 9V» uur te Hoorn, Zaterdag 26 September v.m. 8 Va uur te Alkmaar, Dinsdag 29 September v.m. 9 uur te Purmerend en Woensdag 7 October v.m. 9 uur te Schagen op de gewone markt terreinen. Uitgeloofd worden 20 premiën a 115, voor rammen en 15 premiën a f 10, voor ooien. Tot keurmeester zijn benoemd de heeren D. de Boer Dz. te Stompetoren, P. Schenk Dz. te Wie- ringerwaard en J. Sijp Jr. te Bobeldijk en tot plaatsvervangers E. Dz. Govers te Alkmaar en M. Groot te Z. en N. Schermer. Ten gerieve van het publiek zullen wederom catalogussen worden verkrijgbaar gesteld. Arbeidsbemiddeling voor den Landbouw. Door het Bestuur der vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier is in samen werking met den Rijkslandbouwleeraar te Schagen een bureau gevestigd, waar iedere werkzoekende inlichtingen kan bekomen omtrent arbeidsgelegenheden in de landbouwbedrijven in Noord- Holland, boven het Noord-Zeekanaal, terwijl ook ieder, die voor landbouw- arbeid werkkrachten noodig hoeft, zich tot dit bureau kan wenden om adressen van werkzoekenden. Men gelieve zich te wenden tot den Rijkslandbouwleeraar te Schagen. Voor het verkrijgen van mon delinge inlichtingen bestaat gelegenheid op alle werkdagen van 9 11 Va en van l'/j 4 uur, in de Rijkslandbouwwinter- school te Schagen. Vereenigingen, die willen medewerken om arbeidzoekenden aan werk te helpen, worden verzocht ten spoedigste hun adres op te geven. Iemand uit Amersfoort, die in het buitenland vertoefde en door de verbluf fend snel op elkaar volgende oorlogsbe richten werd overvallen, heeft het aan zijn kalmte te danken, dat hy is kunnen terugkeeren. Terwijl aan al zijn medereizigers onver biddelijk werd belet hun reis voort te zet ten, liet men hem passeeren op vertoon van zijn legitimatie-kaart als.lid der bedrijfscommissie. Bijzonderheden van den Oorlog. Het Engelsche blad „de Times", geeft een lijstje van Duitsche koopvaardij schepen, die tot Woensdagavond 5 Augustus door de Engelsch9 Oorlog schepen werden opgebracht of waarop beslag werd gelegd. Wij achtten het van geen belang die lijst van namen en de inhoud der prijs- gemaakte schepen over te nemen en volstaan met de mededeeling dat de 19 stoomschepen ^n gezamenlijke inhoud hebben van 40000 tonnen, van het eenige zeilschip, de schoener Adolf wordt de inhoud niet vermeld. Gevechten in Elzas Lotharingen. Parijs, 8 Aug. De Fransche troe pen zijn over de grenzen van den Elzas getrokken. Bij Altkirch hebben zij een hevig gevecht met de Duitschers geleverd zij hebben Altkirch bezet en de Duitsche troepen die terugtrokken vervolgd. Zij zetten thans den opmarsch in de richting van Mühlhausen voort. De Elzas-Lotharingers, verheugd over de komst dei Fransche troepen, hebben de grenspalen uit den grond gerukt. Parijs, 9 Aug. (Reuter). Het bericht wordt bevestigd, dat de Duitschers, na de ontruiming van Mülhausen, op Neu- Breisach zijn teruggetrokken. Op hun aftocht staken zij vele gebouwen in brand, waaronder een magazijn, waarin levensmiddelen en fourage was opgebor gen. Het Hardtwald werd door hen platgebrand en den Elzassers schrik aangejaagd, terwijl de Duitschers dreig den alle verdachten onverbiddelijk te zullen neerschieten. De geestdrift der Elzassers neemt voortdurend toe. Saksische gevangenen verklaarden, dat de Saksen tegen hun zin meevochten. Tel. Gehaat, gevreesd.... en niet langer geacht. Aan een artikel dato 4 Augustus '14 van de Brusselsche medewerker van de „Deutsche Wochenzeiting für die Niederlande und Belgiën" en overge nomen door de Telegraaf, ontleenen wij het volgende „Trotsch waren wij Duitschers, trotsch op ons vaderland in zijn onvergelijkelijke vlucht trotsch op de achting, welxe men den Duitscher over de gansche bewoonde aarde toedroeg, ook al mengde zich in die achting de vrees voor en de haat jegens de „Barbaren". Ook al traden vrees en haat steeds duidelijker aan den dag, toch kon men den Duitschen geest, de Duitsche arbeidskracht, maar vóór alles de Duitsche eerlijkheid de achting niet onthouden. Dat is thans hier in België met één slag anders geworden. Onder de Duitschers in Belgie heerscht een stemming ik moet het met bloedend hart toegeven die vierkant tegen de Duitsche regeering is gekeerd. Een land, dat seder zijn bestaan aan de Duitschers de volste gastvrijheid ver leent, welks onzijdigheid door den koning van Pruisen met alle andere groot mogendheden gewaarborgd werd, wordt juist door dien koniDg uitgenoodigd, zijn woord jegens een andere garantie mogendheid te breken, en wordt, als het aan het eenmaal gegeven woord als natie van eer getrouw blijft, beoorloogd door de mogendheid, die het tot woord breuk aanspoort Dat is het bloote feit, dat wij wel als waar moeten beschouwen. Keizer Wilhelm en Neerlands on afhankelijkheid. De Telegraaf brengt de woorden in herinnering, door Z. M. den Duitschen Keizer bij zijn jongste bezoek aan Am sterdam, op 13 December 1907, geuit. Aan het gala-diner, dat te zijner eere in het Koninklijk Paleis gegeven werd, zeide keizer Wilhelm, in_antwoord op een rede van H. M. de Koningin „Uwe Majesteit heeft de vriendelijkheid gehad een snaar aan te roeren, welke in mijn hart weerklank moest vinden en in het hart van mijn Huis en mijn volk, n.l. de betrekkingen tusschen do Huizen van Oranje en Hohenzollern. Uwe Majesteit kan er van verzekerd zijn, dat telken male dat ik den voet op Neder- latidschen bodem zet, ik met een dank baar hart bet land aanschouw, dat een maal mijn vooronders heeft geleerd hun plicht jegens het vaderland te vervullen. Vau hieruit voorde de groote keurvorst zijn gemalin naar zijn vaderland. Hier had hij geleerd voor zijn volk te arbeiden. De edele keurvorstin heeft ons een beeld achtergelaten, dat thans nog in mijn volk leeft en ook "in de stichtelijke liederen, die wij des Zondags in de kerken zingen. De spaarzaamheid en de vreugde in den arbeid van den eersten Frederik Wilhelm stammen mede uit Nederland. En zoo is mijn Huis den Nederlanden en het Huis Oranje den innigsteu dank verschuldigd. Aan dezen plicht der dankbaarheid kan ik slechts daardoor uitdrukking geven dat ik met mijn leven borg sta, dat onze landen zich in vrede kunnen ontwikkelen. Ik weet, dat ik één ben met mijn land, als ik God bief, dat Hij Uwe Majesteit en Haar gezegende regeering bescher men moge." hulptroepen, Engeland heeft het aanbod der Austra lische regeering om 20,000 man hulp troepen te zendeu, aangenomende troepen zullen zoo spoedig mogelijk worden ingescheept. Eet Engelsche leger naar het vastenland. Al wat wij weten, zegt de „Daily News", is dat het Engelsche expeditie- leger op een punt van het vastenland zal worden ontscheept en 165,000 man sterk zal zijn. Wanneer en waar dit leger zal ontschepen is een geheim en moet een geheim blijven. De Tyslaop een mijn geloopen. Het Noorsche schip „Tysla", dat in de Westerschelde op een mijn is ge- stooten, had een loods aan boord, doch is door groote onoplettendheid uit de merken gevaren. De admiraal onzer marine heeft gis teravond aan boord van de „Zeeland", en vergezeld door de mijnlegger „Hytra", het nachtwerk bevaren, zonder eenige moeilijkheid. Men meldt uit Vlissingen: Het gisteren gezonken stoomschip, dat op een mijn was geloopen, was het Noorsche stoomschip „Tysla", van Port Pirie, geladen met ijzererst, en met be stemming naar Antwerpen. Yan de 44 opvarenden, onder wie 8 passagiers, zijn 2 stokers en 1 tremmer verdronken. De overigen zijn hier aan land gebracht. Inter neeringsdepót. Het interneeringsdepót, alwaar de militairen der oorlogvoerende naties, die de Nederlandsche grens overschreden hebben en daar ontwapend zijn, zoomede de herstelde gewonden op ods grond gebied verzorgd, tot na afloop van den oorlog zullen verblijven, zal gevestigd worden in of bij Alkmaar. Daar zullen zij voorloopig, in afwach ting van het gereedkomen der inter- neeringsinrichtingen, in de Cadetten school worden ondergebracht. Zij blijven daar geïnterneerd tot den oorlog is afge loopen. Als hoofd of commandant van dat depót wordt aangewezen een gepension- neerd hoofdofficier van het Indisch leger. Treurig. Het moge hier in deze dagen, met zooveel militairen, geroemd worden, dat weinig of geen wanordelijkheden voor vallen, daarom is het toch hoogst be treurenswaardig, hetgeen Zondagavond in de Oostbatterij is gebeurd. Te on geveer zeven uur de Langesteeg langs gaande, werd ons oog getrokken door de menigte volk, waaruit wij een brancard zagen komen, onder geleide van een Officier van Gezondheid. Bij navraag bleek ons, dat onder twee militairen twist was uitgebroken, waarbij een milicien-infanterist met een mes onder de hartsteek was getroffen. De dader is gevat. De getroffene is naar het Marinehospitaal vervoerd. Dagblad v. Helder. „Noodhuwelijk" van prins Aclelbert met prinses Adelheid van Meiningen. Tegelijk met het „noodhuwelijk" van prins Oskar en gravin Bassewitz is eer verleden week Vrijdag de verloving van prins Adalbert met prinses Adelheid van Meiningen bekend gemaakt. De verloving viel in een veelbewogen tijd en heeft ook maar kort geduurd. Woensdag is een noodhuwelijk ook tusschen hen in alle stilte voltrokken. De jonge man, die kapitein-luitenant ter zee is, moest dadelijk weg, en zijn plaats op de commandobrug van eeD pantser schip innemen. Gelijk prins Oskar en prins Adalbert van Pruisen hebben tal van Duitschers gedaan, die op moesten komen. Het is een echt Duitsch gebruik om als er oorlogsgevaar dreigt snel te trouwen. In een klein Saksisch stadje zijn dezer dagen op een dag meer dan 100 pareu getrouwd. Ook honderd jaar geleden stroomdon de trouwlustigen naar de kerken, om een „oorlogshuwelijk" te sluiten. In dien tijd was de nood zoo groot, dat meestal ijzeren ringen gewisseld werdeu De Vereenigde Staten hopen nog on vrede. De Amerikaansche regeering koestert nog altijd hoop op herstel van den vrede. Hoewel de economische en materieels gevolgen van den oorlog voor de volken van het vastenland waarschijnlijk grooter zullen zijn dan voor de Amerikanen, is de belangstelling in de Unie toch niet ge ringer dan in eeDig ander land van Europa En dat kan ook niet anders. Immers de Europeesche immigranten zijn in de Unie ongemeen talrijk. In de Ver. Staten vindt men 900000 personen, die in Enge land zijn geboren, 1352000 die afkomstig zijn uit Ierland, 500000 uit Schotland en Wales; voorts 1250000 uit Noorwegen, Zwed9n en Denemarken, 170000 uit Ne derland of België, 2501000 uit Duitsch- land, 1671000 uit Oost en rijk Hongarije, 1602000 uit Rusland, 111700 uit Frank rijk en 1343000 uit Italië. Dus in het ge heel circa 10000000 menschen. die door hun nationaliteit min of meer direct be trokken zijn bij den huidigen grooten oorlog in Europa. Een voordeelige courant. Het Belgische ministerie van Landbouw geeft een blad uit, het Bulletin de l'Agri- culture. Onlangs werd er in de Kamer een vraag gedaan omtrent deze courant en het bleek, dat de Fransche uitgave.,, twee, de Vlaamsche vier abonnees telde, De uitgave van dit voordeelige tijd schrift kost 7227 frs., op ieder aboncé komt dus ongeveer 1200 frs. Is dikte een arbeidsongeval f Een mijnwerker, die twee jaar geleden een ongeval kreeg, ontving gedurende anderhalf jaar van de mijn-maatschappij de bij de wet geregelde ondersteuning. Toen weigerde de maatschappij op grond, dat de man gezond was. Maar de man is in twee jaar zoo dik geworden, dat hij nu eerst met recht niet werken kan, De man eischte onderstand, op grond, dat zijn dikte een gevolg is van de rust hem door den dokter voorgeschreven, dus ook een gevolg van 't ongeval. De eerste rechter ontzegde den dikkert zijn eisch, ,het Hof van appel wees dien toe maar het huis der Lords als hoogste rechtspraak weeë hem weer af met veroordeeling van de maatschappij in de kosten die veel meer bedragen dan zij ooit aan den man zou hebben uitge keerd. De Hollandsche officieren in Albanii naar huis. De bijzondere correspondent te Durazzo van het Hanbl. seint (radiografisch via Brindisi) d. d. 3 Aug. De officieren Roelfsema, de Waal, Sluys, Reddingius, de Groot, Sonné en de sergeant Van Vliet, verlieten Maan dagmorgen 9 uur Durazzo, om naar bet vaderland terug te keeren via Bari. Zeer vele personen kwamen hen vaar wel zeggen. De kanonnen der citadel losten 7 schoten ter eere van de ver trekkende officieren, terwijl de Nederl, driekleur geheschen werd. Dat was een indrukwekkend oogenblik. De officieren Kroon, Roelfsema, Waal, Reddingius, de Jongh en Sonné ontvingen bij het afscheid van den Mbret de versierselen van officier in de Orde van Scanderbegen herinneringsmedailles, terwijl den sergeant v. Vliet de medaille voor moed en beleid werd vereerd. De majoors Sluys en de Groot arri veerden uit Valona om oogenblikkelijk weer te vertrekken. Generaal de Veer, majoor Kroon en kapitein de Jongh blijven hier wachten op Verhulst en Reymers. De generaal heeft besprekingen geopend met de op standelingen om hun invrijheidstelling te verkrijgen. Zaterdag |wordt het antwoord verwacht. Nader seint dezelfde bijzondere corres pondent uit CasteJnuovo Generaal de Veer overhandigde aan de contróle-commissie de ontslagaanvraag van de geheele Nederlandsche missie, „Rott. Nieuwsbl."

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 2