N°. 2803, Zondag 16 Augustus 1914s 278t* Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. DE OORLOG Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentie» vóór 9 nar op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de Uiig. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Tëx el. STREMMING PASSAGE. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter keDnis van belanghebbenden, dat de passage over den weg tusschen de Waal en de Haven te Oudeschila van 18 tot en met 22 Augustus e. k. voor rij- en voertuigen gestremd zal zijn. Texel, 11 Augustus 1914. Qe Burgemeester voornoemd, Gaarlandt. Handhaving Neutraliteit. De Burgemeester der gemeente Texel brengt, ten verzoeke van den Commis saris der Koningin in deze provincie, het volgende ter kennis van de ingezetenen. Nu Nederland omringd is door oorlog voerende mogendheden met elk waarvan het goede betrekkingen onderhoudt, is het van het hoogste belang dat de door de Regeering afgekondigde onzijdigheid niet alleen door de Regeering zelve, maar ook door elk Nederlander in het bijzonder wordt in acht genomen. Daartoe is het niet voldoende dat men zich onthoude van inbreuken op de on zijdigheid, die strafrechtelijk vervolgbaar zijnook uitingen van partijdigheid in het openbaar, bij monde of bij geschrifte, behooren achterwege te blijven. De houding van elk Nederlander zij inderdaad onzijdig, naar de regelen van eerlijkheid en goede trouw. Bij zoodanige houding bestaat de meeste kans dat de onzijdigheid van ons land door de oorlogvoerenden wordt ge ëerbiedigd. Zekerheid daaromtrent kan echter uiteraard nimmer worden gegeven. Het is uit dien hoofde dat de Regeering zich verplicht acht de navolgende wenken en aanbevelingen te geven, voor het geval dat onze onzijdigheid mocht worden ge schonden, met name wanneer troepen der oorlogvoerenden wederrechtelijk ons grondgebied mochten binnendringen. In de allereerste plaats zij er dan op gewezen dat het keeren van vreemde troepen uitsluitend de taak is van de militatre macht. Wordt die taak aan haar overgelaten dan is de vijand ver plicht de eer, de familierechten, het leven en den privaat eigendom der bewoners te eerbiedigen. Door ingezetenen, niet tot de militaire macht behoorende, hoe groot en hoe billijk ook hunne verontwaardiging moge zijn, mag geen enkele daad van geweld oi tegenweer worden verricht. Deden zij dit wel dan zouden zij niet alleen zich zelf, maar ook familie, vrienden, landge- nooten blootstellen aan maatregelen van wedervergelding. De voordeelen, welke de burger door eigengerechtigd optreden zou kunnen bereiken, zinken in het niet tegenover de schade en het leed dat hij zich en anderen daarmede berokkent. Elke uiting van wraak lokt onvermijde lijk geduchte weerwraak uit. Zucht tot zelfbehoud zal den indringer dwingen tot het verspreiden van schrik onder de bevolking, wanneer deze zich niet geheel onzijdig weet houden. Wanneer daarentegen de bevolking met kalmte en waardigheid een eventu eels bezetting ondergaat, dan behoeft men voor veiligheid van persoon en goed Diet beducht te zijn. Het volkenrecht, dat door het leger van elke beschaafde natie woidt geëerbiedigd, verbiedt moord, plundering of roof. De indringer, die Vreemd gebied bezet, is verplicht alle maatregelen te nemen, die kunnen strekken om de openbare orde en bet openbare leven te herstellen en te ver zekeren, zooveel mogelijk onder eerbie diging van de in het bezette land gel dende wetten. Onze bestuursorganen behooren daarbij in het belang der bevolking hun mede werking te verleenen, door, wanneer hun dit niet bepaald onmogelijk wordt gemaakt, hun post te blijven bekleeden en den goeden gang van zaken te bljjven bevorderen. Zij behooren zich in ver binding te stellen met de vreemde mili taire autoriteit, ten einde als tusschen- personen tusschen haar en de bevolking op te treden. Op hed ook berust de plicht een krachtig protest te doen hooren, wanneer de bij internationale tractaten gewaarborgde, of op de volkenrechtelijke gebruiken steunende rechten der bevol king worden aangerand. Het doel van vorenstaande mededeeling is geenszins om eenige ongerustheid te wekken. Maar wel acht de Regeering het noodig elke mogelijkheid tijdig onder de oogen te zien en er voor te zorgen dat, mocht een zoo zware ramp over ons komen, deze niet door eigen onwaardig of ge- weldadig optreden der ingezetenen nog zwaarder zou worden gemaakt, dan zij op zichzelve reeds zou zijn. Texel, 14 Augustus 1914. GAARLANDT. Het Belgische volk, we meldden zulks zulks reeds eerder, verweet onze natie te heulen met Duitschland, het ver strekken van voedsel en dak aan Duit- sche uitgewekenen werd ons kwalijk genomen en er dreigde in België een anti pathie tegen Holland en z'n bewoners te ontstaan. De Belgische pers heeft haar plicht in deze begrepen en zoo prijken in Vlaamsche en Waalsche bladen thans keur van artikelen, om te betoogen, dat zoo Belgie's grondgebied niet geschonden ware, ook België dezelfde houding tegen over Duitschland zou hebben aangenomen, als Holland thans doet. Ze betoogen uit den treure, dat Hol land doet en zal blijven doen, wat de eischen der neutraliteit dat land opleggen en wijzen er op dat de op Hollands grond gebied aangelande Duitsche soldaten naar de regelen van het recht worden ontwapend en geinterneerd, d.i. in het binnenste des lands een verblijfplaats aangewezen. De „Nieuwe Gazet," die zich het eerst voor de ondankbare, op zeker moment zelfs niet ongevaarlijke taak had ge spannen, zegt de correspondent van de Telegraaf, beleeft nu echter genoegen oveihoop van haar tijdig optreden. Iedereen begrijpt hier thans, vervolgt hij, dat wij alle belang hebben bij een onzijdig blijven van Nederland en er is nu ook geen blad meer Fransch of Nederlandsch, dat niet met een hartelijk woord voor Nederland, het publiek terug in het rechte spoor heeft helpen brengen. We zijn door de Belgen als natie weer volkomen in onze goede naam hersteld en wanneer wij waarde mogen hechten aan verklaringen van vorsten en regeeringen, loopt onze neutraliteit minder dan ooit gevaar. Aan het Rott. Nieuwsblad ontleenen wij het volgende Reeds werd melding gemaakt van den stap der Engelsche regeering, die aan de regeeringen van Noorwegen, Nederland en België heeft te kennen gegeven, dat wanneer pogingen aangewend werden om deze landen over te halen de neutraliteit piijs te geven, Eogeland bereid is met de wapenen hen të steunen, die met alle middelen, die haar ten dienste staan zal trachten de schending van hun grond gebied tegen te gaan. Daarbij werd de verzekering gevoegd, dat na het eindigen van den oorlog het grondgebiend dier staten zou worden gewaarborgd. De mededeeling, dat zoowel Frankrijk als Rusland zich daarbij zouden aansluiten is bevestigd geworden de gezanten van die mogendheden hebben ieder voor zich een gelijkluidende verklaring tegenover onzen Minister van Buitenlandsche Zaken afgelegd. Dat is dus ook in orde en hoe staat het met den binnenlandschen toestand. Onder de volwassenen, zoowel de zakenmenschen als het overige deel onzer burgers, is, dank zij de maatregelen van de kapitaal krachtigsten onder ons en vooral die van de regeering, de kalmte teruggekeerd. We schikken ods in het onvermijde lijke en wachten af de dingen die komen zullen. Eu de jeugd In de eerste dagen, toen ieder z'n hoofd scheen verloren te hebben, is de jeugd de emotie van den oorlogstoestand niet gespaard. Dat is niet zooals het hoort en de waarschuwenden stem van den opvoedkundige laat zich dan ook en terecht, hooren. De heer R. C(asimir) schrijft in School en Leven Er is een dringen om werk. Ik zou meenen, dat wij opvoeders [nu vooral twee dingen te doen hebben. Ten eerste moeten wij in huis zorgen, dat de zenu wen onzer kinderen gespaard blijven. Herhaalde en opwindende gesprekken over don oorlog, over de duurte, en wat dies meer zij, moeten aan de jonge kin deren bespaard blijven en niet in hun tegenwoordigheid woiden gevoerd. Zoo veel mogelijk haodhave men de vroolijk- heid in huis. Men achte deze waar schuwing niet gering. Nu zijn er nog in Duitschland menschen, die hun neuras thenie toeschrijven aan de geweldige ontroeringen van 1870. En alles is nu veel ernstiger 1 Verder late men de scholen als het maar eenigszins kan, zoo spoedig moge lijk weer beginnen. Echte vacantiestem- ming is er toch niet. De kinderen hangen om op straat en vermeerderen de drukte, de spanning, de opwinding. Of zij zijn thuis, geven last aan de moeder, die ze niet weet bezig te houden. En de stem ming, toch al aan zooveel schokkende invloeden onderhevig, slaat gauw om. Dit zijn nu wel bijzonder eenvoudige, nuchtere dingen tegenover de ontzettende feiten, waarvoor wij staan. Maar laat ons niet vergeten, dat wij steeds onze opvoedkundige taak behouden en het op onzen weg ligt, alles te doen, wat strekt om de kalmte terug te doen keeren. Die hebben wij ook noodig, om straks met waardigen ernst de slagen en moeiten gelaten te dragen. De school vervult nu eenmaal een be langrijke functie in den regelmatigen loop onzer samenleving. Laten wij tot het bitter eind toe, als dat komen moet, de regelmaat in ons leven houden, daarmee een factor van kalmte en kracht be houdend. Moeten wij aan het woord van den deskundige nog iets toevoegen We meenen van ja, en dat is, vooral verre van de kinderen te houden, de bladen die in ijzige bizonderheden ver halen geven van geleverde gevechten, want al zijn ze minder gevaarlijk dan detective-romans en soortgelijken, in het algemeen gesproken, is krantenlectuur geen lectuur voor kinderen. „Maar hoe staat het met de oorlog" hooren wij vragen. Om maar weinig woorden te gebruiken „wij kunnen U dat niet zeggen." De toestand is sedert het begin dezer week niet veranderd, de bladen borduren voort op hetzelfde stramien, de grenzen zijn nog strenger gesloten dan toen en er worden alleen officieele berichten of wel partijdige berichten de wereld ingezonden. De berichten uit Berlijn gewagen van winst aan Duitsche zijde, die uit Parijs, Brussel of Londen vertellen ons van verliezen der Duitschers of minstens van een terugtrekken der Duitsche troepen. Terecht zegt de Nieuwe jRott. Ct. or is oorlog, met de wapenen niet alleen, maar ook met de pen. De strijdende partijen beoorlogen elkander met berich ten zoo goed als met geweerkogels en granaat-kartetsen Wordt zoo'n berichten-oorlog ver weg geleverd en werken de communicatie middelen in de overige wereld normaal, dan is het dikwijls zoo moeilijk niet te onderscheiden, welke overwinningsberich- ten wel, welke geen vertrouwen ver dienen. Wij noemen slechts de over- winningsberichten van de Italianen in Tripoli en Barka, die van de Turken iu den eersten Balkanoorlog, die van de Bulgaren in den tweeden. Van den aanvang af was te doorzien, dat deze berichten onbetrouwbaar waren, waar men ze kon toetsen aan die van de tegenstanders, aan die vau neutrale zijde vooral, die ons toen mede in overvloed bereikten. Nu de oorlog zoo dicht bij de grenzen woedt, is het laatste niet meer het geval Ons bereiken slechts berichten van oor logvoerende partijen, uit den aard der zaak eenzijdig en gekleurd, en dom -ie omstandigheden komt soms een zond vloed berichten van de ééne zijde, terwijl die van den anderen kant schaars vloeien, De onderling oorlogvoerende partijen zijn alle metNederland bevriende mogend heden. Vele Nederlanders hebben in de onderscheiden landen, die nu zoo verbit terd strijden gastvrijheid genoten, velon spreken de talen dezer landen, weten te genieten van hun voortbrengselen van kunst en wetenschap. Wanneer wij nu een objectieve houding aannemen tegenover de vele tegenstrijdige berichten niet voorbarig zijn met onze oordeelvel lingen, dm steunen wij, bewoners van het land, waar het middelpunt van alle vrienden van den vrede is, betreurend de rampen, .die met ons bevriende natiën over elkander uitstorten, dan steunen wij eerst recht de neutrale houding van onze regeSHng, dan dienen wij ons vader land, zoo goed als de nu strijdende volken het hunne, op een wijze, die wel minder gerucht maakt, maar die niet minder tot de algemeene zaak dienstig is. TEXEL, 15 Augustus 1914. Wij zijn gemachtigd mede te dee* len, dat tot de landstorm in deze ge meente alleen behooren di navjlgende personen Jb. Boon, Wijk B E. S. Boeket Jb. Borgman C. Eel man M. Gorter K. Lips C. Riemens F. J. v. Sambeek R. Vermeulen L. Wetsteen A. de Visser J. P. Zegers A. Jonker H K E E w E H E P. C. van Exel E Abonnementsprijs per 8 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. RAN Prijs der Adverlentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel moor S Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 8 Cts. per nummor. K B B

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1