N° 2804 Donderdag 19 Augustus 1914, 278t# Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Gemengd Nieuws. Van week tof week. Dit blad verschfjut Woensdag:- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere hnden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nnr op den dag: der uitgave Prijs dei- Advertentiën. Van 1 tot 5 rogels 30 Cts. Iodero regol moor 8 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimto berekend. Bewijsnummers 2 Cts. por nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Tk X Eb. S—15 Aug. De oorlog! Nog altijd neemt hij schier al onze gedachten in beslag, van den vroegen morgen tot den laten avond. En hij zal het nog blijven doen, wie weet hoeveel weken, bange droeve weken nog. Als ge gaat door lachende velden vanwaar de landman het gouden graan met volge laden wagens rijdt naar do schuur, als ge wandelt langs de groene weiden waarin het veulen dartelt met het joDge vee ik wed, ge denkt aan het arme land van het Belgenvolk waar de oorlog all6s neer geslagen en verwoest heeft, waar het vee dood neerligt in de vertreden weiden, waar het gouden graan vertrapt is, waar rondom de blik rookende puinhoopen ont waart en de grond met bloed is gedrenkt. Ea als ge u in triest gepeins neerzet om te rusten na den arbeid, wijl de avond vrede almt, de eerste bleeke sterren verschijnen, het avondwindje met zjjn zachte viDgeren de bladeren der boomen streelt en heel in de verte nog een late vogel eenzaam fluit, als alles tot u spreekt van rust en vrede, - dwalen uw gedachten dan niet naar het zuiden en gevoelt ge dan niet als een schrijnende pijn iets van het leed, dat menschenhanden brengen op aarde? De oorlog 1 Er is niets droevigers denkbaar. Als dat ooit zoo gevoeld is, dan zeker wel in de laatste dagen, waarin het leed en de verschrikkingen van den oorlog naderden tot aan de grenzen van ons land. Men moge eerbied hebben voor den leeuwen moed waarmede de kleine Belgische David zich verdedigt tegen den grooten Duitschen Goliath, men moge bewondering koesteren voor de doodsverachting waarmee de Duitschers storm liepen tegen schier on neembare versterkingen, voor hen, die die weten dat de roepiDg der menschheid een andere is, een geheel andere, heeft dat alles zijn bekoring verloren. En niet het miDst nu. Een oorlog is losgebarsten zoo groot als nooit te voren. Heel Europa wordt in lichte laaie gezet. En waarom en waarvoor Gaat het om het bezit van de geestelijke goederen die de volken zich in den loop der tijden ver worven hebben Was de groote oorlog onvermijdelijk omdat de volken zelf den strijd wilden Niets van dat al. In geen enkel land was de zucht naar den oorlog •bij het volk en ook thans nog ziet men heel sporadisch slechts geestdrift voor den oorlog. Maar de brandstof lag opgehoopt, bergen hoog. Het kruithuis van Europa was tot hen nok gevuld. Jarenlang was er een holle wedren geweest om de legers en vloten te versterken. En dat alles was het werk Tan de paar dozijnen diplomaten die het henkbeeld van den gewapenden vrede had hen uitgevonden en die de Statenbonden ia het leven hadden geroepen, die thans oen ramp zijn geworden voor Europa. Het schot van een ontoerekenbaren kwajongen te Serajewo was voldende om de vlammen 'an den oorlog te doen uitslaan naar allen bant. En dat in onzen tijd, waarin de volken zelf geestdrift toonden voor de ver broedering der menschheid, waarin niemand hen oorlog weDschte dan een kleine groep warhoofden. Wat in lange jaren moeizaam is opgebouwd wordt in weinige dagen met ruwe hand verwoest, de zegen zal in vloek rerkeeren en dieper dan ooit wordt er een klove geslagen tusschen menschen en ®enschen. Er is niets droevigers denkbaar dan de thans ontketende Europeesche oorlog o o—o— De sombere tweede oorlogsweek ligt thans achter ons. Een week van strijd en onbe schrijfelijke ellende, van schier ongekende spanning. De nieuwstijdingen van de terreinen kwamen zonder tal haast. Be richten over gevechten en schermutselingen, en de voorbereidingen daartoe. En toch was het alles nog „klein nieuws" Straks zullen er andere tijdingen komen, die het hart van afgrijzen zullen doen sidderen. Want de tot nog toe geleverde gevechten, hoe hevig ze ook mochten zijn, waren nog slechts het voorspel van het ontzaggelijke oorlogs drama dat nog opgevoerd moet worden en waarbij de legers van vele honderdduizenden op elkaar zullen botsen met een kracht dat heel Europa er van zal dreunen. Zeker, in het noorden van Belgie is hevig gevochten en als men de berichten uit Brussel gelooven mag met groot succes voor do Belgische wapenen. Doch meer dan voorpostengevechten waren het niet. Hard schieten de Duitschers in Belgie niet op do tegenstand der Belgen is taai en volhardend maar toch vorderen ze. De Luiksche forten mogen nog in het bezit der Belgen zijn, de Duitschers zitten in Luik en hebben zich den weg naar het Westen weten te openen, zij het ook ten koste van groote verliezen. Het bombar dement van de vestingen van Namen is begonnen. Het oponthoud dat de Duitschers in Noord-Belgie hebben door den tegenstand der Belgen is mogelijk een leelijke streep door de rekening die het Duitsche leger- commando heeft opgemaakt. De bewering echter, dat op verzet in het geheel niet gerekend was, zal wel minder juist zijn. Het Duitsche veldtochtplan lag natuurlijk al lang gereed, óók wat betreft de opmarsch dwars door België en het zou al van gren- zelooze lichtzinnigheid getuigen als het Duitsche legercommando in 't geheel geen rekening had gehouden met de mogelijkheid dat de Belgen niet goedschiks de deur zouden openen. De 23 Duitsche legercorpsen die, naar luid der berekeningen/ tegen de Fransche en Belgische legers saamgetrokken zijn strekken zich uit van de grens van Zwitser land tot die van ons land. Ze tellen 6amen meer dan een millioen soldaten in eerste linie. Daar achter bevinden zich de reserves. De niet minder sterk6 legers van Frankrijk en België, versterkt met Engelsche troepen, staan daar tegenover. De legers hebben reeds voeling met elkander en de voor postengevechten zijn in vollen gang. Ge heel zonder beteekenis zijn deze weliswaar niet, maar omtrent den uitslag van den grooten strijd geven ze absoluut geen en kele aanwijzing, 't Is te verwachten dat de groote slagen in het zuiden niet heel lang op zich zullen laten wachten. Duitschland heeft belang bij een snelle afdoening van zabeD, omdat het pas later met Rusland aan den slag kan komen. Vóór dien moet het klaar zijn met Frankrijk en Belgie. Er is bovendien nog een andere reden, die er wellicht toe zal medewerken, dat op een spoedige eindbeslissing zal worden aangestuurd. De oorlog verslindt dagelijks groote schaiten gelds en over eenige maan den zullen de schatkisten in alle oorlog voerende landen den bodem laten zieD. Het geld is ook nu nog de zenuw van den oorlog. De strijd zal er des te bitterder om zijn, dat staat wel vast. Vooral waar het nu alleen gaat om de machtspositie in Europa. In de afgeloopen week is het aantal oorlogsverklaringen nog met een viertal vermeerderd. Engoland en Frankrijk ver klaarden Oostenrijk den oorlog en Monte negro en Japan zonden Duitschland e6n oorlogsverklaring. De eerste drie waren verwacht. Nu Frankrijk en Engeland met Duitschland in oorlog zijn kon Duitsch- lands bondgenoot op geen genade rekenen. En waar Montenegro verbondon is met Servië was het van zelf sprekend dat het volk der Zwarte bergen meo ten strijde op trekt tegen Duitschland. Dit geeft intusschen op den Balkan nieuwe beroering. De Mon- tenegrijnen hebben alvastSkoetari bezeten dit heeft tengevolge gehad dak de Alba- neezen, de opstandelingen zoowel als de regeeringstroepen tegen Montenegro .en Servië ten strijde zijn uitgetrokken. De reden echter, dat ook Japan zich in den strijd mengt, ligt minder voor de hand. Er liepen in de laatste dagen wel allerlei geruchten, die er op wezen dat het dien kant zou opgaan, maar van eenige grief van de Japansehe regeering tegen Duitsch land, van eenige eisch aan de Duitsche regeering gesteld, nog veel minder van een ultimatum, hoorde men niet. DoregeeriDg te Tokio schijnt in troebel water te willen visschen. Japan is zoo half en half een bondgenoot van Engeland en nu er op koloniaal gebied wat te halen is moet Japan er bij zijn. Engeland is althans alvast be gonnen de hand te leggen op de Duitsche koloniën. Het oogenblik is thans wel gun stig om wat buit binnen te halen. De Japansehe vloot heeft reeds zee ge kozen en we zullen er binnenkort wel meer vaD hooren. Over den zeeoorlog viel er in de afge loopen week weinig to kronieken, Wel kwamen er aanvankelijk verschillende be richten omtrent geleverde zeegevechten doch naderhand bleek, dat ze zoo goed als alle uit de lucht waren gegrepen. Alleen in de Adriatiscbe Zee hebben Engelsche en Fransche schepen gevochten met de Duit sche kruisers „Goeben" en „Breslau", die daarop de vlucht hebben genomen in de Turksche wateren. Ze zullen daar nu wel moeten worden opgeborgen, tenzij Turkije de dwaasheid mocht begaan om de zijde van Duitschland te kiezen, waarvan inder daad sprake schijnt te zijn. Ook is gemeld, dat Rusland Turkije wil betrekken in den strijd door het stellen van den eisch, de Dardanellen open te stellen voor de Rus sische vloot. Een bericht, dat echter nog niet is bevestigd. Met dat al is het niet onmogelijk dat uit den Europeeschen oorlog nog allerlei andere crisissen zullen voortvloeien. Er valt dan ook nog niet het minste te voorspellen.» TEXEL, 19 Augustus 1914. Aan het Rott. Nieuwsblad ontleenen wij het volgende omtrent het Zilveren priesterfeest van pastoor J. Tl». Lager wei]. Het was Zaterdag de dag van het zilveren priesterfeest van pastoor J. Th. Lagerweij, van de St. Lambertuskerk aan de Hoflaan. Het feest werd, met het oog op de treurige tijdsomstandigheden, in stilte herdacht. Toch waren vele geloovigen Zaterdag morgen om halfelf in de kerk saamge- komen, ter bijwoning van do plechtige Hoogmis, opgedragen door den beminden jubilaris, die geassisteerd werd door de kapelaans der kerk. Hoofd- en zij-altaren waren zeer smaakvol, maar sober met bloemen versierd. Reeds meldden we dat do parochianen hun hooggeachten herder huldigden door het schenken van een nieuw ijzeren hek rond het kerkgebouw. Hieraan zijn als geschenken oa. nog toegevoegd kostbare Smyrnakleeden voor het altaarlinks van het patronaat, voor het hoofdaltaar van de vrouwencongrega tie en rechts van de mannencongregatie. Het middelste tapijt is getooid mot de daarin gewerkte wapens van Schiedam en Rotterdam (de jubilaris is uit Schie dam geboortig.) Tal van gelukwenschen zijn den be minden pastoor Zaterdag geworden aan de pastorie hield bij 's middags receptie, waar velen hem de hand hartelijk zjjn komen drukken. Vcreenig'iiig tot verbetering van de Schapenfokkerij in AI.-II. De premiekeuring, welke door bov. gen. ver. alhier op 26 Aug. a.s. zou worden gehouden, gaat niet door. Oosterend, 18 Aug. Ook de visschers kunnen door de tijdsomstandigheden hun gewone bedrijf niet uitoefenen. Ze werken nu grooten- deels bij den Eierlandscheu bouwboer, zoodat op deze wijze voor eenigen tijd landbouwer en visscher beiden geholpen zijn. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer .T. J. Bouma, thans onderwijzer te Scheveningen, behaalde te 's-Gravenbage acte Engelsch l.o. Vlieland. Mejuffr. A. de Vries, onderwijzeres alhier is geslaagd voor de acte Fransch L.O. Tot nader order zal de postboot Min. Kraus, slechts vier maal 's weeks de dagelijkscho reis naar Harlingen en terug doen, op Maandag, Dinsdag, Don derdag en Zaterdag. Korte metten. De Haarl. Ct. vertelt, dat een drogist te Haarlem 23 vaatjes verf in voorkoop had, doch de fabrikant leverde die niet af. Op herhaald aandringen kwam einde lijk als antwoord, dat het contract als verbroken werd beschouwd en deleveriDg alleen zou plaats hebben, wanneer 20 pCt. meer werd betaald. Do drogist zond zijn koopbrief aan den minister van Nijverheid en reeds twee dagen later had de fabrikant een schrij ven thuis waarin hem werd bericht, dat, kan bij de geëischt'e prijs verhooging Diet behoorlijk motiveereD, de burgemeester gemachtigd was, beslag te leggen op zjjn geheelen voorraad. Steenkolen. Maandag zijn te IJmuiden nog twee schepen, de „Beierland" en de „Nicolaas" aangekomen met een lading Engelsche steenkool. Voorloopig zullen het wel de laatste zijn. N.v.d.D. Een flinke daad. De vorige week reed een jongetje van tien of twaalf jaar, doordat het achter wiel van zijn flets in de tramrails be klemd raakte, pardoes in het Heldersche kanaal. Hoewel veel menschen direct aanwezig waren, begaf zich niemand te water. Eensklaps kwam de mil.-soldaat Van der Voorde, van de pantserf.-art., aanloopen, bedacht zich geen oogenblik, sprong geheel gekleed den drenkeling na en mocht het genoegen smaken het ventje te redden. ÏÏRANT.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1