N° 2806. Donderdag 27 Augustus 1914. Nieuws- en Advertentieblad. Gemengd Nieuws. 27st8 Jaargang Van meek tot meek. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 unr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Bobo op Texbl. KENNISGEVING. Kohier vau den Hoofdelijken Omslag. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel maken bekend, dat een afschrift van het aanvullingskohier van den Hoofdelijken Omslag voor het dienst jaar 1914, gedurende vijf maanden, van den 22sten Augustus 1914 tot en met den 21sten Januari 1915, ter Gemeente- Secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, 21 Augustus 1914. Burgemeester en Wethouders voornmd. De Burgemeester GAARLANDT. De Secretaris JONKER. 15—22 Aug. De derde oorlogsweek ligt thans achter ons, maar nog altijd niet is er een belang rijke verandering gekomen in den alge meenen toestand. Dag aan dag bracht de telegraaf ons lange rijen berichten over den oorlog, uit het zuiden en uit het oosten, doch een beslissend treffen tusschen de bijeengebrachte reusachtige legers, had nog niet plaats. Alleen in Belgie nam de strijd eea voor de Belgen ongunstigen keer. Na ton taaie, volhardende verdediging heeft het Belgische leger voor de overmacht der Duitschers moeten bukken. Het heeft zijn en dapper verdedigde stellingen in Boord-Belgie moeten ontruimen en is in goede orde op zijn centraal reduit Ant werpen teruggetrokken. Brussel, de Bel gische hoofdstad, heeft thans een Duitsche bezetting. Voor ons land doet zich thans de belang- ke vraag voor, of de Duitschers zich enkel zullen bepalen tot het vasthouden der Belgen in Antwerpen, dan wel of ze een finale afrekening wenschen met het Belgische leger en dè vesting zullen aan vallen. Gebeurt dit laatste dan zal onze grenswacht in Brabant en Zeeland bijzonder op haar qui vive moeten zijn. De ruimte tusschen de Antwerpensche fortenketen en onze grenzen is al te beperkt voor de ont plooiing van een aanvalsleger vaD eenigen omvang. Allicht zou bij een aanval daar ter plaatse onze onzijdigheid in gevaar kunnen tomen. Temeer, waar de totale insluiting Ier vesting bemoeilijkt wordt door de Westerschelde, die voor een deel Neder- landsch territoir is. Tot nog toe echter hebben ie Duitschers zich strikt buiten onze grenzen gehouden en we willen hopen dat ze dit ook in het vervolg blijven doen. Bovendien is de mogelijkheid groot, dat de Duitschers van een aanval op Antwerpen afzien. Antwerpen is zeer versterkt, de Belgen noemen de vesting onneembaar. Voor een aanval zal derhalve een groot leger noodig zijn. En voorioopig zullen de Duitschers voor den verderen opmarsch in Belgie hun troepen wel kunnen gebruiken. Uit de ie laatste berichten blijkt althans, dat Fransche legerafdeelingen naar het noorden opdringen. Meer dan eens is in de laatste dagen ge waagd, waar de Franschen toch bleven. Waarom snelden ze de Belgen niet tjjdig ter hulp, om den stormloop der Duitschers 'ot staan te brengen Mag men de Engel- *1,1 sche en Fransche berichtgevers gelooven, werd er gewerkt volgens een vast plan 'olgens hetwelk de Belgen tot taak hadden opmarsch der Duitschers zoo lang moge- lijk tegen te houden om zich vervolgens in Antwerpen te nestelen en daardoor te worden een voortdurend gevaar in de rechterflank van het Duitsche leger. Uit het verdere verloop der krijgsoperaties zal moeten blijken of deze lezing overeen komstig de waarheid is. Ook in verbaDd met de andere gebeurte nissen werd meer dan eens de vraag ge hoord, waar de Franschen toch bleven. Tot nog toe hoorde men niet veel van de actie van het Fransche leger. Alleen aan de Fransch Duitsche grens, bij Mülhausen en in de Vogezen hadden ontmoetingen van eenige beteekenis tusschen de vijandelijke legermachten plaats. Er schijnt daar met afwisselend geluk te zijn gestreden, doch de laatste berichten spreken van een ern stige Dederlaag der Franschen voor Metz. De Duitsche Keizer heeft de overwinning der Duitschers zelf bevestigd en het Duit sche volk tot dankgebed opgeroepen. De Franschen zouden 10000 krijgsgevangenen 50 kanonnen hebben verloren Dat klinkt heel wat en in Berlijn, München en andere Duitsche steden, heeft men geestdriftig de overwinning gevierd. Maar toch is dat alles nog slechts een begin. Meerdere bloedige veldslagen zullen nu eerstdaags moeten volgen tusschen de fortenreeksen, die de oorlogvoerende landen scheiden. En daarna komen de fortengordels zelf In Duitscbland heeft men intusschen kunnen juichen over het succes der troepen in België en aan de Vogezen. En over misschien een andere reeks overwinningen nog wel. want de Duitsche pers, waarover van hooger hand vaderlijk gewaakt wordt, meldt alleen overwinningen. De togenspoed in België vindt bij geen Duitscher geloof. Het moet intusschen gezegd, dat de afge- loopen week er een van succes was voor de Duitsche wapenen. De Duitschers leggen een.bewonderenswaardige activiteit aan den dag. Ware het niet, dat de Belgen een zoo hardnekkigen tegenstand hadden geboden, de Duitsche troepen zouden allang de Fransche noordelijke grens bereikt hebben, dank zij hun doortastendheid, hun snelle opmarsch, de dapperheid der troepen en de juistheid waarmee de Duitsche oorlogs machine werkt. Het Duitsche leger was gereed toen de aanval geblazen werd en aan de legerorganisatie schijnt niets te ontbreken. En wie zal zeggeD, of dit met het Fransche ook het geval was? flet felle waarschuwende woord van den Franschen senator Clemenceau en de erkenning van den Franschen oorlogsminister dat er aan het leger nog wel iets ODtbrak, liggen nog versch in het geheugen. Dat de Duitschers vertrouwen stellen in de kracht van hun leger, daarvan is in de laatste dagen meer dan eens gebleken. Daarvan getuigden de oorlogsverklaringen die de Duitsche regeering Daar rechts en links zond of uitlokte. En ook de Duitsche bladen getuigen er van, zooals ons uit sommige, die na heel wat lotgevallen den weg naar Holland hadden gevonden, bleek. Het Duitsche volk verzekert u dat zijn leger strijdt voor een rechtvaardige zaak, zelfs dat België Duitschland den oorlog heeft verklaard, dat ze de „Franzosen" zullen dorschen, de Engelschen op hun gezicht zullen slaan, dat „papa Czaar" gevangen genomen en naar Wilhelmshöhe te rente nieren zal worden gezonden enz, enz. De tijd zal leeren of die Duitsche droomen werkelijkheid zullen worden. Vooralsnog valt er niet het minste te voerspellen. De dagen der beslissende ontmoetingen naderen dat staat vast. De groote ontzaggelijke botsingen, die over het lot van volkeren zullen beslissen, komen. En met sidderend hart vragen we, wat de nieuwe week, de vierde oorlogsweek zal brengen. Oorlog, oorlog zal hot zjjn) De vrede is nog ver af, onzichtbaar ver. En temidden van het geweldigo rumoer der volkeren ligt ons landje, waakzaam en werkzaam. Nog zijn de gevaren niet geweken, nog moeten we op alles voor bereid zijn. 't Is goed het elkander nog eens ter herinneren. De opwinding dei- eerste oorlogsdagen is geweken en er is een weldadige kalmte gekomen. Dooh het gevaar bestaat dat die kalmte ontaarden zal in lauwheid ea zorgeloosheid. En dat zou verderfelijk kunnen zijn, waar do tijden toch nog zoo uitermate ernstig zijn. Niet alleen, omdat het oorlogsgevaar nog geens- z!ns geheel en al is geweken, maar ook, omdat groote gevaren ons economisch leven bedreigen, 't Is ongetwijfeld verblijdend dat onze handel op het buitenland zich be gint te herstellen al zijn er ook nog heel wat bezwaren te overwinnen, het stemt tot verheuging, dat regeering en invloedrijke corporaties samenwerken om ons bedrijfs leven weer in het oude spoor terug te brengen. Maar we zijn er op het oogenblik nog lang niet. Onze volkskracht dient thans niet te verslappen maar sterker te worden. Thans te zeggen, dat alles wel weer terecht zal komen, zou roekeloos zijn. Er moet worden aangepakt, er moet worden gesteund en geleid, er moet worden gewerkt met inspanning van alle krachten. Eén voor allen en allen voor één. Ook al blijven we bewaard voor de rampen van den oorlog, toch zal de mobilisatie toestand in ons land nog lang moeten voortduren. Wat veel zal vragen van onze schatkist. Werkloosheid en armoede laten zich tban3 reeds ernstig gevoelen, vooral in de groote steden. Eu zoo is er meer, dat waken en werken noodzakelijk doet zijn. Kalm zijn in deze bewogen tijden is een zegen, maar zorgeloosheid zou een vloek kunnen worden! —o—o—o— Temidden van oorlogsellende en rumoer der volkeren kwam in de afgeloopen week het bericht van het heengaan van het Opper hoofd der Katholieke kerk. Vrij onverwacht kwam het overlijdensbericht van Paus Pius X. Weliswaar wist men, dat de gezond heidstoestand van den H. Vader te Rome in den iaatsten tijd veel te wenschen over liet, doch dat de Paus reeds zoo spoedig den herderstaf uit de handen zou leggen, hadden weinigen gedacht. Zonder twijfel hebben de ontzettende wereldgebeurtenissen van de laatste dagen de gezondheid van den Paus een al te zwaren schok gegeven, zooals ook uit de berichten uit Rome blijkt Na al het mogelijke te hebben gedaan, orr het uitbreken van den grooten oorlog nog te voorkomen was de H. Vader, toen de oorlogsbrand uitgebroken was, in een zeer neerslachtige stemming geraakt. Aldus zeggen de berichten. Even langer clan een 11-tal jaren heeft Paus Pius X op het Vaticaan mogen zetelen Den 4 Aug. 1903 werd bjj door het Heilig College als opvolger van Leo XIII aange wezen. Zijn verkiezing was destijds een verras sing, daar er twee andere invloedrijke can- didaten waren. De eenvoudige patriarch van Venetië del Sarto was door zijn ver kiezing tot opperhoofd der Kerk zoo aan gedaan, dat hij bij het vernemen daarvan in zwijm viel. Zoo, althans vermeldt de geschiedenis. Even bekend als zijn eenvoud was, even bekend was zijn godsvrucht, deugdzaamheid en groote geleerdheid, en toen dan ook het Iloilig College hem als Paus had gekozen, wist men, dat de Heilige Stoel zou worden ingenomen, door iemand die dezen, door persoonlijke eigenschappen en deugden tot roem zoude strekken. Met groote kracht heeft Paus Pius X( geijverd voor de plichtsbetrachting van de geestelijkheid en het onbesmot bewaren van de heilswaarheden der Kerk. De modernis tische stroomingen vonden in hem een tegenstander. Het Heilig College zal binnonkort in conclave bijeenkomen om een opvolger van Pius X te kiezen. Waar de kardinalen uit alle deelen der wereld zullen moeten komen en de oorlogstoestand aan het reizen groote bezwaron in den weg logt, kan het wel eenigen tyd duren, voor tot do keuze van een nieuwen kerkvorst kan worden over gegaan. Onder de kardinalen, die als candidaton worden genoemd, is ook de Nederlander, kardinaal van Rossum. Nederlanders in Engeland gevan gen genomen. Naar aanleiding van het bericht be treffende door de Engelschen gevangen genomen Nederlandsche zeelieden ver zoekt de Engelscbe legatie ons te melden, dat hier sprake is van Nederlandsche zeelieden, yarende op Duitsche schepen. De kapitein van het Nederl. stoom schip „St. Nicholas" vernam te Keith, dat er nabij Edinburgh een aantal Ne derlanders in gevangenschap vertoefden. Met een anderen kapitein vroeg en verkreeg hij vergunning deze iandge- nooten te bezoeken en nadat verschil lende formaliteiten vervuld waren, kreeg hij vergunning de lieden naar Nederland over te brongen. Ze waren gevangen genomen tegelijk met Duitschers van de Duitscho visschersschepeD. Deze schepen waren gezonken. De lieden klaagden over slechte behandeling, doch waren waarschijnlijk niet gewend aan hot Engelscbo voedsel, en daar de Neder landsche consul te Edinburgh (of Leith) geen Nederlandsch kon spreken, kon hij zeer weinig voor hen doen. De „St. Nicholas" werd in het geheel niet lastig gevallen. Het verdient de aandacht, dat deze Nederlanders van Duitsche schepen kwamen en vermoedelijk niet van de Duitschers waren te onderscheiden. Oorlog tusschen Duitschland en Japan. Uit Berlijn wordt geseiDd, dat in ant woord op het door Japan gestelde ulti matum den Japaoschen gezaat aldaar mondeling werd meegedeeld, dat de Duitsche regeering niets te antwoorden heeft op de door Japan gestelde eischen. Zij roept dus haar gezant terug en geeft den Japanschen zaakgelastigde zijn pas poort. Reuter vernam daarna van het Japansche gezantschap te Londen, dat Japan aan Duitschland den oorlog heeft verklaard. Zondagmiddag is de Nederl. torpe doboot Gil in het zeegat' van Tessel aan den grond gevaren en kort daarop weer vlot gekomen. Door een stortzee is de opvarende P. de Jong, kok, over boord geslagen en verdronken. Menigeen heeft in zijn leven onder vonden, dat op een houten bank in zijn jeugd prettiger zat, dan op hetfluwoelen kussen op lateren leeftijd. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederiand 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prys der Advertcnli/m. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel moer 5 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1