Binnenland. DE OORLOG Gemengd Nieuws. Tl 8 TEXEL, 26 Augustus 1914. Vlieland. De Min. Kraus heeft den geregelden dienst hervat. In hotel Meijer werd dezer dagen door den heer Moleuaar, burgemeester, eene vergadering belegd, ten doel hebbend de oprichting van een steuncomité. Na eenige besprekingen over de wijze waarop en hoe dit steuncomité in deze gemeente zal werkzaam zijn, werd het als volgt samengesteldJ. Molenaar, le voorz, I. C. Kooyman, 2e voorz, G. Donia, le seerT. Meijer, 2e secr., G. C. Bruijn, le penningm K. H. Visser, 2e penningm., W. J. van Rossum, C. de Jong, W. Voet en R. W. Daalder. Reeds is eene collecte gedaan ten behoeve van het Roode Kruis. Nu het Belgische leger zich binnen de versterkingen van Antwerpen heeft teruggetrokken is de gelegenheid om België door te trekken voor de Duit- sche troepen alleszins gunstig. Namen, de sterke vesting, is door de Duitschers omsingeld buiten het bereik van de kanonnen der versterkingen. De Fransch-Eogelsche legers bieden de Duitsche op hun verderen tocht naar Noord-Frankrijk, hardnekkigen tegen stand. Naar het heet, heeft een treffen plaats over een groote uitgestrektheid en met wisselend succes. In Elzas-Lotharingen worden de Fran- schen in hun opmarsch stuit en zelfs teruggedrongen. Van Duitsche zijde erkent men dat de Russen op Duitsch grondgebied zijn doorgedrongen en dat het aan de Duitsche troepen, in die streken zonder natuurlijke of kunstmatige versterkingen, niet moge lijk bleek ze terug te werpen. De Oostenrijkers en de Serviërs be kampen elkaar naar het schijnt met wisselenden uitslag. Heel Europa staat in vuur en vlam. Wat zal het einde zijn? Uit de ver warde en elkaar steeds tegensprekende berichten van de oorlogvoerende partijen is nog niets op te maken, bovendien, 't is nog maar een begin van bitter lijden. —Het gebed der Turken Voor de eerste maal, zoolang de Mo- hammedaansche godsdienst bestaat heeft zich het feit voorgedaan, dat Turken bid den voor de zegepraal van Christenvol ken. Iu de moskeeën te Constantinopel wordt namelijk gebeden voor de zege praal der Duitsche en Oostenrijksche le gers. Eens... Eéns... als de weeën der aarde geduld zijn, ééns... als het koren der liefd' is gerijpt, ééns... als de dagen der zonde vervuld zijn, ééns... als het menschdom zijn [menschheid begrijpt Dan zal geen wetenschap moordstelsels [leeren, staaft niet meer eerzucht haar droomen [door 't staat; dan zal beschaving en waarheid regeeren, dan wordt hun arbeid een Gods-ideaal. (De Hervorming.) Vee-invoer in België. Te bevoegder plaatse hier te lande is nog niets bekend van uit Belgische bladen hierheen geseinde berichten, volgens welke België weder voor den vrijen invoer van vee uit Nederland zou zijn opengesteld. Onze broodvoorztening. Volgens de „Tel." is van Regeericgs- wege een aparte dienst georganiseerd om de graanvoorraden, die binnenkomen, op oordeelkundige wijze onder de meelfabri kanten en molenaars te verdoelen. De Regeering heeft (volgens het Hbl.) maatregelen genomen om den invoer van graan voor ons eigen gebruik te ver zekeren, zoo noodig, indien particulieren daarbij bezwaren mochten ondervinden, door consignatie aan het Nederlandsche gouvernement. De strijd om het bestaan is veel te ernstig, dan dat w[j dien door ergernis over kleine omstandigheden in onze zaken zouden verzwaren. Op last van den Minister van Landbouw is bij besluit van 18 Augustus aan burgemeesters last gegeven beslag te leggen op alle voorraden; onbewerkte tarwe. In pakhuizen en op schepen mag geen tarwe verwerkt worden. N. v. d. D. Solliciteer en. Het weekblad van den Nederlandschen bond van gemeenteambtenaren wijst er op, dat bij ons te lande te veel wordt gesolliciteerd. Dit vordert van de solli citanten veel tijd en veel geld. Soms zelfs worden oproepingen van sollicitan ten geplaatst, terwijl feitelijk reeds vast staat wie de uitverkorene zal zijn. Het euvel van het onnoodig solliciteeren zou ook zeer ingeperkt kunnen worden, indien sommige oproepingen wat duide lijker en uitvoeriger gesteld wordon. Indien vooraf bepalingen gesteld worden omtrent eischen van bekwaamheid, leef tijd, maatschappelijken welstand, fortuin, godsdienstige en politieke overtuiging, gezondheidskeuring enz. laat men ze dan ook publiceeren. Allen, die niet aan die eischen voldoen, kunnen dan hun solli citatiestukken thuishouden. Zeker zou bij publicatie menigmaal een storm van verontwaardiging opgaan over sommige voorwaarden, maar ook daar van is juist de bekendheid beter. Het getal gegadigden zal dan ook minder zijn en niet zooals thans méérmalen geschiedt door gemeentebesturen konden worden aangewend om jaarweddeverbetering tegen te houden, ook de rechten en plichten van den ambtenaar dienen vooraf meer bekend gemaakt te worden. Het is ook zeer in het belang van de ge meenten, dat zich juist die ambtenaren aanmelden welke voor de betrekking het meest geschikt zijn. De gemeente vraagt toch geen sollicitanten om het belang der ambtenaren te dienen, maar zuiver in haar eigen belang. De beschouwingen van het bondsblad verdienen zeker bij de gemeentebesturen ernstige overweging. Ingez. Wat velen niet weten In deze critieke tijden, kan het zijn nut hebben met een enkel woord de aandacht te vestigen op den werkkring van de Nederlandsche Bank, welke in 't geheel geen publiciteit aan haar werk zaamheden pleegt te geven en toch voor zoovelen tot groot voordeel werkzaam is. De gelukkige bezitter van geldswaardige papieren en kostbaarheden kan er op billijke wijze een open- of gesloten be waargeving doen. De onkosten, daaraan verbonden, zijn niet groot, de Bank rekent slechts bij open bewaargeying voor iedere f1000 waarde 75 ets. bewaarloon, mini mum 15. Men kan dan de Bank op dragen de coupons van effecten op den vervaltijd te verzilveren en men ont vangt maandelijks een afrekening thuis. Voorts kan men bij de Bank op binnen- landsche en buitenlandsche fondsen geld te leen ontvangen. Alleen vraagt de Bank wat meer overwaarde dan een kassier in den regel eischt. Momenteel bedraagt de rente5en5Vs pCt. Men kan ook een rekeniugcourant doen openen, en dagelijks halen, wat men noodig heeft, en brengen wat men over hééft. Als onderpand voor voor schotten neemt de Bank dezelfde fondsen als voor beleening. Voorts disconteert de bank wissels en ander handelspapier. Nu velen door het uitblijven van ver vallen coupons van inkomsten verstoken blijven, en doordat de Beurs gesloten is, H.H. bankiers ook de moelijkheden der geldschaarste ondervinden is het onge twijfeld in veler belang met enkele woorden eens meerdere publiciteit te geven aan de werkzaamheden van Neer- lands schitterendst geldinstituut „de Nederlandsche Bank". L.D. het voordeel van den wereldoorlog. Aan den wereld-oorlog zijn voordeelen verbonden. Zeker, het klinkt paradoxaal, maar het is inderdaadwanneer men kiezen moet tusschen een oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland, en een strijd, waaraan zoo ongeveer heel Europa mee doet, dan verdient deze laatste de yoor- keur. Een wereld-oorlog toch moet vlugger afloopen dan een oorlog tusschen twee landen. In hel laatste geval kunnen beide landen bij hun buren gaan Ieenen. Maar ho9 moeten thans de stijdende landen aan geld komen Wou Duitsch land misschien z'n millioenen halen uit Nederland Of wou Rusland misschien in Japan een leening geplaatst zien te ki ijgen De dubbeltjes-kwestie is thans de hoofdzaak. En bet land, dat het het langst uit kan houden, wat de duiten betreft, zal overwinnen. Bij de vredes onderhandelingen kan het eischen stellen terwijl het land, dat op het slagveld gewonnen heeft, uitgeput en uitgeteerd is, en opgaat in ellende. Reeds over vier weken zullen de respectievelijke schatkisten der oorlog voerende mogendheden den bodem ver- toonen. Dit is het voordeel van een wereld oorlog. Leidsch Dagbl. Een Amsterdamsch onderwijzer iti België doodgeschoten. Eerst Zaterdag is te Amsterdam be kend geworden, dat de heer H. J. Dijk stra, voorzanger van de Westerkerk en onderwijzer aan de Herv. Diaconieschool van de Weteringschans, aldaar, Woens dag 5 Aug. te Esneux, waar hij inet. zijn echtgenoote en nog een oudere dame voor zija vacantie verblijf hield, het slachtoffer is geworden van den oorlog. De familie vertoefde te Esneux, toen de vijandelijkheden begonnen, waarna zij naar La Roche reisden, waar vandaan men 4 Augustus verplicht was te vluch ten, in gezelschap van nog 2 andere landgenooten, die bereids in Nederland terugkeerden. Doordat de familie Dijkstra nogal veel bagage bij zich had, konden zij zich niet zoo snel bewegen als de andere, zoodat zij scheidden en besloten op zich zelf verder te gaan. Zij meenden te Esneux veiliger te zijn en kwamen daar 4 Augustus behouden aan. Reeds den volgenden dag rukten de Duitschers het stadje binnen. Op de hoogten daarvoor openden de Belgen het vuur, met het gevolg, dat weldra een ontzettend gevecht plaats vond. Tegen den avond werd het gevecht zoo erg, kwam het kanongebulder der artillerie steeds naderbij, zoodat de be woners van het hotel „Bellevue" in den kelder vluchten en daarin drie nachten hebben doorgebracht. Men beleefde daarin verschrikkelijke momenten, daarboven was het een strijd op leven en dood. De heer Dijkstra beging de betrekke lijke onvoorzichtigheid tegen het aan breken van den ochtend, reeds op den eersten nacht, zich over een erfje naar het privaat te wagen. Beneden, in den kelder, zag men hem niet terugkeeren. Na uren wachten vond men hem dood op het binnenplaatsje liggen, een kogel had zijn hart doorboord. Vier dagen lang hebben mevr. Dijk stra en haar vrienden nog in Esneux moeten blijven. De Duitschers hadden het plaatsje bezet, de Belgen waren teruggetrokken, niet alvorens duizenden slachtoffers waren gemaakt. Het leed, dat de beide dames hehben meegemaakt, is onbegrijpelijk. De armoe, die zij schieroveral aan troffen was afgrijselijk. Eerst uit Vaals kon zij haar kinderen het vreeselijke verlies telegrafeeren. Gedeeltelijke opheffing van uitvoer verbod in Engeland. Uitvoer van steenkool uit Engeland is weder, zonder eenige beperking, toege staan. Ingetrokken is voorts het uitvoer verbod van rijst, van versch, bevroren en gezouten vleesch, van gevogelte, visch, thee, fruit en groenten. Verboden blijft de uitvoer van tarwe en tarwemeel, gerst en haver, levend vee, boter, margarine, kaas, eieren, suiker, melk en jams. Hbl. De schepen met steenkolen geladen, die l Augustus te Emmerik werden vastgehouden, hebben Vrijdag hun reis vervolgd naar Holland. Inkwartiering en vegetarisme. Onder de niet talrijke gevallen van het weigeren yan inkwartiering of voeding aan soldaten, die zich te Amsterdam voorgedaan hebben, is er een, zegt het Hbl., waaraan de komische zijde niet ontbreekt. Volgens de wet moet aan de inge kwartierde soldaten o.a. per dag éénmaal vleesch, visch of spek verschaft worden. Het toeval wilde, dat vi9r onzer mili tairen gevoed moesten worden door het „vegetarisch restaurant". Daar kregen zij geen van bovengenoemde spijzen, wel boonen, erwten enz. Volgens een der artikelen der inkwar- tieringwet moet de maaltijd van een onderofficier of een soldaat bestaan uit aardappelen, groenten of droge peul vruchten en voorts in vleesch, spek of visch en daarenboven 0.75 K.G. goed goed gebakken brood, tweemaal per dag thee of koffie verdei het noodige drink water* Zij gingen daarover klagen bij de politie die proces-verbaal opmaakte en dit naar den ambtenaar van 't Openbaar Ministerie zond. Deze zal dus te beslissen hebben, of een vervolging zal kunnen worden ingesteld. De oorlog en vreemde woorden. De oorlog zoo ontleent de N.R Ct. aan een Duitsch blad zal een machtige hulp worden voor hen, die sedert jaren bezig zijn te strijden voor het zuiver houden van de taal. Allerlei de taal ontsierende vreemde insluipsels zullen verdwijnen. Het is al begonnen. Te Berlijn bijvoorbeeld krijgt men in alle restaurants op het oogenblik Duitsche spijskaarten, terwijl men voorheen altijd placht te beweren, dat in de edele kook kunst het gebruik van vreemde woorden absoluut onmisbaar was. En men gaat verder. Alle Robes, Manteaux, Tailor Made, Manicure, Ondulation Confiserie, English Clothing, die de ruiten van alia groote Berlijnsche magazijnen ontsierden zijn verdwenen en het blijkt, dat men het heel goed zonder die vreemde fraaiig heden stellen kan. De „Queen Bar" heel nu ineens „Hoch Deutschland", „Bohème' is in „Germania" veranderd in plaats, van „Everclean" wordt nu de „Waschej der Zukunft" aangeboden en „The Vers- Schoe" zal voortaan de naam „Vera; Schuh-Geselschaft voeren. Te hopen is het, zegt het blad, het zoo blijven zal: men ziet nuduidi lijk, dat het zonder vreemde woordei best gaat. Zij had hel gelezen. Dat in dezen tijd allerlei praatjes ronde doen en gretig ingang vindei vooral wanneer zij een pikant tintje vertoonen, ondervindt men dagelijks] De herkomst kan vaak worden toegi schreven aan verachtelijke individual die vermaak vinden in het opzettelijl verdichten en venten van valscl nieuwtjes. Niet altijd echter is opzet in het apf Zoo gebeurde, volgens De Tijd, op et] onzer Zuidhollandsehe dorpen het vi gendeAls een loopende vuurtje vi spreidde zich het gerucht, dat, wegei den toenemenden ernst van den oorloj toestand, onze Koningin naar Indië vertrekken. Men kan zich den an| der eenvoudige landslieden voorstellei Er werd bij gezegd het zal wel wi zijnwant de vrouw van den dien heeft het gezegd en die zal het wel weti Niet zoodra komt de veldwachter thuis vrouwlief treedt hem met dejobstp tegemoet. Het stond in de krant, onze Jan de diender vond het te erg te gelooven. Met het ernstigste van de wereld houdt de vrouw hem krant voor en laat manlief lezen:,! „Koningin Wilhelmina" zal a.s. Zaten naar Indië vertrekken." Een onbedi lijk gelach volgde. Wie kan nu wi dat SS. stoomschip beteekent? vrouw was er niet toe te bewegen bi geburen te gaan aanzeggen dat zij vergist had. De geïnterneerden te Alkmaar. De commandant van het interneerinl depot, luitenant kolonel W. Lussanelj la Sabloniére, ontving eergisteren! telegram van den Minister van Oor] met de mededeeling, dat de vader den geïnterneerden vijftienjarigen vinder, Kurt Repenning, dezen zoukoh halen en dat de jongen in vrijheid ura worden gesteld. Dinsdagavond halfzej kwam de heer Repenning bij den mandant, die zich per rijtuig met naar Bergen begaf, waar thans del sche geïnterneerden in een kampj huize Kinheim ondergebracht zijn. tuurlijk waren vader en zoon zeer1 heugd elkaar onder deze omstandigbsj weer te ontmoeten. Van een „besJ fing" was geen sprakepapa vond] zijn jongen het erg goed gehad volstond met hem onder het od brengen, dat het gebeurde een leerschool voor hem was geweest neer hij permissie krijgt om even de soldaten mee te gaan, zal bijl' doen, die wandeling niet zoo maken, dat hij over de grenzen kc{ Aanvankelijk was het plan, dal reis naar Aken nog zou worden vaard, maar Kurt had nog geen afc genomen van zijn Hollandsche colj padvinders, die als „ordonnansen" net depot zijn verbonden en zich voor hem hadden geinterseerd. Bu Bh Ko Oui De> Oos Coc G IVa D en 225 90 55 746 Kt Dè nog geve Suiki Verti en V| Bri 2 mn Tuipe Ocs Al

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 2