N°. 2808. Donderdag 3 September 1914. 278t* Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Gemengd Nieuws. VERBETERING DIENSTREGELING. Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met yerhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 uur op den dag: der uitgave Prijs der Advcrtcntièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedore regel meer 8 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD& DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Tb x el. In ons vorig nummer stond abusieve lijk, vertrek Nieuwediep 11,15, dit moet zijn 11,45, wij laten daarom de dienst regeling nogmaals in haar geheel volgen. Dienstregeling Texcls Eigen Stoombootonderneming aanvangende 1 September 1914, Vertrek Texel 6,15 v.m. 10,15 vm. en 2,30 nam. Vertrek Nieuwediep 7,30 v.m. 11,45 vm. en 4,— nam. 22—29 Ang. De vierde oorlogsweek ligt thans achter ons maar de belangstelling voor het ontzet tend gebeuren blijft nog onverzwakt. En bet is met eenige zekerheid te voorspellen, dat die belangstelling in de eerstvolgende dagen nog stagen zal. Op het westelijk oorlogsterrein staan de beslissende veld slagen voor de deur. De reusachtige legers zjjn thans zoover tot elkaar genaderd, dat ieder oogenblik een belangrijke beslissing zal kunnen vallen. Hoe zal die beslissing zijn We weten bet niet en wagen ons geenszins aan een beBliste voorspelling. Letten we echter op de huidige situatie, dan moet worden vast gesteld, dat de krijgskans de'Duitschers zeer gunstig is geweest tot heden. De Duitsche wapenen zegevieren in het westen lot nog toe en de indruk is sterk, dat het den bondgenooten niet naar wensch gaat. Duitschers zijn er in geslaagd enorme Iroepenmassa's op het noorden van Frank rijk te werpen.En steeds nog worden nieuwe tioepenafdeelingen aangevoerd, door het zwaar bezochte Belgenland, dat de Duit schers thans als bun operatiebasis gebruiken. Het Belgische leger zit opgesloten in Ant werpen en mag zich slechts nu en dan nog even een uitval tegen het bewakingsleger veroorloven. Veel schijnt het al niet meer te kunnen uitrichten tegen de Duitsche over macht. De Belgen hebben het nog wel beproefd in de laatste dagen, maar bij Stechelen moesten ze met gevoelige ver lezen op Antwerpen terug. Zoo ligt de weg door Belgie thans geheel open voor het Duitsche leger, want ook Namen is ge vallen. Spoediger dan men had verwacht. Na een paar stevige aanvallen der Duitschers moesten de Belgen de forten bij Namen ontruimen en stond den aanvoerder van het Duitsche leger in Belgie niets meer ia den weg om op te rukken tot de Fransche Srenzen. In Lotharingen en Luxemburg waren de Duitschers reeds eerder tot aan 4e grenzen der republiek voortgedrongen, zoodat van de landzijde Frankrijk geheel ioor den vijand omringd is. De ver bonden Franschen en Engelschen hebben zich teruggetrokken op hun fortenketen en ook generaal Pau, die met veel succes tegen ie Duitschers in den Elzas opereerde, heeft zich op het Fransche gebied moeten terug trekken na het ontstuimig voortdringen der 'J Duitschers naar de Fransche grens. Hevige gevechten zijn er in de laatste dagen reeds geleverd en in schier alle zegevierden de ie|Duitsche wapenen. De strijd om en bij de Fransche forten is op het oogenblik, dat wij dit schrijven, wellicht in vollen gang. De Duitschers wisten er reeds enkele te nemen, w.o. dat bj Longwy aan de Luxemburgsche grens en zooals de Beilijnsche berichtgevers met opsmuk verklaren het ,sterkste Fransche speifort", dat van Manonvillers, behoorende tot de verdedigingswerken van Toul. Maar daarmee zijn de Duitschers nog niet in Parijs. Hoe buitengewoon groot ook de aan valskracht der Duitsche troepen gebleken is, het zwaarste werk moet nog gedaan worden en het geforceerde oprukken, met al dön tegenstand die onderweg ontmoet werd, zal zjjn invloed stellig laten gelden. Het is zonder twjjfel dat een aanvallend gevecht meer inspanning van krachten vraagt dan een verdedigend gevecht m.a.w. dat de Duitschers 'n groot overwicht moeten hebben om den sterken tegenstand aan de Fransche grenzen te breken. Gaat men de positie's der oorlogvoerende partijen na dan wekt het allen schijn, dat de Duitschers den kortsten weg trachten te nemen naar Parijs. Vooral in het centrum schijnt de aandrang der Duitschers bijzonder groot te wezen en Maubeuge wordt bedreigd. Maubeuge is een versterkte plaats van groote beteekenis. Het 4e Duitsche legercorps, dat dwars door Belgie trok, tracht daar door te breken, vermoedelijk in vereenigiDg met het 6e legercorps, dat verder naar het zuidoosten on ten noorden van Verdun opereert. Men mag evenwel aannemen, dat generaal Joffre. de Fransche legeraanvoerder, een groote troepenmacht in Noord-Frankrjjk bijeenge trokken heeft om den doortocht der Duit schers te keeren. Zelfs is gemeld, dat het versterkte Rijssel, dat meer westwaarts is gelegen, door de Franschen opgegeven werd en dat de bezetting van 50,000 man naar Maubeuge getrokken is, om mede te helpen den Duitschen aanval op het centrum te keeren. De forten van Rijssel zijn welis waar niet van den laatsten tijd, doch het zoo maar prijs geven ervan, duidt op het dreigende van het gevaar dat het centrum nadert. Alles te zam6n genomen, lijkt het ons zeer waarschijnlijk, dat een groote beslis sende slag voor de deur staat. Gelukt het de Duitschers in het centrum door te breken dan ziet het er niet best met Frankrijk uit. En daarom gelooven we, dat de komende slagen, die wellicht eenige dagen zullen duren, de verschrikkelijkste van dezen oorlog zullen zjjn. De Franschen weten maar al te goed dat daar over het lot van Frankrijk zal worden beslist. De strijd zal ontzettend zijn. De groote snelheid waarmee de Duitschers in de laatste dagen zijn vooruitgedroDgen moet verbazingwekkend worden genoemd. Ze drongen ontstuimig vooruit. En dat stellig niet zonder reden. Ware de tegen stand der Belgen er niet geweest, ze zouden Frankrijk uit het noorden eenvoudig over rompeld hebben. Ze hebben door dien tegenstand intusschen heel wat tjjd verloren en het optreden van Rusland vordert dat ze zoo spoedig mogelijk de handen in het westen wat vrij krijgen. Erg prettig zag het er in de laatste dagen voor de Duit schers in Oostpruisen niet uit. De Russen rukten zegevierend vooruit en wisten een groot deel van Oostpruisen te bezetten. Zelfs tot Allenstein wisten ze door te drin gen, zoodat de Duitschers zich op Ostenrode moesten terugtrekken. En verder noordelijk vertoonden de Russen zich reeds ver voor bij Koningsbergen, zoodat de Duitschers bij Elbing alles onder water moesten laten zetten. Elbing ligt betrekkelijk dicht bij Dantzig. Uit latere berichten van de gene rale staf te Berlijn moet worden afgeleid; dat de Russen ten slotte teruggeworpen zijn. Nadere bijzonderheden zijn op bet oogenblik dat wij dit schrijven echter nog niet bekend. Hoe het zij, het opdringen van de Russen noodzaakt do Duitschers in het westen haast te maken en daarom is het te ver wachten, dat de beslissende slagen eerst daags zullen vallen. Ons hart moet ineen krimpen bij de gedachte aan al de ellende die er in de komende dagen over duizenden jonge mannen zal worden uitgestort. Over de krijgsoperaties tusschen Oosten rijk en Servië werd in de laatste dagen zoo goed als niets gemeld. En kwamen er nog berichten, dan waren ze zóó tegen strijdig, dat er geen touw aan vast te knoopen was. Oostenrijk heeft officieel mede gedeeld, dat de strafexpeditie tot nader order zou worden uitgesteld, teneinde d6 Oosten- rijksche troepen teg6n Rusland te kunnen gebruiken, en dit schijnt inderdaad het geval te zijn. Op ernstige gevechten aan de Servische grens valt voorloopig dus niet te rekenen, tenzij de Serviërs zelf het offensief mochten hervatten. Op zee begint het in de laatste dagen wat roeriger te worden. De Fransche vloot toog naar de Adriatische Zee, om de Mon- tenegrynen te helpen by hun aanval op Cattaro, de zeehaven in Bosnië, en om de Oostenrijksche vloot te observeeren. En onderwijl had de Engelsche vloot een ont moeting met de Duitsche by Helgoland. Een drietal Duitsche kruisers en een paar torpedobooten werden daarby in den grond geboord, terwyi de bemanningen der schepen ongeveer 150U man, od 91) na allen om kwamen. Ook verloor Duitsehland zijn kruiser „Magdenburg" die aan den grond liep en bij het naderen der Engelschen door de Duitschers zelf met dynamiet vernield werd, terwijl een der Duitsche hulpkruisers door de Engelschen in den grond werd ge boord. Dat zyn in korte dagen nogal be- teekenisvolle verliezen voor de Duitsche vloot. Voorloopig houdt Duitsehland echter zyn beste schepen nog buiten schot. Zeer te betreuren is het dat zooveel on- schuldigen het slachtoffer worden van den grooten zeeoorlog, Het aantal schepen, dat op mijnen loopt stijgt onrustbarend. In de afgeloopen week, werd dit aantal pok weer met eenige vermeerderd. En onder de ver ongelukte koopvaardyschepen waren thans ook twee Hollandsche, waarvan de beman ningen voor een groot deel hun graf in de golven vonden. De Duitsche marine heeft door het maar in het wild strooien van losse mijnen een daad begaan die ten strengste dient te worden afgekeurd. Wie weet, hoeveel onschuldige zeevaarders Dog het slachtoffer zullen worden van die drijvende mijnen. Japan is met zyn krijgsoperaties tegen de Duitsche kolonie Kiautsjau in China begonnen, doch veel hoorde men er nog niet van. Evenmin als van de actie door Engeland en Frankrijk tegen de Duitsche koloniën op touw gezet. TEXEL, 2 September 1914. De familie Smit, die onder zulke treurige omstandigheden hun vaartuig in Luik moesten achterlaten, ontvingen naar wij vernemen dezer dagen bericht, dat zij zich weer in bezit van hetzelve kunnen stellen en dat er lading was voor Maastricht. Naar de bladen melden is de vaart op het Kanaal van Luik naar Maastricht on op de Zuid-Wiilemsvaart van Maas tricht naar 's Hertogenbosch heropend. Laatste bnsliclitiugeu Postkantoor den Burg. Voor Oudeschild, Nieuwediep en verder gelegen plaatsen 5,20 Waal, Koog, Oosterend, Eier- land, Cocksdorp Vlieland en Terschelling y, 6 Nieuwediep en verder gelegen plaatsen 9,30 Oudeschild, Nieuwediep en verder gelegen plaatsen 1,45 den Hoorn 1,55 Waal, Oosterend en Cocksdorp 5,35 den Hoorn 5,55 Onze plaatsgenoote, Mej. Joh. H. van Achterbergh is benoemd tot onder wijzeres bij het lager onderwijs te Amersfoort. Koninginneverjaardag ging Maandag overkomstig het verzoek van Haie Majesteit zonder eenig feestbetoon voorbij. Vcrccniging tot verbetering vau de Schapenfokkerij in N.1I< De jaarijjksche premiekeuringen van bovengeuoemde vereeniging zullen dit jaar door de omstandigheden niet worden gehouden. Waal, 31 Aug, De collecte voor het Roode Ki uis, al hier gehouden, heeft opgebracht de som van f23, Dank aan de dames J. Bruin, W. Dros en A. en N. Kuiper voor de genomen moeite. Vrijstelling van port voor brieven aan en van miiitairen. Tot nadere beschikking is in het bin- nenlandsch verkeer vrijstelling van port verleend voor de verzending door en aan militairen van a. brieven (mot inbegrip van briefkaar ten) tot een gewicht van 20 gram b. drukwerken en nieuwsbladen tot een gewicht van 100 gram. De portvrij te verzenden stukken moeten, voor zooveel zij afkomstig zyn van militairen, aan de adreszijde dragen het opschrift „Militair", gewaarmerkt door de handteekening van den afzender. Stukken welke niet beantwoorden aan de hiervoren genoemde bepalingen wor den met port belast. Dienstregeling Hollandsche Spoor, Bij de directie derH. IJ. S. M. is een groot aantal verzoeken ingekomen, waarbij wordt aangedrongen op wijzi ging en uitbreiding van den tegenwoor- digen beperkten treinenloop. Ingaande 2 September zal een zeer belangrijke uitbreiding aan den beperk ten dienst gegeven woiden. Bijna alle treinen, die voor schoolbezoek gebruikt worden, zullen dan weder ioopen. In het geheel zullen van 2 September af, op de lynen der H.IJ.S.M. ongeveer 150 nieuwe treinen worden ingelascht. Rott. Nwsbl. 't Wordt beter. Op de veiling te Poeldijk werd in de eerste week van Augustus f 3000 be- somd, terwijl in normale tijden de omzet f 30,000 zou zijo. In het laatste deel der maand, is de omzet geklommen tot bijna f 15,000. In West-FJakkee zijn de uitkomsten van den graanoogst over 't algemeen zeer bevredigend. Vooral het tarwegej was valt made, er wordt tot 31 H.L. tarwe per gemet gedorscbt, terwijl de qualiteit goed is. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1