N°. 2809 bondag 6 September 1914, Nieuws- en Advertentieblad. DE OORLOG Binnenland, Gemengd Nieuws. 27ste jaargang% Dit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor ben Borg 30 Cta. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Niuir Amerika on andere l'.nden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 uur op den dag der uitgave Pry's der Adverlentièn. Van 1 tot 5 rogola 30 Cts. Iodore regol moor S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Tsx el. De voorgeschiedenis. Ramsay Macdonalcl over den oorlog. Ia het Engelsche weekblad de „Labour Leader" heeft Ramsay Macdonald, de be kende arbeidersleider, in een artikel zijn meening gegeven over den oorlog en over de houdiDg van de Engelsche regeering, waarover hij zijn afkeuring uitspreekt. Aan een uittreksel daarvan in de „N.R.Ct". is hot volgende ontleend Macdonald begint met het Engelsche Blauwboek over de onderhandelingen voor den oorlog kort samen te vatten. 1. Sir E. Grey trachtte tot het laatst een Europeeschen oorlog te voorkomen. 2. Duitschland deed nagenoeg niels voor den vrede, maar het is niet duidelijk of het bepaaldelijk Oostenrijk in zijn Servische politiek aanmoedigde. De mobilisatie van Rusland dreef Duitschland tot den oorlog. 3. Rusland en Frankrijk trachten, zoowel door openlijken druk als met list, Engeland er toe te krpgen zich te verbinden hen in den oorlog bp te staan. 4. Ofschoon Grey hun geen belofte wou doen, gaf hij den Duitschen gezant te Londen te verstaan, dat Engeland zich misschien niet buiten den strijd zou houden. 5. Gedurende de onderhandelingen trachtte Duitschland, teneinde Engeland's onzijdigheid te verzekeren, Engeland's wenschen op sommige punten tegemoet te komen Soms waren zijn voorstellen plomp, maar Engeland deed geen poging om diplomatiek te onderhandelen, teneinde ze te verbeteren. Grey wees ze alle kort af. Eindelijk vroeg de Duitsche gezant zoozeer was Duitschland er op gesteld den omvang van den oorlog te beperken aan Grey om zijn eigen voorwaarden voor Engeland's onzijdigheid te noemen, maar Grey weigerde over deze zaak te spreken, Dit laatste hebben Grey en Asquith in hun redevoeringen in het Parlement verzwegen. 6. Toen Grey er niet in slaagde, tusschen Duitschland en Rusland vrede te houden, werkte hij opzettelijk om Engeland inden oorlog te betrekken, waarbij hij België als zpn voornaamste verontschuldiging ge bruikt. >Dit is, zegt Macdonald, de kern van het Blauwboek. Dat Grey eerst voor den vrede en ten slotte voor Eugelands deel neming aan den oorlog werkte, is slechts schijnbaar met elkaar in tegenstelling. De verklaring geeft hen gelijk, die in de laatste acht jaar Grey een bedreiging voor den Europeescben vrede hebben geacht en zijn politiek een ongeluk voor Engeland. Er is voor Engeland tweeërlei politiek mogelijk. De eene is met alle Europeesche landen in het algemeen vriendschappelijk om te gaan en zoo noodig met elk hunner op punten van gemeenschappelijk belang samen te werken. Hiertoe moet Engeland de handen zuiver houden en stoutweg zijn steun geven aan elke beweging ten bate van de vrijheid. Dat is een politiek, die groot geloof, groot geduld en giooten moed vereischt. De grondslag er voor is gelegd door onze Internationale, meent Macdonald, en had de liberale regeering sedert 1905 die politiek gevolgd, dan had ze de militaire autocratieën, die ons nu in den oorlog hebben gebracht verpletterd. De tweede politiek schijnt gemakkelijker. Dat is de politiek van het evenwicht van macht. Europa werd er door verdeeld in twee groote vijandelijke kampen. Ze bracht wantrouwen en wapeningen voort en haar besluit is oorlog en verstoring van het evenwicht, dat ze moest handhaven. Kwam er oorlog, dan werd hij algemeen, want de staten waren aan elkaar verbonden. De ervaring heeft bovendiengeleerd.dat de entente de slechtste vorm van een ver bond is. Een verbond is duidelijk. Ieder kent de verplichtingen, die er aan vastzitten. Een entente is misleidend. Toen Asquith en Grey het Lagerhuis verzekerden, dat Engeland door zijn entente met Frankrijk geeu verplichtingen was aangegaan, zeiden ze iets, dat letterlijk waar was, maar in het wezen onwaar. Hadden we een bepaald verbond met Frankrijk en Rusland gehad, dan was het eenige verschil geweest, dat iedereen had geweten, waartoe wij ons had den verplicht; de oorlog was er misschien door voorkomen. Uit Grey's rede van 3 Augustus en het Blauwboek kan men opmaken, hoe de eu- tente Engeland volslagen verstrikt had. Van 19U6 af is er „gedachtenwisseling" geweest tusschen Fransche en Engelsche marine- en legervakmannen. Daaruit kwamen plannen voor samenwerking te land en ter zee voort. In overeenstemming met die plannen liet de Fransche vloot Frank- rijks Noordkust onbeschermd. Die plannen waren bovendien gegrond op de onderstelling, dat bij een algemeenen oorlog België,s onzijdigheid zou worden geschonden. Zoo hulpeloos bad Engeland zich ge bonden, voor Frankrijk en Ruslaud te vechten, dat Sir E. Grey elk voorstel van Duitschland om ons er buiten te houden, kortaf moest weigeren Daarom kon hij, het Lagerhuis de onderhandelingen mede- deelende, onmogelijk de geheelo waarheid zeggen. Hij hekelde Duitschlands waarborg aangaande België, omdat er alleen do „onschendbaarheid" van het land in werd ge waarborgd, maar niet zijn onafhankelijkheid; uit de stukken bleek dat de onafhankelijk heid evenzeer gewaarborgd werd. En dat is het ergste niet. Het ergste is, dat de Duitsche gezant op 1 Augustus naar Grey's eigen mededeeling in het Blauwboek, er bij Grey op aandiong, dat hij voorwaarden zou formuleeren waarop Engeland onzijdig kon blijven, en dat hij zelfs opwierp dat de onschendbaarheid van Frankrijk en zijn koloniën (door Duitschland) gewaarborgd zou worden, maar dat Grey weigerde de onzijdigheid van Engeland op welken grondslag in overweging te nemen, en dat hij dat gesprek Diet aan het Lagerhuis mededeelde, Eu waarom niet? Het was het belangrijkste voorstel van Duitschland. Omdat, had Grey het verteld, hij geen oorlogszuchtigen geest had kunnen bewer ken. De zaak was, dat Grey buiten mede weten der natie, Engeland's eer zoozeer had verpand om voor Frankrijk en Rusland te vechten, dat hij niet in staat was om over onzijdigheid te onderhandelen. De oogenschijnlijke tegenspraak wordt dus aldus verklaard Grey deed zijn best om het gevolg van zijn politiek te onkomen en den EuropeescbeD vrede to bewaren maar toen hem dat niet gelukte was hij gebonden om zijn land in den oorlog te laten betrekken. Maar ook Duitschland's schuld aan den oorlog is groot. In engen zin zijn vooral Duitschland en Rusland aansprakelijk voor den oorlog; in ruimen zin is Engeland er evenzeer aansprakelijk voor. De bolsing tusschen entente en verbond moest komen en twee dingen slechts bepaald den tijd. Ten eerste de vraag hoe lang de verschil lende landen den last van don gewapenden vrede konden dragen. In de meeste landen naderde dat de grens. Ten tweede, de vraag in hoeverre de veranderingen, die de tijd meebracht na- deelig werkten op de krijgsmacht van de partijen. Het verbond zou een zwaren slag krijgen bij den dood "an keizer Frans JozefRusland legde een net van strate gische sporen aan naar de Duitsche grens, en dat zou in 1916 klaar komen, tegen welken tijd zijn leger aanzienlijk versterkt zou zijn. De entente dwong dus Duitsch land om over twee jaar te vechten. Macdonald acht dus bewezen, dat de oorlog een gevolg is van het bestaan van verbond en entente, en dat Engelands meedoen een gevolg is van Grey's politiek. De rechtvaardiging die er voor wordt gegeven, gaat hij voort, zijn niets anders dan de verontschuldigingen die ministers altijd voor hun misslagen gereed hebben. In 1870 heeft Gladstone gezegd, dat in een algemeenen oorlog formeele neutraliteit geschonden zou kunnen worden. Gladstone zou Duitschlands waarborgen ten opzichte van België hebben aanvaard. Indien Frankrijk besloten was, Duitschland door België aan te vallen, zou Grey er zich niet tegen hebben verzet, maar zich gerechtvaardigd hebben met Gladstone's oordeel. Macdonald besluit, dat men te doen heeft met een oorlog van diplomaten, door een half dozijn mannen gemaakt, Dagblad v. Helder, TEXEL, 5 September 1914. Blijkens mededeeling, ontvangen van de afdeeling Handel van het Do- partement van Landbouw, Nijverheid en Handel is thans verschenen bet verslag der Staatscommissie inzake Electrici- teitsvoorziening. Het verslag is voor het publiek bij den boekhandel verkrijgbaar gesteld tegen den prijs van f2,—per exemplaar. Blijkens telegrafische berichten uit Rome, is den 3den September tot paus verkozen, kardinaal Delia Chiesa, Aarts bisschop van Boulogne. De gekozene "heeft den naam aange nomen van Beuedictus XV. Oudeschild, 3 Sept. Door de jongedames J. Dros, A. Vos, M. v. d. Wiele, Ha. Smit, N. Hoedemak&r, ,T. Vlas en A. Kroon is ten behoeve van 't Roode Kruis, bij de ingezetenen f42,70 gecollecteerd. Langzamerhand wordt de kust- visscherij weder door meerdere visschers van hier uitgeoefend. Waren er in de vorige week maar een paar schuiten op uitgezeild, thans zijn bij aa alle visschers die gewoonlijk de kustvisscherij uitoefe nen naar zee vertrokken. In de laatste dagen dreven er groote hoeveelheden wier langs de steen- glooingen. Daar de glooing bijna overal vol lag en er zoo goed als geen vraag naar wier is, werd er betrekkelijk wei nig opgevischt. De havenmeester had dikwijls een moeilijke taak de haven vrij van wier te houden. Soms moest er bijna dag en nacht gewerkt worden. Vlieland, 1 Sept. De heer K. R Visser, wethouder dezer gemeente, is als zoodanig heden door den raad herbenoemd. Een kaasfabriek, die slecht werkt. Wanneer er een onderzoek wordtin- gesteld naar de omstandigheden, waar onder een in technische moeieiijkheden verkeerend zuivelbedrijf werkt, valt er in het algemeen heel wat te vei beteren. Het bedrijfswater, het gereedschap, de behandeling der avondmelk, de zorg, waarmede het zuursel bereid wordt, de bereiding der kaas, al deze en nog meer zaken moeten worden nagegaan. Maar dan blijft nog over de zeer belangrijke factor „hoe is de kwaliteit der door de veehouders aan de fabriek geleverde melk Het goed werken eener kaas- fabriek hangt voor een zeer 'groot deel af van de boeren zelve. Waar de om standigheden, wat de levering van goede melk betreft, gunstig zijn, bestaat de meeste kans op het geregeld maken van een goed product. Een dergelijke fabriek verkeert bovendien in de gunstige conditie, dat zij een begeerlijke plaats is voor de kaasmakers en men dus een beste kan benoemen. Om nu de directeuren en bestuurs leden der fabrieken behulpzaam te zijn bij de uitvoering der niet gemakkelijke taak, verbetering te brengen in de be handeling der melk op de boerderijen, beeft het bestuur van den Bond ,van Zuivelfabrieken cartons laten vervaar digen waarop eenige voorschriften in zake de behandeling der melk zijn af gedrukt. Deze zijn voor de aangesloten fabrieken tegen den prijs van 7 cent per stuk verkrijgbaar gesteld. De bedoe ling is, dat de fabrieken aan ieder dei- leveranciers gratis een exemplaar uit reiken met het verzoek, het carton op een geschikte plaats in de boerderij op te hangen. Moge thans blijken, dat het waar is, hetgeen ik zoo graag wil ge- looven, dat de melkverzurgers op de boerderijen zoo dikwijls zondigen tegen de eischen van het vak uit onwetend heid en niet uit gemakzucht en onver schilligheid, dan zal de Bond een nuttig werk hebben gedaan. 't Is jammer, dat er nog zoovele fa brieken zijn, die niet aangesloten zjjn. Een tijd als deze, waarin hot bestuur en inzonderheid de secretaris G. Nubel zooveel nuttig werk in het belaDg der leden verricht, (men denke b.v. aan de verschaffing van steenkool, zout, strem sel enz.) zal mogelijk bij de niet aan geslotenen, die eveneens mee profltee- ren van dat werk, de gedachte doen ontstaan, „moeten wij ook niet in die organisatie medewerken aan onze ge meenschappelijke belangen Hoorn, September 1914. L. T, C, SCHEY. De inhoud van het carton luidt als volgt Bond van zuivelfabrieken in Noordholliind. Werkt allen mede tot de levering van deugdelijke melk aan uwe kaasfabriek. Dit is beslist de eerste voorwaarde tot het geregeld maken van beste zuivel producten en tot een goede uitbetaling voor uwe melk. Schiet in het doen van uw plicht tegenover uwe medeleveran ciers niet te kort en doet het volgende: 1. Houdt verkeerde en verdachte melk streng afzonderlijk. 2. Zorgt voor een reine winning der melk. 3. Gebruikt alleen solied blikken melk- gereedschap (emmers, teems, bussen, melkschotels, Swaitz'sche vaten), dat gemakkelijk goed is te reinigen. 4. Gebruikt uwe melkemmers niet voor andere doeleinden. 5. Boent het gereedschap direct na het gebruik met heet sodawater en spoelt met beslist goed water nabij gemis aan betrouwbaar boen water met kokend water. Bederft uw blikken ge reedschap niet, door er met zand of klei het tinlaagje af te schurenimmers dit juist moet het tegen roesten vrij waren. Maakt het gereedschap ten slotte niet weer vuil door het met een niet volkomen schoone droge doek of lap af te drogen. 6. Teemst de molk zoo spoedig mogelijk. 7. Laat de melk goed uitluchten. Sluit de melkbus zoo laat mogelijk af. 8. Koelt de melk zooveel mogelijk af, voordat gij ze aflevert. 9. Indien de avondmelk op de boerderij blijft zorgt dan voor spoedige afdoende koeling en plaatsing in een frissche ruimte. Controleert uw werk met den ther mometer. Maakt de roombakken van binnen niet weer vochtig. De Rijkszuivelconsulent Dr. L. T. C. Schey. Het Bestuur W. Tz. Jonöejans, Yoorz. G. Nobel, Secretaris. Geen jenever aan militairen. Naar aanleiding van een adres, door het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging' tot Afschaffing van Alcohol houdende Dranken ingediend, is bij «Koninklijk besluit van 22 Augustus 1.1. no. 66 ingetrokken de bepaling dat in bijzondere gevallen op bijzonderen last van de betrokken commandearonda offi eieren aan onderofficieren en soldaten jenevei zrl worden verstrekt.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1