N° 2810 Donderdag 10 September 1914 278t# Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van weck tof week Dit blad verscliijut Woensdag- en Zaterdagavond Advertentie» vóór 0 nar op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Tk x e l INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van A. LANGEVELD Pzn. alhier, om ver gunning tot het plaatsen van een motor van 20 P.K. bij zijn windkorenmolen, staande op het perceel, gelegen aan den Hoornderweg te den Burg alhier en ka dastraal bekend in Sectie E, no. 151. Op Zaterdag den 19en Sept. 1914, des middags te 12 uren, zal ten Raadhuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie kennis nemen van de tor zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 der Hinderwet op den boven- bepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hunne be zwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 5 September 1914. Burgemeester en Wethouders voorn. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. GAARLANDT. De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op eene ter zake ontvangen aan schrijving van den heer Commissaris der Koningin in deze Provincie Vestigt de aandacht van de inge zetenen op de omstandigheid, dat in oorlogstijd aangespoelde of gevonden torpedo's en mijnen nagenoeg zeker ge laden zijn en dus behandeling daarvan zeer gevaarlijk is Noodigt een ieder, die zoodanige torpedo of mijn mocht vinden uit, hem hiervan zoo spoedig mogelijk kennis te geven. Texel, den 4 September 1914. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. 20 Aug.—5 Sept. Alles gaat weer als in 1870. Men treft die uitspraak in de laatste dagen herhaal delijk in de Duitsche bladen aan. Alles gaat weer als ia 1870. Inderdaad, de gebeurtenissen der laatste dagen wekten in eenigermate dien indruk. Evenals in de Septembermaand van '70 trekken zich de onheilspellende donkere oorlogswolken al dichter te zamen boven het angstig bedreigde land, dat eens dè roem van Europa en het middelpunt der beschaving was, doch in '70 neergeworpen werd uit trotsche hoogte. Alles gaat weer als in 1870. De eene ernstige tijding volgt de andere, in het benarde land. Lang hebben de Fransche berichtgevers getracht de wereld te doen gelooven dat het goed giDg, dat de ontstui mige stormloop der Duitsche legerscharen in een verplettering eindigen zou maar de bittere waarheid kwam en niemand is er die op dit oogenblik niet overtuigd is, dat de kansen voor de republiek hachelijk staan. De eene tegenslag is den anderen gevolgd en het onheilspellendevan den toestand kon tenslotte niemand meer ver borgen bljjven. Er kwam een nieuw kabinet, een kabinet van nationale verdediging zooals het W6rd genoemd e6n kabinet der vertwijfeling, zooals de Duitsche bladen het spottend noemden. In de republiek zelf moest het wel een schok geven omdat een kabinets crisis, ook al duurde die ook nog zoo kort niet den indruk van eensgezindheid en kracht maakte. En daarop volgde een heviger schok nog. Het bericht kwam dat de zetel der regeering overgebracht werd naar Bordeaux ver weg uit Parijs, het hart van het land naar het zuideD. Wat kan dat anders beteekenen, dan dat Parijs gevaar liep belegerd te worden MeDig luchthartige Parijzenaar zai het bang geworden zijn. En allen zullen toen plots ook begrepen hebben waarom in schier alle parken en tuinen rond en zelf in de stad, zooveel honderden stuks vee te grazen werd gebracht, waarom in de magazijnen der stad zooveel levensmiddelen opgestapeld worden. Parijs gaat een bele gering te gemoet! Als deze regels onder de oogen der lezers komen hebben de Duitschers wellicht reeds het beleg rond de schitterende stad geslagen. Duitsche cavalarie patrouilles zwermden reeds rond de versterkingen en Duitsche vliegers vlogen al over de stnd en wierpen er hun verradeljjke bommen. Parijs ingesloten en belegerd Dat wil Diet zeggen dat de Duitschers voor >de poorten der stad" staan, want breede for tengordels liggen er rond de stad en alles wat thans Parijs is kan haast een provincie worden genoemd. Maar in de mondaine stad zelf zal men hooren het gruwelijke gedonder van het geschut, van de gevreesde Duitsche 42 c.M. wellicht, als een sluip moordenaar zal er misschien nu en dan een Zeppelin gaan over de stad als de nacht duister is. Groot zal het moreele effect zijn van een insluiting van Parijs. Het zal een schok geven in beel Europa, een schok die in Duitschland de vreugde zal doen uitlaaien en elders als een pijn zal worden gevoeld. Parijs is niet meer het Parijs van '70 toen het heette te zijn de bron aller beschaving het begin van allen vooruitgang, de toon- aangeefster voor het moderne leveD, de modemaakster voor de wereld en wat niet al. Met den val van het wulte tweede keizerrijk heeft Parijs een deel van haar stralenkrans verloren en zelfs de wereld der mode kan vrij rustig doordraaien in onze dagen al zal Parijs ook worden iDge sloten en desnoods ingenomen. De Duitschers hebben zich sedert we ons vorig overzicht schreven den weg naar Parijs vrijgemaakt. Den weg uit het noorden die dwars door het Belgenland liep eD door rockende puinhoopen en sporen van bloed afgebakend is. De legercorpsen van de Duitsche generaals Von Kluck en Von Bulow die den rechtervleugel vormen van de lange aanvalslinie der Duitschers hebben hun opdracht zeer stipt volbracht, den tegenstand in Noord-Frankrijk gebroken en den weg naar de Fransche hoofdstad open gerameid. De linkervleugel van het leger der verbondenen bleek niet bestand tegen zoo grooten schok. De bloedigste gevechten van heel den strijd zijn tot nog toe geleverd in het noorden van Frankrijk. Met leeuwen moed hebben de Fransche en Engelsche troepen gevochten, trachten stand te houden maar de Duitscher wierp het eene regiment na het andere in het vuur en door zjjn overmacht zegevierde hij. Al verder werd de verdediging teruggedrongen, voet voor voet, en koD de groote omtrekkende be weging volvoerd worden die blijkbaar tot einddoel heeft de insluiting van het geheele Fransche leger. De forteulinie La Fère—- Laon Reims moest in den steek worden gelaten. Zonder slag of stoot vielen de forten in Duitsche handen en de andere fortenlinie der Franschen in het oosten die van Verdun—Toul—Epinal Belfort kreeg daardoor een ernstige bedreiging in den rug. En al verder wijken de verbondenen ach teruit voor de opdringende Duitschers. Niet alleen in Noord-Frankrijk ook in het centrum. Er zjjn er die er aan twijfelen, die meenen dat het niet waar kan zijn. Doch hier blijft geen twijfel meer overhet staat vast dat de weg voor de Duitschers naar de Fransche hoofdstad openligt en dat de Fransche en Engelsche steeds verder achteruit wijken. Alleen in Lotharingen en een deel der Vo gezen hielden de Franschen stevig stand, maar overigens was het al maarterug trekken. Men staat hier voor een moeilijk te ver klaren geval. Waarom geeft generaal Joffre maar zonder slag of stoot zijn sterke fortenliniën prijs? En klemmend wordt de vraag: laten de Franschen zich terug dringen of worden zo teruggeworpen. Is het tactiek van generaal Joffre of is de kracht van zijn leger re6ds zoo goed als gebroken Het laatste is toch heusch moei- ljjb denkbaar, ofschoon alles mogelijk is. Neemt men in aanmerking, dat het Fransche leger numeriek niet bij het Duitsche achter staat, dat het meerendeels in versterkte posities gevochten heeft, terwijl de Duit schers aanval op aanval moesten doen, dan kan men haast niet gelooven, dat de kracht van de Franschen gebroken is, dan moet men wel aannemen, dat generaal Joffre handelt volgens een bepaald plan. Offert hij wellicht op het oorlogsschaakbord zijn kasteelen op om voor zijn andere stukken een goeden slag voor te bereiden Men geeft dan toch maar niet zonder slag of stoot voor niets heele fortenreeksen prijs We wachten nog steeds op de groote botsing tusschen de beide hoofdmachten van de legers die tegen elkander samen getrokken zijn op een alles beslissend treffen op het westelijk oorlogsterrein. Doch dat de Franschen het eene moderne fort na het andere maar in den steek laten lijkt ons een vaag teeken. Van kracht getuigt het niet en als tactiek lijkt het ons niet zonder gevaar, omdat het voortdurend terug wijken voor den vijand, het in de steek laten van heele rijen mooie vestingwerken, wel een deprimeerenden invloed moet heb ben op de stemming en den geest der Fransche troepen. En toch valt moeilijk aan te nemeD, dat generaal Joffre geen keus heeft, dat hij terug moet. Integendeel, we vermoeden dat de FraDsche opperbevelheb ber om tactische reden weigert een be slissend gevecht te aanvaarden. Niet on mogelijk ook, dat het doel vooral is om de Duitschers af te matten door kleine ge vechten eD tijd te winDen om de Russen gelegenheid te geven vooruit te rukken. Het groote oorlogsdrama op het westelijk tooneel is vol raadselen thans en daardoor te meer spannend En in het oosten is het ook alzoo. Men weet eigenlijk niet hoe de toestand eraan ligt. De Russen zijn met een viertal groote legermachten uitgerukt om zich op den vijand te werpen. Het noordelijke leger drong door tot Koningsbergen, bezette Interburg, Tilsit en andere belangrijke punten en houdt die nog bezet. Minder gelukkig was hét tweede leger, dat in Zuidoost-pruison oprukt6 maar tusschen Osterode en Neidenburg door de Duitschers in de bosschen en moerassen der Masooren totaal verslagen word. De Duitsche over- winnings berichten gewagen zelfs van 90000 krijgsgevaugen Russen. Het derde Russische leger opereert zuidelijker, rukt aan op de lijn Posen—Breslau en had nog geen be slissend treffen met de Duitschers. En het vierde leger der Russen dat Oostenrijk binnenrukte met zijn rechtervleugel botste met zijn linkervleugel op de Oostenrijkers die naar Warschau wilden oprukken. Het gevolg hiervan is geweest een veldslag over een front van 400 K M. waarin de Oostenrijkers eerst eenige voordeelen be haalden, maar vervolgens vérslagen werden- De strijd eindigde met een veroveren van Lemberg, de belangrijke hoofdstad van Galiciö door de Russische troepen. Het verlies van Lemberg is voor Oostenrijk een gevoelige slag. Wat overigens den toestand in het Oosten betreft valt weinig te zeggen en nog min der te voorspellon. Men mag aannemeo, dat Rusland zijn beste troepen thans in het vuur heeft en de krijgsoperaties hebben doen zien, dat er met de Russen inderdaad niet valt te spotten. Vooial niet, waar Rusland over groote troepen reserves kan beschikken. Van den oorlog tusschen Oostenrijk en Servië hoorde men in de laatste dagen zoo goed als niets. Oostenrijk heeft thans alle krachten tegen Rusland noodig en Servië schijnt een groot deel van zijn aanvallende kracht te hebben verloren. Op zee werden in de laatste dagen al evenmin belangrijke krijgsbedrijven afge speeld. De groote zeeslagen moet6n nog komen. De Duitschers schijnen echter wei nig trek te hebben om den vijand op te zoeken en dat is te begrijpen, waar het een al te groote overmacht tegen over zich weet. En de Engelsche admiraliteit schijnt den tijd te hebben. Ze vergenoegt zich er voorloopig mee Duitschland ter zee van de buitenwereld af te snijden en ze weet maar al te goed, dat voor het Duitsche rijk ver strekkende gevolgen moet hebben. TEXEL, 9 September 1914. Algcmeene Nederlandsche Centrale Middenstands Credietbank. In ons nummer van 23 Augustus j.l. maakten wij melding van de oprichting van bovengenoemde bank te Amsterdam op 18 Augustus j. 1. in opdracht van de Regeering. Sedert is in verband met een aanschrij ving van den Rijkszuivelconsulent te 's Gravenhage door het hoofdonzer ge meente ten raadhuize alhier een vergade ring gehouden met de voorzitters en secre tarissen van de alhier bestaande Midden- standsvereenigingen „de Hanze" en de „Algem Tex. Middenstandsver." om maat regelen te beramen ook de middenstanders in deze gemeente in de voordeelen die de Centrale bank bovengenoemd wil bieden, te doen deelen. Met genoegen verwijzen wij naar de ad vertentie in dit nummer, houdende mede- deeling, dat aan de Middenstanders in deze gemeente, morgen, Donderdag 10 Septem ber de gelegenheid wordt geboden nader omtrent strekking en werking van de Credietbank te vernemen. Een woord van opwekking tot het bij wonen van die vergadering komt ons haast overbodig voor. Oosterend, 8 Sept. Door het losraken van het lamoen liep Zondagmiddag in di Peperstraat TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 8 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1