Gemengd Nieuws. Laatste berichten. Marktberichten. Advertentiën. Aardappelkriel en een gebruikte Veevoederketel. Predikbeurten. een rijtuig uit ziju koers en viel zeer onzacht om. De bestuurder,de heer A. Witvliet, van den Burg, wist tijdig naar buiten te komen en het paard in bedwang te houden. Zijne familie vrouw, moeder en 3 kinderen, maakte den val mede, waarbij de eerste een arm brak en de tweede waarschijnlijk een been, of althans dit lichaamsdeel ernstig kneusde. De kinderen schrokken mede zeer, doch bleven ongedeerd. Vele menschen waren spoedig aan wezig en tot hulp gereed. Onmiddellijk werd teruggereden naar Den Burg, waar heelkundige hulp werd ingeroepen. De meeste visschers, die tijdelijk landwerk "verrichtten, zijn nu weer in eigen bedrijf werkzaam. In de Noordzee wordt gevischt niet ver van het strand. Een der visschers waagde het de vorige week wat verder af te zeilen, doch toen hij op de verlangde plaats was aange komen hoorde hij zware schoten uit het Westen. Onmiddellijk werd de steven gewend en met volle zeilen ging het naar het veilige strand terug. De schipper beweert onder het zeilen nooit zooveel keer omgezien te hebben, als toen. Ben Hoorn, 8 September. Ten behoeve van het Roode Kruis is in den Hoorn en omstreken een collecte gehouden, welke ruim f36,— opbracht. Dank aan de dames Kuiper, Smit, Kuivenhoven en Dogger, die zoo bereidwillig hare diensten voor deze schoone taak afstonden. Be Cocksclorp. De collecte ten behoeve van het Roode Kruis heeft te de Cocksdorp en Noord- Eierland (tot aan den dwarsweg van Wageningen) de som van f81,88 opge bracht. Dank zij het schoone weder is het met den oogst in Eierland naar wensch gegaan. Ook de Stoomdorschmachines proflteeren ervan. De opbrengst is over 't algemeen goed. Alleen de erwten hadden beter beschot en betere kwaliteit kunnen hebben. De voorraad steenkolen is aangevuld, zoodat het dorschen geheel kan afloopen. De prijzen zijn best, vooral voor hen, die niet te spoedig verkocht hebben. Nederland en den Oorlog. Onder den titel „De waarheid omtrent Nederland" heeft de „Daily News and Leader" twee artikelen geplaatst van de hand van „Home Counties" onder welken schuilnaam de heer J. W. Ro bertson Scott schrijft. De heer Robertson Scott die volgens de Nieuwe Courant reeds eerder ons land bezocht, om zich op de hoogte te stellen „van landbouwzaken, bezocht dezer dagen weer ons land en geeft een overzicht van wat hij zag en hoorde. Aan het „Rott. Nieuwsbl." ontleenen wij het volgende als bewijs, dat hij goed hoorde en scherp luisterde. De onderdanen van groote landen hebben hun onafhankelijkheid lief, doch daar die uiteraard weinig of geen gevaar loopt, denken en spreken zij er over op een andere manier als de burgers van kleinere rijken, zooals Nederland, Denemarken, Zweden, Noorwegen en Zwitserland. Zij hebben haar liet als een kleinood dat ze mogelijk kunnen verliezen en toen ik een week in Neder land doorbracht, heb ik mede gevoeld de bezorgdheid die daar knaagt aan aller hart. Ik weet dat mijn vrienden in Denemarken evenzoo lijden eu zoo is het ongetwijfeld in elk der kleinere Europaesche land6n. Ik heb me geërgerd over enkele dwaas heden die in Londensche bladen zijn ge schreven over de houding der Neder landers in deze tijden. Een van de domste dingen die men wel kon vragen was„Zijn de Nederlanders voor de Engelschen of voor de Duitschers?" Het antwoord is dat ze voor de Neder landers zijn In 't kort is dus de toestand deze, dat de onafhankelijkheid van Nederland afhangt van Groot-Brittanië of van Duitschland en dat het geen van deze twee onbepaald vertrouwt. Iu hetgeen de Nederlanders tegen de Duitschers gevoelen komen zij overeen met ons. Evenals wij gelonven zij in het vrije woord en een vrije drukpers, vryen handel en vrijen toegang voor de verdrukten uit andere landen alleen de nood dwingt hen een leger op de been te houdenzij houden van regel en orde, doch niet van overmaat van re geering zij hebben het land aan drukte- makerij en aanstellerij en waarschijn lijk zijn nergens in Europa de menschen eenvoudiger gekleed. Doch daarom kun nen ze niet goed overweg met de stroeve kazernestiptheid en het straffe optreden der Pruisen. Doch Nederland is ook practisch, het is de aarden pot, naast den {ijzeren, de helft van Nederland, die aan Duitschland grenst is niet te verdedigenhet land zit vol Duitschers, die het kennen als hun zak. Vijf en zeventig procent van den Rotterdamschen en een groot deel van den Amsterdamschen handel wordt met Duitschland gevoerd. De Gemaal en de Moeder der Koningin zijn Duitsch, enkele boofdignitarissen en misschien enkele officieren hebben Duitsche sypathieën. Een der meest invloedrijke bladen, dat in Rotterdam verschijnt, weerspiegelt natuurlijk de verhouding tegenover een burgerij die goeddeels Duitsch of bij den nuitschen handel sterk geïnteresseerd is. Eenige jonge Nederlandsche mannen van zaken trachtten een jaar of wat ge leden 'u economische overeenkomst met Duitschland te maken, doch die buiten de politiek zou blijvenen hoe meer men het punt bestudeerd?, des te moei lijker en gevaarlijker bleek het, want geen Nederlander zou zich als Duitscher gelukkig kunnen gevoelen. Al de Duitsche pleidooien hebben de Nederlanders min of meer onzeker ge maakt en dientengevolge zijn zij zeer geneigd den raad, hun door hun eigen Regeering gegeven, te volgen, zich vol maakt neutraal te houden en volstrekt geen uiting te geven aan hun sympathie voor ons. Uit dit zwijgen op te maken dat de Nederlanders voor Duitschland cijn, is volslagen krankzinnigheid („no thing could be madder.") De slagvaardigheid van Duitschland heeft natuurlijk diepen indruk gemaakt in Nederland, maar toch voelt de ware Nederlander dat het gevoel voor vrijheid niet sterk ontwikkeld is bij de groote massa van het Duitsche volk het lijden van België wekt hier ook algemeen medelijden en nooit hoort men in Neder land spreken van „onze Duitsche broe ders", wel van onze Zuid Nederlandsche broeders Doch Nederland beseft dat het in geen tijdperk zijner historie meer verplicht was voorzichtig te wezen. De toekomst is duister. Het land blijft kalm en vast beraden; het neemt zulk een uitstekende houding aan tegen zijn buren, dat het iemand ontroert het gade te slaan en, ware dit mogelijk, iemands achting en ontzag voor dit volk nog grooter te maken. Te Parijs rijdt een fonkelnieuwe autobus rond met het opschrift„N. V. Utrechtsehe Auto personen- en goederen dienst." Men dacht eerst, dat de kar op de Duit schers buitgemaakt was, maar vernam weldra dat de militaireoverheid dit voor Utrecht te Orleans gemaakt rijtuig had in beslag genomen. Het doet nu dienst bij de Parijsche politie. Vad. Prv)zen van tarwe en rogge vast gesteld. De Minister van Landbouw heeft aan de burgemeesters de volgende aanschrij ving gericht „Daar het mij gebleken is, dat in ver schillende gemeenten vrees voor te groote prijsstijging van inlandsche tarwe en rogge bestaat en in verband daarmede sommige gemeentebesturen overwegen aankoopen voor die gemeenten te doen heb ik de eer u mede te deelen, dat ik in het algemeen bereid ben aan burge meesters machtiging ingevolge art. 76a dér Onteigeningswet te geven, resp. art. 76c toe te passen, wanneer zij mij aan- toonen, dat geen tarwe of rogge in der minne te verkrijgen is tegen prijzen, die door mij bepaalde maxima niet te boven gaan. Deze maxima worden thans tot nader order bepaald als volgt Beste Zeeuwsche tarwe f 12 per 100 K. G. Ialandsche rogge f 10 per 100 K.G. Andere soorten naar evenredigheid. Ik geef u voorts in overweging c. q. de landbouwers in uw gemeente erop te wijzen, dat, indien in eenigszins betee- kenende mate rogge door hsD aan vee wordt gevoederd, liet waarschijnlijk ge volg hiervan zal zijn, dat de rogge in uw gemeente dnor u in beslag zal moeten worden genomen. Hierbij zij in herinnering gebracht, dat bij de taxatie van goederen krachtens de artt. 76a en vlg. der Onteigeningswet niet gerekend wordt met marktprijzen, maar met productieprijzen en een matige winst. Ook dit zou aan belanghebbenden kun nen worden medegedeeld." Rott. N. Amerikaansche tarwe op weg naar Nederland. Naar wij vernemen bevindt zich een transport met Amerikaansche tarwe van de Vereenigde Staten, voor Nederland bestemd, op weg naar ons land. Bagage ophooping. Als een bewijs van de bagage-ophoo ping, die in groote Duitsche plaatsen nog altoos voortduurt, deelt een Hagenaar mee, dat alleen in Keulen thans nog een 61,000 koffers, toebehoorende aan reizigers van allerlei nationaliteiten op doorzending wachten Molest risico. De gemeente Vlaardingen garandeert voor molest-risico f 75 per logger, f 112,50 per motorlogger en f 150 per stoomlogger tot een bedrag ten hoogste van f 15000. 1914 in het Oude Testament. In de Dortmunder Synagoge preekte de rabbijn dr. Jacob. Zaterdag 8 Augustus 1.1. over een tekst, die op verbluffende wijze slaat op de krijgsbedrijven in België, n. 1. Deuteronomium 2:17 en 24 tot 36. Hoevele eeuwen van beschaving liggen er Diet tusscben den tijd, dat deze woor den werden neergeschreven en het tegen woordig oogenblik 1 De menschen blijken nog denzelfden te zijn als ten tijde van Mozes, al beroept lm en er zich ook op het meest beschaafde volk der wereld te zijn. Rott. Nieuwsbl. Brieven uit Engeland. Uit een brief van Engelsche herkomst die ons vanmorgen getoond werd, bleek, dat de censuur in Engeland zich nu ook tot brieven, aan Hollanders geadresseerd, uitstrekt. De brief was opengesneden, en weer dichtgeplakt met het roode censuurzegel waarop onder het Engelsche wapen staat„opened bij censor." Hbl. Kazerne en Gymnasium. In Nijmegen doet zich hot bijzonder geval voor dat de soldaten ingekwartierd zijn in Hoogere Burgerschool en Gym nasium, terwijl de lessen der inrichting voortgezet worden in.... de kazerne. Dat vindt zijn oorzaak hieriü, dat met het oog op de ligging Hoogere Bur ger-School en Gymnasium uit strategisch oogpunt te verkiezen zijn als legerplaat sen voor de manschappen boven de ver- verwijderde kazerne. Tijd. Goed in zijn rol. De Zw. Crt. vertelt Een kapitein der infanterie uit een onzer Overijsselsche garnizoenen is sedert den aanvaDg der mobilisatie geplaats bij den staf-in een provincie hoofdstad, mi litair centrum, en vergezelt van daaruit den brigade-chef geregeld op diens tour- née langs de garnizoenen en postenlinie. Beide heeren maken daarbij gebruik van een te hunner beschikking gestelde auto, terwijl dan de plaats naast den bestuur der wordt ingenomen door een soldaat die de functie van palfrenier vervult. Vol daan over de diensten van den netten en handigen joDgeman, zijn de officieren hunnerzijds niet karig met een versna pering of een sigaar en ook wordt den oppasser nu en dan wel een dubbeltje in de hand gestopt, dat met beleefd salut wordt opgestoken. Toen nu de vorige week op een der dienstritten tegen den middag een fraai gelegen dorp zou gepasseerd worden, wendde de oppasser zich tot zijn chefs met de mededeeling, dat zijn moeder daar woonden en dat zij het zeker bij zonder zou op prijs stellen, wanneer de heeren te haren huize wilden koffie drinken. Zonder aarzelen namen de officieren deze uitnoodiging van hun „oppasser" aan, en een oogenblik later sloeg de auto op diens aanwijzing de oprijlaan van een fraaie villa in om voor de deur van een statig gebouw stil te houden. De vrouw des huizes, een eerbiedwaardige oude dame, ontving de gasten van haar zoon op de meest min zame wijze bood hun 'n smakelijke lunch aan, waarbij zij haar plichten als gast vrouw op zeer heusche en voorkomende wijze waarnam. Op uitdrukkelijk ver langen zijner chefs bad „de oppasser" mee aangezeten, maar nauw was 't oogenblik van vertrekken aangebroken of hij vatte terstond zijn functie weer op, stram in de houding bij het portier. En sedert vervult hij weer ijverig en accuraat zijn soldatenplicht. .Maar of er ook weer fooitjes zullen worden toegestopt? Zal deze oorlog den oorlog dooden? De Van Dag-tot-Dag schrijver in hot Handelsblad antwoordt: wellicht. O, ware deze oorlog nu slechts de oorlog die oorlog doodt en dus voortaan onmogelijk maakt! Dit zou een mooie naam voor den oorlog van 1914 zijn 1 Mocht bij de menschheid overtuigen dat oorlog voortaan ondenkbaar is ge worden, dat een nog meer geperfecti- onneerde oorlog algemeene vernietiging zou brengen. Maar intusschen spannen al de oorlog voerende volken zich in om meer en meer mannen te oefenen en naar voren te brengen. De avondbladen bevatten eenige tele grammen uit Parijs waarbij melding wordt gemaakt van door de Franschen behaalde voordeelen. Uit Ostende komt het bericht van de totale verwoesting van DiDant door de Duitschers. Telegrammen uit Londen melden over winningen van de Russen in Gallicié. Postkantoor te DEN BURG (Texel) LIJST van de aan dit kantoor en de daaronder behoorende hulpkan toren ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de of weige ring door geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt, 2e helft der maand Augustus 1914, Hendrik Pleur, Schagen. Bij herhaling worden gefrankeerde Texelsche couranten in de bus gevonden zonder adres. Nota. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaar heid aan hen knnnen worden terugge geven. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 9 September. Burg, 's Av. 8 uur Bijbellezing. in Gebouw Eben-Haëzer. Zondag 13 September 1914. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 's Av. 7 uur Dr. Norel. Waal, 's Av. 7 uur da. Boeke. Oudesehild, Vm. 10 uur Dr. Norel. Den Hoorn Nm. 2 uur ds. van Grasstek. Oosterend, V.m. 10 uur ds. v. Grasstek. H. Doop. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. Gebouw Zuid-Eierland, Nm. 3 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. half 10 uur ds. Dage vos. Voorbereiding H. Avondmaal. nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Texel 7 September. 1 Paard. 1 Veulen f 100. 307 Schapen f 16 a f 18. 216 Lammeren f 13 a f 15.00 15 Rammen t 25 a t 35. Handel onbeduidend. Amsterdam, 7 Sept. Aangevoerd 446 Runderen, le kwal, 77 k 82 ct. 2e kwal. 72 a 75 ct. u 3e kwal. 63 a 69 ct. 2, 155 Melk- en Kalfkoeien f 250 a f 330, 89 N uchtere Kalveren 1 7,k l 16, 896 Vette Varkens 41 a 45 ets. Te koop gevraagd C. DE WIT, Operen.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 2