Gemengd Nieuws. Laatste berichten. Geen loggermannen. Te Zoutkamp en andere visschers- dorpen in 't noorden van ons land zijn pogingen aangewend om tegen f 12 per week, plus de procenten van de vangst voor Scbeveningsche- en andere loggers te laten aanmonsteren. Hoewel de mannen, die thans bijna niets ver dienen, zich in gewone tijden derwaarts zouden begeven, thans heelt niet een, uit vrees voor zijn leven, het flinke aan bod aangenomen. De Londensclie scheepvaarttentoon stelling. Men meldt uit Londen dat de scheep vaarttentoonstelling die aldaar op 25 September zou worden geopend, en waaraan ook de gemeenten Amsterdam en Rotterdam zouden deelnemen, in ver band met de tijdsomstandigheden is uit gesteld tot Juli September van het volgende jaar. De beide zoontjes van H. D., te Montfoort, 9 en 10 jaar oud, zijn na 3 dagen en 3 nachten te hebben rondge zworven, weer behouden in de ouderlijke woning teruggekeerd. Met een atlas bij zich, hadden ze zich voorgenomen naar het oorlogsveld te wandelen. De afstand schijnt hun echter niet te zijn meegevallen, want in Gorinchem besloten ze, weer naar huis terug te keeren. Twee nachten hebben ze in 't hooi geslapen, doch den derden nacht besloten ze maar door te tippelen. Belgische kudden vee naar Neder- derland gedreven. Uit de Belgische dorpen komen tot in Meersen (bij Maastricht) geheele kudden vee en paarden aan. De Belgische boeren worden door de Duitschers opgecomandeerd, om b.v. op een bepaald uur van den dag met paard en wagen op een bepaalde plaats te zijn om te vertrekken naar een on bekende bestemming. Wie kan, drijft te voren zijn veestapel op Nederland- schen bodem in veiligheid. Velen land bouwers uit het Walenland schijnt dit te gelukken. Tijd. Waar ligt Willemstad Het Nederlandsche volk heeft het ge- ruimen tijd niet geweten, maar het is thans, helaas uitgelekt, dat de haven Willemstad in de provincie Noord-Bra bant ligt... Deze indiscretie hebben wij te danken aan de Niederrheinische Nachrichtenwelk blad in zijn nummer van 6 September beweerd onder het pakkende hoofd „Ein neuer Kampf zur See!", dat volgens Engelsche dagbladberichten de Duitsche kruiser „Karlsruhe" na een gevecht met Engelsche kruisers de haven van Willem stad binnenliep, die verklapt het blad in een toelichtende noot, „in der Nieder- landische Provinz. Nord-Brabant liegt". Het is zeer onaangenaam voor ons, dat de voortreffelijke Duitsche spionage dienst ook hier weer achter is gekomen. In ernst moet de vraag gesteld, of wij kunnen toelaten, dat de Duitsche matro zen, wie weet welke verwoestigen onder de terecht befaamde Brabantsche peentjes aanrichten. Tel. Invloed van zon en lucht op militairen te velde. De avondtrein van 9 uur en zooveel zal aankomen. In breede rijen wachten ze aan 't station èn vaders èn moeders èn broers èn zusters en geliefden op onze landverdedigers, die zoo aanstonds met tweemaal vier-en-twintig uur verlof in onze stad zullen aankomen. Eindelijk stoomt de trein binnen, en „onze jongens" wandelen het perron af. Menigeen kent zijn jongen niet meer. Sommigen zijn kaalgeschoren, anderen veel bruiner getint dan toen ze gingen, andere weer dikker, en nog andereu zijn enkele pon den in zwaarte afgenomen. Naar al de helden kijkt en wacht, totdat de ware Jan komt, ook 'n 18-jarige schoone. Eensklaps daar vliegt ze naar voren, en met 'n „dag Jan, hou is 't mit die", slaat ze meteen haar blanke armen om den hals van een landsverdediger en beklinkt de ontmoeting met een flinken zoen. Haar arm daarna vertrouwelijk in den zijne leggende, vervolgt ze met „Jan" den weg naar huis. Ze zullen zoo ongeveer vijf-en-twintig pas vredig naast elkaar geloopen heobeD, toen de aanminnige schoone haar Jan heel liet en vertrouwelijk in zijn soldatenoogen begon te blikken. Maar, wat was dat? Ze kijkt, kijkt, kijkt nog eens eens klaps een gil zij laat Jan's arm los en roept ontsteld uit„Moar doe bist mieu Jan toch nait 1" Jan haalt z'n schouders op en zegt ,,'k Wait naargens van..." N. Gr. Ct. Moord. Donderdagnamiddag werd een jongen van ongeveer 10 jaar, A. de Kr., dood gevonden in een weide onder Axel. Hij was gowond aan den bals en den rugook had hij een wonde in de hart streek. De dader van dozen laagharligen moord is reeds gevathij heeft bekend. Een boschbeiuoner, In het bosch van den heer Pitlo op Heijdenrijk onder Schaarsbergen, is door de Rijksveldwacht een persoon ontdekt, die halfnaakt daar ronddoolde en er blijkbaar ziju verblijf we willen niet zeggen opgeslagen, doch irgegraven had. Door het vinden van een vreemdsoor tige briefkaart, voorzien van buitenland- sche postzegels, en het ontdekken van resten van een houtvuur was men tot het vermoeden gekomen, dat zich daar in de bosschen een menschelijk wezen ophield. De Rijksveldwacht gingen zoe ken en met het gewenschte resultaat. De gevondene, die voorgaf van plan te zijn naar Rotterdam te gaan, werd daarop in vrijheid gelaten. Onze gezant te Rome heeft aan den Minister van Buitenl. Zaken gemeld, dat volgens bericht aan hem van den Roe meenschen gezant te Durazzo, de noodige orders zijn gegeven om de twee gevangen genomen Nederl. officieren, de heeren Reimers en Verhulst, in vrijheid testel len. De heer W. H. Vliegen (sociaal democraat) is tot wethouder van Amster dam gekozen en heeft thans de benoe ming aangenomen. De heer Vliegen, die tevens" lid van de Tweede Kamer voor Amsterdam IX is, heeft nog geen besluit genomen of hij dien Kamerzetel verder zal beklee- den. Daaromtrent zal het partijbestuur der S. D. A. P. eerst zijn meening moeten vaststellen. Vraag naar brood. Te 's Heeren berg was de toeloop van Pruisische grensbewoners uit Emmerik om brood te koopen zoo groot, dat men in het dorp voor de bevolking zelf geen brood voldoende had. In den gemeente raad werd daarom aan den burgemeester verzocht hiertegen maatregelen te nemen. Verboden uitvoer. Een paar schepen, geladen met rijst, bestemd voor het buitenland, werden te Lobith, tengevolge van het thans geldend uitvoerverbod, aangehouden. Staat van beleg. De Staats Ct. van heden bevat een Koninklijk besluit, waarbij bopaald wordt, dat met ingang van 8 Sept. een aantal aan de zee of aan rivieren gelegen gemeenten in Zeeland, Noord-Brabant, Limburg, Gelderland, Groningen, Fries land, Noord-Holland en Zuid Holland in staat van beleg zijn verklaard. In Zuid-Holland Onderdeel Hoek van Holland (gemeente Rotterdam), Brielle, Hellevoetsluis, Stellendam, Scheveningen voor zoover betreft het gedeelte, begrensd door noordelijken dijk Afvoerkanaal Westduinweg lijn van halte Duinstraat strandpaal 101 strand (gemeente 's Gravenhage). Met wijziging in zooverre van het Koninklijk besluit van 18 November 1912 worden de gemeenten Ameland, Texel, Vlieland en Terschelling gesteld onder het gezag van den commandant van de stelling van Helder en wordt de gemeente Stellendam gesteld onder gezag van den commandant der stelling van de Monden van de Maas en van het Haringvliet. De afxondigiDg van den staat van beleg in verschillende aan zee of aan de rivieren gelegen gemeenten, heeft voor namelijk ten doel, om den uitvoer te beletten van schepen, die mogelijk hier te lande door of vanwege oorlogvoerende mogendheden zijn aangekocht met de bedoeling ze voor militaire doeleinden te gebruiken. Het toelaten van zoodanigen uitvoer zou in strijd zijn met de door de Regeering afgelegde Deutraliteitsver- klaring. Om het militaire gezag in staat te stellen de vereischte maatregelen te treffen en behoorlijk controle uit te oefenen, was het noodig, verschillende gemeenten in staat van beleg te ver klaren. Er zal worden zorg gedragen de ge wone scheepvaait zoo min mogelijk over last te bezorgen in dien geest zijn de noodige bevelen aan de betrokken autoriteiten gegeven. Aan overlast stellen zich dus alleen bloot Nederlanders, die, in weerwil van het door de Regeering uitgevaardigde verbod, trachten aan een oorlogvoerende partij schepen of vaartuigen, voor mili taire doeleinden bestemd, toe te voeren of te verschaffen. Eigenaars van schepen zullen dus goed doen zich bij het ontvangen van aan biedingen omtrent verkoop terdege ervan te overtuigen, dat er van gebruik voor militaire doeleinden geen sprake kan zijn en er aan te denken dat de beoor deeling hiervan geheel berust bij de daartoe door de Regeering bevoegd ver klaarde autoriteiten. Rott. Nieuwsbl. Nederlanders in het Fransche leger. Uit Parijs wordt aan da Tijd gemeld In de bureaux van de MatiD. In de groote hal staan 200 a 300 Nederlanders. Het zijn vrijwilligers. Ze vertegenwoordigen al onze Hollandsche provinciën. Er zijn er, die reeds lang in Frankrijk leven, zóó lang, dat ze nog slechts een zeer gebrekkig Nederlandsch spreken. Er zijn er ook, die nog heel jong zijn. De meesten zijn tot het besluit geko men, dienst te nemen in het Fransche leger, gedreven door een gevoel van plicht. Velen hoor ik op een vraag mijnerzijds antwoorden: „In den tijd van viede geniet ik hier de meest edelmoedige gastvrijheid en recht als ware ik Fransch- man. Het is billijk, dat ik iD tijd van oorlog me ook gedraag als Franschman en het land help verdedigen, dat me gastvrijheid verleende Vele Hollanders zijn met Fransche vrouwen gehuwd, terwijl ook hun kin deren hier geboren zijn. Zij beschouwen, dat het verdedigen van Frankrijk be- teekent het verdedigen van vrouw en kind. Weer anderen oordeelen, dat liefde voor Holland hen gebiedt Frankrijk te verdedigen. „Als Duitscbland wint", zeggen ze, „dan zal het niet alleen Belgie, maar ook Holland annexeeren. Wie dus Frankrijk verdedigt, verdedigt Holland Ze zien er vroolijk en opgeruimd uit- blij in het vuur te gaan. Naast de Fransche vlag dragen zij de Nederland sche driekleur. En uit honderden kreten hoor ik het „Wien Neerlandsch bloed" zingen. Belgische vluchtelingen in ons land. Men schrijft ons uit Zeeuwsch Vlaan deren De Duitscher nadert al meer en meel de Nederlandsche grenzen en de bewo ners der Belgische grensdorpen bevreesd voor een inval van Duitsche troepen vluchten radeloos, meestal met achter lating van alles, naar ons grondgebied. Maandag, na de inneming van Lokeren, was de toeloop van vluchtelingen bij zonder groot. Alle bewoners hebben vreemdelingen geherbergd en scholen worden ontruimd om de arme menschen onder dak te brengen. In enkele plaatsen laDgs de grens zijn comitë's opgericht, die gelden inzamelen om de vluchtelingen te onder steunen en en te helpen. Deze week worden op verzoek der militaire overheid alle vluchtelingen ingeënt. Maandag en Dinsdag zijn uit Belgie ODgeveer 3000 personen door de stoom tram in de richting Breskens Vlissingen vervoerd, waaronder veel Belgische vluchtelingen en een groot aantal uitge weken Oostenrijkers. N.v.d.D. Gevaar voor beschieting. Maandagmiddag passeerde te Sas van Gent een Harwichboot, geladen met 400 ton tarwebloem, bestemd voor Gent. Even voor Gent aangekomen kreeg de boot last in allerijl naar Nederland terug te keeren, daar er gevaar bestond be schoten te worden. Om 9 uur arriveerde de boot weder aan den douanesteiger te Vlissingen, vanwaar hij Woensdag naar Antwerpen of Oostende zou afvareu om zijn lading in veiligheid te brengen. De lading is een geschenk van een Engelsche firma aan de stad Gent. Aldus meldt de „Middelb. Ct." Eet Duitsche leger trok toch door.,, Limburg. Het is zeker verheugend, dat de be volking van België beter ingelicht wordt over onze strikte neutraliteit, en dat nu ook de prins de Ligne weer in zijn vaderland onzen goeden naam verdedigd heeft. Maar zou het niet goed zijn. den Bel gen en Franschen nog eens aan te toonen hoe de vergissing ontstaan is? Het bericht toch dat er Duitsche cava leristen door Limburg zijn getrokken naar de Maas, is volkomen waaren dat bericht hebben waarschijnlijk de Fransche en Belgische bladen ontvangen. Doch de vergissing zit in het woord „Limburg". Bedoeld is niet onze provincie doch het dorp Limburg, in België, tus- schen Verviers en de Duitsch-Belgische grens, dus in het Luikerlandvolstrekt dus geen neutraliteitsschennis ten op zichte van Nederland en de vergissing is verklaarbaar. Tijd. Te Rijsbergen (Noord-Brabant) is een korporaal der cavalerie bij het zwemmen verdronken, Dinsdagmiddag is de sergeant majoor O., te Delft in garnizoen, op ziju bureau in de kazerne plotseling doodge- bleven. De ooriog duurt met ontzettende hevigheid voort, met wisselende kanseu. Waar zal het einde zijn, zoo vraagt men zich af, als men leest hoe ju Engelsche bladen uiting wordt gegevet aan de steeds stijgende verbittering, ge tuigende van een onverzoenlijke haat en wraakzucht tegenover Duitschland. Wat zal het einde zijn en wanneer! MILITIE. Onderzoek naar voorgeoefendheid. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat het onderzoek be treffende de eischen van voorgeoef6ndbeid als bedoeld in artikel 70 der Militiewet, zal aanvangen Dinsdag, den lOden November a.s. en, zoo noodig de twee volgende dagen worden voortgezet. Het bezit van dit bewijs betreffende het voldoen aan de gestelde eischen, welke zijn vastgesteld bij Koninklijk besluit van 17 Juni 1912 (Stbl. no. 188) geeft in geval van toewijzing aan de Infanterie, Vestingartillerie of de Genie troepen aanspraak op twee maanden korteren eerste oefeningstijd, zoomede op inlijving bij het korps en het garnizoen ter keuze van den dienstplichtige, voor zoover hij daartoe geschikt is en hei met de belangen van den dienst is overeen te brengen. Het onderzoek zal worden gehouden in de volgende garnizoensplaatsen: Amsterdam, den Helder, 's Gravenhage. Gorinchem, Breda, Venloo, Arnhem, KampeD, Leeuwarden, Assen en Utrecht Aan het onderzoek kunnen deelnemen de dienstplichtigen die bestemd zijn om voor de lichting van het volgend jaar bi de militie te worden ingelijfd. Zij, die aan het onderzoek wonscben deel te nemen, moeten zich vóór 10 October as. aanmelden bij den Burge meester der gemeente, voor welke zij zijn ingeschreven. Bjj die aanmeldinj geven zij op, in welke gemeente zij aan dat onderzoek wenschen deel te nemen Zij, die niet verblijf houdeo in di gemeente, waar zij aan het onderzoek wenschen deel te nemen, geven teven te- kennen, of zij gedurende het onderzoek voor Rijksrekening legering en voedini wenschen te genieten. Aan de dienstplichtigen die zich voo: deelneming aan het onderzoek hebber aangemeld, uitgezonderd hen, van wit bekend is geworden, dat zij niet tei inlijving zullen worden opgeroepen, zs nader mededeeliDg geschieden van d plaats (localiteit) waar, en van het uur, waarop zij zich voor deelneming aan bel onderzoek moeten aanmelden. Texel, den llden September 1914. De Burgemeester voornoemd Gaaklandt. AFIvOi\DIG1.\G. De Burgemeester van Texel maakl bekend, dat met het oog op de militair! maatregelen, welke in verband met 4 bestaande omstandigheden moeten woi den genomen, deze gemeente, krachten! Koninklijk besluit, is verklaard in „Stasi van Beleg" met ingang vau 8 Septefl ber 1914.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 2