Kunsttanden. Monsterzakjes met Oorlogskaart een groote sorteering doozen Luxe-post, kisten, zakken of balen, Informatie- en Incassobureau „DE HANZE" Tand-tecliniker Zaandam, •Stationstraat 11,"Helder. ,,HET ANKER" G. C0EVE11T, te den Burg. Wekelijksche Motordienst. een niet groote vierkante kachel In den Boekhandel Parkstraat R. Bos Atlas v. Nederland, Ten Brinks Zakatlas v. Nederl. Reisatlas van Nederl. R. Bos Atlas d. geh. aarde dezelfde met platen P. R. Bos Atlas d. geh. aarde Boekhandel Parkstraat aanhangetiketten en labels cle groote van Europa, Groote kaart van Het Westelijk Operatietooneel, Voorhanden Boekhandel Parkstraat. Voor bet merken van zinken letters, zinken cijfers, merkkwasten en merkinkt, zoomede stiften in potlood, rood, blaow en violet, (onuit- wischbaar. K. ACKEMA, FEUILLETON, Het Gulden Mysterie. Warmoesstraat 467 Den Burg. komt thans weer geregeld spreek uur houden 's Woensdags 11-12 en 1-2 uur- Maatschappij van verzekering te Amsterdam. met pijp. en 20 voet gegalvaniseerde pijp, zoogoed als nieuw. in drie afmetingen, in verschillende grootten. Ontvangen Uitgave SMULDERS prijs f 1. Boekhandel Parkstraat. hebben -wij Boekhandel Parkstraat. Incasseeren van vorderingen op nalatige debiteuren met groot succes. Voorwaarden worden op aanvrage gratis en franco toegezonden. Ziekte- en Ongevallenverzekering. Individueel en Collectief. Vraagt inlichtingen aaDgaande premie en coulance bij uitkeering bij den heer Adj. Inspecteur. Dinsdagmorgen van Texel naar Rotter dam. Vrijdagmiddag 12 uur van Rotterdam. Woensdagmorgen van Texel naar fiar- ngen. Zaterdagmorgen van Harlingen naar Texel. Agent te Rotterdam, B. M. V AN KEULEN Wijnhaven 108. Haarlem, fa. K. NELIS Kaasmarkt no. 32. Alkmaar, P. BAKKER Verdronkeooord 3. Aanbevelend, J, Pil. BAKKER Zn. P. PLAATSMAK. Voor spotprijs te koop Te bevragen bij P. F. KOORN, Gerritsland. door O. N. en A. M. Williamson. Vertaald door W. J. en H. A. Cornelissen Copierecht vjh Bureau „De Bcrner Conventie'''' Deventer. 53.) De voorspellende vogels te Mansourah waren in een Zuid-Oostelijke richting] ge vlogen, docb toen Stephen en Nevill hun opsporingetocht naar Josette's dienstmaagd Mouni begonnen, wendden .zij zich in pui- ver oostelijke richting, het gelaat gowend naar de donkere bergen van Kabylia. Zij verwachtten niet Victoria daar te ]vinden, noch Saidee haar zuster, doch slechts een aanwijzing voor hun verder zoeken. Niet temin, Revill was bijgeloovig genoeg om aan de verschijning der vogels te hechten, en toen de auto hen uit Algiers in het open veld had gebracht, voorbij Maison Carre, zei hjj opeens tot Stephen „Is het niet merkwaarkwaardig, zooals de vogels ons volgen Ik heb er nog nooit zooveel te voren gezien. Is het niet alsof ze het met elkaar hebben afgesproken Het was inderdaad zoo er waren overal vogels om hen heen; kleine groene vogels fladderend tusschen de takken der boomen; grootcre van eeD grijs-bruine kleur, die laag langs den grond scheerden; blauwe en gele vogels, die de auto omzwermden terwijl deze naar het Oosten vloog, in de richting van de hooge bergen der Djurd- jura in de verte; leeuwerikken, die hoog in de trillende blauwte der lucht als het ware een fontein van parelende tonen lieten neerdalen en groote statige ooie vaars, zittend op hun nesten boven in hooge boomen. „Josette zou zeggen, dat het een heel groot geluk beteekende, ooievaars op bun verkrijgbaar ingenaaid f 0,30. gecart. f 0,50 1 0.35 1 0,75 gecart. f 0.75 ingen, f 0,90 gecart. f 1,25 geb. f 1.40 f 4,90 uitgave SMULDERS, prijs f 1.—. nest te zieD," zei Nevill. „Arabieren ge- looven, dat zij aan de plaats, waar zij verblijven, geluk brengen. Daarom hak ken ze do kruinen der boomen af en maken nesten voor heD, opdat zij den omtrek kunnen zegenen en den oogst voorspoedig maken. Zulk huishoudelijk werk als het brengen van kinderen, ver richten de ooievaars hier niet. Arabische babies moeten maar zien hoe ze in de wereld komeD. Ooievaars zijn voor de Arabieren niet anders dan mannen, die bij hun leven hun godsdienstige plichten niet naar behooren hebben waargenomen, en die nu in de gestalte van weldoende vogels gedwongen worden nogmaals op de aarde te komen." Hun weg voerde door velden vol wilde bloemen en bloedroode papavers naar een woest gebergte en vervolgens naar den beten der Djurdjurabergen zelf, onheil spellende bergen vol sneeuw-omrande ra vijnen en kloven, en zonder een schijn van vruchtbaren hellingbouw, tot de auto de versterkte stad Tizi Ouzou voorbij was. Na Tizi Ouzou waren de bergen niet langer kaal en onvruchtbaar. De weg kronkelde zich als een slang naar boven tusschen rijen kruipende cactussenen diep beneden de dicht beboschte hoogten lage bekoorlijke vlakten, waardoor een breede rivier zich slingerde. Alle heuvelen waren glanzend groen van vijgeboomen en amandelboomen, tot zelfs op hoogten waar de auto door de wolken sneed. Een steile weg voerde naar Fort National de „doorn in het oog van Kabylia", zoo diep in het land, dat Kabylia misschien nog eens mag tandenknarsen, doch nimmer meer een opstand zal aandurven. Het was of de auto hen hier reeds in een andere wereld had gebracht. De maonen, die zoo nu en dan uit den wollen wolken deken te voorschijn kwamen, waren van een geheel verschillend type als de vrien delijke en gemoedelijke Kabylen die zij op den weg naar Algiers waren tegenge komen, bü geheele troopen tegelijk werk zoekend. Hier waren het dappere, zelfbewuste mannen, hun vaderen waardig, die tegen het Fransch bestnur opstonden en Diet eerder ten onder gebracht konden worden voor die „doorn," Fort National, diep in het merg en hart van hun land was ge plant. Het kwam Stephen voor dat zonder fort National dit Berbervolk nooit tot onderwerping gebracht bad kunnen wordenwant terwijl hij onder het voort- snorren der auto van de berghoogten in de diepten keek, was het hem of hij zag in een wijd en ingewikkeld net van dalen, waarin op elke uitstekende punt een Kabylendorp zich had neergezet, als zoovele afzonderlijke stukken scharlaken email, ingelegd in het rotsgebergte. Het waren de lage daken der huizen, die dit effect teweegbrachten; want in tegenstelling met de Arabieren, die door de onde Berber stammen met minachting worden be schouwd, bouwen de Kabylen hun wo ningen van steen, met daken van roode pannen. Het was hier een woeste, onstuimige wereld, doorbroken in honderd scherpe bergruggen. Zoover het oog kon reiken, tot aan den donkeren indrukwekkenden achtergrond der Djurdjuraketen, golfden ravijoen en bergruggen, waarvan elke uit stekende punt was getooid met haar koraalrood dorpje. „Wat een land om er oorlog in te voereD. Wat een land om te verdedigen," zei Stephen tot zichzelf, terwijl Nevill's gele auto langs den weg over smalle bergkam men, waar aan beide zijden de blik keek in diepe vruchtbare valleien, voortspoedde, nu eens zich stortend in wolken van klet- terenden regeD, dan weer zich badend in stralender zonneschijn, Het waB drie uur toen zij Michelet be reikten; en Mouni's dorp lag niet ver den anderen kant van Michelet. Het wa« zulk een dorpje, dat Nevill, die Kabylia toch zeer goed kende, er nog nooit van had gehoord voor Josette Soubise er den naam van op een van haar eigen kaartjen ■chreef. De waard van het hotel te Mi chelet, waar zij hun lunch gebruikten, gaf echter een duidelijke aanwijzing welke richting zij moesten gaande afstand was volgens hem niet meer dan twee mijl, maar daar de weg er heen een steil berg pad was, zouden de „messieurs" te voet moeten gaan. Onmiddelijk nadat zij zich hadden 'ver- frischt en versterkt, begaven zij zich op weg, gewapend met een geschenk voori bruid: een horloge, ingelegd met kleine diamantjes. Overeenkomstig Josette's raad hadden zij dit uitgekozen als het beste middel om het hart van het Kabylen- meisje te winnen. „Het zal haar als een tooverdroom zijn, een horloge in eigendom te bezitten," Josette gezegd. „Haar vriendinnen zullen er doodelijk jaloersch op zijn. Wees zeker van, dat zij haar uiterste zal doen en alles vertellen wat zij maar week wanneer gij haar een horloge geeft." Een kort eind wandelden de beide vrienden langs den woesten weg, die zich van Michelet van de bergen af neerstort naar Bougie en de fzee, doch weldra kwamen zij aan het nauwe, steile en bijoa onbe gaanbare bergpad, dat de waard hun bad aangeduid. Vandaar zagen zij op eenigen afstand een groep roodgedakte huizen, die tegen een berghelling stonden of zij naar beneden zouden vallen. zoo Wo'-'it vervolgd

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 4