N° 2812 Donderdag 17 September 1914, 28st' Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Te x e l Plaatselijke belasting. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat het kohier van schoolgelden over de maanden September tot en met December, betrekkelijk de school met uitgebreid leerplan vanat heden gedurende vijf maanden ter ge meentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, 15 September 1914. Burgemeester en Wethouders vnd., GAARLANDT. De Secretaris JONKER. Ilerlialings-ondenvijs. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend.dat vanaf 1 October tot en met de maaDd Maart a s. in deze gemeente gelegenheid zal bestaaD tot het ontvangen van herhalingsonderwijs, welk onderwijs zal worden gegeven op Woens dag en Zaterdag van iedere week, van des namiddags 2 tot 4 uur op de O L. Scholen te den Burg, Oosterend en de Cocksdorp, terwijl die gelegenheid op de overige O. L. Scholen eveneens wordt opengesteld wanneer zich aldaar min stens zes leerlingen hebben aangemeld. Ouders of verzorgers, die hunne kin deren het herhalings-onderwijs willen doen volgen, zijn verplicht daarvan vóór Zaterdag 26 Sept. a. s. aangifte te doen bij de Hoofden der O.L. Scholen, ODder duidelijke opgave hunner namen en woonplaatsen, alsmede de juiste namen hunner kinderen of pupillen en onder overlegging van bet vaccioebewijs. De leerlingen moeten den leeftijd van 16 jaar Diet hebben overschreden bij den aanvang van den cursus, alzoo op den 1 October. Het schoolgeld bedraagt f 0,40 per leerling en per maand; voor meerdere leerlingen uit hetzelfde gezin, die gelijk tijdig het herhalingsonderwijs volgen bedraagt voor iedere leerling het school geld f 0,20 per maandvoor minver mogenden is de helft van de hiervoren genoemde bedragen verschuldigd, terwijl bedeelden en zij die hoewel niet bedeeld, onvermogend zijn, van de betaling van dit schoolgeld zijn vrijgesteld. Burgemeester en Wethouders beslissen wie ten aanzien van de hierboven genoemde bepalingen als minvermogen den en als onvermogenden zijn te be schouwen. Texel, 14 September 1914. Burgem. en Weth. voornoemd, GAARLANDT. De Secretaris, JONKER. 5 -13 Sept. Er zijn oogenblikken, waarin men be droefd kan zijn over zich zelf. Er wordt onbeschrijflijk geleden, als rijpe halmen onder de scherpe snede van den sikkel zoo vallen er de jonge schoone levens op de slagvelden, het gekerm der gewonden vermeDgt zich met het geraas van den oorlogsstorm, lachende landouwen worden in woestenijen herschapen, waar de genoe- gelijkheid van het bekoorlijke landleven zoo gaarne rondging, waart thans rond de waanzinwekkende angst voor den gruwe- lijken dood, die bet geluk van duizenden verwoest, het gebouw van de schoonste en reinste idealen der menschheid wordt in puin geschoten, menschelijkheid is gevloden en barbaarscbheid, die we allang dood waanden is als in triumf weergekeerd. En onder dat alles kunnen we zoo koud blijven, 't Is alsof hoe meer bijzonderheden van de verschrikkingen van den oorlog tot ons komen, hoe meer ons me.nscheüjk ge voel afgestompt wordt. We grijpen naar de couranten, naar de bulletins, om toch alles te weten van den ontzaggelijken oorlog, die heel de wereld beroert en in spanning houdt en we lezen zonder ont roering van den strijd tusschen menschen en menschen zooveel dooden en zooveel gewonden en we slaan de oorlogskaarten op en verschikken onze vlaggetjes en rede twisten met onzen buurman over de vraag wie het winnen zal. Alsof het alles, alles heel gewoon is. Totdat we het eensklaps diep in onze ziel gevoelen hoe ontzettend dat alles is en we bedroefd worden over ons zelf, omdat alles ons zoo koud voorbijging bedroefd over de wereld, omdat daarin in onzen tijd van hooge ontwikkeling en be schaving nog de ellendigste barbaarschheid mogelijk is. Het is een zegen, dat we zóó tot ons kunnen inkeeren, dat ons gevoel zoo nu en da» haar kluisters verbreekt en zich uiten moet in woord en gedachte in zachte klacht en een stille traan menigmaal. Maar het is een nog grooter zegen, dat zooveel van de ellende van den tijd waarin we leven ons zwijgend voorbij gaat, niet doordringt tot onze ziel. Het is een wy's bestel der Voorzienigheid, dat ons voorstel lingsvermogen zoo beperkt is, dat onze gedachten niet kunnen afdaleD in de diepten van jammer en leed, waarin duizenden en nog eens duizenden onzer medemenschen gezonken zijn, nadat do machthebbers dezer wereld dezen verschrikkelijkste aller oor logen hebben ontketend. 't Is een voorrecht dat de gruwelijke dingen niet in al hun ijselijkheid tot ons spreken. Het leven zou een te zware last zijn. Maar daarom toch gaat de ernst van het leven ons niet voorbij, louterend onze samenleving, versterkend onze volkskracht wekkend onze waakzaamheid en werkzaam heid, stalend den arm die uitgestoken wordt tot hulp, vullend de hand die vraagt om leed te verzachten. Door de ellende van den oorlogsjammer heen streeft ons hart naar hoogere, betere dingen, naar het schoone in het leven van een volk dat in normale tijden zoo ver weg lijkt. Scepters breken, wapenen roesten, de arm der helden verlamt,doch wat door den geest van het goede is gewrocht dat blijft eeuwig. —o—o—o— We leven in een hoog-ernstigen tijd. Het is goed dat we elkander er aan herinneren. Want we worden zoo licht aan alles ge woon. Een zestal weken heeft de groote oorlogsbrand thans in Europa gewoed en tot nog toe zijn we bewaard gebleven. Het lijkt een wonder.Maar nog altijd omringen ons de gevareD. Hoog op slaan de vlammen van den oorlogsbrand en de vonken spatten naar alle zijden uit. Maar we zijn er langzamerhand aan gewend geraakt. We vergeten het gevaar en het leven wil weer zijn ouden gang gaan van vergeten en niet zien. En toch, als iets noodig is, dan is het volharden in waakzaamheid en werkzaamheid. Lang heel lang nog kan de groote worsteling der ous omringende volkeren duren, want het is een worsteling op leven en dood. Het is de strijd om de machtspositie in Europa en niemand weet nog hoe hij eindigen zal en welke gevolgen hij nog na zich zal slepen, Maar wat wel vast staat is, dat er lang nog een zware hand zal rusten op Europa. De economische gevolgen van den volkerenoorlog zullen reusachtig zijn. Als de strijd lang duurt en alles wijst daarop dan zullen alle bronnen van welvaart opdrogen en landen en volkeren zullen der uitputting nabij komen. Ook al blijven we voor den oorlog zelf gespaard, de econo mische gevolgen zullen ons even zwaar drukken als de anderen. Laat men zich niet diets maken, dat we de crisis thans reeds hebben ze mo6t nog komen I En daaromwaakzaam en werkzaam, —o—o o— Alles wjjst er op, dat de oorlog nog lang zal duren. We merkten het boven reeds op en zijn daarmee gekomen op het terrein der krijgsoperaties. Ongetwijfeld, de oorlog kan lang, heel lang duren. Maar toch staat er thans een belangrijke beslissing voor den deur. In de eerstkomende dagen zal waarschijnlijk worden beslist over het lot van Fjankrijk of Duitschland. De toestand op het westelijk oorlogsterrein geeft aanleiding tot bet stellen van dezen conclusie. Al stemmen we toe, dat men met het nemen van conclusies omtrent do krijgsoperaties uiterst voorzichtig moet zijn de ervaring heeft dat in den laatsten tjjd al geleerd toch kan thans met grooter stelligheid dan tot nog toe de conclusie worden herhaald, dat op het westelijk oorlogsterrein een belangrijke beslissing staat te vallen. Het leger van de Franschen en Engelschen heeft het offensief hervat. Generaal Joffre heeft een einde gemaakt aan de achter- waarlsche beweging van zijn legers na zoover te zijn teruggetrokken uithet noorden dat hij aan zijn rechterhand de sterken- fortenlinie Verdun— Toul—EpiDal Belfort en aan zijn linkerhand het sterk bevestigde Parijs behield. Zijn leger is dus op beide flanken „aangeleund" zooals dat in militaire termen heet en tegen omtrekkende bewe gingen van den vijand beveiligd. Engelsche berichten weten te vertellen, dat het de bondgenooten gelukt is een groot Russisch legercorps in Frankrijk te ont schepen, zoodat daar dan nu FranscheD, Engelschen en Russen gezamenlijk de Duitschers bestrijden. De groote vraag die thans naar voren treedt is, of generaal Joffre er in zal slagen den Duitschen opmarsch tot staan te brengen Tot nog toe hebben de Duitsche legerscharen zegevierend al de hinderpalen die hun in den weg kwamen omver gestormd; zullen ze er ook thans iD slagen heen te breken door den Franschen muur van levende en doode strijdkrachten Een antwoord is moeilijk te geven. Wel staat het vast dat er op leven en dood gevochten wordt omdat voor het verdere verloop van de krijgsoperaties zoo ontzag gelijk veel van den uitslag afhangt. Ge lukt het den Duitschers door den Franschen muur heen te breken, dan is het lot van Frankrijk beslist. Slaan de verbondenen evenwel de aanvallen af en houden ze voldoende kracht over vooreen vervolging dan ziet het er slecht uit voor de Duitschers. De ontzaggelijke worsteling over het eenige honderden K.M. lange front is thans aan den gang. Mogelijk dat de beslissing zooal niet gevallen, dan toch te voorzien is als deze regels onder de oogen onzer lezers komen. Aanvankelijk is de Duitsche aanval op den Franschen linkervleugel afgeslagen, terwijl daarentegen in hel. centrum het leger van den Kroonprins een deel van de voorversterkingen van de vesting Verdun veroverde. Hoe de beslissing zal zijn valt op dit cogenblik nog niet te zeggen. Dat de Duitschers voorzien hebben, dat de tegenstand der verbondenen hardnekkig zou zijn bljjkt wel uit het feit, dat zij er niet aan gedacht hebben het beleg om Parijs te slaan. De legers van Von Kluck en Von Bulow, die de linker vleugel der verbondenen voor zich uitdrong en den weg naar Parijs openden trokken verder naar het oosten op, om den nlge- meenen aanval te steunen. Voorts blijkt uit alles, dat de Duitschers groote troepen massa's aan Belgiö onttrokken hebben om het leger in Noord-Frankrijk te versterken. Het gevolg van dit laatste is geweest, dat het Belgischo leger in de laatste dagen met te meer kraoht optrad en goed ge slaagde uitvallen uit Antwerpon ondernam, waarbij het don Belgen gelukte den omtrek van de vesting geheel van Duitschers te zuiveren en een groot aantal gevangenen te maken. Dat de Duitsche legeraanvoerder zoozeer het bezette Belgische gebied van troepen ontblootte is een bewijs, dat hjj de tegen standers der Duitschers niet te licht acht en dat de legers der verbondenen nog niet zoo gedemoraliseerd zjjn als de Duitsche bladen het wel willen doen voorkomen. Een ontzaggelijk hardnekkige, zware en bloedige strijd wordt er thans op het Wes telijk oorlogsterrein gestreden, en de be slissing wordt in heel de wereld met span ning tegemoet gezien. Over de krijgoperatie in het Oosten viel in de laatste dagen weinig nieuws mede te deelen. In Oostpruisen schijnen de Russen teruggeworpen te zijn, doch in Polen en Galicië hebben de Oostenrjjkscbe troepen nederlaag op nederlaag geleden. De krijgs kans is Keizer Frans Jozef, die den Euro- peeschen oorlogsbraud ontstak, niet gunstig. Het belangrijke Lemberg met een groot stuk van Galicië is in Russische handen en zelfs de Serviërs schijnen niet meer in bedwang gehouden te kunnen worden. Naar althans bericht wordt zijn ze er in geslaagd de Donau over te steken on het belangrijke tegenover Belgrado gelegen Semlin te veroveren. o—o—o— We hebben zoo straks een stapeltje Duitsche officieele verlieslijsten ter zjjde gelegd, na er in gebladerd te hebben, zoe kend naar namenDe twintigste ver scheen reedsGroote vellen vol namen, zwart gedrukt, een schier eindelooze rij Namen van vermisten, zwaar en licht ge wonden en dooden Alles met Pruisische nauwkeurigheid, volgens legerindeeling en aDcieniteit al maar namen een eindelooze eentonige rij namen. O, die eentonige lange lijsten, wat een ellende schreeuwden ze uit! En met een huivering hebben wij ze maar eerst weer ter zijde geschoven De 20e lijst is al verschenen Hoevelen zullen er nog komen En dat zy'n nog maar de Duitsche verliezen. Ook België, Frank rijk, Engeland, Oostenrijk, Servië, Rusland beweenen hun zonen Hoeveel harten zullen nog bloedend geslagen worden Hoeveel schoone jonge levens zullen op dit oogenblik weer vallen 1 In Frankrijk wordt de ontzaggeljjkste aller oorlogen gevoerd. O, de verlieslijsten die zullen volgenWe telden nu reeds soms 40, 50, 60 namen van een compagnie, gedood of gewond, straks zal bet nug meer zyn, 100 en meer wellicht En dat zooiets soms zoo koud langs ons heen kan gaan Abonnementsprijs per S maanden. Voor dek Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Nimr Amerika en andere l'.nden met verhooging der porto's. URANT, Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel moer G Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1