Binnenland. Gemengd Nieuws. Laatste berichten. Vergadering Gemeenteraad van Vlieland. Marktberichten. TEXEL, 16 September 1914. Oudeschild, 14 Sept. Zaterdagavond 12 September had in de Zeven Provinciën de 27ste jaarver gadering van Dorpskring „Steunt Elkaar" plaats. Te ongeveer 8 uur roept de voorzitter, de heer W. Mets de aan wezigen het welkom toe, waarna de notulen der laatstgehouden algemeene vergadering worden voorgelezen. Deze werden onveranderd goedgekeurd. Uit de daarop gevolgde rekening en verantwoording van den penningmeester bleek dat het fonds in het afgeloopen jaar met f 984,62 was vooruitgegaan en dat zijne bezittingen thans f8150,62 bedroegen. Er hadden maar 3 uitkeerin- gen plaats gehad. Bij monde van den heer M. M. Bakker verklaarde de com missie, die belast was geweest met het nazien der rekening, dat alles in de volmaakste orde was bevonden. De penningmeester werd daarop door den voorzitter voor zijn nauwkeurig beheer dank gezegd en gedechargeerd. Het bestuur deelt daarop mede, dat het aantal leden 973 bedraagt en dat in de laatstgehouden bestuursvergadering de heer W. Mets met algemeene stemmen tot voorzitter was herkozen. Het voorstel van het bestuur om weder gedurende 8 maanden contributie te ionen, lokte heel wat discussie uit, waaraan o. a. werd deelgenomen door de heeren W. MetsM. Kroon J. G. KuijperA. BoonW. SlamanD. Hemelrijk en R. Boom. Ten slotte werd er gestemd of er 6 of 8 mnd. contributie geind zouden worden. De meerderheid der aanwezige leden verklaarde zich voor 8 maanden. Bij de daarop volgende bestuursver kiezing werd in plaats van den aftre denden commissaris den heer K. P. Duin- ker die het eerste jaar niet herkiesbaar was, bij 2de vrije stemming gekozen de heer P. de Waard. Het bestuur krijgt daarna van de ver gadering volmacht, indien de tijden te nijpend worden tijdelijk met de inning van de contributie op te houden. Een algemeene vergadering zou dan later uitmaken hoe in sommige gevallen dan verder te handelen. Nadat nog de heeren K. Dogger, Jn. Gz. Kuijper, Jn. Wz. Burger en J. P. Dros waren aangewezen om in 1915 de rekening en verantwoording van den penningmeester na te zien, sluit de voor zitter te ongeveer 10 uur met de beste wenschen voor de vereeniging deze be langrijke bijeenkomst. Oosterend14 Sept. Zaterdag j. 1. sloeg de bliksem bij hoeve Ruisdael in een arbeiderswoning, be woond door de familie Vlaming. De schoorsteen en eenige dakpannen wer den vernield en terzijde geschoven, de dakgoot kreeg schade en de zinken waterpijp een groot aantal kleine ope ningen. Uit den regenbak stegen sterke zwaveldampen op. De bewoners kwamen met een hevigen schrik vrij. Gistermorgen werd door den bliksem de top van den mast der blazerschuit T. X. 64, liggende achter Oost, afge slagen. Gisteren kwamen vier vreemde lingen door Oosterend. In minder dan geen tijd werden ze achtervolgd door een groot aantal kinderen tot buiten het dorp. Zou hiertegen (want dit geval staat niet alleen) iets te döen zijn? De Koog, 14 Sept. Door de dames Van Scharenburg is voor 't Roode Kruis gecollecteerd de som van f21,836. De Cocksdorp. Door den heer C. Kikkert te Noord- Eierland zijn drie postduiven opgevangen met de volgende merken E 2 1638. P. D. V. £2 5712. S 2 1454. Verdronken. Zondagmiddag is de milicien Fr. van Ouwel, 23 jaar, van het 10e reg. inf. wonende te Haarlem, bij een poging om een hondje uit zee te redden, van de Zuidpier voorovergeslagen en verdronken. Pogingen tot redding mislukten. Tragisch Het hondje weid gered. Aan het verhaal van een ooggetuige ontleenon we nog de milicien v. Ouwel zag een hondje in zee spartelen aan den binnenkant van den Zuidpier even voor bij het peilacbaalhuisje. Met een touwtje beproefde hij, staande aan de zeezijde van het hek, het hondje te redden. Door dat v. O. even terugweek, kwam hij tegen het hek aan en sloeg voorover. Een paar schippers deden vlug een pan toffel aan het touwtje. De drenkeling greep het touwtje, trok te hard en het brak. Vlug werden eenige jassen aan eengeknoopt, maar het was reeds te laat, de ongelukkige zonk naar de diepte, slachtoffer wordende van zijn medelijden. O. H. Ct. De 20-jarige boerenknecht A. Ver meulen te Stavenisse, die door een paard tegen een muur werd gedrukt en in wendig werd verwond, is aan de ge volgen bezweken. Een bezoek aan België. Drie heeren uit Friesland hebben een bezoek gebracht aan België. Per spoor ging het tot Maastricht, verder per fiets naar Luik, Leuven en Brussel. Heel aangenaam was soms die reis niet Toen een hunner een versje noteerde, dat op een fouragewagen geschreven was, kwam een Feldwebel op hem af, duwde hem een revolver onder den neus en deelde mede dat ze gevangen waren. Zij moesten 3 uren achter een wagen aanloopen, waarop hun fietsen lagen. Toen bleek, dat de Friezen ook Hol lander waren, veranderde de verhouding. De Duitschers, die stevig wijn dronken, welke uit verschillende woningen was gehaald, presenteerden nu ook het drietal. Toen de heeren vertrokken, kregen ze nog een flesch wijn en sigaren mee op reis. L. C. het ongeluk te Koudekerks. Men schrijft uit Middelburg aan het „Vad." Betreffende het ongeluk, dat te Koude- kerke plaats vond, vernemen wij nog het volgende Een gezelschap van 24 personen waar onder 11 alhier vertoevende Antwerp- sche uitgewekenen, waren den Zondag gaan doorbrengen aan de duinen onder Koudekei ke en eenigen van hen wilden een bad nemen toen het ongeveer te 1 uur hoogwater was. Een groote golf wierp de heer J. W. Riseeuw, ambtenaar bij de Staatsspoor alhier, twee dochters van den heer K. en een zestienjarigen Belgischen jongen omver. Alleen de jongen kwam spoedig weder op de been en had zelfs zooveel tegenwoordigheid van geest dat hij de beide meisjes op het droge wist te helpen maar toen begaven hem de krachten en de toege schoten andere leden van het gezelschap zagen den heer R. niet meereven later dreef deze echter een eind verder aan. Gedurende twee en een half uur heeft men getracht de levensgeesten weder op te wekken, maar helaas zon der resultaat, de 31jarige gehuwde man, vader van twee zeer jeugdige kinderen, was voor de oogen zijner vrouw en verdere familie verdronken en alleen door het energiek optreden van den jeugdigen Belg werd voorkomen, dat niet drie dooden te betreuren waren. De heer Riseeuw was een ambtenaar die zoowel bij zijn collega's als bij het reizend publiek als een behulpzaam en vriendelijk man stond aangeschreven en wiens heengaan op zoo'n jeugdigen leef tijd dan ook groote ontroering in de stad teweeg bracht. Oorlogsrecht. Te Giesendam werd door een eigenaar van een boomgaaid een 5-tal jongens betrapt op het stelen van vruchten. Op voorwaarde, dat zij hem elk een gulden ter hand stellen zouden voor het steun comité, heeft hij hen zonder aangifte bij de politie laten gaan. Aan lager wal. Te Wolvega is gearresteerd als ver dacht van verduistering van een fiets, iemand van elders, die de acte van hoofdonderwijzer in den zak heeft. Oorlogswee. Een jonggetrouwde man uit Bochum ging ten oorlog. Terwijl hij in het land des vijands streed, werd hem thuis een zoon geschonken. Nauwelijks was het kind eenige dagen oud, toen de tijding kwam, dat de vader den heldendood was gestorven. Door deze tijding werd de jonge moeder zoo aangegrepen, dat zij 2 dagen later stierf, De vader dood, de moeder in de kist en het knaapje in de eerste dagen van zijn leven reeds wees. Hoe S00 Duitschers gevangen ge nomen loerden. Twee der te Vlissingen aangekomen Antwerpenaars deelden aan onzen cor respondent mede, dat do gevangenne ming van 300 Duitschers op zeer eigen aardige wijze plaats had. Er stond aan een station een trein met 300 mannen van den landstorm, toen de Belgen verschenen, de tijdelijk onbezette locomotief bestegen en deD trein wegreden. Zoo liepen de Duitschers in de val. Tel. Verhaal van een Gentschen burger, die uit Rolland kwam. Wij lezen in het Handelsbl. v. Ant werpen Woensdag had in de grensgemeente K. een eigenaardig voorval plaats. Een Belgische patrouille was zoo dicht de Hollandsche grens genaderd, dat zij zich eensklaps tegenover een Hollandsche patrouiile bevond. Beide officieren keken verrast op; zij hielden hun mannen staan en gingen elkander tegemoet bij een grenspaal, waar een warmen handdruk, na den eeregroet, de wederkeerige sympathie tot vriendschap bezegelde. Ook de mannen kwamen elkander nader, met verlof van de officieren, na tuurlijk en verbroederden weldra, al waren er slechts vier Vlamingen naast een aantal Walen in de Belgische pa trouille. Tamelijk veel volk kwam die ver broedering aanschouwen en een rijk man uit de streek zette de kroon op dit militair broederfeest. Hij deed tafels aanrechten, met het eene uiteinde op Belgisch, het andere op Hollandsch grondgebied. Elk bleef op zijn eigen grond en toch zaten allen samen bij spijs en fijnen drank, die hun overvloedig werden voorgediend. 't Volk had er een vreugdig hart van, bij 't zien alleen. Als vreemden hadden de soldaten elk ander ontmoet, als warme vrienden, scheidden zij. Oorlogvoeren der Russen. Aan het Leidsch dagblad ontleenen we: Dag aan dag bevatten de Russische dagbladen artikelen, waarin zij wel zeer verschillend van wat velen in West-Europa zouden verwacht hebben er op hameren, dat alle barbaarschheid aan de Russische oorlogvoering vreemd behoort te blijven, maar dat vooral ook het Russische volk zich vrij behoort te houden van volkerenhaat. Een treffend staaltje, één voorbeeld uit vele, ontleenen wij aan de Rjetsj van 15-28 Aug. Daar heet het in een artikel getiteld „Het allergevaarlijkste" aldus: Wij zijn den oorlog vol vuur begonnen. Alle meeningsverschillen, alle partijschap pen zijn verdwenen tegenover het alge meen gevaar. Een zware proef wacht ons, maar wij zullen haar doorstaan. „Doch ons wacht nog een ander gevaar het gevaar, onze beste menschelijke gevoelens te verliezen. „Een droevig voorbeeld hebben wij voor onze oogen. Na 1870 placht men met voorliefde het juiste gezegde aan te halen, dat het tweede keizerrijk overwonnen was door den Duitschen schoolmeester. Sindsdien zijn veertig jaren verloopen, hoe is Duitschland veranderd. De plaats van den schoolmeester is ingenomen door den Feldwebel... „Daarin ligt de verklaring van al die grove ruwheid, waardoor ons het cultuur volk der Duitschers thans zoo verrast." 't Is jammer, ontzettend jammer 1 Door den heer Th. De Wilt, inspec teur van politie, te Sittard, is een kloeke daad verricht, door n.l. een meisje van ongeveer 17 jaren, dat uit de bovenver dieping harer woning op straat sprong, in zijn armen op te vangen. Hij stortte weliswaar met haar ter aarde, waardoor hij zich nog al erg bezeerde, doch had hij haar niet opgevangen, het meisje zou allerwaarschijnlijkst dood zijn ge vallen, of zeer zeker armen of beenen hebben gebroken. L. K. Tusschen de machine. In den IJpolder is een 30-jarig arbeider vaD den landbouwer Jansen, in de inwer king zijnde stoom dorschmachiDe geraakt. Hoewel men de machine dadelijk deed stilstaan, waren de verwondingen zoo ernstig, dat de man bijna het zelfde oogenblik oyerleed. Belgische vluchtelingen. Te Hulst (Zeeland) een plaats van 3400 zielen, zijn thans niet minder dan 1100 vluchtelingen. De berichten omtrent de terugtrek kende bewegingen der Duitschers houden aan, nu zelfs heeft het leger onder aan voering van den Kroonprins, dat steeds wist stand te houdeD, naar bet scbijnt moeten retireeren. Alles te zamen genomen schijnen de verbondenen, d. i. de Franschen en En- gelscben, de Duitschers in alle opzichten thans de baas. In Oost-Pruisen houden de Duitschers tegen de bussen stand In Oostenrijk blijken de Russen succes te hebben. Den lsten September. Voorz. de heer Molenaar, burgemeester. Aanwezig alle ledeu. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Mededeeling wordt gedaan van eenige ingekomen stukken, o. a. de goedkeuring eener suppl. begrooting dienst 1914; een schrijven van het hoofd der school, den heer P. van der Meulen, inhoudend, dat hij zijne betrekking 15 Sept. hoopt te aanvaardeneen verzoek om eervol ontslag als tijdelijk onderwijzer wegens militaire dienst, van den heer A. Lin- schoten. B. en W. deelen den raad mede dat dit ontslag is verleend met ingang van September. Vastgesteld worden de gemeentere kening dienst 1913, in ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van f 21804,51* en de rekening van het Burgerlijk Arm bestuur in ontvangsten en uitgaven f 802,8 U. Hierna wordt overgegaan tot de ver kiezing van een wethouder. Met 4 tegen 3 stemmen wordt herkozen de heer K. R Visser. Afgewezen wordt een verzoek om finantieelen steun van het Militair Tehuis te den Helder. Gedeeltelijk in gewilligd een verzoek om afschrijving van hoofdei, omslag. Het raadslid Blom wijst bij de rond vraag op den slechten toestand waarin een gedeelte der dorpstraat zich bevindt. De voorz. belooft dat hierin te eeniger tijd zal worden voorzien. Het raadslid Swart wenscht, dat de vergaderingen van den raad werden gesteld op een later uur, opdat hjj ze geregeld zal kunnen bijwonen. De voorz, betuigt dat hij niet altijd in staat is aan ieders verlangen te voldoen, al wil hij dat gaarne zooveel mogelijk. De vergadering wordt hierna gesloten. Kostelooze Vaccinatie. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel maken bekend, dat de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kos telooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden: te Den Burg, in de O. L. School, op Zaterdag 19 September 's midd. 12 uur. te De Cocksdorp, ten huize van den geneesheer Keidel op Woensdag 23 September en op Donderdag 24 Septem ber midd. 12 uur. te Den Hoorn, in de O. L. School, op Vrijdag 18 September, ramidd. 4 uur; te De Koogin de O. L. School, op Donderdag 17 Sept., middags 12 uur; te Oosterend, ten huize van IJ. Koppen, op Zaterdag 19 Sept., namiddags 5 uur! te Oudeschild, in de O. L. School, op Vrijdag 18 Sept., namidd. 5 uur; te De Waal, in O. L. School op Zater dag 19 Sept, des namiddags 3 uur. In verband met de huidige omstan digheden, worden de ingezetenen, ten verzoeke van den Commissaris der Koningin in deze provincie, met nadruk gewezen op de wenschelijkheid om in dezen tijd gebruik te maken van dn gelegenheid tot kostelooze inenting en herinnenting. j Texel, den 15 September 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd) De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. GAARLANDT. Texel 7 September. 2 Paarden f 180 a f 200. 2 Veulens t 80 a f 110. 7 Koeien f 175 a f 225.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 2