Ingezonden stukken. Openbare Verkooping. Gemengd Nieuws. Laatst© berichten- Marktberichten. Advertentiëii Adyertentiën. Vooruitgang is ons Doel" Deurwaarder G. G. Gude, de Blazerschuit T.X. 58, Predikbeurten. Een woord van hulde. De financieels omstandigheden zijn, vooral voor hen die zooals we dat noemen, van de hand in den tand leven niet gunstig te noemen, vooral niet voor de gezinnen van hen die door hunne plichten jegens het vaderland genoodzaakt waren huis en haard te verlaten, om pal te staan voor onze neutraliteit. Er wordt voor gezorgd, zeker, maar mondjesmaat, ze worden voor gebrek behoed, maar het dubbeltje moet meer dan eens gekeerd voor het wordt uit gegeven en daarom lijkt het ons van het bestuur van de vereeniging tot uit- keering bij overlijden te den Burg een heerlijke gedachte om nu de nood der tijden dringt, tot een maatregel over te gaan, waarvan zij in minder benarde dagen nooit wilde weten. Het bestuur van V. I. O. D. (zie ad vertentie in dit nummer) stelt alle leden van vóór 1 Juli 1914 vrij van de be taling van contributie gedurende een half jaar en met ingang October. Een woord van buide aan genoemd bestuur, is dunkt ons hierop z'n plaats. Wijkverpleging. Het Bestuur der Texelsche Alg. Wijk verpleging, deelt ons mede, dat binnen kort de benoemiog van een tweetal wijkverpleegsters „één voor den Burg, de Koog, den Hoorn, Oudeschild en de Waal en één voor Eierland met de Cocksdorp en Oosterend, is te verwachten. Oudeschild, 21 Sept. In de afgeloopen week heeft door het stormachtige weder de kustvisscherij van geene beteekenis geweest. De paling- visschers hebben nog enkele dagen ge- vischt, doch hunne besomming is niet groot geweest. Voor de wieropbaalders heeft de afgeloopen week een groote schadepost opgeleverd. Door het plotse linge hooge water is de steenglooiïng, die vol wier lag, als het ware schoon geveegd, zoodat er voor honderden guldens aan wier is weggespoeld. Doordat de heer C. C. Backer, die jaren lang brandmeester is geweest, wegens vergevorderden leeftijd den tijd gekomen achtte als zoodanig te bedanken, is in diens plaats tot brandmeester be noemd de Heer F. Blom Jz. voorheen onderbrandmeester en tot onderbrand meester de heer K. Pz. Duinker. Oosterend22 Sept. De blazerschuit T. X. 58, van den visscher K. Burger, alhier, is gezonken in de Texelsche haven. Men zal heden trachten het vaartuig weder boven te brengen. Onder het afdrukken van ons vorig nummer ontvingen wij het volgende: De Cocksdorp De kustwacht van Eierland zag heden nacht „takelvuur" nabij de kust. Ze rapporteerde dit aan het reddingwezen, doch alvorens men maatregelen kan nemen werd het vuren niet meer waar genomen, waarom men vermoedt, dat er een schip nabij onze kust is vergaan. Vlieland20 Sept. Heden strandden bij het aanbreken van den dag twee schepen een op de Hors en een op dezelfde plaats waar eenige jaren geleden de Emerald is gebleven. Reeds gisterenavond werd flambouwen gezien en de reddingcom- missie daarvan kenDis gegeven, die dan ook de noodige voorzorgsmaatregelen nam. In den morgen bleek op de Hors gestrand te zijn de Noorsche driemast schoener Gamma, kapt. Pettersen, met een lading ijs van Frederiksstad naar Londen bestemd. De bemanning heeft zich gedeeltelijk kunnen redden en be reikte zwemmende het strand, waar drie er van in het vluchthuisje geruimen tijd vertoefden. De équipage bestond uit 10 man, waarvan 7 zich hebben gered, ook de kapitein, drie zijn verongelukt. Twee lijken werden vrij spoedig gevon den, in den middag aangebracht en na eenige formaliteiten op het kerkhof ter aarde besteld. Er was zeer veel be langstelling. De Gamma had reeds drie dagen in de vreeselijke stormen rond gezwalkt en de bemanning had veel geleden. Het schip was dan ook in zoo ontredderden staat, dat het na de stranding spoedig uit elkaar sloeg en er hedenmiddag niet veel meer van was te zien. De wrakstukken drijven aan. Op het Noordzeestrand bleek gestrand te zijn de Zweedsche driemast schoener Ocean, geladen met cokes. De beman ning is gered door middel van het vuur pijltoestel. Het schip is als verloren te beschouwen, maar men tracht den in ventaris te bergen. De schipbreukelingen zijn in het dorp gebracht, waar ze goed verzorgd en verpleegd worden. Nadere bizonderheden ontbreken heden nog. 21 Sept. De tuigage en inventaris van het gestrande schip „Ocean" zijn gisteren en heden geborgen. Eenige wrakstukken van het ver brijzelde schip „Gamma" zijn op de Vliehors zichtbaar. De bemanning heeft heden de reis naar huis aanvaard. Het lijk van den kok is nog niet gevonden. De Koningin hij de troepen. Men schrijft ons uit Loosduinen Reeds meermalen bezocht H. M. de Koningin de troepen, gelegerd in en om Loosduinen. Toen H. M. eergisteren weer met haar auto in het legerkamp kwam, vroeg zij de nog aanwezige man schappen de meeste troepen waren uitgerukt naar alles en nog wat. De mannen roemden allen de voeding en de behandeling, maar een kok klaagde dat men 's avonds, na diensttijd in het kamp moest blijven. Toen H. M. onder hoera-geroep der mannen vertrokken was, werd de order om niet het kamp te verlaten, ingetrokken. Men mag nu naar Loosduinen, Monster en Den Haag. Daarvan wordt nu druk gebruik gemaakt en de stoomtram vervoert tegen ver minderd tarief de soldaten van en naar het kamp. De Noordam De „Noordam" van de Holland—Ame- rika-lijn is uit Queenstown, waar zij acht dagen werd vastgehouden, te Rotterdam gearriveerd met 21 eerste-, 61 tweede-, en 739 derdeklasse passagiers. T6 Queenstown moesten 220 dienstplichtige Duitschers en Oostenrijkers van boord worden gehaaldniet-dienstplichtige Duitschers mochten aan boord blijven en de reis voortzetten. De lading bleef onaangeroerd. Invoer in Frankrijk. Onze gezant te Bordeaux deelt mede, dat in Frankrijk is opgeheven het invoer recht op ossen, koeien, stieren, jonge ossen, jonge stieren, vaarzen, rammen, schapen, lammeren, bokken, geiten, var kens en biggen. Schoolverzuim door schoolverzuim Een commissie tot wering van school verzuim in de Friesche gemeente S. heeft een vader opgeroepen wegens herhaald schoolverzuim van zijn zoontje. Vrijdagmiddag j.l. kwam deze weer niet in school. Zaterdagmorgen naar de oorzaak ge vraagd, antwoordde de leerling ik moest thnis blijven om.... moeder het briefje van de commissie voor te lezen Handel met oorlogvoerende landen. Het Britsche wetsvoorstel, betreffende den handel met oorlogvoerende landen, ligt voor Nederlandsche belanghebbenden kosteloos ter inzage op het Bureau voor Handelsinlichtingen, Oude Brugsteeg 16, Amsterdam. De „Gelria." De „Gelria" van den Koninklijken Hollandschen Lloyd, van Rio de Janeiro naar Amsterdam, is door Etigelscbe kruisers naar Falmouth opgebracht. Er bevonden zich bijna honderd Duitscbe reservisten aan boord, die door de mili taire overheid zijn gevangen genomen. De slag tusschen Soissons en Verdun duurt volgens de berichten zonder eenige beslissing steeds voort, de avondbladen bevatten een Reuter-telegram van 22 Sept., meldende dat de gevechten den vorigen dag, Maandag, minder hevig waren. Overigens toestand onveranderd. Bom geworpen. Maastricht, 22 Sept. (Eigen tel.). He denmorgen omstreeks achtuur, werd de stad opgeschrikt door een hevigen slag. Het bleek, dat een vliegmachine van onbekende nationaliteit, over de stad was gevlogen en een bom had laten vallen. Door het projectiel, dat neerviel achter een huis in de Brusselsche straat, in den tuin van jhr. Graafland, werd een gat in den grond geslagen, terwijl van een groot aantal huizen in de omgeving de ruiten werden verbrijzeld. Op de machine is niet geschoten. De vliegmachine verwijderde zich in Zuidelijke richting. Militaire autoriteiten onderzoeken het geval. AlgSneen wordt aan een vergis sing gedacht. De vliegmachine, een tweedekker, vloog enorm hoog. Vermoed wordt, dat 't 'n Belgische vlieger was, die per ongeluk de bom heeft laten vallen. Telegraaf. (Buiten verantwoordelijkheid, der Redactie.) Geachte Redactie 1 Beleefd verzoek ik een plaatsje voor onderstaand stukje in uw gewaardeerd blad. Bij voorbaat onzen dank. Geachte lezers. Zooals U wel in de couranten zult hebben gelezen, komen dagelijks tal van grijsaards, vrouwen en kinderen uit de naburige landen over onze grenzen vluchten, om in ons klein vaderland bescherming te zoeken tegen de vreese lijke woede van den oorlog en hulp voor de diepe armoede, waarin zij daardoor zijn vervallen. Het is voor die stumperds, dat wij een beroep doen op uw menschlievendheid. Kijkt allen uw kasten eens na of ge niet een kleedingstuk hebt te missen. Alles, onder- en bovenkleeren, ook voor kin deren, en speelgoed zal dankbaar worden aanvaard, daar met het oog op den aan staanden winter veel noodig is. Wie geen kleeren heeft, doch een geldelijke bijdrage wenscht te geven, kan het zenden aan ondergeteekende. Alles wordt ten bate van de vluchte lingen aangewend. Zet alles bijeen, dan wordt het weldra afgehaald. Hopende niet een vergeefsche oproep aan U gedaan te hebben, namens het comité. B. M. v. d. HAAGEN—Fkederiks. Den Burg. OEFENING BRANDWEER. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel, Gelet op art. 8 der Verordening, regelende de inrichting van de brandweer in deze Gemeente MAKEN BEKEND dat op Zaterdag, 26 S e p t e m b er 1914, des namiddags te 4,30 uur, op een tweetal perceelen weiland van den Heer J. S. DIJT, gelegen achter de Warmoes straat te den Burg op Texel eene oefening met en eene beproeving van de te den Burg gestationeerde brandspuiten zal worden gehouden. Zij roepen mitsdien de dienstplichtigen bij die brandspuiten op om zich op ge- melden dag en gemeld uur op de plaats der oefening bovengenoemd, aanwezig te zijn. (Ingang voor de diensplichtigen bij de brandspuit „Aanjager" en bij de kleine spuit bij het perceel van den Heer P. Koning Jzn. aan de Warmoesstraat voor de dienstplichtigen bij de brand spuiten A en B bij het perceel van den heer J. van Heerwaarden aan de Molen straat te den Burg Onder de dienstplichtigen bij die brandspuiten worden verstaan de pom pers bij de zuigpompde manschappen bij de malmirum de manschappen bij de perspomp de reservep9rspompers de pijpleiders de reparateurs de lap zakdragers; de lantaarndragers; de manschappen bij de geredde goederen de manschappen bij de brandhaken en zeilen, benevens de opperporders en porders; alle afdeelingen met hunne commandeurs en plaatsvervangende commandeurs. De dienstplichtigen worden hierbij her innerd aan A. artikel 9 der brandweerverordening, luidende Bij de beproeving der spuit of bij brand, blijft ieder dienstplichtige op de hem aangewezen plaats en is verplicht de hem opgedragen taak ordelijk en met overleg uit te voeren, totdat hij daarvan wordt ontslagen door deDgene, die over hem bevel voert. B. artikel 10 dier verordening, luidende: Hij, die van de oefeningen verlangt vrijgesteld te worden, moet vooraf daar van kennis geven aan den brandmeester zijner spuit, aan wien de beslissing is overgelaten. C. artikel 242 der verordening van politie, luidende De brandweerplichtigen zijn gehouden bij brand of oefening de bevelen hun gegeven door den brandmeester of door de andere boven hen gestelde personen, stipt en onmiddellijk te volbrengen. Zij zorgen bij oefening op den bepaalden tijd en bij brand na de gedane oproeping op hun post aanwezig te zijn en mogen die zonder geldige reden niet verlaten, dan met goedvinden hunner superieuren, Overtreding wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f 25,— subsidair 6 dagen hechtenis. Texel, den 22en September 1914. Burgem. en Weth. voornoemd, GAARLANDT. De Secretaris, JONKER, Zondag 27 September 1914. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 's Av. 7 uur de. van Graestek. Waal, 'sAv. 7 uur de. van der Waa. Oudeschild, Vm. 10 uur de. v. d. Waa, Den Hoorn Vm. 10 uur de. Vieser. OosterendV.m. 10 uur de. v. Grasetek. Kerkcollecte. Cocksdorp, Nm, half 3 ds. Viseer. Gebouw Zuid-Eierland, Geen dienst. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. half 10 uur ds. Dagevoa. nam. 3 uur ds. Dagevoe. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Oosterend, Vm. 10 uur ds. Kuperns. Avondmaal. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker, Texel 14 September. 3 Paarden f 175 a f 275. 2 Veulens 1 65 a f 110. 5 Koeien f 140 a f 185. 2 N. Kalveren f 16 a f 22.00 48 Rammen f 24 a f 38. 144 Schapen f 9 a t 22. 196 Lammeren f 14,00 a f 16.00 2 Schrammen f 14 a f 18. 3 korven kippen f 0,85 a f 1,10. Handel matig. Amsterdam, 21 Sept. Aangevoerd 446 Runderen, le kwal. 77 k 82 ct. j» 2e kwal. 72 a 75 ct. u 3e kwal. 63 a 69 ct. g, 185 Melk- enKalfkoeien 1 250 a f 350, 65 Nuchtere Kalveren f 7,k t 16, 622 Vette Varkens 52 a 56 ets. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal io rekening gebracht. r Heden overleed in dei» ouderdom van 67 jaar, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, H. METS. Wed. H. METS—Bruin en Familie. Oudeschild, 22 Sept. 1914, Vereeniging tot uitkeering bij Overlijden te den Burg op Texel, Het Bestuur brengt ter kennis van" de leden, dat zij die vóór 1 Juli 1914 lid ge worden zijn, vrijvest dd worden van het betalen van contributie vanai 1 October 1914 tot 1 April 1915. Den Burg Texel, 22 Sept. 1914. A. LANGEVELD Pz. Directeur. P. LIEU WEN, Secretaris. zal op Zaterdag 26 September 1914, 'smid- dags te 2 uur aan het Haventerrein te Ondeschild Texel, publiek verkoopen met deszelfe inventaris zooals zeilen, korren, netteD, touw, enz. enz. Een en ander voor den verkoop te be- ziohtigen.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 2