N°. 2817, iondag 4 October 1914. 283t0 Jaargang Nieuws- .en Advertentieblad. Gemengd Nieuws. lp Bit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Bdrg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l'.nden met verhooging der porto's. Adverteutiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave Prjjs der Advertcntièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel moer S Ct. Groote letters en Vignetten wordon naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummors 8 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGEVELD DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Te x e l Vergadering van Hoofdingelanden van liet Waterschap „de 30 Gemeenschap pelijke polders op Texel, op Zaterdag 20 September 1914. Tegenwoordig de heeren H. J. Keijser, Jb. Kikkert Pz. P. S. Koning, L. J. Roeper, J. J, Bakker, W. A. Eelman, Jb. Kikkert Nz. C. Keijser Sz., G. P. Witte, K. B. Lap, K. T. Bakker, D. J. Bruin en P. J. Witte. Afwezig de heeren Jb. S. Keijser, met kennisgeving en Joh. D. Roeper. J. S. Dijt, Dijkgraaf-Voorzitter. C. J. Roeper, Secretaris. De Voorzitter opent de vergadering; de notulen van de bijeenkomsten van 9 Mei en 9 Juni worden voorgelezen en onver anderd vastgesteld. Nadat, naar aanleiding der notulen, de traag van den heer H. J, Keijser, of het op den weg ligt van het bestuur rijslageu op particulier eigendom, genoemd wor den het rijslag door een gedeelte Mieland ran den heer K T. Bakker en het rijslag over het land van den heer K. Roeper in [Spang,— door den Voorz. is beantwoord, wordt medeeling gedaan van de volgende ingekomen missieveu. a. Van Ged. Staten, houdende goedkeu- nog van het besluit óm de opbrengst van [verkochten grond te gebruiken voor kasgeld b. Van Ged, Staten houdende goedkeu ring van het besluit, tot aankoop van land Ivoor verbreeding van wegen. Beide stukken worden voor kennisgeving |aangenomen. Aan de orde wordt gesteld het besluit |tot verharding van den 2en en Ben dwars weg in het Noorden en in verband daar mede, de overeenkomst, die met het Water schap Eijerland zal worden aangegaan. Onder intrekktng van het eerste besluit wegens noodzakelijke verandering in de (redactie, wordt opnieuw een besluit ge tomen tot verharding van genoemde wegen. Een conceptovereenkomst wordt daarna „|raorgelezen, waaraan hoofdingelanden unne goedkeuring hechten. Daarna wordt overgegaan tot de opma- ;ing van de aanbeveling voor de benoeming an een heemraad wegens periodieke af- iieding van den heer Jb. S. Keijser. Blijkens de gehouden stemmingen zijn be- loemd voor e candidaat de heer Jb. S. Keijser. !e P. S. Koning. J. J. Bakker. Wordt genomen een besluit tot. aankoop tlfan land voor verbreeding van de Aysloot a verbetering van den Middellandschen reg. Rondvraag. De heer Koning vraagt een hek te plaat- en bij de nieuwe zeesluis, Wordt goedgevonden. De heer L. J. Roeper, spreekt als zijn [evoelen uit, dat het zuiveren van de «htslooten en het leggen van kokers een Tg van het bestuur behoort te zijn. De Voorz. is het met den heer Roeper liet eens de verplichting om tochtslooten n kokers in voldoenden staat te onder- louden rust nu eenmaal op de eigenaren an landerijen, waar ze aanwezig zijn, en aankoop van zulke perceelen kan met ïzen last iekeniDg worden gehouden. Vroeger is zelfs door het bestuur ernstig Herwogen om alle slooten van het Water- ihap onder schouw te brengen, doch ten hoeve der wierindustrie is van een defi- itief besluit afgezien. De heer J. J. Bakker vraagt een hek bij fan duiker van de Aysloot aan den Lange- 'aalsweg. [Onderzoek door het College van Dagelijks*e.h stuur wordt toegezegd. De heer W. A Eelman vraagt het delven in een gedeelte tocht in het Noorden bij plaats van KL Eelman, De voorzitter zegt dat het college van igelijksch bestuur met den toestand ter ra&Klaatse bekend is en zal den opzichter last cenf'eo, het gedeelte tocht te laten uitgraven. De heer Eelman herinnert den voorzitter aan, dat een poldermeester benoemd «et worden voor de vacature van wijlen Boon. De heer P. J. Witte zegt dat in de [tcaiure van wijlen J. D. Witte cok niet voorzien. Ier aanvulling der vacaturen worden tot poldermeesters benoemd de heeren C. Witte Pz. en J. G. Witte Dz. De heer J. N. Kikkert dringt er op aan dat boete bij schouw en herschouw zal worden toegepast. Vindt aigemeen bijval. De nalatigen bij de eerste schouw, ver beuren een boete van f 1,—en bij hcrscüouw f3,-. De heer Kikkert verzoekt ophooging van het pad langs den Waalderweg. De voorzitter zegt dat bet pad door den wegwerker zal woiden aangevuld met afval van den grintweg. De heer Kikkert vraagt naar het resultaat van het teeren van den Koogerweg nabij cafe Flora. De voorzitter noemt het resultaat prachtig doch het heeft te veel gekost, ongeveer f0,20 per M2. terwijl gewoon onderhoud f0,09 per M2 kost, het bestuur heeft daarom navolging niet aanbevolen. Wijders wordt een discussie gehouden over den onvoldoenden waterloop langs het Witte Kruis. De voorzitter zegt, het Dagelijksch bestuur is met den toestand op de hoogte doch vertrouwt dat de gemeente Texel in vereeniging met het Witte Kruis daar een goeden toestand zal scheppen en neemt daarom een afwachtende houding aan, om de bewoners van het Witte Kruis niet noodeloos een onaangenaam cadeautje op hun weg te bezorgen, De vergadering wordt daarna met dank zegging aan de leden gesloten. TEXEL, 3 October 1914. De verkoop van het te Vlieland gestrand schip „Ocean" met deszelfs lading had Donderdagavond aldaar bij inschrijving plaats. Koopster werd de firma Wed. E. S. Vlessing van bier voor f522,50. Door de heeren Dekker en Zegel van Oudeschild was ingeschreven voor f201, door de heer Kooiman van Vlieland voor f 110. Oosterend, 2 Oct. Woensdag j. 1. heeft mej. A. Kluit, tot dien dag onderwijzeres in nuttige hand werken aan de o. 1. scholen te Oosterend en Oost, alhier afscheid van hare leer lingen genomen. De kinderen zongen haar een toepasselijk liedje toe en ver eerden de scheidende met drie zilveren voorwerpeneen theelepel, een suiker lepel en een servetring, waarvoor Mej. Kluit hartelijk dank zegde. Mej. K. heelt ontslag genomen wegens aanstaand huwelijk, om daarna naar Ned. O. Indië te vertrekken, De wagen voor „de Vluchtelingen" heeft hier rond gereden en tal van pak jes in ontvangst genomen. De aaD den wagen opgehangen bussen brachten een bedrag op van f25. Oudeschild, 1 Oct. De Weleerw. Heer ds. Buiskool, die sedert zijn vertrek uit deze gemeente naar Helder, nog geregeld bijna elke week Godsdienstonderwijs gaf aan vele kinderen der o. 1. s, catechiseerde heden voor het laatst alhier. Als blijk van erkentelijkheid gaven zijne leerlingen hem een fraai inktstel ten geschenke. In elk schoolarrondissement bestaat eene bibliotheek, uitsluitende ten be hoeve van d9 onderwijzers en onder wijzeressen. Nu in verscheidene plaatsen waar troepen zijn ingekwartierd,gestreefd wordt naar ontwikkeling en gezellig bezighouden der soldaten, is door der, minister eene beschikking genomen, waarbij Z. E. de arrondissementsschool- opzi9uers machtigt, de boeken en plaat werken uit die bibliotheken beschikbaar te stellen voor personen, die ter ont wikkeling en ontspanning der gemobili seerde troepen, deze hulpmiddelen be hoeven bij hunne te houden cursussen, voordrachten, proeven en demonstraties, zoomede letterkundige en muzikale voor drachten. Voor de bibliotheek in't arron dissement „Texel" hebben die personen zich te wenden tot het hoofd der school te Oudeschild. Den Hoorn, 1 October. Hedennacht strandde tusschen paal 12 en 13 de logger Schevetingen 274, de bemanning bestaande uit 12 koppen kon het schip met eigen sloep verlaten uitgezonderd één die ongesteld was en achtergelaten moest worden, deze werd later van het schip afgehaald en naai den Burg overgebracht. Het scbip had 9 last haring aan boord en zit zoo boog op het strand, dat het vermoedelijk wel als verloren beschouwd kan worden. Waal, 2 Oct. De 3 dames, die eene inza meling heb ben gehouden voor de vluchtelingen, mogen met voldoening op haar werk terugzien. Een wagen vol kledingstuk ken, speelgoederen enz. enz. werd naar den Burg getransporteerd en bovendien werd nog een bedrag aan geld, f 22, ruim, aan de Commissie ter hand gesteld. Aan alle geefsters en gevers onzen dank. Drie Belgische gasten. Dinsdag kreeg het „Vad." bezoek van den artillerist Crama uit Verviers, den infanterist De Boer, uit Ostendo, en den cavalerist Kwartier, uit Dixmuiden, die hun dankbaar hart kwamen uitstorten. Het zijn de drie Belgische soldaten, die uit Duitsche gevangenschap ontsnapten en onze grenzen wisten te bereiken. Men had hen laten werken aan de spoorwegen en toen hadden zij, Maandag der vorige week, een mooie kans gezien tot ontsnappen en die dadelijk dankbaar benut. In de bosschen waren ze ontkomen, maar toen zou ook een ellende-tocht beginnen, alloen te dragen door bet ster kend bewustzijn van de herwonnen vrij heid. Crama, de ook in den stand en loop van maan en sterren geoefende artillerist was de leider geweest. Zes dagen en nachten hadden ze rond gezworven, overdag zich schuil houdende, 's avonds door het firmament voorgelicht op den weg naar Holland, waar veiligheid zijn zou. De stem van den verteller begon te trillen en over te slaan, toen bij kwam bij het oogenblik, waarop bij Winschoten de Hollandscbe grens overschreden werd. Vrij en tegelijk onbeschrijfelijk gastvrij ontvangen. Wij moesten beloven te ver tellen, dat men de onherkenbaar ver vuilde, verhongerde, doodelijk uitgeputte, met lompen bedekte vluchtelingen boven alle verwachtingen had ontvangen. Over de Nederlandsche gastvrijheid kwamen ze niet uitgepraat en één van de flinke kerels zat te snikken als een kind. Van de Duitschers hadden ze gehoord, dat de 42 c.M. mortieren over ons grond gebied waren aangevoerd. Men behoefde hier thans niet meer bet tegendeel te verzekeren. Ze hadden met eigen oogen gezien en aan hun vermoeide lijven ondervonden, hoe strikt wij de neutrali teit handhaafden en alleen met ons volle hart ons gaven aan alle internationale slachtoffers van oorlog en oorlogsellende. En nu waren zojuist tot ons gekomen, met het vriendelijk en dringend verzoek toch over Nederland te willen uitbazui nen, hun innigen dank voor al wat ztf aan menschlievendbeid hier mochten ondervinden en zijverklaarden in het Belgische leger en in hee! Belgenland de herauten te zullen zijn van het strikt neutrale Nederland met het groote inter nationale hart. Wij kwijten ons bij deze zeer gaarne van die prettige taak. Dinsdagmiddag gingen de flinke jon gens naar hun land en naar hun leger terug. Zilverbons. De Nederlandsche Bank alsmede de Agentschappen en Correspondentschap pen geven geen zilverbons meer uit, aangezien er thans voldoende zilveren specie in voorraad is. Tarwe. Nader vernemen we, dat de maximum prijs, door de Regeering vastgesteld op f 14 per 100 K.G. Diet zal worden ver hoogd ook al verwacht men een stijging van de Amerikaansche tarweprijzen. Het verschil in prijs van de door de Regeering aangekochte Amerikaansche tarwe en den maximum prys van f 14 per 100 K.G., waartegen het graan door het Rijksgraandistributiebureau aan de handelaars zal worden geleverd, wordt door de schatkist gedragen. De Regeering is tot dezen maatregel overgegaan om te voorkomen dat de broodprijzen zullen stijgen. Vad. Ben nieuwe vorst van Albanië. De Albaneesche Senaat moet na een levendige discussie den Turkschen prins Boerkan Eddin Effendi, een zoon van den onttroonden Turkschen sultan Ahdoel Hamid, tot koning van Albanië gekozen hebben. Het bericht komt in Italiaansche bladen voor, doch is tot heden nog niet van andere zijde bevestigd. De prins, die thans 30 jaar is, was steeds de lievelingszoon van Abdoel Hamid. Deze wilde te zijnen gunste de Turksche troonopvolging, die bepaalde, dat de oulste prins uit het huis Osman troon opvolger was, wijzigen. Zijn voornemen leed echter schipbreuk op den tegenstand van alle oud-Turksche elementen. De heengegane vorst van Albanië, prins Willem von Wied, die vóór zijn vertrek naar Albanië ritmeester was bij de garde uhlanen te Potsdam, heeft te Weenen laten polsen, of men daar zijn wensch, om weder in de gelederen van het Duitsche leger plaats te nemen, zou willen steunen. Van gezagbobbende zijde is hem daarop medegedeeld, dat hij weder in Duitschen krijgsdienst kon terugkeeren. Te Vlissingen is een Duitsche dame Bringer genaamd, bij bet station tenge volge van verkeerd uitstappen, door de tram overreden. In het ziekenhuis werd haar de rechter arm afgezet. Op meer plaatsen beklagen Belgi" sche vluchtelingen zich, dat hen op de stations der Staatsspoor slechts 10 cent voor 1 franc wordt gegeven. Dit is zoo. Volgens officieele aankondiging heeft voor de Staatsspoor een franc slechts 49 cents waarde, en een mark 50 cents. Midd Ct. Visclivervoer naar België. Dinsdag vertrek voor het eers^ sedert bet uitbreken van den oorlog, weder oen vrachtboot met visch van Umuidoo naar Antwerpen.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1