Speel niet met vuur, Voetbalmatch Laatste berichten. UIT DEN RAAD. INGEZONDEN STUKKEN. Marktberichten. Veiling V. P. N. Predikbeurten. pSP"* Advertentiën Advertentien. Teiel m E. B. S., Helder GOSSE VAN DER VEEN en TETJE PEPER. Militaire Hnisvlijt-Wedstrijd. Een 20-tal Afdeelingen van den Volks bond tegen drankmisbruik hebben het voornemen opgevat tot het organiseeren van Militaire Huisvlijt-Wedstrijden voor de militairen van alle wapens en diensten behoorende tot het Bezettingsleger in en om de forten in de verschillende verde digingsstellingen van ons land. Men is bij 't organiseeren daarvan uitgegaan van de overweging, dat het bij het lengen van de avonden en het guur worden van het weer voor de militairen een genot moet zijn de vrije uren door te brengen met een nuttige en aangename bezigheid op 't gebied 't zij dan van een prettigen lichten geestes of handenarbeid. Zij roept nu alle bedoelde militairen op, tot zulk een bezig zijn 't welk niet vermoeit maar verkwikt geen inspannin g maar ontspanning beteekend. Het plan bestaat in de verschillende Afdeelingen van het vervaardigde ten toonstellingen te houden in het begin van December, waar kan worden inge zonden in 2 klassen a. ter mededinging b. ter opluistering. In klasse a worden medailles, geldprijzen en diploma's uit geloofd. Mocht iemand naar elders worden overgeplaatst of naar huis terugkeeren terwijl hij nog eenig werkstuk onder handen heeft, dan mag hij daarmede toch deelnemen aan de wedstrijden. Aan de Tentoonstelling wordt ver bonden een verloting waarvan de prijzen zullen bestaan uit inzendingen, welke door inzenders daartoe ten geschenke worden afgestaan, of welke van hen, die in den verkoopprijs een vergoeding trachten te vinden voor hunne aan grondstoffen en gereedschappen gemaakte onkosten, zooveel mogelijk door de Com missie zullen worden aangekocht. De baten der verloting komen aan het Kon. Nationaal Steuncomité, opdat de inzen ders aldus mede bijdragen tot lenining van den algeineenen nood- Het plan, dat bij de Militaire autoriteiten veel sympathie vond, wordt naar reeds bleek, onder de militairen met bijval begroet. Bedrog in den meelhandel. Men schrijft uit Leiden aan de N. Ct. Het heeft de aandacht getrokken van verschillende bakkerspatroons, dat een bepaald soort kooplieden bijzonder tuk zijn op het koopen van Amerikaansche bloemzakken. Vooral zakken waarop de dure patentmerken voorkomen, trachten deze kooplieden machtig te worden, zelfs tot prijzen, die daarvoor in gewone omstandigheden niet worden betaald. Thans is gebleken dat deze zakken gevuld worden met inlandsch meel en dan met een zoet winstje als Ameri- kaansch patent van de hand worden ge daan. De besturen van enkele bakkers organisaties hebben daarop de aandacht der leden gevestigd en daarbij den raad gevoegd, om deze zakken bijvoorbeeld door het aanbrengen van een teerstreep voor het beoogde doel onbruikbaar te maken. Eet Volk" in Duitschland verboden. Zoowel uit Hamburg als uit Kleef ont ving „Het Volk" bericht, dat aan personen die zich daar bij het postkantoor geabon neerd hebben op dat blad, geweigerd wordt voortaan de krant uit te reiken. In Hamburg werd den abonnés mede gedeeld, dat het blad „geconfisceerd" was in Kleef ontving de abonné het aan meldingsbiljet terug met de bijvoeging „Verboten". Het internationalen postverkeer. Als een bewjjs hoe het internationaal postverkeer te lijden heeft door den Europeeschen oorlog, deelt iemand aan de Haarl. Ct. mede, dat hij eerst nu een op 27 Juli j.l. uit Teheran (Perzië) afge zonden particulier schrijven dus 63 dagen na afzending ontving. De duur der overkomst is gewoonlijk 9 a 10 dagen. Een slag voor Schiedam. Naar men verneemt is men aan de Gist- en Spiritusfabriek te Delft er in geslaagd uit melasse gist te kweeken. Daar de melasse geheel in handen is van een combinatie, waarin geen der Schiedamscbo fabrieken is opgenomen, i al door het tijdelijk gebrek aan granen de Schiedamsche gist haar afzetgebied ver liezen, en staat het te vreezon, dat het branderijbedrijf te Schiedam van den oorlogstoestand een blijvend nadeel zal ondervinden. Zijp. Ct. Brood- en meelprijzen. Men seint uit den Haag Door den minster van Landbouw, Nijverheid en Handel, is aan de burge meesters de volgende circulaire gericht „Ik heb de eer u te berichten dat te beginnen met 2 October a. s. wat betreft maximum-prijzen het volgende wordt vastgesteld a. als aanvulling en wijziging van mijn circulaire van 5 September j.l.: Ie. beste Zeeuwsche tarwe met uit zondering van zaaitarwe per 100 K.G. f 12,50. De andere soorten van Neder- landsche tarwe naar verhouding; 2e. inlandsche rogge met uitzondering van zaairogge 100 K.G. f 11. b. ter vervanging van mijn telegram van 7 Augustus j.l. le. tarwebloem inlandsch nul 100 EG. f 16,25. 2e. tarwemeel ongebuild per 100 KG. f 14,—. 3e. roggemeel ongebuild per 100 KG. f 13,— De prijzen zijn contant aan fabriek of molen voor bakkers en dergelijke meel- verbruikers. Aan tusschenhandelaars moet op verzoek 25 cent korting worden toegestaan. c. als wijziging en aanvulling van mijn circulaire, van 4 Augustus jl. le. wit brood per KG. 23 cent. 2e. biuinbrood per KG. 21 cent. 3e. gebroken Groningsch roggebrood per KG. 21 cent. Deze prijzen mogen dus aanleiding zijn tot een verhooging van den broodprijs in de verschillende gemeenten van voor wit brood met niet meer dan 2 cent, voor bruin brood en voor gebroken Gro ningsch roggebrood met niet meer dan 1 cent per KG. De prijzen zijn contant afgehaald aan de bakkerij of winkel. Tal van gevechten werden de laatste dagen geleverd, toch is niet te zeggen, dat een der partijen eenig belangrijk succes heeft gehad. Zooals de .toestand thans is kan het niet blijven, doch het is onmogelijk uit de officieele berichten ook maar eeniger- mate op te maken, wie ten slotte de winnende partij zal zijn. Antwerpen wordt sedert eenige dagen heftig gebombardeerd, doch de Belgen blijven zich met moed verdedigen. Van het behandelde in de vergadering van hedenmorgen deelen wij voorloopig slechts het volgende mede Tot onderwijzeres aan de O. L. school m.u.l.o. te den Burg is benoemd mej. Joh. te Kronnie, te de Cocksdorp. Een jaarwedde van f 10,— werd toegekend aan de plaatsvervangende hulptelegraatkantoorhoudster te den Hoorn en te de Koog. Aan B. en W. werd opgedragen plannen in te dienen voor den bouw van een nieuwe school en onderwijzers woning te Oost. Het voorstel van den heer D. Bakker Pz. tot het vragen van subidie in de kosten van aanleg van den weg Burg Haven werd aangenomen. De Burgemeester der Gemeente Texel, Gelet op eene ter zake ontvangen bericht van den heer stellingcommandant te Helder maakt bekend dat de havens aan de Oostkust van Engeland verboden zijn voor visschersvaartuigen, benevens het geheele terrein, benoorden parallel 54 graden, 30 minuten, ten westen van den meridiaan, 1 graad Oosterlengte, en ten zuiden van dien parallel, ten westen van den meridiaan, 2 graden, 30 minuten Oosterlengte. Er zal uiterst gestreng worden opgetreden tegen visschersvaar tuigen, die aldaar worden aangetroffen, als wordende verdacht van mijnen te leggen. Van vaartuigen, die trachten te ont snappen of die zich verzetten tegen aan houding en opbrenging - wordt de be manning beschouwd als oorlogsmisdadi gers en na vonuis van den Krijgsraad doodgeschoten. Vaartuigen betrapt op mijnen leggen, worden in den grond geboord. Texel, 1 October 1914. De Burgemeester voornoemd, Gaarlandt. LANDWEER. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de landweerplichtigen met verlof, behoorende tot het 26ste bataljon landweer-inlanterie onverwijld naar hun korps (te Breda) moeten terugkeereD. Texel, den 1 October 1914. De Burgemeester voornoemd, Gaarlandt. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie Zoudt U onderstaande verantwoording in uw blad van morgen willen opnemen Bij voorbaat onzen dank. B. M. v. d. HAAGEN-Frederiks. Ontvangen voor de vluchtelingen, van Den Burg f 55,89 Gevonden in een pakje 2,50 De Koog 18,67 De Cocksdorp 45,38' De Waal 22,50 Oosterend 23,80 Den Hoorn 1 Reeds ontvangen 10,— Te zamen 179,74' Postkantoor te DEN BURG (Texel) LIJST van de aan dit kantoor en de daaronder behoorende hulpkan toren ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de of weige ring door geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. 2e helft der maand September 1914, Hulppostkantoor de Waal. Mr. M. Cooper, New-Haven, V.S. Amerika. Nota. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaar heid aan hen kunnen worden terugge geven. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 26 Sept. tot on met 2 Oct. '14, GEBOREN Neeltje, d.v. Reijer Boon en Marretje Koopman, den HoornCor nelia, d.v. Jan Witteen Aagje Huisman Oudeschild; Pieterfje, d.v. Harm Dob en Pietertje Verhoeve, Eierland; Al- bert Matthijs, z.v. Maarten Bakker <n Aaltje Jonkerman, de Cocksdorp; Gerrit Jan, z.v. Petrus Theodorus Witte en Adriana Jobanna Schoenmaker, Helder. Cornelis Karei, z.v. Zacbarias Graaf en Maria Henrica van Empelen,den Burg; Duifje, d.v. Hendrik Kuip en Marijtje Ho oafort ONDERTROUWD iGosse van der Veen, Helder, en Tetje Peper, Texel. GETROUWD: Geene. OVERLEDEN: Teunis Kerken, oud 72 jr. weduwn. v. Tetje Vlaming, de Waal. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 ringetje, gevonden te de Waal en 1 moer van een collens patentas, gevonden op den weg tusscben Oosterend en de Waal. Burgerlijke Stand der Gemeente Vlieland van 15 Sept.1 Oct. GEBOREN Arien Hendrik, z. v. Teeke Kroon en Fokeitje Sterrenburg. ONDERTROUWD: Cornelis Lipjes, we duwnaar van Hislkje Bakker tn Cor- nelisje van Westen. GETROUWD: Sijbe Keuning en Joharna Frederika Bloem. Uit de Scbager Courant: Schagen, 1 Oct. Aangevoerd: 150 Vette Koeien f 180 a f 365, 80 Kaltkoeien f 190,a t 315; £0 Nuchtere kalveren f 6 a f 16. 70 Vette Varkens 52 a 62 ct. per Kg. 00 Magere Varkens f 00,— a f 00, 80 Biggen f 6.00 a f J 0,00 920 Vette Schapen f 26 a 1 32.00 390 Overhouders i 16,a f 19,00. Lammeren f af —.00 Boter f 1.40 a f 1.50 per K.G. Kipeieren f 6 00 a - i 7,00 per 100. Uit het Leidsch Dagblad: Leiden, 2 Oct. Ter markt aangevoerd: 56 Stieren f 80,— a f 310,—; 194 Kalf- en Melkkoeien f 135 a f 300, 304 Varekoeien f 90 a f 240 255 Vette Ossen en Koeien i 195 at 320 79 Kalveren (vette) f 35 a i 110. 32 Kalveren (magere) i 7.a i 14. 0 Lammeren f a f —,00. 1382 Schapen (vette) i 20,00 a 1 33.00 383 Biggen f 3.00 k f 6.00 No. 317, 2/10 '14. Door de diverse kooplieden werd heden besteed voor Kipei f 4.90 f 7.95. Eendei f 5,30 f 6, Aanvoer 19237 Middenprijs f 6,58. 380 j. hanen 449,75 kg. f 0,30 f 0,90. 12 o. hanen 25,25 kg. f 0,42 0.90. 313 o. kippen 549,kg. i 0,29 t 1.60. 5 eendon 6,25 k.g. 0,50 0,75. 21 wilde eenden f 0,60 f 0,65. 17 lijsters 6 a 7 cent. Langenhoff. Zondag 4 October 1914. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur Dr. Norel. Collecte voor de kerk. B'aal, V.m. 10 uur ds. van der Was. Den Hoorn Vm. 10 uur ds. Visser. H. Doop, Zendingscollecte. Oudeschild, V.m. 10 uur ds. Buiskool van Helder. Bevestiging ds. P. Glas, Coll. v. noodl. kerken en personen. Nm. half 3 uur ds. P. Glas. Intrede. Oosterend, 'sAv. 7 uur ds. v. Grasstek. N.m. 2 uur Geen Zondagschool Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. Gebouw Zuid-Eierland, Geen dienst Wegens intrede te Oudeschild. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. half 10 uur ds. Dagevos. nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Burg, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Avondmaal. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. INGEZONDEN MEDEÜEELINGEN. De kleinste onvoorzichtigheid kan de ernstigste gevolgen hebben. Gjj weet dat en tochspeelt gij zelf niet met vuur? Als gij hoest, kucht, fluimt, dikwijls niest of als gij licht verkouden zijt, denkt gij dan niet dikwijls„O. het is niets, het zal van zelf wel overgaan." Is dat niet met vuur spelen? Gij weet toch dat een lichte hoest tot een eretige borstkwaal kan leiden, dat de gevolgen van een gewone verkoudheid verschrikke lijk kunnen zijn, indien zij door verwaar- loozing in een longontsteking ontaardt Velen die bedachtzaam en nauwgezet zijn in allerlei zaken, zijn onnadenkend en lichtzinnig als het hun eigen gezondheid betreft. Het is Uw plicht tegenover U zeiven, en allen, die U liefhebben, het minste hoestje, de geringste verkoudheid onmiddellijk te bestrijden met het eenigst daarvoor aangewezen middel, de beroemde Abdijsiroop. De Abdijsiroop zal niet alleen snel en grondig Uw hoest en verkoudheid genezen en zoodoende ernstige gevolgen voorkomen, maar is ook een onovertroffen genees middel tegen slijm en kinkhoest, asthma, bronchitis, influenza, en vele andere borst, keel- en longaandoeningen. De Abdijsiroop sterkt borst, keel en longen, zuivert ze snel pijnloos en onschadelijk van verouderde en ontsteking veroorzakende slijm, verjaagt benauwdheden, verdrijft Uw hoest, herstelt daardoor Uw nachtrust en eetlust. Het den dag zult gij u prettiger gevoelen, en weldra volkomen genezen zijn. Per flacon f 1,— f 2,en f 3,50. Eischt onze handteekening: L. I. AKKER, Rotterdam. Alom verkrijgbaar, voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Ondertrouwd Huwelijksvoltrekking 21 October a.s. Texel, 30 September 1914. Algemeene Kennisgeving. ZONDAG 4 OCTOBEB tnsschen Aanvang 11,45 precies. Eutree 10 cent. hinderen 5 ceuf. Het Bestuur.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 2