N°. 2820. Donderdag 15 October 1914. 28st* Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Bdrg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Niuir Amerika en andere l'inden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 0 unr op den dag der uitgave Prijs der Adverlentièn. Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 8 Ot. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERT E N TIE N worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Tex e l Plaatselijke Belasting. Burgemeester en' Wethouders van Texel maken bekend dat het kohier van schoolgelden over het 4e kwartaal 1914 vanaf heden gedurende vijf maanden ter gemeente-secretarie voor een ieder ter ezing ligt. Texel, 10 October 1914. Burgem. en Weth. voornoemd, GAARLANDT. De Secretaris JONKER. 3-10 Oct. Antwerpen is gevallen 1 Wat schier on mogelijk scheen is een feit geworden. Na een beleg van slechts eenige dagen hebben Duitsche troepen zegevierend de Duit- sche vlag op alle forten van Antwerpen kpnnen hijschen. Wie een week geleden zou hebben voorspeld dat den 9 October de Scheldestad in handen der Duitsehers zou zijn, men zou hem van alle zijden hebben gezegd dat zoo iets onmogelijk was, Ant werpen de stevig bevestigde stad, met zijn dubbelen fortengordel, versterkt nog met zwaar Engelsch geschut, met zjjn sterk garnizoen, Antwerpen de moderne vesting, Belgie's nationaal bolwerkneen dat het niet eens een beleg van een maand kon doorstaan had niemand gedacht. Ant werpen in een paar dagen te vermeesteren, scheen wel onmogelijk. Maar men heeft niet gerekend met het zware Duitsche belegeringsgeschut, de ,Brummer", de dikke Bertha's," de „42- centimeters" of hoe men ook het nieuwe Duitsche reuzenmortier mog6 noemen. En evenmin met de geweldige aanvalskracht van de versche Duitsche troepen die tegen vesting, waarschijnlijk in zeer groot aantal, waren opgerukt. Men heeft sedert het begin van den oorlog wonderen verteld vaD het moderne reuzengeschut, dat zelfs >een technisch wonder" genoemd wordt. De verrassend snelle val van Antwerpen heeft opnieuw de superioriteit van dit geweldige vernielingswerktuig doen blijken. 't Begon al voor de Belgen een beden kelijk aanzien te krijgen toen de Duitsehers er zoo spoedig in geslaagd waren een bres in den buitensten fortengordel te schieten. Wel hielden ze nog eenigen tijd stand aan he Nethe en de Rupel maar de Duitsche aanvalskracht was te overweldigend en zoo bleef de verdediger* niets anders over dan zich terug te trekken achter de binnenste fortenlinie. Men dacht dat de Duitsehers daar het hoofd zouden stooten, temeer waar inmiddels Engelsche versterkingen uit Ostende waren aangekomen. Evenwel, alle berekeningen en verwachtingen ten spijt, hielden de binnenforten het maar een dag uit en zag de commandant van het bezettingsleger al spoedig het nuttelooze van verderen tegenstand in. Na de kanonnen vernageld te hebben, trok hij zijn leger uit de vesting terug en gelukte het hem met zijn hoofdmacht, waarbij zich ook de Koning van Belgie gevoegd had, veilig Ostende te bereiken. Van de achterhoede viel een deel in handen der Duitsehers en werd een ander deel genoodzaakt naar Zeeuwsch Vlaanderen uit te wijken, waar ongeveer 20000 man werden geïnterneerd. Er zal in de komende dagen ongetwijfeld nog zeer veel geschreven worden over den val van het Belgische nationale bolwerk en de factoren die het opmerkelijk snelle ver loop van het beleg hebben beïnvloed. Hoe het ook moge zijn, de ontzaggelijke aanvals kracht van het Duitsche leger is weer eens naar voren getreden, 't Is mogelijk, dat de overmacht van geschut on levende strijdkrachten aan Duitsche zijde overwel digend is geweest, doch ook dan nog kan niet worden ontkend, dat de Scheldestad gevallen is onder een onstuimigen, over weldigenden aanval, zoodatjde bezetting nau weljjks den tijd heeft gehad even op adem te komen. Antwerpen bevindt zich thans in Duitsche handen en wat daarvan de gevolgen zullen zijn valt nog geenszins t6 zeggen. Het mag met dankbaarheid worden geconsta teerd, dat bij den strijd om de vesting onze onzijdigheid geen oogenblik in gevaar heeft verkeerd, geschonden te worden. De Duitsehers voerden hun actie aan de zuid oostelijke en zuidelijke zijde behoorlijk ver van onze grenzen en het groote succes dat ze daar hadden maakte het onnoodig hun operatiebasis naar het noorden te ver plaatsen. Toch zullen wij nog lang aan den strijd om Antwerpen herinnerd worden, door de vele duizenden vluchtelingen, die de stad gedurende het beleg ontvloden en veiligheid zochten op onzen bodem. Het oogenblik, waarop het koninklijk woord bij de opening der Staten Generaal gesproken bijzondere beteekenis heeft gekregen, is thans aangebroken. Eenige honderdduizen den ongelukkige slachtoffers van den vreeselijken oorlog, die reeds wie weet hoeveel hebben geleden en die met rood geweende oogen en gebroken harten, hulp en troost bij ons hebben gezocht, hebben hier alles gevonden wat een klein volk aan liefde en toewijding te geven heeft. De tijden zijn zwaar, ons economisch leven gaat gebukt onder den druk van den wereldoorlog, onze voorraden levensmid delen zijn beperkt, ook weten we niet hoe laDg nog de oorlogstoestand zal voortduren maar toch is het verblijdend dat niettegen staande dat alles er in tal van plaatsen een edele wedijver is in het b6toonen van naastenliefde aan de ongelukkige slacht offers van den geesel van Europa onge twijfeld komt dat mede, omdat meer dan ooit in deze dagen gevoeld wordt hoe verschrikkelijk de oorlog is en hotf on schatbaar de vrede is. Naastenliefde en dankbaarheid gaan hand aan hand en ons volk blijkt het als een voorrecht te be schouwen de helpende hand te mogen uit steken naar de duizenden ongelukkigen die zoo wreed geslagen werden door den geesel, waarvoor wij tot nog toe genadig bewaard gebleven zijn. 't Is verblijdend dat bij al de bewijzen van éénheid die het Nederlandsche volk in deze sombere en benarde tijden reeds gaf óók ervaren mag worden, dat het één wenscht te zijn in de vervulling van de schoone verheven taak die christenplicht en naastenliefde ons volk oplegt, ook al is die taak zwaar, heel zwaar in deze moeilijke dagen. —o—o—o— Er zal over den val van Antwerpen in de komende dagen nog wel heel wat wor den geschreven merkten we boven op. En al dadelijk treedt thans een belangrijke vraag op den voorgrond. Deze n. 1.wat zullen er de gevolgen van zijn voor de verdere ontwikkeling der krijgsbedrijven in West-Europa? We stemmon toe, dat het niet gemakkelijk is, een afdoend antwoord op die vraag te geven. Toch mogen enkele voor de hand liggende veronderstellingen hier een plaats vinden. Allereerst dan mo6t de moreele betee kenis van den val van België's nationaal bolwerk niet worden onderschat. Het geloof in de kracht van het leger is bij de Duit sehers stellig niet weinig versterkt en op de Duitsche troepen die zich op het Weste lijk strijdtooneel bevinden moet de verove ring van de vesting wel een moed- en geestdrift wekkenden invloed uitoefenen Vooral in deze dagen, waarin de strijd in noord-Frankrijk zoo uiterst bitter en zwaar is en de zegevierende opmarsch naar Parijs nog maar steeds niet hervat is kunnen worden. Daarentegen moet de tijding van den zoo verrassend snellen val van de vesting Antwerpen op de bondgenooten wel een pijnlijken indruk maken en een neer- drukkenden invloed uitoefenen. Ook kan niet worden ontkeDd, dat de positie der Duitsehers door den val van Antwerpen aanmerkelijk gunstiger is ge worden. Wel is waar is de Belgisch-Engel- sche hoofdmacht nog intact gebleven on herbergt Ostende waarschijnlijk nog een vrij sterk leger, maar de positie daarvan lijkt ons al vrijwel onhoudbaar te zjjn ge worden. De Duitsehers, die nu het gevaar in den rug van het groote leger, dat de vesting Antwerpen vertegenwoordigde, uit den weg hebben geruimd en vooraf reeds geheel noord-België van hun tegenstanders hadden gezuiverd, zullen vrij zeker voort gaan België verder „schoon" te maken en 'tis geenszins te denken dat het leger van Ostende den ongelijken kamp zal aanvaar den. Verwacht moet worden dat dit leger zich zal inschepen om naar de Fransche gevechtslinie te worden overgebracht of dat het zal trachten langs de kust op te rukken om zich met de linkervleugel der bondge nooten, die zich reeds ten noordwesten van Rijssel bevindt te vereenigen. Do Duitsehers zullen echter binnenkort de handen in België vrij krijgen en al hun kracht tegen de stellingen der bondgenooten kunnen ontplooien. Mogelijk, dat we binnenkort zullen ver nemen van welk gevolg de val van Ant werpen is geweest voor de krijgsbedrijven in noord-Frankrijk. Totnogtoe is de toestand daar schier onveranderd. De strijd duurt er al eenige weken lang en nog steeds is er geen verandering van beteekenis in de positie der' beide partijen merkbaar. Er wordt dag aan dag gevochten aan beide zijden worden de verliezen telkens weer aangevuld en daar blijft het bij. In het centrum' eD op den Duitschen linkervleugel wordt het meest met de artillerie gewerkt, bombardeert men wederkeerig elkanders stelÜDgen en vordert geen der partijen, terwijl op den Duitschen rechtervleugel de strijd een bewegelijker karakter vertoont en tengevolge daarvan de gevechtslinie belang rijke wijzigingen ondergaat en maar steeds verlengd wordt, zonder evenwel tot een beslist resultaat te leiden. Van den eenen dag naar den anderen ziet men uit naar de een of andere beslissing, doch de lange worsteling schijnt maar geen einde te willen nemen. —o—o—o— Werd er van de zee, uit de Koloniën en van het oorlogsterrein in China in de laatste dagen weinig nieuws gemeld, van de Rus sische en Oostenrijksche grenzen kwamen berichten van nogal belangrijke krijgsbe drijven. Hoewel het niet gemakkelijk gaat uit de vele tegenstrijdige berichten een conclusie te trekken, toch ligt de veronder stelling voor de hand, dat het Russische leger in Galicië eindelijk zijn hoofd gestooten heeft. Mag men de berichten uit Weenen gelooven dan zjjn de Russen er niet in geslaagd Przemysl, de Oostenrjjksche vesting westelfik van Lemberg te veroveren en werden ze daar met groote verliezen teruggeslagen. Ook in de Karpaten moesten ze terug alsmede in het me6r westelijke deel van Galicië. Een en ander zou een gevolg zijn van de concentratie der Oosten rijksche en Duitsche strijdkrachten ouder bevel van generaal Von Hindenburg. Daarentegen verliepen de geveonten tus- schen de Russen en de Duitsehers aan de grens van Oostpruisen in het nadeel der Duitsehers. Ze werden over de grens terug geworpen, waaibij de Russen Lyckvoorde tweede maal gingen bezetten. Er staan waarschijnlijk belangrijke krijgs bedrijven op het Oostelijk oorlogsterrein voor de deur. TEXEL, 14 October 1914. Examen adspirant-opzickter der Telegrafie. Binnenkort zal het reeds eerder aan gekondigd vergelijkend onderzoek worden gehouden voor de betrekking van adspi- rant-opzichter der telegrafie, waarvoor 5 plaatsen worden opengesteld. De adspirant-opzichters genieten een bezoldiging van f 50, per maand. Na een diensttijd van ten minste 2 jaar kunnen de adspirant-opzichters aan het examen voor opzichters der Telegrafie deelnemen, aan welke betrekking een jaarwedde van f 1000,— tot f2400,— is verbonden. Yoor deelneming aan het vergelijkend examen bovengenoemd, behooren candi- daten zich voor 16 October 1914 te wen den tot den directeur-generaal der poste rijen en telegrafie. Nadere inlichtingen worden ten post kantore alhier verstrekt. Texel Sparta. Al was de wedstrijd voor Sparta een nederlaag, toch was het van begin tot bet einde een strjjd vol actie. De Spar tanen weerden zich duchtig, maar waren tegen het sohitterend spel, van enkele der onzen, niet opgewassen. Van Meerten, Dalhuijzen en v. d. Palm blonken uit en onder de tegenpartij, die toch goede spelers telt zocht men hun portuur, althans zoo komt het ons voor, tevergeefs. Er was weinig publiek. Is het dat het oorlogsnieuws te veel liefhebbers van sport aan de lectuur van dat nieuws bindt, of is het omdat het bezoek aan het sportterrein iets ongewoons is, de minnaars van het voetbalspel hebben ongetwijfeld zich iets laten ontgaan. 't Was werkelijk een genot, om onder begunstiging van heerlijk najaarsweer, de rappe voeten zich zien wezen, kritieke momenten deden zich voor en Texel heeft die zich voor een groot deel weten te benutten, een uitslag 5—1 was daar voor het loon. Per proclamatie, onder de publica tion in dit nummer te vinden, werd gisteren den volke kond gedaan, dat de uitvoer van tarwe, rogge, gerst en haver tot nadere aankondiging, op straffe van hechtenis van ten hoogste drie maanden, door den stellingcommandant is verboden. Door dezen maatregel is het gevaar van gebrek aan eerste levensbehoeften in ééa slag bezworen eD het ueaiui in de spoedeischende vergadering van den raad onzer gemeente genomen, vrijwel overbodig geworden. Ons gezag, dit mag gezegd, is er geeu van halve maatregelen. TESELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1