Gemengd Nieuws. Laatste berichten. Naar wij vernemen zal met ingang van 15 dezer de dienst van het post kantoor te den Burg tijdelijk worden ingekrompen. "Voor postzaken zal het kantoor open zijn van 10—12 v.m. van 1 2 nam. en 7 7V« av.voor het af halen der brieven zal gelegenheid blijven bestaan alleen ten 9 uur v.m. en ten 2,30 uur nam. De booten van 6 uur v.m. uit Oudeschild en die van 4,15 av. uit Nieuwediep zullen geen post ver voeren. Voor den telegraaf- en telefoon dienst blijft alles onveranderd. Op verzoek verwijzen wij onze lezers naar de advertentie van de Stoombootdienst Gebr. Zur-Muhlen Amsterdam Nieuwediep in dit nummer aangevende de vertrekuren van Amster dam, Purmerend en Alkmaar. Wij kunnen niet nalaten er aan toe te voegon, dat het ons van evenveel, zoo niet van meer belang voorkomt, zoo de vertrekuren van Nieuwediep daarbij mede waren aangegeven. Belgische Vluchtelingen. Zoo heeft dan Texel mede aandeel in het verleenen van gastvrijheid aan hen, die geboortegrond, werkkring, huis en haard hebben moeten verlaten voor het bruut geweld van den oorlog. 55 van die zwaar bezochten hebben zich een verblijf zien aangeboden op ons tot nu toe gelukkig, nog zoo rustig eiland, een aantal dat naar wij vernemen,blijkens beschikking van het militair gezag voor weinig uitbreiding vatbaar is. In het zuiden des lands is de ophooping van vluchtelingen nog buitengewoon groot, zoo zelfs, dat niettegenstaande allen zonder onderscheid zich inspannen het leed zooveel mogelijk te lenigen, de gevolgen daar zoowel voor de bewoners als voor de vluchtelingen onrustbarende afmetingen aannemen. 't Is zeker ook daarom, dat naar luid der berichten onze regeering met het Duitsche oppergezag in overleg getreden is voor pogingen om de vluchtelingen, zoo spoedig mogelijk naar Antwerpen terug te sturen. Waal, 12 Oct. Zaterdagmiddag heerschte alhier eene buitengewone bedrijvigheid het had iets van eene groote verhuisdrukte. Meubelen beddegoed enz. enz. werden gebracht naar de leegstaande pastorie der Doops gezinde gemeente, die, dank zij de ijverige bemoeiingen van het damescomité en de bereidwilligheid van velen, alras her schapen werd in een gezellig tehuis. Dit tehuis zou worden aangeboden aan een 20-tal Belgische vluchtelingen, die 's avonds zouden aankomen. Bericht kwam echter dat Zondagmiddag de on- gelukkigen eerst konden worden ver wacht. Zondagmiddag tegeo half 3 arriveerden een 4-tal rijtuigen, waarin 23 personen hadden plaats genomen. Bij het uitstap pen van de ongelukkigen die slechts weinig hadden kunuen redden en nage noeg van alles beroofd waren, blonk in menig oog een traan. Dankbaar staarden de vluchtelingen in het rond, waar alles zoo goed voor hen in gereedheid was gebrachten Maandag toen uw correspondent een bezoek bracht aan de pastorie, mocht hij vernemen, dat de menschen dankbaar voor en op getogen waren over de gastvrijheid op het eiland Texel. Den Hoorn13 October. De bij paal 12 op het Hoornderstrand gestrande Scheveningsche logger is gis teravond in Hotel „Texel", ten overstaan van deurwaarder Gude, bij inschrijving verkocht voor f212,50, zoodat genoemd vaartuig wellicht spoedig onder sloopers handen zal vallen. De voorraad vaten haring en geheele inventaris is geborgen in een motorboot, welke voor dat doel expres uit Scheveningen was overge komen. Oudeschild, IS Oct, Zondag 11 Oct, zoowel bij aankomst der boot, die 12,15 uit Helder, als bij die welke 4,15 daaruit vertrekt, was het buitengewoon druk op de Haven. Hon derden, ouden en jougen, uit bijna alle deelen van het eiland, hadden zich, hetzij per flets, hetzij per rijtuig of te voet daarheen begeven, om getuige te ziju van de aankomst van eenige Belgische vluchtingen, voor wie door het Steun comité een onderkomen op Texel was gezocht en gevonden. Het geduld der nieuwsgierigen werd vooral des morgens op de proef gesteld. De boot kwam door verschillende omstandigheden veel te laat aan en met het plaatsen der vluchtelingen 'bij verschillende particulieren, ging heel wat tijd verloren, vooral veroorzaakt, doordat de ouders, al was het dan ook voor korten tijd en op kleinen afstand, moeilijk of in 't geheel niet van hunne kinderen wilden scheiden. Dit veroor zaakte de Commissie heel wat moeite en gaf tot aandoenlijke tooneelen aan leiding. Vooral was dit des avonds het geval, toen een groot huisgezin werd aangebracht, bestaande uit vader, moeder en 8 kinderen. Welke middelen de com missie en eenige particulieren van ons dorp, die gaarne een der kinderen in hun huis hadden willen opnemen, ook aanwendden, noch ouders, noch kinderen waren te bewegen van elkander te scheiden, zoodat er ten slotte niets anders overbleef, voor dit huisgezin voorloopig een onderkomen aan den Burg op te zoeken. Naar men ons mededeelt zijn in 't geheel 55 vluchtingen op Texel gearri veerd, waarvan er 10 te Oudeschild zijn geplaatst. De inbeslagneming van granen te Groningen. De inbeslagneming te Groningen van granen, ingevolge de aanschrijving van minister Treub, is, meldt de Prov. Gron. Ct., namens den burgemeester uitgevoerd door ambtenaren van den gemeentelijken keuringsdienst voor eet- en drinkwaren, bijgestaan door politie-ambtenaren. Bij geen der belanghebbenden is eenige moeilijkheid ondervonden. Allen waren bereid hunne hoeveelheden iarwe en rogge voor de door den minister vast gestelde prijzen af te staan. Vanwege de gemeente zijn eenige pak huizen gehuurd, om de in beslag genomen granen te bergen, in afwachting van nadere instructies van den minister. Schag. Ct. De officieren Reimers en Verhulst. Omtrent de gevangenschap van de sedert in vrijheid gestelde en deze week hier teruggekeerde Nederl. officieren in Albaneeschen krijgsdienst majoor Ver hulst en kapitein Reimers, kunnen nog de volgende bijzonderheden worden mee gedeeld. De gevangen genomen officieren waren niet in een gevangenis opgesloten, doch in een huis, dat zij echter niet mochten verlaten, en waar zij streng bewaakt werden. Dat zij in den staat van af zondering niets vernamen van hetgeen er in de buitenwereld voorviel, laat zich verklaren. Eerst tegen den tijd van hun vrijlating uit de ruim driemaandsche gevangenschap vernamen zij van den dood van commandant Thomson, en bij hun ontslag deelde een Albaneesch priester hun mede, dat in Europa de oorlog was uitgebroken, wat zij nauwe lijks konden gelooven, maar wat hun bij het verlaten van het vreemde grond gebied al te waar bleek. Over ruwe of onwelwillende behande ling hadden zij zich niet te beklagen. Zij mochten hun voedsel van buiten laten komen, maar op eigen kosten. Naar wij vernemen hebben de beide officieren, die in ons leger laatstelijk den rang respectievelijk van kapitein en le luitenant bekleedden, zich dadelijk weer voor herplaatsing in Nederlandschen dienst beschikbaar gesteld. Tarwe aangekocht. De burgemeester en wethouder De Wit van Alkmaar, hebben Vrijdag alle tarwe (uitgezonderd een partijtje voer en zaaitarwe) aangekocht voor de ge meente, tegen den prijs van f 10.— per H.L. Zijp. Ct. De stijging der boterprijzen. De stijging van den boterprijs tenge volge van den bekenden regeeringsinaat- regel veroorzaakt niet weinig ontstelte nis in de huishoudens. Van 60 cent bij het begin van den oorlog, liep de prijs reeds tot 80 en 90 cent per pond op. Een der berichtgevers van het „N. v. d. D." heeft in den Haag ter bevoegder plaatse geïnformeerd of er maatregelen zouden worden genomen tegen deze stijging na de opheffing van den maxi mumprijs van f 1,50 per Kg. Hij ver nam dat nog geen rapporten hierover bij den minister van Landbouw zijn ingekomen en deze den toestand nog een dag of wat zal aanzien, alvorens zijn verdere houding vast te stellen. Duitschland en Portugal. Volgens een telegram uit ZQi ich aan de „Köln. Ztg." heeft de Portugeescbe srezarit te Rome aan een vertegenwoor diger der Tiibuna verklaard, dat het op grond van 't verdrag van bondge- nooten tusscben Portugal en Engeland, van zelf spreekt, dat Portugal gaat in grijpen. De openbare meening in Portugal beschouwt deelneming aan den oorlog als een logisch en on vermijdelijk gevolg van de plichten en belangen van Portugal. En overwinning van Duitschland zou het verlies der Portugeesche koloniën meebrengen. De Portugeesche tegenspraak helpt dus niet veel. De nieuxoe maatregel van minister Treub. Minister Treub heeft 'naar aanleiding van het voor rijksrekening in bezit nemen van alle tarwe en rogge in de provincie Groningen het volgende mede gedeeld Ik ben tot dezen krassen maatregel zeer tegen mijn zin overgegaan, maar hij was noodig, omdat de Groningsche graanhandel niet alleen zich aan de zachtere maatregelen, die eerst genomen waren, in het minst niet stoorde, maai er toe medewerkte, dat het ontzag voor de door de regeering genomen maat regelen dreigde geheel te loor te gaan. Wat de boeren betreft, ook dezen hebben bet aan zich zelf te wijten, dat zulke krasse maatregelen genomen moeten worden. Het is inderdaad erger lijk. zoowel van de zijde van sommige graanhandelaren als van die van een helaas al te groot aantal boeren, hoe weinig zij den ernst van den toestand beseffen, en hoe snel zij er bij zijn, pogingen te doen, om maatregelen, die hun een deel van hun oorlogswinst zouden doeu derven, met alle middelen tegen te gaan. Dat door boeren rogge, ten einde in beslagneming voor bakkerijen te voor komen, vermeDgd wordt met haver of met ander veevoeder, werd mij uit ver schillende gemeenten bericht. Het schan daal van den Huizenschen boer, die de reeds in beslag genomen rogge met petroleum overgoot, is reeds gepubliceerd, en Maandag werd mij mededeeliDg ge daan van een boer in een Groningsche gemeente, die, om beslagneming te voor komen, deze had vermengd met fijn glas. Wat de boeren betreft, ik begrijp natuurlijk zeer goed, dat het onbillijk zou zijn, in de beoordeeling allen over één kam te scheren, maar het' is niet te vermijden dat, waar de krasse egoïsten onder hen zulk een groot deel van den boerenstand blijken te vormen, de beter gezinden mede moeten lijden onder maat regelen, die tegen de eersten gericht zijn. Rogge in beslag genomen. De burgemeester van Appingedam heeft, uit overweging, dat door deland- bouwers voor de rogge hoogere prijzen worden gevraagd dan het door den minister vastgestelde maximum, besloten alle in de gemeente aanwezige rogge in bezit te nemen en voor de bakkers be schikbaar te stellen. Noodregelingen bes tuur swezen gemeenten. De Gemeentestem wijst er op, dat afdoening van de aanhangige wetsont werpen betreffende verruiming van het plaatselijke belastinggebied thans een hoogst dringende noodmaatregel wordt. In gewone omstandigheden zou ook de Gemeentestem eenige bepalingen uit die ontwerpen anders wenschen 6n ook nu nog is dat zeker het geval. Maar het geheel brengt zeker hoogst belangrijke verbeteringen, vooral de zoozeer ge- wenschte verruiming in de keuze der- heffingen. De nieuwe bepalingen be treffende de heffing der gemeentelijke inkomstenbelastingen zullen stellig aan vele gemeenten in belangrijke mate ten goede komen. De opcentenheffing op de aanslagen van rechtspersonen in de bedrijfsbelasting(rijksinkomstenbelasting) zal mede aan talrijke gemeenteD, die in benarde omstandigheden verkeeren en niet weten zullen hoe aanstonds zich te redden, uitkomst bieden in den finantieelen nood. Ook de bevoegdheid tot heffing van meer opcenten op de hoofdsommen der grondbelasting is van het hoogste belang. Ieder offere thans iets van zijne meening op. De gemeenten moeten nu geholpen worden en dat wel binnen den korst mogelijken tijd. Men houde nu niet langer het goede terug door het betere te willeD, Nimmer heeft volgens de Gemeente stem op de gemeentebesturen en amb tenaren zoo gewichtige en moeilijke taak gerust als thans het geval is en in de naaste toekomst het geval zal zijn. Daarom moet bij benoeming van burgemeesters, secretarissen en andere administratieve gemeenteambtenaren over eerste-rangs-ambtenaren kunnen worden beschikt. De regeering aarzele niet, zoo noodig door wettelijke maat regelen, ook hiervoor zorg te dragen. De aanhouding van schepen. De Londensche correspondent van het „Hbl.a seint Naar ik verneem heeft de Britsche Regeering thans verklaard Nederlandsche schepen met voedingsmiddelen, ook cacao, koffie en tropische vruchten, te zullen doorlaten, mits het cognossement niet aan order, maar op naam van een bepaald persoon staat. Het schijnt dat we gezond worden. Wilt u wel gelooven, sprak hij, dat er in Augustus minder verpleegden in het Ziekenhuis waren dan anders. Het scheelt wel 150 bedden. En het aantal aanvragen om in het Ziekenhuis te worden opgenomen, blijft afnemen. Tegenover 30 vroeger, staan er nu 3, Men voelt zijn eigen -leed niet meer, tegenover het veel grootere leed van anderen. Met kwalen en kwaaltjes van niet ernstigen aard is het gedaan. En zelfs de kiespijn is de wereld uit; er laat haast niemand meer een kies trekken. De agitatie en haar heilzame invloed. Daar ware een hoofdstuk over te schrijvenRott. Nieuwsbl. Aanvoer van muntmateriaal. Als een bijzonderheid wordt mede gedeeld, dat binnen één week aan 's Rijks Munt te Utrecht, metaalzendingen zjjn ontvangen uit vijf verschillendelanden: koper uit Nederland, uit Duitschland en uit Frankrijk, muntnikkel uit Oostenrijk en muntbrons uit Engeland. Dit aantal landen zou nog één grooter zijn geweest, ware niet de „Rotterdam" met o.a. zilver uit Amerika aan boord, hoewel niet om deze reden, in Engeland aangehouden. Dienende liefde. Onder hen, die zich te Antwerpen met veel opoffering wijden aan het verple- gingswerk, behoort mej. G. de Niet, die indertijd in het Gemeente-Ziekenhuis te 's-Gravenhage werkzaam was en thans directrice is van het Stuij venburg-gasthuis te Antwerpen. Gevraagd, of zij nu de toestand in België zoo hachelijk isgeworden, niet naar Nederland terug wou gaan, antwoordde zij vastbesloten te zijn te Antwerpen te blijven, waar nu zooveel verplegiDgs- werk te verrichten valt. Zij gaf de vorige week aan een vluch teling haar goederen van waarde mede en schreef aan haar familie een brief tot afscheid, met het oog op eventueele gebeurtelijkheden, waar zij meende, dat haar plicht haar gebiedt te Antwerpen te blijven. In Noord-Frankrijk deden de Duitschers herhaaldelijk heftige aanvallen op de Fransche stelling, doch zonder succes. Duitsche vliegers gooien herhaaldelijk bommen binDen de stad Parijs, gisteren werden daarbij 14 vrouwen en meisjes gedood. In België hebben de Duitschers Gent bezet en zijn Brugge genaderd, de stroom van vluchtelingen die te Aardenburg, Sluis en IJzendijke aankomen is enorm, de groote oude kerk te Aarden burg die slechts ten deele voor den dienst ge bruikt wordt, herbergt vele Belgen. Zondag j. 1. boorde een Duitsche onder zeeër den Russischen kruiser „Pallada" mQt man en muis in don grond. Volgens Duitsche berichten, hebben hunne troepen in Oostenrijk-Hongarije en Russisch Polen voortdurend succes. PROCLAUHTIE. De Commandant der stelling Helder, tevens belast met militair gezag op Texel; Gelet op art. 35 der wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128); Na gepleegd overleg met het Gemeen tebestuur van Texel verbiedt tot nadere aankondiging van heden af den UITVOER uit de gemeente Texel, van tarwe, rogge, gerst en haver. Overtreding van dit verbod wordt ge- 1>

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 2