Gemengd Nieuws. Laatste berichten Predikbeurten. Marktberichten. Advebtentiën. Aan mijn geachte Clientele. goed onderlegd Vakman E. BOEKEL: Vlieland. Geslaagd voor derden stuurman, gr. stoomvaart, de heer C. H. Bakker, leerling der zeevaartk. school alhier. Tot onderwijzer en onderwijzeressen bij het herhalingonderwijs zijn benoemd de heer G. Donia en de dames A. de Yries en J. Visser. Toestand te Hulst. Uit Hulst wordt aan „de Tijd" ge schreven „De inval van vluchtelingen alhier, overtreft alle vergelijking met Maas tricht, Rozendaal, Putte. De toestand is treurig. Er heerscht gebrek aan alles en uit Holland komt nauwelijks hulp. De straten zijn vol van vluchtelingen en er is geen eten. De geïnterneerde 20,000 Belgen, waar onder 3 generaals en veel officieren, 3000 Engelschen met officieren zijn ver trokken. Men zende toch hulp voor Hulst en omstreken, de ellende is groot. Men kan geld en goederen zenden aan den heer E. Lokkeveer, Hulst". Voetbal met polsbreuken. Men meldt uit Delft Concordia I—V. U. C. I, 3 2. Na een zeer weinig animeerenden strijd behaalde Concordia op 't nippertje de overwinning, 't Bleek tevens een onge luksmiddag te zijn, wijl drie spelers en een toeschouwer zich den pols braken en een speler aan 't been gekwetst werd. Ergens in ons land komt een dame bij het plaatselijk comité om steun. Manlief is naar het leger. Mevrouw komt evenals zoovele vrouwen, wier mannen onder dienst zijn en die nu zonder kostwinner zitten Pardon mevrouw, zegt de heer, tot wien de dame zich in haar nood wendt, uw man is immers onderwijzer? Jawel, mijnheer. En hij verdient f 2400 Ja, meneer. Wordt zijn salaris niet betaald Ja, meneer. Maar ziet u, mijn man had ook privaatlessen en die kan hij natuurlijk niet geven, nu hij in dienst is. De dame ging, gelukkig ongetroost, heen. Chr. Schoolblad. Goed op de hoogte. Men schrijft aan het „Leidsch Dagbl." Tusschen vele loggers voer ook een logger gemerkt „Vl....u Aan boord van een Eogelsch oorlogschip bevond zich een reservist, die blijkbaar zeer goed op de hoogte was van de samenstelling onzer visschersvloot, of in het bezit van een z.g. „jagerij"boekje. Deze althans constateerde, dat er geen logger te Vlaardingen thuishoorde, die dat nummer droeg. Men stoomde er heen, en toen men aan boord kwam, ontdekte men, dat het een Duitsche mijnenlegger was, onder valsch nummer. De bemanning werd gevangen genomen en de logger den grond ingeboord. Tarwe. Volgende circulaire is door den Minister van Landbouw gericht aan de burge meesters in de provincie Groningen. In aansluiting aan mijn circulaire d.d. 5 October 1914 heb ik de eer u mede te deelen, dat, nu mij gebleken is, dat ter beurze thans rekening wordt gehou den met de maximum-prijzen vastge steld in mijn circulaire d.d. 30 September 1914 er mijnerzijds geen bezwaar tegen bestaat, om aan het verzoek door het kantoor voor verdeeling van rogge in de provincie Groningen tot mij gericht, om den handel in tarwe weder vrij te laten, tegemoet te komen. Ik vertrouw er op, dat mijn maatregel als waarschuwing zal zijn begrepen en verder ingrijpen mijnerzijds niet meer noodig zal zijn. Mochten sommigen liever hun tarwe niet terug wenschen te ontvangen, dan gelieve u daarvan aan het kantoor van de verdeeling van rogge te Groningen, Zuiderpark, 17, mededeeling te doen. Voorts deel ik mede, dat op last der Regeering aan allen, die dit verlangen, thans geregeld tarwemeel bij de meeste meelfabrikanten tegen f 14 per 100 k.g. beschikbaar wordt gesteld, zoodat ieder zich daarvan voorzien kan. Ten slotte verzoek ik u alle vragen betreffende rogge-aankoop te richten tot het bovengenoemde kantoor, aangezien ik daaraan verzocht heb voor verdere distributie der gekochte rogge te zorgen. De dolle treinen. De oorlogscorrespondent van het Berl. Tagebl. vertelt nog iets van de dolle treinen, die de Belgen eenige weken geleden uit Antwerpen hebben losge laten. De Belgen hadden vernomen, zoo vertelt hij, dat onze zware artillerie per spoor zou aangevoerd worden. Om dit transport te verhinderen en onze treinen te treffen, hadden zij een moorddadigen tros samengesteld. Voorop twee locomo tieven. Daarop volgden twaalf met steenen en zand beladen goederenwagens. Tot slot twee locomotieven. De ketels werden gelijkmatig opgestookt, de hef- boomen der machines, toen de hoogste stoomspanning bereikt was, waarschijn lijk met een koord op „volle kracht" ge zet, daarop raasde de helsche wagen staart donderend den vijand tegemoet. Maar na 25 kilometer was het uit met den duivelschen rit. De Duitsche troepen waren op de verrassing voorbereid. Men had achter Hever de rails opgebroken, blokken en balken over het spoor gelegd. En dit op een plek, waar het terrein het meest geschikt was voor een omleg- baantje. j Zoo kon het ijzeren gevaarte rustig komen. En het kwam met donderen en dreunen. Toen kraakte en versplinterde het. De vier ketels sprongen, het ijzer knarste, de wagens schoven in elkander, steenen en wielen slingerden als door natuurgeweld gedreven omhoog en opzij, en al dit wilde gespat was in een reus achtige wolk van zand, stof en sissenden stoom gehuld. Niet in den grond geboord. Het officieele bericht van de Russische admiraliteit, dat twee Duitsche onder- zeeers in den grond zouden zijn geboord, wordt van Duitsche zijde officieel tegen gesproken. Te Dreumel wilde de 60-jarige R. Schreven, op een hit zittende, zijn erf op rijden, toen de automobiel van den heer L. Verwiel, uit Bessooien, kwam aansnor ren. Hoewel de seinen bijtijds werden ge geven en de chauffeur krachtig remde, had een aanrijding plaats, waardoor Schreven levensgevaarlijk aan het hoofd werd ver wond. Te 't Zand (Groningen) wist een jager een hert te bemachtigen. Wel een zeldzaamheid in die streken. Leed. Een soldaat te Huybergen vertelt dat hij Zondagavond met een patrouille in de Wouwsche Plantage kwam en daarin een uur tijds vijftig Belgische uitgewekenen om zich verzamelde. Deze lieden hadden sinds Woensdag avond niets meer gegeten. Zij deden er ook geen moeite meer voor, het hielp toch niet. Met wat knolletjes uit den bodem getrokken hielden zij de maag zoowat bezig. Dadelijk gingen de soldaten naar Ho- gerheide en brachten vandaar voldoende brood. Om drie uur in den nacht waren bovendien de meesten van deze arme zwervelingen in dorpshuisjes en -schuren onder dak gebracht. Haring voor de vluchtelingen. Door de haringbandelaars te Vlaardin gen is heden besloten voor onderlinge rekening 2 wagons haring te zenden naar de Belgische vluchtelingen en wel een naar Rozendaal en een naar Bergen- op-Zoom. De vrees der vluchtelingen voor de D uitschers. Zondagavond arriveerden een 200-tal vluchtelingen te Schijndel (Noord-Bra bant), waar zij in het R.K. Patronaats gebouw en bij de burgers werden onder gebracht. Een dezer menschen, de 54-jarige Tobias van Vornevaaik, gewoond heb bende Maatstraat 6 te AotwerpeD, ver nam tusschen Boxtel en Schijndel, dat hij zich in een trein van de Noord- Brabantsch Duitsche Spoor bevond, waar door hij meende, dat hij... naar Duitsch- land vervoerd werd In zijn verbouwereerdheid opende hij 't portier en sprong uit den in volle vaart zijnden trein, een eind voorbij de halte Liempde. Zijn medereizigers, waaronder zijn vrouw en dochters, trokken aan de noodrem, waarna de trein stopte en terugreed. Men vond den stumperd met een wonde aan het achterhoofd in de sloot, die langs de spoorlijn loopt. Hij werd naar het station Schijndel vervoerd en daar verbonden door dr. Kooien. De wonde bleek niet ernstig, doch d« man verkeerde in een aan krankzinnig heid grenzenden staat van zenuwachtig heid uit vrees voor de Duitschers. Toen Zaterdagnacht de sneltrein Vlis- singon Goch te Mil (Noord-Brabant) zich tot vertrek in beweging zette, sprongen eenige Belgische vluchtelingen uit den trein, in de meening, dat men hen.... de Duitschen greDS overbracht. Nadat de trein tot stilstand was ge bracht en men de reizigers had gerust gesteld, zetten zij hun reis naar Gennep voort. Hier bleek, dat de lieden verkeerd ge reisd en bestemd waren voor Amsterdam, waarheen zij na den nacht in de wacht kamer te hebben doorgebracht, den volgenden morgen werden vervoerd. Tel. Van z'n vrienden moet men 't hebben. Een hier ter stede vertoevende, Ant- werpsche caféhouder is zich over de volgende kwestie bij de politie komen beklagen. Een medelogeergast zooge naamd een Belgische „uitwijkeling" wist hem wijs te maken dat men bij het wisselen van geld te 's Gravenhage 50 cents voor 1 franc gaf, inplaats van 47'A of 477a zooals hier. De caféhouder sloeg geloof aan deze beweriDg en vertrouwde den onbekenden lotgenoot 160 franc toe, om ze in den Haag te gaan wisselen. De aanbieder ging heen, maar is niet weder teruggekeerd. Bij nader onder zoek is gebleken, dat de caféhouder vermoedelijk dupe is ge worden van een Belg, die door de justitie alhier reeds meermalen wegens oplichting werd veroordeeld. Hij is nog niet lang op vrije voeten. Hoe de praatjes in de wereld komen. Verleden week heeft men in de Times kunnen lezen, dat een te IJmuiden thuis- behoorende treilerschipper te Grimsby aan Engelsche officieren had verteld op de Noordzee bij Helgoland zeven Duitsche vliegmachines gezien te hebben, die daar in de lucht kruisten. Interessanter werd het nog en de Times knoopte er zelfs een beschouwing aan vast dat die zeven vliegmachines een Zweedsche boot hadden aangehouden en opgebracht Daar een Duitsche haven of den weg gewezen. Het is aan het N. v. d. D. gelukt te ontdekken wie der 107 thans varende IJmuider schippers deze gelukkige was. Hoe zat de vork in den steel Men had bij Helgoland één vliegmachine gezien. Toen bedoelde schipper te Grimsby kwam kraamde hij evenwel uit, dat hij er zeven had gezien, enz. enz. Gevolg was, dat er Engelsche officieren aan boord kwamen en met een stalen gezicht heeft hij hun het verhaal op den mouw gespeld. Het volk van den treiler, dat er terecht hoogelijk over ontstemd was, bracht den schipper het verkeerde van zijn handel wijze onder het oog en wenschte naar IJmuiden terug te gaan. Zij zijn niet meer met onzen fantaseerenden schipper naar zee gegaan. Nederlandsch dienstplichtige aange houden. Een jongeling uit Nijkerk, zekere De Ruijter, die in Amerika vertoefde en op weg toog, om in ons leger dienstplicht te gaan vervullen, is op de zeereis door Engelschen gevangen genomen en wordt nu sedert 6 weken gevangen gehouden. Zijn vader, die hiervan door een vriend van zijn zoon, kennis kreeg, heeft zich tot den Minister gewend, die een spoedig onderzoek te Londen heeft toegezegd. Tel. Te Zoeterwoüde geraakte in de spoor weghaven het 6 jarig zoontje van D. v. Nimwegen te water en verdween inde diepte. Een der daar juist wandelende Belgische vluchtelingen sprong den kleine onmiddellijk na en mocht hem van den bodem ophalen onder den triomfantelijken uitroep„Zie, da's ennen Hollander gered 1" van den oorlog. Van Duitsche zijde sedert twee dagen geen berichten, van Fransche zijde meldt een officieel communiqué van 19 Oct. 's avonds elf uur dat de aanvallen der Duitschers tusschen Nieuwpoort en Dixmuiden (België) door het Belgische leger zijn afgeslagen en dat de verbon denen op enkele punten eeDig succes hadden, doch voor het overige geen enkele belangrijke tijding inkwam. Van Russische zijde wordt melding gemaakt dato 18 October, dat door hen in zeer verbitterde gevechten gedeel telijke successen werden behaald in de streek van Warschau en ten Zuiden van Przemy^l. Stremming passage. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de passage voor rij- en voer tuigen over den Oosterenderweg van den Spangerweg af tot den Minninger- weg op Vrijdag 23 en Zaterdag 24 October a. s. gestremd zal zijn. Texel, 21 October 1914. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 21 October. Burg, 's At. half 8 Bijbellezing. in Gebouw Eben-Haëzer. Donderdag 23 October. Oosterend. 'sAv. 1 uur da. v. Grasstek. Catechismus. Zondag 25 October 1914. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur Dr. Norel. Voorbereiding H. Avondmaal, 'a Avonds 7 uur Dr. Norel. Iaal, V.m. 10 uur ds. van der Waa. H. Avondmaal. Oudeschild, V.m. 10 uur ds. Glas. Den Hoorn Vm. 10 uur ds. Visser. Oosterend, Vm. 10 uur ds. v. Grasstek. Kerkcolleote. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. Dankzegging H. Avondmaal. Gebouw Zuid-Eierland, Geen dienst. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. half 10 uur ds. Dagevos. nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Burg, V.m. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Texel 19 October. 3 Paarden f 185 a f 325. 1 Veulens f 115 a f 0—. 18 Koeien f 185 a f 235. 36 Pinken i 110 a f 125. 77 Graskalveren f 55 a f 75. 2 N. Kalveren f 18 a f 22.00 5 Schapen 1 20 a f 22. 91 Lammeren f 14,00 a f 16.00 Handel matig. Amsterdam, 19 Oct. Aangevoerd 421 Runderen, le kwal. 78 d 83 ct. 2e kwal. 73 a 76 ct. t 3e kwal. 64 a 70 ct. 2 195 Melk- enKalfkoeien i 200 a f 320, 89 Nuchtere Kalveren 1 12,A 1 18, 744 Vette Varkens 58 a 62 ets. Purmerend, 20 Oct. Aangevoerd 1063 Runderen waaronder: 632 vette koeien 68 d 84 Ct. per KG, qqo Gelde koeien 1 130 d 190 Melkkoeien f 160 d 270. 42 stieren. 122 vette kalveren f 0,75 a f0 95 p. Kg. 290 Nuchtere kalveren f 12a 1 20 2824 Schapen f 22 f37,00 Lammeren f a f 960 vette varkens f 0,60 a f 0,64 per Kg.; 15 magere varkens f 12 a f20, 234 biggen f 5 a i 10; kipeieren f 8.50 af 9.— per 100; Purmerender Crt. V Geboren MARTHA, dochter van L. WETSTEEN en M. WETSTEEN—Peper. Eierland, Texel, 19 October 1914. Algemeene kennisgeving. V Geboren: SICCO JACOBUS zoon van J. H. de FABER en B. de FABER—Fluks. Leeuwarden, 20 Oct. 1914. V Geboren JOHANNA JACOBA, dochter van W. RIJK en Adr. RIJK-du Porto, den Burg, 20 October 1914. Algemeene kennisgeving. Door het in dieDstnemen van een hoop ik van mfin cliënten hetzelfde ver trouwen terug te krijgen. Beleefd aanbevelend,

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 2